News:

Use the "Forum Search"
It may help you to find anything in the forum ;).

Jak na semafory?

Started by Billy Bob Bean, April 29, 2010, 08:29:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Václav

Quote from: Sim on December 16, 2010, 04:37:11 PM
ma vyjezd jen na jedne strane, jako MasNa v Praze
Jestli se nepletu, tak Smíchov je taky konečná. Ale ještě jsem přes Smíchov neměl šanci ani jít, takže vlastně pořádně nevím jak vypadají jeho budovy.

Quote from: Standa on December 16, 2010, 05:09:44 PM
Občas se mi stávalo, že na vícekolejném nádraží se mi vlak cpal na jinou kolej, než kterou měl v jízdním řádu a tím mi blokoval vjezd pro ostatní vlaky.
Tak tohle se mi ještě nestalo, ale už se mi stalo něco trochu jiného - pokud jsou na nádraží nástupiště dlouhé (třeba) osm polí, ale vlak je dlouhý devět polí (například proto, že první a poslední vůz soupravy je lokomotiva) a prostor určený semafory je rovněž devět polí dlouhý, pak vlaky z nějakého důvodu ignorují semafory výběru koleje a čekají, dokud předchozí vlak neodjede z nádraží.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Quote from: VaclavMacurek on December 16, 2010, 06:46:51 PM
Jestli se nepletu, tak Smíchov je taky konečná. Ale ještě jsem přes Smíchov neměl šanci ani jít, takže vlastně pořádně nevím jak vypadají jeho budovy.
Možná by tě měl zajímat tvůj vlastní příspěvek, viz: http://forum.simutrans.com/index.php?topic=1179.msg18592#msg18592
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

Standa > jestli ti to pomuze, snimek ze hry jsem hodil sem http://sim.jawajizda.cz/ruzne/simutrans/simscr492.gif

Jinak tohle nadrazi (vlastne jako vetsina "hlavovych" v me hre) zas tak uplne hlavove neni - z druhe strany jsou privedeny nektere mistni trate. Coz ale na principu nemeni nic, protoze ty maji sve vlastni nastupiste a propojeni se zbytkem nadrazi je pouze manipulacni (pro prujezd do depa a podobne).

No a kdyz jsem to tedka "fotil", s prekvapenim zjistuju, ze uz je to zase jinak - zrejme s prechodem ze 102.2 na 102.2.2 se to srovnalo spolu s tim, jak se zase jinde neco rozhodilo... proste semafory fungujou zase o trosku jinak nez driv. Puvodne jsem totiz chtel zabalit celou hru vcetne save a hodit to na web, ale ted to postrada smysl - uz se to na tomto nadrazi chova normalne a koleje se vybiraji podle klasicke logiky.

Václav

Quote from: Lubak91 on December 16, 2010, 06:57:56 PM
Možná by tě měl zajímat tvůj vlastní příspěvek, viz: http://forum.simutrans.com/index.php?topic=1179.msg18592#msg18592
O té fotce vím, ale na ní je vidět velké kulové. Smíchov má jižní a severní část. Jižní je průjezdná stejně jako Hlavní nádraží, ale severní je hlavová. A nebo mi vysvětli, co to tedy je na sever od nádraží je za koleje, které tam končí - docela blízko východu stanice metra Anděl v ulici Za ženskými domovy.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Standa

Quote from: Sim on December 16, 2010, 07:14:42 PM
Standa > jestli ti to pomuze, snimek ze hry jsem hodil sem http://sim.jawajizda.cz/ruzne/simutrans/simscr492.gif
Tak to mi pomohlo úplně perfektně :D Nějaký denní screenshot by nebyl? :D

Sim

Standa > a co konkretne bys tam chtel videt? Usporadani koleji na zhlavi (to je videt uz ted, akorat je to tmavsi), konfiguraci semaforu (pak vypnu zobrazeni domu, at jsou videt) nebo spis cely nadrazi (v tom pripade posunu obrazovku)?

Lubak91

Bohužel o jižní části jsem nikdy neslyšel. Jedná o stanici Praha Smíchov a Praha Smíchov severní nástupiště. Zadal jsem do Googlu praha smíchov severní nástupiště a vyplivlo mi to desítky fotek a dokonce mapku, viz: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Smichovnadrazi.png
Průjezdné jsou kupodivu obě stanice...
Nějaké info a foto kupř zde: http://www.prahamhd.vhd.cz/Draha/smich_s.htm , http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD_Praha-Sm%C3%ADchov
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Standa

Quote from: Sim on December 16, 2010, 07:14:42 PM
Jinak tohle nadrazi (vlastne jako vetsina "hlavovych" v me hre) zas tak uplne hlavove neni - z druhe strany jsou privedeny nektere mistni trate.
Moment - jak tedy přestupují cestující v tomto nádraží z hlavní tratě na místní trať?

