News:

Simutrans Wiki Manual
The official on-line manual for Simutrans. Read and contribute.

15. století

Started by Iver, February 14, 2012, 09:36:11 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Iver

Ve hře jsem si všiml, že se v základní grafice pak64 nikdo moc nezajímá o herní začátky okolo roku 1400. Z průmyslu funguje jen Les > Stará pila > Sklad materiálu (z 20. století s pojízdnou Ještěrkou :-o). Rozhodl jsem se proto začít vytvářet takový český grafický set. Něco jako pak64.czech a hru bych více přiblížil českým reáliím.

Prozatím jsem vytvořil grafiku pro Trh. Je založen na historických záznamech a grafika je již bez chyb a plně funkční (možná bude jen potřeba trošku ji poupravit). Vytvářeno ve SketchUp, zkonvertováno v IrfanView a upraveno v Malování a Shades. Funkční světla a vytvořena i grafika pro zimu. Zítra ještě dořeším konfigurační soubor tohoto packu a upravím originální (Sklad materiálu) tak, aby se vyskytoval opravdu nejdříve ve 20. století. Obrázky přikládám.

Jako další nápady pro 15. století mám například Chmelnici, Pivovar, Taverny, Kamenolomy, Hrady a tvrze (nutno zajišťovat dodávky potravin, materiálu)..., atd. Buďto nové průmysly nebo úprava již stávajících, pokud jsou z neznámého důvodu nabízeny až v pozdějších dobách, přičemž jejich doba prvního výskytu nesouhlasí. Dále také statky jako residenční budovy.

Mám v plánu postupovat dál a dál v historii a jednou snad možná až do 20. století. Upozorňuji, že pak je opravdu vyvíjen pro 64 px. Jako takový český základní soubor.

Iver

A ještě ve hře...

greenling

cz
Iver
Velmi pěkné obrázky , které jste provedli . Dobrá práce .
de
Iver
Sehr schöne Bilder hast du da gemacht.Gute Arbeit.
Opening hours 20:00 - 23:00
(In Night from friday on saturday and saturday on sunday it possibly that i be keep longer in Forum.)
I am The Assistant from Pakfilearcheologist!
Working on a big Problem!

TommPa9

Opravdu skvělá práce! Jen mám strach že ve vývoji paku64 budeš zatím sám ale on se někdo možná přidá... (že jo? že jo?)

Iver

No na to, že jsem spíš programátor a na grafiku nemám buňky to jde :D. Doufám že se někdo opravdu přidá. Jenom bych kladl velký důraz na grafickou stránku věci aby to z packu nijak nevyčuhovalo. Piplačka je hlavně s konečnou úpravou (průhlednost, úprava jednobarevného stínu na stín s průhledností..).

Lubak91

Vypadá to zajímavě, ale nepřijde mi to jako česká architektura. Spíš bych to tipoval na rybářský domek na severu Německa. Nebo to je záměr?
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Iver

Opravdu to není ryze česká architektura. Jedná se ale opravdu o Tržiště z roku 1666. Místo něj chci vytvořit spíš takové klasické tržiště plné stánků a pobíhajících lidí a slepic :D. Šlo mi jen o to abych prozatím něčím nahradil výše zmíněný sklad surovin s grafikou z 20. století.

jk271

Protažení časové osy do dále historie je dobrý nápad. Chtěl jsem něco podobného udělat pro 18. až 19. století ale pak to skončilo na grafice.

Tržiště vypadá moc hezky, ale na pak64 mi připadá moc velké (dvojnásobné) ve srovnání s ostatními domy. Možná, že tak velké opravdu bylo ale to bez dalších informací nemohu posoudit.

Iver

Pokud máš něco z 18. nebo 19. století a chtěl by ses podělit, tak sem s tím. :) Hlavně mi jde například o návrhy a náčrty. Grafiku bych neřešil. To je práce tak na hodinku. Sklad surovin za který vyměňuji Trh má rozměry 128x64 px. Nový trh 128x128 z důvodu větších rozměrů grafiky a hlavně: stánky se musejí někam vejít a zároveň tak i zboží :). Stejně ale tento trh asi pošoupnu do pozdější fáze a na začátek bych dal klasický venkovský trh pod širým nebem.

Lubak91

#9
A já si s nádražími (divný tvar:) hrál několik dní:)
 Ale určitě by se dala využít galerie sketchup modelů (http://sketchup.google.com/3dwarehouse/?hl=cs ), možná i modely pro Google earth... (což je částečně to samé)
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Iver

Modelů je tam dost. Myslím že to bude jeden z nejhezčích paků :) Jinak jsem už vytvořil pak soubor s trhem a ten se skladem upravil tak, aby se zobrazil v roce 1919. Na vyzkoušení přikládám ony dva upravené soubory. Ještě ten trh vytvořím z dalších třech stran a pak hurá na klasičtější trh. Myslím že nebude vadit, když jich bude víc druhů podle počtu obyvatel.

Z původního skladu jsem zároveň odstranil suroviny jako ocel a beton, které nemají v té době co dělat.

Iver

Další nášup grafiky. Tentokrát pohled z východu.

Václav

Já myslím, že pro starší století (až do osmnáctého) je docela problém určit, co je a co není česká architektura. Vždyť spousta staveb byla postavena podle plánů cizinců - vždyť Petr Parléř, ať už to zní česky nebo ne (protože jde jen o přepis do češtiny), byl Neměc. Klášter v Sázavě byl vystaven (ale vyzdoben určitě) podle plánů nějakého italského architekta.

