News:

Simutrans Tools
Know our tools that can help you to create add-ons, install and customize Simutrans.

Vlastní tvorba

Started by Stady, March 18, 2013, 05:37:44 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stady

Dobrý den všem,

chtěl bych poprosit někoho kdo by mi poskytl základní informace jak scriptovat scénáře ...

Díky za jakoukoliv reakci.
Stady

VS

Moc asi nepomohu - nevím o tom zhola nic než to pověstné "zbla". Jak to asi funguje se dá odkoukat z již existujících scénářů. Je tam save, který se načte, a pak soubor .nut, což je skript ve squirrelu (tady se dá aspoň zjistit, jaká je platná syntaxe). Ostatní soubory jsou překlady nebo pomocné texty, pokud vím.

Pokud nevadí angličtina, scénáře naprogramoval Dwachs a v poslední době aktivně tvoří ny911.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Stady

No v podstatě jsem si vytvořil misi i jsem zkusil scriptovat, ale neznám základní hodnoty (strukturu dat), které se používají.. např. by se mi hodil nějaký seznam jak třeba skriptem nastavit aby se nezobrazovali některé nástroje.. třeba skrýt nabídku stavby železnice ... apod. tedy jestli to jde .. Pokud se to vše nějak podaří tak připravuji komplet ČR+SR a A+DE+UA+RO+HU+PL v okrajových částech na základě pravých dat ... hory, řeky, města a vše téměř v reálu + komplet železnice ... samozřejmě v rámci možností celkové hry a pixeláže :D a pro misi bych potřeboval právě udělat nějaké úpravy ... Třeba v New York nejdou kupovat tramvaje, ale ve skriptu jsem to prostě nenašel :( . Existuje nějaká dokumentace ... ?

Bohužel moje angličtina je na bodu téměř mrazu :( takže se moc z nikým nedomluvím ale dokumentaci bych nějak přelouskal .... jo jeto už přes 20 let co jsem se učil anglicky

VS

Asi nepomůže nic než prozkoumat existující scénáře...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Vladki

Stady - nabizim spolupraci. Chtel sem udelat par scenaru, na mape ceskoslovenska, nebo jenom nejakeho kousku ktery dobre znam - jizni morava, zapadni slovensko, ale ty mapy ktere jsou dostupne mne prijdou jaksi prilis ploche a male... Kdybys mel lepsi mapu, tak ja zase prelouskam navody, anglictina mi nedela problem.

Stady

#5
OK suoer .. no ono to má 2 části

1. Mapa je ve photoshopu bez řek , pouze hory + vrstvy mám označené železniční tratě -1 patro 1px a voda -1 patro 3px ..
2. řeky, města, železnice atd již dodávám přímo v simutransu. Jinak to prostě asi nejde = pokud udělám řeky na mapě tak v porovnáním s Vysokými Tatrami a -2 úroveň vody to vypadá strašně, navíc voda by měla téct z kopce :D

Takže začal bych samotným scénářem ... To jest nějaká představa co by měla ta mise obsahovat a pak se do toho klidně můžeme dát ... navrhni tedy nějakou tvou představu já mezitím doladím svou a dáme to do kupy, klidně těch scénářů může být více, pak tak cca 4 týdny práce na jedné mapě ... Přikláním se prvotně k centrální Evropě, zatím ti tady vložím takový první pokus... no zatím mám ještě mapu z roku 1984, ale již sháním nějakou kartografickou, zatím jsem nenarazil na nic lepšího než mám.

Původní záměr byl jenom ČR, ale pak mi přišlo líto nepostavit tu super panelárnu z Prahy do Bratislavy, kterou si užívám již přes 15 let a nakonec když už jsem to táhl do Bratislavy tak proč ne Vídeň :D a nakonec na rozměrech mapy tvaru obdelníku je tam také např. Užgorod, Krakow, Wroclaw, Dresden, Salzburg, Satu Mare i když není to úplně přesné zatím tak jak si představuji. No šak se mrkněte .. zatím je to opravdu nedoladěné, ale již se pracuje na lepším podání.. našel jsem různé další pomůcky které mi to usnadní .... tedy mimo těch řek a přehrad :( je sranda vykreslovat např. Liptovskou Maru :D

