News:

The Forum Rules and Guidelines
Our forum has Rules and Guidelines. Please, be kind and read them ;).

Poradna začínajícím autorům, aneb plný pytel problémů s tvorbou

Started by TommPa9, January 08, 2009, 04:03:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Václav

V nové verzi už bude mít výchozí kapacitu 32 lidí (teoreticky bych mohl nechat 64 - ale těch stávajících 320 je opravdu moc). Taky trochu změním zastřešení. Pokud jde o svítící okraje nástupišť, mohu jej zrušit (původně mělo být jen v noci - aby lidi nespadli pod vlak  :)).

Nástupiště bez zastřešení být samozřejmě může, stejně jako černobílý okraj bez svícení.

Na okrajích nástupišť skutečně svítí cedule. Ta bílá má představovat ceduli s názvem města, ta druhá s jízdním řádem. Zatím jsem použil tohle. Původně měly být okraje nástupišť zúženy - podobně jako na tomto nádraží


Stávající zastřešení bylo uděláno podle tohoto nádraží:


Přechody přes koleje možné, ale - navrhoval bych je spíš pro oboustranná nástupiště s tím, že je udělám nižší a trochu užší. Těžko je ale umístím doprostřed celé délky nástupiště (to by potom každý díl nástupiště musel být zvlášť)

Pokud jde o tu změnu pozice, podívám se na to, ale nevím, jestli s tím půjde něco udělat. Snad v *.dat souboru. Obávám se ale, že to je daň za to, že je možné je postavit tam, kde je potřeba (a ne tak, jak je to např. u té stanice pro metro od Timothyho nebo u těch Gauthierových jednostranných stanic pro maglev, kde se může stát, že budou nástupiště posunuta o jednu fázi - což v podzemí moc nevadí, ale na povrchu to vypadá divně).

Poznámka k světélkování, tak u trati se budu dál snažit najít nějaké řešení, jak mu zabránit bez
- použití programu Shades
- zrušení textur (snad se mi podaří najít nějakou, která světélkovat nebude a přitom bude vypadat celkem slušně)

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek> dik za reakci... kdyz to ted vezmu odzadu, trosku nechapu, co mas proti Shades - ja sice kreslim v malovani a tak je to docela opruz se mezi tim prepinat, ale vetsinou to delam u jednoho png souboru jednou nebo dvakrat za cely proces jeho tvorby a to i kdyz pouzivam textury, ktere stinuju; napred po prilepeni textury a pak po dokonceni grafickych uprav pro rozsviceni oken a svetel.

Ohledne zmeny pozice, ono je to jen o pocitu, pokud mam dvojkolejku, delam obvykle nastupiste z vnejsich stran, pokud je to vicekolejne nadrazi a chtel bych pouzivat jednostranny nastupiste (pisu chtel, protoze v tomhle pripade ho zatim nepouzivam), bylo by zase smerem k nadrazni budove. Mapou ale otacim jen kdyz nekam nevidim nebo nedokazu bez otoceni kliknout na spravne policko a pak se zase vetsinou vracim do vychoziho zobrazeni, takze bych to asi fakt neresil.

Stejne tak asi neni uplne nutny resit prechody pres koleje, dost casto nemam zastavky na dvojkolejce uplne proti sobe, takze by to vypadalo stejne divne.

Naopak bych asi predelal ty cedule - aspon na te budouci verzi, ktera by mela zobrazovat ceska nastupiste. Konkretne u nezastresenych nastupist bud nedavat ceduli vubec, nebo dat modrou ceduli (s aspon imitaci bileho napisu) na oba konce, podelne s kolejema na oba krajni dilky nastupiste a jizdni rad nedavat vubec. U nastupiste zastreseneho dat ceduli taky podle skutecnosti, to znamena na oba krajni dily napric, tedy tak, aby byla citelna uz z dalky pri prijezdu - optimalne tak, aby pri pouziti zrcadloveho nastupiste na vedlejsi kolej na sebe ty cedule navazovaly. Na konci peronu pak nechat kousek nezastreseny a imitovat sjezd na uroven kolejiste, na prejezd pres koleje bych se asi vykaslal i tady. U zastreseneho nastupiste bych udelal svitici zarivky pod strechou (z nejakeho pohledu ani videt byt nemusi), u nezastreseneho udelat pripadne verzi s lampami poulicniho osvetleni  a lavickami (jen na prostredni dily nastupiste) pro zastavky a nebo uplne hole pro klasicke vesnicke vicekolejne nadrazi.

