News:

Simutrans Sites
Know our official sites. Find tools and resources for Simutrans.

Poradna začínajícím autorům, aneb plný pytel problémů s tvorbou

Started by TommPa9, January 08, 2009, 04:03:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


TommPa9

Moc pěkný... jen bych tu silnici řešil "bezasfaltově"-žluté čáry na transparentím pozadí-i když to vypadá blbě na neasfaltových silnicích. údržbu mám taky jenom 108 peněz... u tonyho.p by mohl být důvod toho, že má jiné náklady v "délce měsíce" (čím delší měsíc tím vyšší údržba) jenže to nevím-tipuju na základě toho co mám ozkoušeno.

Nemo

No pravda žlutý čáry na transparentním pozadí jsem zkoušel ale na polňačce to vypadá opravdu blbě, ovšem pravda je že tento typ zastávky se bude nejspíš používat ve městech. Takže bych to mohl opravit. No a co s těma cenama? Cenu za stavbu jsem nastavil na 1 000 a ve hře je 1 200, údržbu jsem nastavil na 50 a ve hře je 108. Že se údržba ve hře zdvojnásobuje oproti DATu jsem si všiml už ve svých cestách, ale tady je jiná než dvojnásobná???

TommPa9

Nevím snad se najde někdo kdo tomu rozumí...

"Vláďo kde jsi?!"

VS

Tyhle finance se přepočítávají podle délky měsíce, protože vozidla jezdí stále stejně rychle. Takže bez ohledu na to jak dlouho trvá x dní, vozidla ujedou stejně a náklady za infrastrukturu se přepočítají tak aby byly stejně a nerozpadlo se to co se týká obtížnosti. (Cena za stavbu je jednorázovka a zůstane vždy stejná)

PS: Přesně o tomhle mluví Tom.

V daťáku se všechno zadává v haléřích, čili 100 znamená jednu "korunu".

Někde je ještě takový vtip že se ve hře nějaké číslo násobí třemi, ale tady to myslím není (skoro jistota).

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

VS - co se týče provozu je asi pravda že záleží na nastavené délce měsíce, trošku jsem si měsíc protáhl ale určitě ne na dvojnásobek, tak proč jsou náklady dvojnásobné? V DAT jsem zadal číslo 5000 a ve hře je 108? To platí i o ceně za stavbu, do DAT jsem zadal 100000 a ve hře se objevilo 1 200. Jsem z toho volaako zmetěný  ???

VS

Áááááá... promiň, já si nevšiml že jde o zastávky. Pokud se nepletu tak tam stále vládne ten zrůdný přežitek že ceny (a kapacita) jsou svázané s úrovní (level?). Takže cokoliv napíšeš jako cenu, nepoužije se :(

Ne že by to věděl každý, ale komentáře v daťácích jsou vlastně zbytečné - nečte se to stylem řádek po řádku, ale celé naráz a pak se hledají řádky odpovídající tomu kterému jevu... takže pokud přidáte řádek

hogofogo=ecce homo homolka

nic se nestane, poněvadž se na něj nikdo nikdo "nezeptá". Tohle se teď děje i s těmi cenami které jsi tam napsal.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

VS - No to je teda slušná anarchie. Měl jsem za to že co je v DAtáku je svatý. No nazdar. Teď už chápu proč jsem ceny a provoz nenašel v DAT souborech které jdem našel na webu, nejsou potřebné jelikož se oboje, jak píšeš, odvíjí od parametru "level"  :idea: takže upravím zastávku dle připomínky od TommPa9, trochu ji vylepším a do vedlejšího vlákna (České addons ...) dám odkaz ke stažení.

EDIT: v DAT jsem vynechal položku "cena" a "náklady" a vyrobil PAK. VS měl pravdu, cena se generuje automaticky z velikosti položky "level". Závěry ať si každý udělá sám!  :exclaim:

Lubak91

Měl bych dotaz, spolu s Tomem nás přepadla tvůrčí nálada kreslit budovy, a proto se ptám: Jak udělat u budovy animaci? Jestli to bude moc složitý tak od toho dávám ruce pryč :D
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VS

Animace se dělá tak že se prostě udělají obrázky pro každou fázi animace... potom je to akorát otázka příslušného čísla v závorkách[] u obrázku.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Lubak91

Aha, děkuji. A zhruba jak to má v daťáku vypadat? Např. takhle?
BackImage[0][0][0][0][0]=./barak.0.0
BackImage[0][0][0][0][1]=./barak.0.1
BackImage[0][0][0][0][2]=./barak.0.2
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VS


My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Lubak91

So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Václav

Přestože původní mosty běží OK, u mostu pro maglev se mi najednou objevila chyba: pilíře vytahuje o políčko nad trať - přestože jsou v správné poloze a přestože mají správnou výšku - viz obrázek v příloze.