Jelikož jsem ale celkem vytížen na netu jsem cca 1-2x týdně .... Tak prosím trpělivost v odpovědích .... Jinak chtěl jsem sem vložit save, ael bohužel ta mapa má rozlišení  cca 2604x1472 px a velikost něco přes 370KB ... a ať jsem zipoval jak jsem zipoval prostě jsem to pod 200 nedostal .. takže když tak ti to pošlu mailem .... Takže vkládám jen takový prtsrc kde je to děláno na 8 vrstev od vody ... připravuji těch 14 vrstev :D

Ještě dodám tento kousek je z Valašska a okolí ... Ostrava -Svinov či Hlavní nádraží s tím sem počítal taky .. na to používám podklady i o počtu tratí atd ... ukončím to tedy takto

1. Řekněme si co budeme dělat  = já dodám mapu (save) , kde bude vše skoro totožné s realitou v období roku 2010 ... včetně železnic + dálnic či evropských cest + měst tedy v rámci možností ...

2. Musíme domluvit jaký bude první SAVE = nastavení při zahájení hry, protože toho budu muset hodně udělat v samotné hře, takže aby jsme pak zpětně nemuseli v hexa dohledávat nastavení, nebo jestli znáš nějaký jednoduchý způsob jak se to dá změnit již ve vytvořeném save ...... Ono vykreslení mapy bude na 1-2 dny horší to bude s tím co udělám již do save = řeky, přehrady .... No prostě nevím neznám :D

3. Nějaké ty cíle mise .. + to co dovolíme jak nastavíme ekonomiku atd... (rozhodně jsme pro hardcore verzi .. prostě nic jednoduchého a nic rychlokvasného, kdy to člověk ukončí za 2-3 noci = chce to aspoň na měsíc až čtvr roku zábavy :D tedy v rámci cca 10 hodin týdně, ale poslechnu i další názory = když už s tím bude tolik práce tak ať to stojí za to)

Vladki

Takze moje predstava je asi takova - radsi bych udelal mensi region (jeden kraj), ale detailnejsi. Jestli se domecky kresli tak, ze policko ma 20 m, tak mapu bych dal policko na 200m - 5 policek na kilometr. A vyskove rozdily aby byly opravdu znat, prinejmensim tak 100 vyskovych metru na jeden "schod" - takze by to mohlo zhruba odpovidat nadmorskym vyskam. Ty soucasne mapy, kde vrcholky krkonos maji vysku 4, mne nejak neoslovuji.

Trate a reky dodelat urcite v simutrans.

Predstava scenare 1 - takovy trochu jako navod pro zacatecniky:

Na mape jsou jenom mesta, reky a fabriky, rok 1945 - je po valce a infrastruktura je znicena. Nanejvys par silnic nejhorsi kvality (polnacky, sterk). Scenar by postupne radil co a jak - napred jednoduchou linku s uhlim do elektrarny aby sme meli zajisteny stabilni prijem nez se pusitme do neceho vetsiho, coz by v nasich koncinach byl nejspis pivovar. Na konec by to nakoplo k budovani osobni dopravy aby se zvysila spotreba piva. Mohlo by se i vynutit vybudovani prekladiste - nakladaky, vlaky, uzkokolejka (jako dulni vlacek). Nebo treba lodni doprava na brnenske prehrade.

Mapu bych videl na jizni moravu (protoze ji trochu znam) - uhli (lignit) - okoli Hodonina a Kyjova, elektrarna primo v Hodonine. Pivovar v Brne, Sklarna v Kyjove, Pisek v Moravskem Pisku (Straznice, Bzenec), pole vsude mozne, obchod v Brne. Pamatky Spilberk, Veveri, Mohyla Miru...

Pro drsnejsi povahy by mohl byt zacatek v roce 1918.