Ohledne kapacity lidi souhlasim s tvym navrhem, zastavka pro 32 lidi na dilek by mela stacit, pripadne moznost doplneni cekarnou se zvysenou kapacitou, ale to by asi bylo zase slozite a neprehledne.

TommPa9

Já zase musím být za toho rejpavýho :D

Ty koleje nevím nevím... víc se mi líbí ta zimní verze než letní-aspoň podle obrázku-ty tmavý koleje se mi prostě nelíbí... ve hře jsem to ještě neviděl možná změním názor! MOŽNÁ!

Václav

No. Přes víkend jsem koleje předělal, tu zimní verzi k nim přidal, udělal ten lanový most a dokonce i tunel k té trati (i v zimní verzi). Lanový most má zatím maximální rychlost 400 km/h, takže je zaměnitelný s tím zakrytým, ale až udělám ten zavěšený, tak potom jeden z nich dočasně (než zakrytý most dostane zakrytí, které bude opravdu hezké, což znamená, že bude alespoň trochu stejné jako je zakrytí moderní vlakové stanice nebo zastávky jednokolejky) dostane maximální rychlost jen 160 km/h - a druhému u nechám těch 400 km/h.

V příloze je archiv s celkem čtyřmi objekty - novou verzí zakrytého mostu, novou verzí tratě (nově obsahuje i zimní verzi) a nově i lanový most a tunel (rovnou i s zimní verzí).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

rozkvet

Ahojte, som úplný nováčik v ST 102 a chcel by som sa opýtať na modelovanie. Píše sa, že mám použiť predlohy na modelovanie. Ale mám použiť na každý pohľad jedného objektu jeden súbor png alebo sú v jednom png všetky pohľady ?
A ďalej čo mám napísať do .dat ? Píšu sa iba veci  napr ako je  v predlohe vozidlo na urán -  stačí len ten holý text do toho, alebo ešte niečo viac. Pomohol by mi možno hotový png súbor a jeho vlastný dat súbor a potom výsledný pak súbor. 
A ešte celkom dobrá predloha na nový štýl ČD sa nachádza TU
http://www.zelpage.cz/zpravy/7018

TommPa9

O něco se pokusím vydrž :D

Takže tady je pár příkladů za vše. Snažil jsem se použít všechny dopravní systémy které umím udělat (železniční, silniční a tramvajovou dopravu) V balíčku najdeš:

-elektrickou jednotku ČD 471 II generace
-rychlíkovou lokomotivu ČSD 486 (Zelený Anton) s tendrem
-nákladní vůz Tatra 815 8x8 Multilift
-Tramvaj ČKD KT8D5

Ke kreslení ti řeknu snad jednu základní a zásadní radu. Snaž se o tom, co kreslíš zjistit co nejvíc ještě než začneš s kreslením. Ideální je mít nákres (typák) fotky a model. to je pak balada! Z typáku si můžeš prohlídnout jak to "chtěl básník říci" z fotek zjistíš jak to můžeš zkusit vymalovat a z modelů /nebo jejich rozkreslené verze zase zjistíš jak vypadají ty části které páni fotografové opoměli zachytit (například zadní sajtny u náklaďáků) Při kreslení platí pravidlo: Dej pixel vedle pixelu tak, aby to dostalo ten tvar, který chceš :D


TommPa9

ještě něco mě napadlo. pro pozicování si z archivu stáhni nové (nepoužité verze) u mě mohlo tou neustálou recyklací dojít k nechtěnému posunu a nemusí mi to sedět přesně tam, kde by mělo! ono když já ujedu o pixel tak se děje prd ale při předělávkách může opět někdo ujet a nakonec zjistíme že auta jezdí v pangejtu velde silnice nebo v protisměru :D

Václav

Už je hotový i klasický zavěšený most (jako je ten silniční ze screenu v dřívějším příspěvku). Ke stažení bude dostupný zítra - i s novou verzí tunelu a lanového mostu. Všechny tři dopravní cesty totiž musí dostat nové stavební a provozní náklady.