Standa

Quote from: Sim on December 16, 2010, 07:47:00 PM
Standa > a co konkretne bys tam chtel videt? Usporadani koleji na zhlavi (to je videt uz ted, akorat je to tmavsi), konfiguraci semaforu?
Zajímala by mě hlavně ta konfigurace semaforů, ale i to uspořádání kolejí ve zhlaví by nebylo od věci...

VS

Mám pocit, že volba koleje vyžaduje dostatečně dlouhé nástupiště... Pokud je číselná délka vozidla (ne grafická) více než se vejde, možná to nefunguje.

Pro vysvětlení - číselná délka je ta v daťáku, grafika s tím sice souvisí, ale není tím určujícím prvkem. Pokud např. vzhledově kratší lokomotivu zarovnám dozadu na delší šablonu a nastavím délku odpovídající té šabloně, vypadá krátce ale je číselně dlouhá...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Quote from: Lubak91 on December 16, 2010, 07:47:24 PM
Jedná o stanici Praha Smíchov a Praha Smíchov severní nástupiště.
Zadal jsem do Googlu praha smíchov severní nástupiště a vyplivlo mi to desítky fotek a dokonce mapku, viz: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Smichovnadrazi.png
Dobrá dobrá. Když tedy připustím, že vlastní nádraží Smíchov je zcela průjezdné, tak stejně zůstává to, že by mne zajímalo, co to je za ty čtyři koleje, které končí severně od něj (kus od východu ze stanice metra Anděl v ulici Za ženskými domovy - viz mapy.cz).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Podle mě to není nic jiného než nějaká vlečka...



So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

Standa > snad v tom najdes to co hledas: http://sim.jawajizda.cz/ruzne/simutrans/simscr495.png ... jinak celkove usporadani stanice je videt tady: http://sim.jawajizda.cz/ruzne/simutrans/simscr496.png

Prestup z lokalky na hlavni trat je klasika - perony lokalky patri ke stejne stanici, jako perony hlavni trate. Jen motoraky zajizdi k tem svym peronum, kam dalkove vlaky nejezdi (maji blokovane koleje).

kaarfii

Tohle by vám mělo pomoct - plán Smíchova. Je to v Excelu.

http://www.ulozto.cz/6998529/ph-sm-xls

Lubak91

#49
kaarfii: Tady je celá republika... "cenzurováno" :D
I když to stačí zadat do googlu...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

kaarfii

#50
Quotekaarfii: Tady je celá republika...

A vida! Někdo má stejný materiály jako já...  8)
Ale ten odkaz radši rychle smaž, má se totiž zachovat v co největší anonymitě!

VS

Quote from: kaarfii on December 17, 2010, 06:20:16 PM
Ale ten odkaz radši rychle smaž, má se totiž zachovat v co největší anonymitě!
Jo tak to bys ho musel smazat i z té citace ve Tvém příspěvku :P

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Lubak91

Mimochodem podle čeho se řídí přednost jízdy? Dělal jsem teď pokusy na jednokolejné trati s automatickým hradlem a vlaky se pořád pouštěly, až se nahromadily v jedné stanici. A jelikož jich bylo víc než staničních kolejí, nastal chaos... Vyřešit jsem to musel celkem složitou sestavou odjezdových skupin a vložených návěstidel...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

kaarfii

Podle mě "kdo dřív přijede, ten dřív mele". Aspoň ve většině případů...

Lubak91

No měl jsem pokusnou trať se dvěma stanicemi a dvěma výhybnami, ale  některý vlak neustále pouštěl ty co jely v protisměru až došlo k přeplnění stanice a ke kolapsu...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Standa

Quote from: kaarfii on December 18, 2010, 11:08:05 AM
Podle mě "kdo dřív přijede, ten dřív mele".
Podle mě taky. Když dofuní k výjezdovému semaforu z nádraží jako první osobáček motoráček, a pak se po druhé koleji přiřítí expres Eurocity, tak po uvolnění následujícího úseku jede jako první motorák, snad nikdy jsem neviděl, že by to bylo opačně... a docela mi to na Simutransu vadí, musím přiznat, protože to nemá logiku...