Scenar 2:
Stejna mapa, ale doplnen dalsi prumysl podle skutecnosti cca rok 1990-1993. Namatkou treba kamenolom a cementarna Mokra, Atomka v Dukovanech (jako uhelna, s tim ze by v Dolni Rozince taky tezili uhli), Ropne vrty u Hodonina, Rotunda ve Znojme, atd.
V mape by byly i silnice a zeleznice s nadrazimi podle skutecnosti. Zeleznice by byly vsechny, i ty ktere jsou dnes zrusene. Ukol by byl zacit budovat integrovany dopravni system - povoleno je jenom kupovat a prodavat vozidla pro osobni dopravu, stavet a rusit autobusove zastavky. Vlakova nadrazi, trate ani silnice by se menit nesmely. Nakladni doprava by byla na zeleznici uz nachystana jako druhy hrac na kteryho se ale neda prepnout - jen aby zavazela na trati. Navic by bylo nastaveno myto - poplatek za pouziti silnic a zeleznic.

Hm, tak a ted jak urcit cil? Profitujici vlaky na vsech lokalkach? Propojeni uplne vseho se vsim (nula u no-route na vsech zastavkach)? Milion navstevniku Slovanske epopeje v Moravskem Krumlove?

P.S. pokud by se chtel nekdo pripojit s napadama, tak at se prida, jinak se asi stahneme do soukromych emailu at to tady nezaplacame dialogem.

Stady

#7
OK Vladki tak dodám tady něco málo o možnostech a jak to budu připravovat a zbytek když tak mailem, pokud se někdo přidá nebude problém ho zasvětit :D

1) v pohodě vrstvení bude podle toho jaký bude rozsah mapy = Gerlach 2400 / 23 poli cca 100m jedna vrstva s tím, že to rozděluji třeba takto prvních 5 vrstev po 50m dalších 5 po 70m  atd... protože vrcholky nemusí být vrstveny až tak dokonale. Největší problém je podkladová mapa = abych udělal 23 vrstev od moře chce to kartografickou mapu a zatím marně hledám něco co by se dalo použít aniž bych musel porušovat autorská práva .... no uvidíme ještě jsem oslovil známé.
Jo jenom dodám večer jsem přišel na to, že moře jde posunout až do -10polí a vrchol je 14polí = 24 vrstev tedy s původních 14vrstvách to bude ještě propracovanější :D) Takže pokud bude ta mapa JM+Valachy (viz níž) bude vrstva co 50m což bude téměř dokonalé (tedy pokud najdu vůbec podkladovou mapu)

2) Takže mapu bych tedy vzal tak, že obdelníkově bych zahrnul k Jižní Moravě i Valašsko :D ať tam máme taky nějaké pohoří nad 1200m :D = vrstva po 50m kde nejnižší bod bude úroveň 1 vrstvy nad mořem. Jinak Valašsko zase znám dokonale já.
Rozlišením můžeme jít do 5000x3000px(3000x5000px), ale upozorňuji že to bude mít cca 1200MB velikost mapy :D při provozu a městech to bude dobrý záhul pro PC, takže více viz mail co se týče velikosti a mapy.
Jinak Břeclav <> ValMez je po cestě cca 150km takže vzduchem cca 100-120km = při 5k px by se tedy jedno pole mohlo rovnat 20-30 metrů což by odpovídalo velikosti domečků :D pokud by byla výška 5k px nebo 30-40m pokud yb byla výška 3k px ... tohle ještě doladíme je mi to v podstatě jedno, minimálně bych šel na velikost cca 2000x1500px. Sice se už těším na vykreslování těch přehrad :(

3) K průmyslu taková DEZA(chemička) v mém rodišti s ropnými vrty na JM budou mít přirozenou logiku i když do DEZY se vozí zřejmě jen odpad z ropy a ten se zpracovává.... , ale už vidím využití reálných tratí :D
Další průmysl/továrny/elektrárny nechám tedy na tobě... Pokud by se ti podařilo sehnat i další lidi, kteří by nakreslili ty památky či solarní, větrné, jaderné elektrárny apod.... vše tam nastěhuji dle reálu = paku128.CZ  + tak aby se to dalo využít i pro celkový simutrans tak to vytvořím i pro variantu origoš paku128, kdyby si náhodou někdo chtěl užít i na klasickém paku

4) Scénáře ...
Ok v podstatě jakmile bude již podklad mapy + osazen městy/průmyslem/železnicí či cestami tak můžeme již modifikovat do čehokoliv = to už bude spíše tvá scriptová práce :D Pokud budeme dělat misi bez cest / železnice je otázka jestli to budeme zaznačovat. Má prvotní úvaha byla vybudovat síť na nejnižší kvalitě s tím že bourání této tratě či cesty by byla extrémně nákladná více tedy viz podmínky.. To ještě doladíme na mailu ať tady maj taky nějaké překvápko :D takže cíle atd. bych nechal už na soukromí + pokud by se někdo přidal ho mu přepošlem maily :D

Tak myslím pro globální představu by to mohlo být vše, tady už tedy spamovat nebudeme  ....