Nově budou stavební náklady tunelu dvacetinásobkem stavebních nákladů trati samotné a provozní náklady pak trojnásobkem, zatímco u mostu to bude jen desetinásobek a dvojnásobek. Přeci jen by náklady u tunelů měly být vyšší než u mostů.

Ještě bych rád udělal i horní elektrifikaci pro rychlost 160 km/h. Ne že by ta horní elektrifikace z britského pak128 (kterou dočasně používám) nebyla hezká a svým způsobem blízká českým podmínkám (nosné sloupy na obou stranách), ale výškově vůbec nesedí - v porovnání s elektrifikacemi pro rychlost 110 a 280 km/h je vedení vysoko, takže spojení mezi těmi elektrifikacemi vypadá blbě.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

Je možné postavit takovýhle most? Já nevím, jakmile to jede, tak do nakreslit dokážu... pevné věci moc neumím (domy, silnice, mosty, elektrifikace, stromy...) jo a taky neumím letadla, lodě, tramvaje, vlaky, auta...





Omlouvám se za ty dvě fotky. Jiné jsem na netu nenašel...Pod plachtou je ukrytá ocelová konstrukce. Vyobrazená v podstatě na druhém snímku (pro pořádek je to ten samý most, jen na druhé straně je nově přistavěná konstrukce druhého železničního mostu. Na první pohled vypají stejně.

PS.: Je to most přes řeku Radbuzu v Plzni.

Václav

Problém bude s určením maximální délky a rychlosti. Jak ale vidím, most nemá žádnou extra ozdobu (kromě tvaru nosné konstrukce samotné), což kreslení urychlí.

V příloze je nová verze všech třech mostů - resp. nová verze lanového mostu a zakrytého mostu (lanový dostal nižší rychlost, zakrytý dostal nové zakrytí, které už se mi alespoň trochu líbí - proto mohl lanový most dostat nižší rychlost) a jeden úplně nový most.

Možná že se pustím i do silničních mostů. Ty by měly být o něco málo (o vozovku, která je narozdíl od železnice úplně plochá) jednodušší, ale nejdřív si musím podle šablony zjistit šířku silnice.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

Jestli chceš, pokusím se dnes pořídit nějakou lepší fotku jestli mi vyjde čas :D Mosty vážně neumím takže jenom říkám že by bylo fajn, kdyby ten můstek měl řekněme na prvních 3 článcích z obou stran kamennou část, a na zbytku konstrukci ale jde to vůbec takhle udělat ???

Václav

Ne. To nejde. Každý nájezd (přední a zadní) sice může být odlišný (a to dokonce i jeden nájezd by mohl jinak vypadat v rovné variantě a jinak v té skloněné, ale nedokážu si představit, jak by to vypadalo - navíc neznám takový most, který by měl každý nájezd jiný //a ještě navíc technicky odlišný od středového pole//), ale mezi nimi musí být všechna pole stejná. To tvorbu mostů značně omezuje.

Koukni se na graphics.simutrans.com do mojí galerie. Tam jsou zdrojové obrázky všech mostů, které jsem do teď vytvořil.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Hele a podle ceho se urcuje, kde bude mit most podpery? Protoze mi prijde, ze jsou pokazdy jinde.

Mostu, ktere maji stred jiny nez kraje (mysleno kraje treba na trech pilotech) je spousta, vetsinou je to tak, ze ty kamenne oblouky tvori jeste jakesi predmosti a vlastni most (treba ocelova konstrukce) je jen pres nejnutnejsi sirku - pres reku, silnici a tak dal. Dokonce bych si dovolil tvrdit, ze mostu, ktere jsou takto kombinovane, je skoro vic nez "jednotypovych".

Ze to asi ve hre nepujde realizovat je vec druha, ale s tim asi nic neudelame, jediny reseni je jako kamennej resit najezd v pripade, ze je rovne (tedy ne sikmo, to by vypadalo asi divne).

TommPa9

No právě. Já jsem si zkusil představit že by ty pilíře byly jen na nájezdovém dílku a i když mám hodně bujnou představivost tak to vypadalo blbě. Takže proto ta otázka jestli nejde nějak nasadit pilíře i dál. Teď když vím že nejde tak jsem přece jenom spokojenější a klidnější. Jinak ty mosty nevypadají špatně! Jak je vidět pořádně ses do toho obul a výsledky začínají stát za to! nicméně bych něco udělal s přechodem tvoje trať->tvoje mosty. Zdá se že se ti tam "podemlel" násep.

Václav

O tom přechodu mezi tratí a mosty vím, ale to je problém ve hře. Správně by totiž první (nejbližší díl mostu) měl být až za tím posledním polem trati před nájezdem mostu, ale z nějakého důvodu hra ten most umístí přes trať, takže tam je vidět kus povrchu pod mostem. Taky si všimni, že když postavíš obyčejnou trať do kopce, tak tam žádná taková blbá mezera není - právě proto, že ten další kus trati je umístěn správně až za tím, který je blíž. U tratí a mostů již přítomných ve hře je ten problém taky, jen na některých mostech nemusí být vidět tolik.

O opravu tohoto problému jsem se pokoušel, ale neúspěšně - protože pokud by těsně před mostem (a před tunelem taky) byla zatáčka (ať už krátká jednopilíčková nebo dlouhá - složená z radiálek), tak by tam byla zase chyba způsobená těmi pixely navíc, které jsem tam přidal, aby ta mezera byla zakrytá v přímém směru. Takže jsem zvolil menší zlo a nechal ten výchozí tvar.

Pilíře jen na nájezdovém díle možné jsou - tak je to u všech třech mostů od rychlosti 110 km/h (obloukový i oba hrázděné), které již ve hře jsou. Ale je to možné jen na některých typech mostů. Třeba na tom před Radbuzu, který bys rád viděl, tam to možné je. U jiných by to bylo možné jen za předpokladu, že by se maximální délka dala na 2 pole (ve skutečnosti na 3 - protože jsem zjistil, že lze postavit most o jeden díl delší než kolik je uvedená maximální délka - ale ještě nemám ověřeno, zda to lze udělat i v případě, že jeden nájezd bude zrušen tím, že most bude končit proti kolmé stěně), ale takto dlouhý most je potom (většinou) zbytečný.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

rozkvet

AHoj, mám jeden problém v hre. Neviem prísť na to, ako používať choose signal. Keď ho dám na jednokoľajnú trať, vlaky mi stoja. Keď hod dám pred stanicu, tak mi cez neho nechcú prejsť nákladné vlaky. Zastavia na ňom a nepohnú sa


Sim

navesti volby koleje pokud vim porad nefunguje jak by melo... vic se o tom rozepisu zitra

TommPa9

Já o návěstí volby koleje nic nevím... ale určitě kdyby fungovalo, mohl bych přestat používat ty drahé a zbytečné 8mi kolejné tratě... Možná je to jen můj názor ale není těch semaforu, návěstidel a jiných serepetiček až moc? (zvlášť když nevím která je k čemu dobrá)

Sim

TommPa9 > osmikolejne trate rozhodne nutny nejsou a minimalne zaklad by ses naucit mel... takze drobna osveta:

- pomoci navestidel lze trat rozdelit na useky, jejihcz vhodnou konfiguraci je mozne podstatne navysit kapacitu trate, ale taky vsechno zmrsit

- jako samostatny usek trate se chova i stanice, takze pro zakladni nastaveni provozu vice vlaku na jednokolejne trati neni potreba navestidel, staci mit kazdou druhou stanici dvokolejnou (max 3 vlaky) pripadne vsechny dvou- nebo vicekolejny (pak je pocet vlaku omezen kapacitou koleji ve stanicich

-oproti treba transporttycoonu je tu navestidel vic a funguji trochu jinak - pokud je spravne nastaven prujezd zastavkami, muzou v jednu chvili projizdet na dvoukolejne trati dva vlaky najednou i v miste, kde ma trat propojovaci krizeni - jestli je pro vlak volny usek se totiz urcuje pouze po predpokladane draze vlaku a odbocky se neresi

- jednosmerka - cerna tabule - funguje stejne jako na silnici. Kliknu na policko jednou, nastavi se do jednoho smeru, kliknu na to samy podruhy, otoci se. Ve verzi 101 je graficky spravne pouze na rovnem useku sire trati, jakmile ho stavim v zatacce nebo stoupani, nezobrazuje se korektne. Pouziti je relativne omezene, protoze vsechny ostatni navestidla jdou take pouzit jednosmerne

- cerveny semafor - bezne navestidlo ... jednou kliknu, je obousmerne, pri dalsim kliknuti se zmeni na jednosmerne na jednu a pak na druhou stranu a tak porad dokola. Pri nespravnem pouziti stoji vlaky z obou stran navestidla proti sobe a nemuzou jet

- zluty semafor - predzvest ... funguje trochu jinak nez ve skutecnosti, ve hre to znamena, ze vlak muze jet jen tehdy, kdyz i na dalsim navesti je volno. Pokud ta dalsi navest je zase predzvest, musi byt volne vsechny useky az do nejblizsiho semaforu (nebo cile vlaku). Vyuzitelna zejmena pri urovnovem krizeni nebo na zhlavi vetsich stanic v rezimu autobloku.

- navesti volby koleje ... rozporuplna funkce, pokud by behala spravne, je to OK, ale takhle ma dost omezene pouziti. Pokud na prijezdu do stanice pred zhlavi postavim navesti volby koleje, vlak si v pripade obsazeni "sve" koleje ve stanici vybere jinou volnou. Ma to ale dva hacky:
1) funguje to pouze jako predzvest, takze pokud ma vlak stanici pouze projizdet, ceka na uvolneni cele trasy do cilove stanice, coz zejmena pri hustsim provozu nemusi nikdy nastat.

2) neni zrejme nijak osetreno, ze si vlak bude overovat, zda se na danou kolej vejde. Takze se mi nekolikrat stalo, ze se dlouhy vlak nacpal na kolej, kam se nevesel, cimz zpusobil totalni kolaps dopravniho systemu.


No a to je k navesti asi vsechno... ted jen k nekolika zakladnim variantam stavby kolejoveho dopravniho systemu.

1) kazdy vlak ma svou kolej a 2 stanice - vzdy se tak zacina

2) na jedne trati se dvema vicekolejnymi stanicemi jezdi vic vlaku, takze dochazi ke sdileni trate - semafory nejsou nutne

3) dvoukolejna trat tramvajoveho typu - minimum krizeni a odbocek, vhodne hlavne pro tramvaje, na konecnych stanicich uvrate nebo smycky, nejsou nutne semafory

4) dvoukolejna rozsahlejsi sit dalnicniho zpusobu napojeni - paterni dvoukolejna trat, ze ktere vedou do kazde stanice samostatne sjezdy a najezdy - vhodne zejmena pro dalkovou nakladni prepravu, pro osobni zastavkovou neprimerene narusta ujeta vzdalenost v pomeru ke vzdalenosti zastavek. Vyhodou je, ze pri spravnem nastaveni semaforu staci zadavat vychozi a cilovou stanici a vlak uz si proste cestu najde sam. Nutnost pouziti semaforu, je mozne (a vhodne) pouzivat navesti volby koleje

5) system realne dopravni cesty - hlavni trat vede od nadrazi k nadrazi a ma na ceste nekolik mensich zastavek a stanic, ktere vlak muze nebo nemusi projizdet. Vyhodou je realnost provozu, nevyhodou nutnost stavet nadrazi a zhlavi uz v souvislosti s predpokladanym hlavnim smerem dopravniho toku a pomerne narocne trasovani - pro prujezdne stanice nejde pouzit navesti volby koleje. Vhodne zejmena pro osobni dopravu, pri prevaze nakladni je vhodne pres mista s hustym osobnim provozem stavet objizdne trasy pro nakladni dopravu. Dokud nedojde k prilisnemu zhusteni dopravy, neni nutne stavet semaforovy autoblok.


Václav

Tak jsem se pokusil vytvořit svůj první vlak. Zatím pouze jeden malý dvoupatrový vagon, který bude součástí magnetické soupravy (k ní musím dotvořit ještě poštovní vagon a lokomotivy). Připravil jsem obrázek, napsal dat soubor a zkompiloval, ale vagon se mi vůbec neobjevil ve hře.

V příloze je jak obrázek, tak zkušební *.dat soubor (než se vagon dostane na magnetickou dráhu, tak jsem jej chtěl vyzkoušet na obyčejné - abych viděl, jak moc jsem ulétl v zarovnání v vodorovném směru).

Pokud by se někomu tenhle vagon náhodou líbil a hodil do plánu, ať řekne. To co je žluté a modré, to se změní v hráčovy barvy, okna by měla v noci svítit. Možná že střechu udělám plochou - jinak jí musím předělat v tom vodorovném směru. Tam se mi moc nepovedla.

Délka vagonu jsou 3/4 délky pole, ne jen polovina.

-->
Omluva: vše už je srovnáno. Problém byl v kódování souboru. Pro moje programování v PHP mám v PSPadu nařízeno, že má na začátek souboru přidávat bity identifikující UTF-8 - no a PakHelper tyto bity nedokázal strávit. Proto nebyl schopen údaje obj=vehicle a name=MagnetickyVagon schopen zprávně zpracovat a myslel si, že před názvem stroje je nápsáno obj, nikoliv name. Takže jsem potom soubor uložil v ISO-8859-2 a už je všechno jak má být. Jen jsem zjistil, že ten vagon výškově nevejde na elektrifikovanou trať (protože trolej //naštěstí pouze trolej samotná, nikoliv nosný drát// těsně protíná střechu). Ale vzhledem k tomu, že bude nasazen na magnetickou dráhu, tak tam to nějak zvlášť nevadí, že je o chlup vyšší. Co se týká zarovnání, aby vagon správně seděl na trati, tak tam je to OK. Ještě jsem trochu poupravil barevnost střechy, takže už její okraje jsou tmavší než barva horní části vagonu.

Rád bych ale věděl, jak připravit *.dat soubor pro půlený vagon.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Puleny vagon je problem, protoze ho hra v podstate neumi. Takze to neni nic jineho, nez fyzicky dva objekty, ktere maji nadefinovane nucene spojovani (diky tomu kliknes na jeden a naskoci oba dily). Ze to neni zadna sranda je asi jasny, hlavne to spravne graficky propojit - sam vis, ze mi hodne dlouho trvalo, nez se mi vagony prestaly v zatackach ohybat :-))

Pokud muzu doporucit, zkus se tomu vyhnout - smysl to ma vlastne pouze ve dvou pripadech:
1) modelovani skutecnyho vozidla - kazdy asi videl v realu vagon, ktery ma polovinu urcenou pro prevoz lidi a druhou pulku ma na zavazadla nebo postu
2) snaha vytvorit vozidlo pro levnou a jednoduchou kombinovanou obsluhu uzemi s malym objemem prepravy - na silnici to muzu resit malym autobusem s postovnim vlekem, na draze pridani postovniho vozu za motorak muze byt uz moc dlouha souprava

Pokud to chces pro maglev, da se predpokladat, ze jej budes chtit pouzivat zejmena pro vetsi objemy prepravy a v tom pripade je mnohem elegantnejsim resenim pouziti samostatneho postovniho vagonu.

Jo a jeste jedna vec... pokud vymyslis fiktivni vozidla budoucnosti, nemas tak svazany ruce z hlediska delky vozidla - graficky mnohem lepe vypada, kdyz je vic kratsich vagonu v souprave nez kdyz tam jede par dlouhych nudli. Delka vozidel v souprave je omezena na 24 kusu, coz je pri beznych podminkach malokdy vyuzitelne. Nez mit soupravu s 12ti vagonama delky 10, radsi bych udelal soupravu s 24 vagonama delky 5, pricemz pokud si nastavis spravne parametry, budou mit obe soupravy stejnou prepravni kapacitu i hmotnost, rychlost a delku.

TommPa9

doufám že po mě nikdo nechce abych ke svým autobusům vytvořil i postovní návěsy! s tím prosím pěkně moc nepočítejte...

1) nevím jak by měly být velký
2) netuším jak velkou by měly mít kapacitu
3) nehodlám se v současné době vrtat v .dat souborech pro autobusy (to by si totiž poštovní přívěsy vynutily)
4) se mi do toho prostě a jednoduše nechce :D

Sim

TommPa9> tak sem to nemyslel ... v soucasnosti je ve standardnim paku par autobusu, ke kterym postovni prives muzes pripojit a timto zpusobem tedy resit obsluhu vzdalene zastavky s malym objemem prepravy podstatne elegantneji, nez tam poslat zvlast bus a zvlast postovni auto. Tohle se ale v soucasnosti nepouziva, takze jedine, kde bych to uvital, by byly dalkove zajezdove autobusy, ktere maji na zadku pridelanou krabici na lyze, pripadne za sebou vezou vlek na zavazadla/kola/lode. Z tebou uvedenych autobusu by se jednalo jen o par kousku a tam by ten zasah nebyl nijak divoky, spis je zadrhel v tom co popisujes - musel by se nakreslit vlek, co by k nim pasoval.

Do ceskyho paku bych o vleku uvazoval, ale zatim to rozhodne neni nutnost... takze spis kdybys mel tvorivou naladu a nemel do ceho pichnout :-D

TommPa9

no ona "skříň na lyže" by se dala řešit dost divoce... více méně by to znamenalo udělat zájezdovou Kraksnosu Karosu a k ní dokreslit stylem přívěsů onu skříň, správně to celé napozicovat a pak se modlit, ať to aspoň někdo použije :D

Sim

Jestli to nekdo pouzije nebo ne, to je druha stranka veci, ja pokud neco takovyho tvorim, tak me zajima, jestli to pouzitelne je a jestli to v dane situaci splni ucel. Takze jde spis o to, jestli se ti do neceho takoveho chce.

Konkretne v pripade toho boxu na lyze by se jednalo vlastne jen o skatuli v barve busu s delkou 1 jednotky, ktera se zezadu prilepi na bus. V lepsim pripade ma i svetla a nevylucuje pripojeni bezneho vleku.

TommPa9

Co se týká grafiky je to jenom "lehčí" komplikace navíc nepředpokádám že by to bylo větší než 2-4 pixely.... přece jenom kdyby to bylo větší mohlo by to působit trochu rušivě...

Václav

Později už jsem to vyřešil. Jen v depu to nevypadá tak hezky jako u tvých vozů. Takže asi ten půlený, kdy jsem nahoru dal lidi a dolu poštu zruším. To byl jen takový nápad.

Když jsem lokomotivy udělal bez prostoru pro jakékoli zboží , tak je celkem jedno, jestli mezi nimi budou jen poštovní vagony nebo osobní nebo oboje.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek > presne tak jsem to myslel, pokud nepotrebujes skudlit na miste nebo poctu vozu, nema smysl se s tim patlat.