Václav

Poněkud nelogické - asi jako tohle: Vlak jedoucí s předstihem nesmí zpozdit vlak jedoucí na čas - viz ČD pro Vás 12/2010, strana 24.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Quote from: VaclavMacurek on December 18, 2010, 12:15:42 PM
Poněkud nelogické - asi jako tohle: Vlak jedoucí s předstihem nesmí zpozdit vlak jedoucí na čas - viz ČD pro Vás 12/2010, strana 24.
Co je na tom nelogického? Proč by na vlak, který stejně musí čekat ve stanici na pravidelný odjezd, měl zpozdit vlak jedoucí na čas? Poněkud podivnější je, že zpožděný vlak nesmí předávat zpoždění jiným vlakům (krom tedy nutných přípojových vazeb)...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Václav

Quote from: Lubak91 on December 18, 2010, 12:27:06 PM
Poněkud podivnější je, že zpožděný vlak nesmí předávat zpoždění jiným vlakům (tedy kromě nutných přípojových vazeb)...
Pokud vím, tak je spousta vlaků, které čekají na spoje - ale jen do doby jejich pravidelného odjezdu. Ale je také spousta vlaků, které toto čekání nařízené nemají.

Například na spojení Ledečko - Čerčany - (Říčany) - Praha, hl. n. je v Čerčanech jen sedm minut na přestup z vlaku z Ledečka do vlaku do Prahy. Kdyby měl v jízdním řádu, že má čekat na přípoje, tak by čekal, jestli ty přípoje přijedou jen do chvíle, než má odjet. Pokud v tu chvíli přijedou, tak by ale musel čekat další asi dvě minuty než by mohl odjet - aby lidé mohli přestoupit. I když u tohoto spojení je to teď celkem dobré, protože se potkávají u stejného nástupiště - horší je, když jeden vlak přijede na např. první kolej, ale druhý vlak přijede např. na pátou kolej.

Když jsem ale předevčírem jel ze Sázavy domů, tak měl asi 15 minut zpoždění - a dalších pět minut musel čekat na vlak, který jinak křižoval až v Ledečku.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Václav

Omlouvám se za doublepost:

Pod dalším městem jsem postavil síť podzemky - pro dvě linky. Vlaky těch linek by měly (v určitém úseku) jezdit v protisměru vůči sobě. Nemám však dost místa na to, aby všechny stanice byly dvojkolejné. Jediné možné řešení je tedy použít long semafory. Rád bych ale poslal v jednom směru jízdy oba dva vlaky najednou (tedy aby druhý vlak vjel do úseku ještě před tím než jej ten první opustí) - a potom aby projely oba dva vlaky druhé linky.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek > v tomhle smyslu nemozne - jak ve hre, tak v realu. Typicky problem trate 171, kdy jsou moc velke oddily, obsaditelne pouze jednim vlakem. Pokud se jezdi dvoukolejne, jeste to jde, ale jak se neco podela a jezdi se na useku jednokolejne, sesype se to jak domecek z karet.

Doporucuju jednu ze dvou variant nebo jejich kombinaci:
- vzdy maximalne jednu stanici udelat jednokolejnou, z obou stran pokracovat dvoukolejkou - nemusis pouzivat long signaly, takze jakmile se jednokolejna stanice uvolni, muze do ni vjet dalsi vlak z volneho smeru
- styl stanice metra Rajska zahrada (aspon doufam, ze je to ona) - tubusy metra zde nejsou vedle sebe, ale neobvykle nad sebou. Narozdil od nadzemni zeleznice je tohle u metra vcelku bez problemu (klesani a stoupani, ktere zdrzuje, staci v konecne stanici).

Long signal totiz funguje dobre jen tam, kde je provoz tak ridky, ze nevznikaji problemy s obsazenim useku pres vice stanic najednou... takze typicky tam, kde jezdi jeden nebo dva motoraky spolu s jednim nakladem na lokalce.

Václav

Možná se mi povede ten úsek o něco zkrátit - uvolněním nějakého místa přestavbou některých částí tratě. Takže by to potom nemuselo být tak hrozné.

Pokud jde o stanici metra Rajská zahrada, tak přes ní jsem ještě nemusel. V posledních několika jízdách to byly jen Palmovka, Hlavní nádraží, Náměstí republiky, Háje, Můstek a Anděl. A k přestupu z linky C na linku B používám pěškobus z Hlavního nádraží na Masarykovo nádraží.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní


Václav

Tu fotku jsem viděl ještě než jsi jí zalinkoval sem do fora. Protože jsem se na tu stanici Rajská zahrada samozřejmě díval. To že jsem napsal, že jsem tam osobně nebyl ještě nemusí znamenat nutnost přímého zalinkování fotografií té stanice. Takže alespoň změň [img] na [url].

A drobná poznámka k long semaforům:

použil jsem je při stavbě dalších dvou sítí podzemky - a zjistil, že je dobré za nimi nepoužívat žádné jiné semafory. Jinak to působí hrozné problémy. Takže na tratě, kde je jen málo stanic vícekolejných (a mezi nimi jsou jen jednokolejné tratě), je dobré dát na výjezd z vícekolejných stanic jen long semafory a to ještě jen pro jeden směr a na vjezd nedát vůbec nic - a kolem jednokolejných stanic nedát vůbec žádné semafory.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Co jsem zkoušel všechny možnosti řízení provozu na jednokolejné trati, nejlevněji a nejúčinněji se jeví jednokolejka prokládaná výhybnami s jednosměrnými long signal. Dělení jednokolejného úseku ale bohužel nefungovalo ani při použití long presignal...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

V posledni dobe (tusim od nastupu verze 102.2.2) se mi obcas zahadne zasvihnou vlaky kvuli zlutym semaforum - konkretne v useku, kde je vic zlutych za sebou. Puvodne logika zlutych semaforu byla nastavena tak, ze vlak muze jet pote, co ma volnou celou cestu do nejblizsiho useku za cervenym semaforem (vcetne volneho tohoto useku) nebo do dalsi zastavky / waypointu v trase. Takze se da rict, ze veskere dalsi zlute semafory, ktere se mu pripletly do cesty k cili nebo k cervenemu semaforu, ignoroval (protoze kdyz uz ho to pustilo pres ten prvni zlutej, cesta se zablokovala pro nej).

Ted se mi ale obcas stava, ze vlak ma narizenou cestu pres 4 zlute semafory ... a i kdyz usek za nimi je obsazen vlakem, klidne mi to vlak do teto "slepe ulicky" pusti. V podstate tedy dojde k podobnemu efektu, jako bych pouzil cervene semafory. Ma nekdo tucha, jak presne funguje soucasna logika zlutych semaforu? Me treba napada, ze by to mohlo byt nastaveno tak, ze to proveruje nejen nasledujici, ale nasledujici dva useky - ale ne vic... ale to je jen hypoteza, kterou nemam overenou.

Václav

Už je to opravené, už to zase funguje jak má. Nevím, od které verze nightly, ale už to funguje zase správně.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Muhehe, takze vyrazovani zlutych semaforu z mist, kde je mohu nahradit jinymi, delam mozna zbytecne... i kdyz, jak se to vezme, pokud to funguje bez nich, tak to je fuk.

V podstate je princip jednoduchy - puvodne jsem pri krizeni daval zluty semafor pred a cerveny za ... a ted davam pred i za cerveny, jen ten za krizenim posunu az do takove vzdalenosti, aby se za nej vesel vlak a nezavazel v krizeni. U jednosmerneho provozu to neni problem, u obousmerneho je vhodnejsi pouziti zlutych navestidel.

Václav

Já vždycky dávám před žluté a za obyčejné červené - tedy kromě několika nádraží, kde mám poblíž nich výjezdy z DKV - a kde mám tedy před křížením výběr koleje, protože většina mých DKV má přes krátký koridor (kam se vejde jeden vlak) vjezd přímo do stanice.

Bohužel semafory výběru kolejí mohou být jen těsně před stanicí - tedy když nebudu počítat žluté semafory před každým nástupištěm. Jinak působí problémy. Myslel jsem totiž, že bych u jednoho nádraží udělal to, co mám použité na silnici - zřetězení výběrových semaforů.

Tak si totiž některé z aut mohou vybrat na které místo pojedou ještě dřív než dojedou až k semaforu, který je těsně před stanicí.

Jenže na železnici tam musí být spousta dalších semaforů - především žlutých, což by ale nevadilo, protože výběrové semafory zřejmě fungují na větší vzdálenost. Jenže výběrové semafory se chovají jako obyčejné červené - což znamená, že pustí vlak ať se na dalším úseku (ale ne tom, který je přímo za tím výběrovým semaforem) děje cokoli. To znamená, že já bych musel i za křížení dát žluté, nikoliv červené - a to by znamenalo, že vlaky budou stát před výběrovými semafory a nádraží bude prázdné.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Vaclav > ja zpravidla pouzival vyberove v tomto poradi (na dvoukolejne trati, tedy jednosmerny provoz):
trat - vyber koleje - zluty semafor - zhlavi - zluty semafor - peron - zluty semafor - zhlavi - blokovani vyberu koleje - cerveny semafor - trat

celkem bez problemu to takhle fungovalo, pokud jsem chtel vlakem jen projet a v nadrazi nezastavovat, stacilo mu dat waypoint do prvniho useku za cervenym semaforem - nebylo ovsem mozne ovlivnit, kudy vlak nadrazi projede, jel vzdy svou "optimalni" cestou, takze pokud mi tam cekal jiny vlak na nalozeni, je zle. Ale prujezd mozny byl - pokud byla v jednom okamziku prujezdna obe zhlavi i volna "optimalni" kolej. No a ted se mi sem tam stane, ze vlak pres ten zluty semafor projede na prvni zhlavi i v situaci, kdy je druhe zhlavi obsazene... takze zasvih.