Už jsem to opravil: problém byl v tom, že pilíře byly prohozené. Obrázek pro pilíř pro směr LH-PD byl přiřazen pilíři pro směr PH-LD. U jiných dílů (nebo při jiném tvaru pilíře) by to bylo lépe viditelné.Takže tenhle příspěvek nakonec pouze odhalil vzhled EMT (experimentální magnetické tratě).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

tony.p

soubor DAT už mám hotovej, otevřu pakhelper zadám tam ten DAT a zmáčknu Do pak. A vytvoří to textový soubor s názvem pak. Nevim kde mám chybu.

Sim

ja to delam primo pomoci makeobj.exe ... ten funguje tak, ze vsechny objekty, ktere najde ve vsech .dat souborech slouci do jednoho paku (pokud se to zada tak jak pisu).

Tusim ze zapis je makeobj.exe pak128 xxx.pak ... kde za xxx dosazuju treba vehicle.motorak.810

tony.p

Sim- pak už mám hotovej a "funguje". No vlastně funguje tak napůl. udělal jsem vagon a když je zapojím za sebe tak ten druhej je do půlky toho prvního zaraženej a nevim co s tím.

Sim

musis zadat spravnou delku... puvodne byly vsechny vozy delky 8 ... pak byla moznost i jine, ale tech 8 zustalo, takze pokud tam delku nezapises, nastavi se prave na tech 8. Jestli je to vagon, tak tomu odpovida "cislo" sablony....


edit: vzpomel jsem si, ze jsem kdysi mel ten samy problem, i kdyz jsem delku vypisoval - ukazalo se, ze mam starou verzi makeobj.exe, ktera s delkou pracovat neumela a v .dat souboru ji ignorovala. Podobne jsem pozdeji mel problem s makeobj.exe, ktery neumel delat stanice. V obou pripadech pomohlo sosnout posledni verzi.

tony.p

já dělám všechno přes pakhelper, a i když tam mám délku vepsanou tak se stejně vagony zarazí do sebe. makeobj mi nějak nejde spustit.
už mám délku jakou potřebuji, chyba byla v DAT souboru, protože v angličtině délka má víc variant tak jsem odzkoušel všechny a už to jezdí.

Václav

v angličtině délka má víc variant - to jsi asi narazil na lenght místo length (resp. obráceně). Jednou je to v americké angličtině, podruhé v britské. Já to první slovo měl původně za překlep. U vozidel platí britská angličtina, kdežto u mostů platí americká.

Ono je to s PakHelper a MakeObj trochu jinak. PakHelper je grafické rozhraní pro MakeObj, jenž je jím zároveň spouštěn. Takže když v PakHelper spustíš vybraný proces (například vytvoření *.pak souboru), dojde zároveň ke spuštění MakeObj.

Jednoduše: PakHelper se bez MakeObj neobejde.

Ale jestli jsem to napsal na 100% správně, nechť posoudí VS.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

Makeobj a pakhelper určitě, s tou angličtinou asi ano, z hlavy nevím.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Že si nejseš jist s tou angličtinou, je mi úplně jedno. To že lenght je v americké angličtině (že to není překlep), jak jsem se původně domníval, jsem zjistil myslím přes slovník seznamu, ale měl to říct každý další on-line překladač vyhledávačů. Zkusím v anglicky psaném foru navrhnout opravu (sjednocení), ale uvidím, jak se na to Dwachs, Hajo a spol. budou tvářit.

Já měl na mysli hlavně vztah mezi MakeObj a PakHelper.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

Problém při vytváření all.pak
Mám MakeObj verze 5 a PakHelper 3.2. Asi před půl rokem jsem si (s MakeObj 4.7) vytvořil all.pak autobusů od TommaPa9, podotýkám že mají v názvech mezery. Šel vytvořit bez problémů a fungoval. Teď jsem si tam chtěl dohrát další, tak jsem ten starej rozebral, přidal další a chtěl udělat nový all.pak jenže teď už to nevzalo paky s mezerama v názvech! Takže moje otázka zní, proč to tehdy šlo a dnes ne?

VS

Stáhnul jsem si pakhelper a zkusil... nakolik to dokážu odhadnout, pakhelper se naprosto nestará o mezery v názvech souborů. Protože se ale při spouštění programů (zde konkrétně makeobj) parametry oddělují mezerou, rozsekají se těmi mezerami v názvech skutečné názvy na několik nesmyslných fragmentů. Oprava je triviální, stačí všechno posílat uzavřené v uvozovkách, sám jsem to dělal kolikrát... s tím už se setkal každý. Taky mě to hned napadlo, že :D

Oprava? Nevím. Nový pakhelper.

edit: Tak ono to je dokonce tak udělané, že se napíše baťák a spustí ten, ne přímo makeobj. Pokud máte kdo nějaký odmazávač jako například Restoration, najděte si pakhelper.bat a můžete se pokochat.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

Tak toto mi hlava nebere, mohl bys to prosím popsat třeba na příkladu? Jak to myslíš "posílat uzavřené v uvozovkách". Asi mi něco uteklo a praxi v tvorbě baťáků taky nemám takže mo jaksi nedochází co s tím. Pro mě je PakHelper ideál, bez něj se nehnu  ???