Navíc spousta stylů se porůznu prolínala a přizpůsobovala místním podmínkám. Proto ta moje první nádražní budova mohla mít úspěch u lidí kolem německého pak128.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

Ano Petr Parléř není Čech stejně jako není Čech Spezza nebo Pieronni ale o tohle nejde. Nemíchal bych architekturu elit a lidové stavitelství. Trhy bych počítal právě do lidového stavitelství a v něm jsou z historického hlediska používány lokální termíny. (Více v literatuře o lidovém stavitelství tuším že se jmenuje Dějiny hmotné kultury) Důvod proč bych právě elitní architekturu nemíchal s architekturou lidovou je to, že architektura elit je v určitém kulturním okruhu univerzální, architektura lidová je určována lokálními zvyklostmi a preferencemi, tudíž není univerzální.
U historických staveb bych tedy nerozlišoval (vzhledem k tomu, co jsem napsal) to jestli člověk zodpovědný za stavbu budovy byl Čech nebo Neměc, Ital nebo Rakušan. Z tohohle ohledu by byla pro mě určující lokalita.
Iver se podle mého názoru snaží o vytváření "obyčejných" budov pro běžný provoz tudíž se nejspíš bude držet architektury "lidové" nebo lidově se tvářící a tím pádem jsme u toho co jsem právě říkal :D

Mimochodem rotunda tvarově přesvědčivá ale špatně stínovaná. Po úpravě stínování a dokončení by to mohla být moc hezká stavbička.

Václav

Myslím, že hrázděné domy v Chebu jsou takové divné - protože taková architektura je jak u nás, tak i v Německu (a možná i v dalších státech). A že Cheb byl pod velmi silným německým vlivem. A přitom bych řekl, že to je spíš lidová architektura než architektura elit. Ale nejsem si úplně jist.

Ale jinak architektura elit se určitým způsobem mění podle místa. Chrám podobného stylu jako svatá Barbora v Kutné Hoře lze totiž najít i v Lounech, ale už jej nelze najít jinde, pokud je mi známo. A přitom autor určitě nebyl Čech.

Pokud jde o rotundu, souhlasím, že je špatně nastínovaná - protože takhle jde světlo od východu. No, ono by to i mohlo být v pořádku, ale světlo od jihu je takové lepší. A možná i ta střecha by si zasloužila úpravu. Zdá se mi totiž příliš nízká.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

jk271

#15
Rotunda je dělaná v blenderu, ale zatím ji neumím správně nasvítit - je to šedivý flek. Střechu nad nejvyšší částí jsem trochu zvýšil. Trochu ji ještě upravím a pak ukážu novější verzi.

Plánuju udělat průmysl výroby vápna: lomy v několika velikostech, selské vápenice, větší vápenky (na dřevo i na uhlí) z poloviny 19.století. Možná i něco z 20.st. A hlavně budou mít reálnější vstupní kapacitu (aspoň na jeden den nebo dva provozu) a ne jako uhelná elektrárna v pak64 co jí dojde uhlí už po 12 hodinách. (Přepočítáváno podle vzdálenosti, co je možno ujet.)

Napadla mě ještě přeprava soli, železa (ne oceli) a dřeva na topení (přímo z lesa bez zastávky na pile). Hodilo by se mít taky nějaký (jiný) les odkud by se dopravovalo dřevo (smrkové monokultury z 19.st., co jsou v pak64 u nás v té době ještě nebyly).

Edit: Slibovaný obrázek rotundy - ve velikosti pro pak128 - pro pak64 chce zmenšit na polovinu. Vchod je na jih. Ta zelená přijde pryč.

Iver

Rotundu stačí otexturovat a nasvícení a natočení by proběhlo ve SketchUp. Konečnou úpravu provedu klidně sám. Model nemusí být nijak detailní, ale tím snažší bude konečná úprava.

Vápno, sůl taktéž dobrý nápad. Pro dřívější období rovněž přemýšlím o kovárně, drátenické dílně... Místo Staré pily bych do 15. století přidal nějakou dřevorubeckou chatu a nějaké truhlárny a další. Dříví na topení je dobrý nápad, zároveň by nebyl špatný nápad milíř na výrobu dřevěného uhlí. Grafiku lesa bych prozatím neměnil. Práce máme koukám až nad hlavu :). Zkusím pro představu navrhnout systém průmyslu a umístím jej sem.

Spíš než český set to nejspíš dopadne jako středověký simulátor zásobování xD. Věřím ale tomu, že hra získá další rozměr a víc bude hráče bavit. Kdoví, možná se systém uchytí i v originálních balících :D.

Václav

Quote from: Iver on February 15, 2012, 09:46:25 PM
Rotundu stačí otexturovat a nasvícení a natočení by proběhlo ve SketchUp.
Nejsem si jist tím, že by šlo z Blenderu převést do SketchUpu. Přeci jen, každý z těch programů je úplně něco jiného. Pokud jde o nasvícení, někde v foru jsou návody na zacházení s Blenderem - a tam určitě bude i jak na nasvícení.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Iver

Tak jsem navrhl základní strukturu průmyslu. Upozorňuji že jde jen o nástin a není kompletní. Tento soubor bude zároveň sloužit pro poznámky o tomto grafickém setu.

http://www.4shared.com/office/qEsbAvXf/pak64czech.html?