Jo jinak mé češtiny si nevšímejte :D prostě to po sobě moc nečtu :P

EDIT --- Dobré zprávy - máme mapy s vyznačením s odchylkou 2m a to řek, železnic, cest, plynovodu, vysokého napětí včetně zaznačení hlavních zastávek a stanic + to nejdůležitější vrstevnice po 10m výšky ... takže to bude opravdu v luxusní podobě ...

trimr

Já bych se rád přidal. Mapu bych (prostředí) klidně udělal. Akorát jsem z Dolní Dobrouče, to je u Ústí nad Orlicí.

trimr

Kdyby jste mne vzali tak budu vděčný? (jestli to už nemáte?) tak e-mail mám xsolc@gymuo.cz .

Vladki

No trochu nam to usnulo. Mame mapu jizni moravy cca 200m/policko, ale ma jenom 9 vyskovych urovni, takze teren je hodne hruby. Ted kdyz mame half heights, mame k dispozici az 40 "schodu", coz pro jizni moravu dava moznost 20 m/schod - temer realita.

Stady, myslis ze bys byl schopen tu mapu predelat? A pripadne ji pri tom o kousek rozsirit - aby se tam vesel zdar n/sazavou a soutok moravy a dyje?

Stady

Nazdar Vladki,

ano jsme schopen to předělat na kolik vrstev budeš chtít, mail na mě máš tak mi zašli výseč mapy kterou chceš ne moc velký soubor já si to potom vygeneruji na geo mapách.  PS napsal jsme ti aji do mailu

Stady

Quote from: trimr on January 19, 2015, 11:13:42 AM
Kdyby jste mne vzali tak budu vděčný? (jestli to už nemáte?) tak e-mail mám xsolc@gymuo.cz .

Není problém jenom teď nemám času to nějak namyslet, je jedno odkud jseš. Dej tomu čas vladki se ti ozve, pokud už to neudělal :D

trimr

Ještě se neozval, teda myslím. .datky bych dyštak dal.

Vladki

Ahoj,

no ono nejak nebylo o cem... Jaky datky mas na mysli?

trimr

myslim případný památky, atd.

trimr

a jak se vlastně zakládá nový téma?

jk271

Pracuju na rozšíření simutransu, aby bylo možné načíst ze souboru seznam měst. Mělo by to urychlit tvorbu mapy.

Stačí tomu dát do adresáře maps/  soubor ve tvaru:
city;jméno města;relativní pozice x; relativní pozice y;
tj. například
city;Brno;0.5678;0.7890;

a při vytváření mapy se Brno vytvoří na požadované pozici.

Už je to funkční, takže můžu umísťovat města na mapu, ale hotové to ještě není.

trimr


Vladki

@Trimr: ptal ses na plany ohledne scenare. Nejake napady jsou v predchozich postech. Rad bych aby byl postaven na realne mape nejakeho kraje - s mesty, infrastrukturou a prumyslem tak jak opravdu existuje, nebo existova. Nechci delat celou republiku, aby mapa mohla byt detailnejsi na nebyla ani prilis velka. Mohlo by byt vic verzi podle letopoctu. A protoze bydlim v Brne tak bych rad udelal jizni moravu. Takze: uhli - rosicko-oslavansky a hodoninsky revir, zelezo - moravsky kras (historicky), kamen + cementarna v Mokre, pisek v Moravskem Pisku (nebo Bzenci), ropa - hodonin, zdanice, lesy - vysocina, chriby, karpaty; fabrika na nabytek v korycanech, pivovary brno, znojmo, vyskov, obili (prip. ovoce a zelenina) v moravskych uvalech, zivocisna vyroba na vysocine. Uran (uhli) v dolni rozince, elektrarny dukovany, hodonin, oslavany; sklarna kyjov, kvetna, atd. Proste kde je co zajimaveho a vyznamneho.