VS

Protože se ty jména posekají podle mezer... pokud se vyskytne třeba soubor jménem kapesni bobina.pak, dopadne to takto (viz obrázek). Kdyby byla ta bobina v uvozovkách takto

"kapesni bobina.pak"

tak by to fungovalo poněvadž uvozovky "přebíjí" mezery. Což by bylo triviální přidat, avšak někdo se na to vykašlal.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

Aha no jo co naplat. Mě ovšem hlavně šlo o to, proč mi před tím šlo udělat z několika paků jeden velký all.pak a teď z těch samých mi to nejde. Ono stačilo by dodržovat pravidlo "názvy bez mezer" a je po problémech. Mimochodem, vypisovat do BAT souboru 20 názvů paků se mi opravdu nechce. Proto nechám ten starý all.pak "dožít" a udělém si další all.pak s vozy co jsem chtěl do hry přidat a je to  ;D

Sim

Nemo > v cem je vlastne vyhoda spojovani vice paku do jednoho? Chapu rozdeleni, pokud z nej chces neco vyhodit... ale vyhody slouceni me nenapadaji...

Nemo

No pokud máš dost addons tak se v tom lépe hledá potřebný soubor. Mám to rozděleno na busy, loko_ele, loko_diesel atd a k tomu ještě na orig a CS. Ted mám 105 souborů v pak setu a z toho je cca 50 all paků mých a orig. Nedovedu si představit kolik by to bylo souborů pokud by bylo vše rozebráno na jednotlivé paky. Jen "vehicle" by bylo více jak 300 ale možná i více paků a navíc různě zpřeházených. Nebyly by lokomotivy u sebe ani busy a jiné. Takhle v tom mám docela přehled.

Sim

Nemo > me se v tom "kazdy zvlast" hleda docela dobre, teda pokud jsou dodrzovany aspon zakladni konvence oznacovani (tedy "vehicle" nebo "building" na zacatku a tak dal).

Jak tvorim dalsi a dalsi vozidla, tak v podstate u osobni dopravy prakticky nepotrebuju vlaky zakladni sady - takze si jejich paky najdu a proste je pro hru "zneviditelnim" (misto koncovky .pak zvolim jinou a hra takovy soubor ignoruje ... napriklad .pa_ ... driv jsem to mazal, ale obcas sem se uklik a dost blbe se to pak dohledava). Nedovedu si moc predstavit pri kazde takove zmene vse rozbalovat a zase zabalovat...

Zrovna tak prubezne opravuji chyby v jiz hotovych vecech, pripadne tyto paky doplnuji nebo jinak menim... a v tom pripade premazavam vzdy jen a pouze jeden soubor. Jak to resis ty, kdyz treba vydam novou verzi nejakyho vagonu?

Jedine potencialni pozitivum "vse v jednom" vidim pri prenosu na jiny pocitac - ta spousta malych souboru sice nezabere moc mista, ale zkopirovat to na flesku trva dost dlouho.

Václav

TommPa9:
návrh řešení problému s Uaai 839: při zachování stejných vstupních obrázků pro ocel i pro beton napsat vlastní začátek a konec vagonu - s nuceným řazením a zároveň rozdělením kapacity mezi všechny tři díly.

Takže bude:
Uaai 839 beton 1 + Uaai 839 beton 2 + Uaai beton 3
Uaai 839 ocel 1 + Uaai 839 ocel 2 + Uaai ocel 3

a kapacita může být rozdělena např. takto: 1 + 498 + 1.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

VM: Tohle řešení se mi nezdá jako ideální, Tom chtěl použít krajní nosné vozy jako univerzální, takto bude ze 4 vozů 6...
A řekl bych že už se s těmi vozy v lokomotivním oddělení smířil...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Václav

Teď bych spíš potřeboval (po dlouhé době) pomoc já. Nějak totiž nemám žádný nápad na vzhled vagonu pro jaderné palivo pro svůj maglev. Podmínkou je, aby navazoval na ostatní nákladní vagony a hlavně lokomotivu.

A když už jsem u úprav mého maglevu, ptám se: kdo je pro prohození barev oken u osobních vagonů pro soupravu Strato - tak, aby modře svítila okna nikoliv v patře, ale v přízemí? Zejména v dne to totiž bude vypadat lépe, když v patře budou okna tmavší a jaksi se ztratí na pozadí tmavě modrého pozadí, zatímco v přízemí budou okna světlejší a vytvoří lepší přechod mezi světle šedivou spodní částí a tmavě modrou horní částí - společně s zvýrazněním pomocí širokého rámu, který bude v stejném odstínu modré jako u oken v patře.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

tony.p

potřeboval bych pomoct s vytvořením půleného vagonu. půlka pro lidi půlka pro poštu.

Václav

Takový vagon se ve skutečnosti musí skládat ze dvou vagonů, neboť Simutrans vagony s dvěma a více typy nákladů nezná. Horší je to s synchronizací hmotnosti, délky apod. - a hlavně grafiky.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní