News:

Do you need help?
Simutrans Wiki Manual can help you to play and extend Simutrans. In 9 languages.

SketchUp - návody

Started by cerny.hodinar, January 30, 2011, 02:33:06 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cerny.hodinar

Udělal jsem nové téma, aby se tu mohli shromažďovat informace, návody a rady, jak tvořit správně ve SketchUp.

Častý problém byl, správně objekt napozicovat. Zpočátku jsem taky vůbec nevěděl, ale trochu jsem četl po fórech a tady je průběžný návod:

1. Jakmile budete mít 3D objekt vytvořen je nutno změnit kameru z perspektivy na Rovnoběžné projekce.
2. Poté změnit standartní pohled na pohled Iso.
3. Výsledek.
http://jyxo.info/uploads/F2/f2ad8591918c01084113beba45aa852f.jpg

Nemám to 100% ověřené, ale dle anglického návodu jinde na fóru to funguje. 8 dalších pozic, pak lze získat jednoduše otočením objektu ve stejném režimu pohledu(Rovnoběžné projekce).
__________________________________

- Já ale dál nevím, jak mám objekt renderovat? (vytvořit obrázek).
- Jak přenést soubor ze SketchUpu (verze 6) do jiného programu a tam ho zrenderovat?
- Kde najít nějaký program na renderování?
- A jak celkově postupovat - protože prý je možnost už při renderování měnit nějakým způsobem velikost (128x128)?

Lubak91

Tak jsem si v sobotu zapnul SketchUp.
Je to můj první pokus v něm, tak jsem zkoušel co v tom jde, ještě musím dodělat některé drobnosti.

http://img820.imageshack.us/g/depicko.png/
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Václav

Vypadá to docela dobře, jen se obávám, jestli to není příliš dlouhé - i při vzetí do úvahy, že to nebude široké přes celé políčko. Navíc se obávám tohoto blbého efektu popsaného v téma tram depot clipping error.



Bude nutné tu budovu v obou předních náhledech rozseknout na dvě - na to, co bude za vlakem a kolejemi a na to co bude před. Ale to už bude potřeba udělat např. v GIMPu.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Délka i s otevřenými vraty činí cca 16 a 1/2 metru, se započtením krovů cca 17. Renderovat jsem to ještě nezkoušel, jinak bych to stejně dodělal v malování XP.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

Lubak91 > vypada to dobre ... ne ze by depo z origo sady bylo nejake spatne, ale tohle hru urcite ozivi. Btw, je to v podstate prosba pro vsechny, kdo se budovami depa zabyvaji nebo budou zabyvat: zaradte tam nekam decentne na viditelne misto hracske barvy... u rozsahlejsich map je pri hrani s konkurenci (nebo proste v rezimu vice dopravnich spolecnosti) problem zeleznicni depa odlisit. Silnicni maji nahore takovy ramecek z hracske barvy, takze tam mi po prvnim kliknuti dojde, proc hra nic nedela, ale zeleznicni je problem.

Btw, kdysi me to tak prudilo, ze jsem do origo grafiky podobny ramecek dokreslil ... bohuzel se mi depo pak nepovedlo uspesne prohnat skrz makeobj... takze jsem to odlozil mezi nepovedene ... pomohl by nekdo to dotahnout do konce? A samosebou dotaz na VS, je takovyto zasah do grafiky (doplneni hracskych barev) v poradku z hlediska autorstvi, pokud se do .datu pripisu ve stylu "puvodni autor+ja" ?

Václav

No, já myslím, že na tomhle Lubakově depu bvy to mohla být právě ta značka na bráně, kde by se mohla vyskytnout hráčova barva - nebo by mohla být použita tam, kde je ten pruh pod okny. Problém s tou značkou je v tom, že by byla vidět jen tehdy, když bude depo výjezdem dolů.