Václav

Příští týden dám ten stroj k používání. Do té doby však ještě pozměním tvar samotné lokomotivy (sice nebude její střecha úplně navazovat na střechu vagonů, ale celkový tvar bude určitě lepší než ten dosavadní). A nejspíš upravím barevnost - místo hráčových barev bude nahoře modrá a dole bílá nebo spíš hodně světle šedivá. Zatímco oknům spodní části zůstane stávající barva, okna v horní části dostanou novou barvu (takže by v noci měla svítit modře - což je pro lůžkové oddělení určitě vhodnější barva než žlutá, byť odlišná od barvy, kterou svítí okna sedadlové části).

Rychlost: 500 km/h (ještě mohu změnit na vyšší)
Kapacita osobních vagonů: 192 lidí (nerad bych kapacitu navyšoval)
Kapacita poštovních vozů: 576 (opravdu vysoká, mohu snížit o jednu třetinu)
Uspořádání: L+?*VV+L (bez možnosti připojení dalších souprav - zatím není nutno)
Převod: 2:1 (možná zbytečně, když jsou poháněny všechny vozy a navíc stejným výkonem 31 000 - asi by stačilo 1:1)

-->
Tady to je. Zatím to bude tady než dodělám další (nákladní) vagony.
Datum objevení ve hře: Květen 2005
Cena: lokomotiva 250 000, osobní a poštovní vůz 125 000
Hmotnost: lokomotiva 75 tun, osobní a poštovní vagon 25 tun
Výkon: 13 000
Převod: 1.5
Provozní náklady: 0.11/km (příliš nízké)

Vybervení:
spodní část - světle šedivá
horní část - světle modrá
střecha - tmavě modrá (střecha vagonů je z dvou odstínů, protože není zcela rovná -  i když už není oblouková)

lokomotiva je prozatím stavěna jako nepilotovaná řídící jednotka a proto nemá žádné okno (alespoň než se namíchnu a nějaké to okno udělám)

Kapacita osobních vozů: 192
Kapacita poštovních vozů: 576

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

Měl bych otázku: narazil jsem na problém, (u lokomotiv) že neumím správně stanovit převod. Tím pádem se ptám:


  • Jaký má vliv převod na výkon? (Co to udělá s výkonem 1000 kW když bude převod 200(2,00) a když bude třeba 400(4,00)
  • Co všechno snižuje výkon?(hmotnost určitě, převod nevím jestli a jak...
  • Co je zač koeficient tření a jaký má vliv na dojivost totiž výkon

pokud by bylo jasné (a to dokonale) co všechno snižuje výkon mohl by být lépe určen převod s nižším procentem testování

Václav

Koeficient tření nastavit neumím, nevím totiž přes co - ale u maglevu (který ale musím upravit, aby v diagonálních směrech měly vozy správnou délku) je celkem irelevantní. Pokud jde o převod, mám takové tušení, že se tímto číslem násobí zadaný výkon.

Některé stroje mají sice zadaný celkem nízký výkon, ale protože mají vysoký převod, tak utáhnou mnohem více. Alespoň tak to funguje ve hře. Ve skutečnosti převod určuje pouze maximální možnou rychlost - protože měl např. Kyklop velmi vysoký převod, byl schopen vyvinout tu v té době vysokou rychlost 140 km/h.

Kdybych tak mohl někde najít ty převody, tak by se daly přepočítat na stupnici používanou ve hře, tj. x:1. Jsem si jist, že potom by se některé lokomotivy chovaly jako šílené - že by některé byly schopné utáhnout mnohem větší (a nebo také menší) množství nákladu.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

Jelikož mi ve hře chyběla silniční průjezdná zastávka tak jsem se ji pokusil vyrobit. Není přesně dle mých představ ale ujde to. Při výropě PAKu jsem ale narazil na problém, cena za zastávku a za její provoz je ve hře jiná než jsem zadal do DAT souboru. Tedy ve hře je cena za postavení zastávky 1 200 peněz a za provoz/údržbu 108 peněz. Dost se to liší od zápisu v DAT souboru, který přikládám. Máte někdo tušení proč?

tony.p

stáhl jsem si tu tvou zastávku. vzhledově je velmi pěkná. ty máš za údržbu 108 peněz? já mám ve hře 1728 peněz za údržbu, tak nevím.