A pak by klidně mohlo být zařazeno místo toho původního - nebo paralelně s ním - ale v jiné době, pochopitelně.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

Sim -> Pokud máš grafiku která má přidanou barvu, sem s ní, ať se aspoň podívám :)

Co se týká zásahů... pokud je to ze 128, tak musí být výsledek úprav zpřístupněn ve zdrojové verzi ostatním (čili se to "předává dál"). Zachování autorství není podmínoku, ale považuji to za dobré vychování ;)

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Lubak91

#7
Já se to samozřejmě pokouším posunout dál, ovšem narazil jsem na problém, když jsem při rovnoběžné projekci zadal iso pohled a exportoval ho jako .png, tak to iso se ne zcela shoduje s tím isem, které je v simutrans...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VS

#8
Byl tu nějaký trik jak na to... http://forum.simutrans.com/index.php?topic=3650.0 Když projdete prolinkované vlákna a stránky, mohlo by to pomoci. Podotýkám, že pro velké budovy zarovnané ve hře podle mřížky asi nebude 30° stačit jako aproximace, ale nějak to určitě půjde propočítat a poladit s tou trojúhelníkovou věcí, jestli jsem to správně pochopil...

edit: Kdyby se to nejdřív nechalo ve vysokém rozlišení, mohlo by se to taky aspoň zkusmo spravit nestejným zmenšením, které by to "spláclo" což by mělo tuším úhly zmenšit, jen teď z hlavy ani nevím jestli by to vyšlo aspoň lineárně podle úhlu. Vysoké rozlišení je na vstupu, protože se to tím rozplizne tak tam musí být nějaký prostor pro toto... Ještě tu asi písnu co mi vyšlo, tohle mě zajímá ;)

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Lubak91

VS: Díky, podívám se na to, ale nevím jak tomu porozumím :D
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VS

Tak už jsem to vymyslel, ale je to takové zvěrské :P Obrázek stačí zmenšit vertikálně na 84.6 % a základna se srovná. Pochopitelně je s tím třeba počítat pro výšku, která musí být v originále 118.2%.

Není to moc přátelské k nepravoúhlým tvarům, protože se úhly transformují ne lineárně, ale podle arctg... jako východisko z nouze to asi může postačit, ale nedoporučuji ::(

Tady je to hnusné, protože jsem se zapomněl a postupně ukládal v jpg...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Lubak91

Je to ale nějaké placaté :D
Edit: Chceš poslat tedy obrázky ve velkém rozlišení případně celý model?
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VS

Ne, díky. Stejně by to muselo být zvětšené, aby se ta metoda dala použít...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

... a co takhle jako vodítko použít ten obrázek zalinkovaný z prvního příspěvku?

A jen tak mimochodem, všiml jsem si toho až se zpožděním, protože na té zmenšenině je to mnohem viditelnější než na tom originále - proč nad vraty nejsou prkna v celé šíři budovy?

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Protože to takhle je v originále, hlavně ty by jsi to měl vědět...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Václav

... dobrá, já jsem totiž zapomněl na to, že větší část je zakrytá střechou a tak to vypadá na tom obrázku dost nesouměrně.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VS > odpoledne to poslu, snad to jeste nekde najdu

Lubak > toho "jineho isa" jsem si vsimnul uz u viamontackyho kocoura, tam pri podrobnejsim zkoumani taky linie nesedi zcela presne do formatu "o dva pixely do strany a o jeden nahoru" ... ale diky rozmerum stroje si toho clovek nema moc sanci vsimnout, takze jsem to neresil. Mimochodem, ta "moje" metoda zesikmovani ve winmalovani taky funguje jen do urcite velikosti objektu - zesikmeni jde totiz jen po celych stupnich (27°), kdezto teoreticka hodnota zesikmeni by vychazela na arctg (0,5), coz vychazi 26,57° ... takze pro objekty o velikosti kolem 80 pixelu uz to pouzit primo nejde a je nutny to rucne korigovat.

Lubak91

Tak jsem si zase hrál v SketchUp a vyšla z toho malá staniční budova...



http://img31.imageshack.us/g/stanicka.png/
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Bender

Ahojte,vytvoril som stanicu v sketchup Pro.Ale mam problem ako bi som ju mal postavit pre pak 128.Dik.
Kuknite si  futuramu  www.futurama.sk