News:

Simutrans Forum Archive
A complete record of the old Simutrans Forum.

Poradna začínajícím autorům, aneb plný pytel problémů s tvorbou

Started by TommPa9, January 08, 2009, 04:03:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TommPa9

Protože se řada lidí právě začíná zabývat tvorbou, a často narazí na nějakou drobnost, napadlo mě vytvořit vlákno kde by se řešily problémy, na které narazily takže prosím pánové, pokud se něco oběvilo, a vy si s tím nevíte rady a tak sem s tím!!!

1) víc hlav víc ví
2) je možné, že na tu samou chybu narazí někdo v budoucnu, tak ať má kde najít odpověď
3) musíme si přece pomáhat ne? (teda nemusíme ale měli bysme!) co jsem si tak všim, tak čeští tvůrci jsou druh na vymření!

TommPa9

První problém o kterém vím, je problém Nema. Pokusil se o silnici pro pak64 a nejde mu z ní udělat .pak >:(
Poslal mi svůj .dat soubor i png, a protože nevím  :'( co s tím a co mu poradit, dávám problém do našeho "Pytle problémů" mě napadá akorát to, že není správně "bleděmodré" pozadí

[attachment deleted by admin]

Nemo

Trošku to upřesním, mělo by jít o PAK128, jde zatím jen o rychlonákres, pozadí jsem změnil z 255/255/255 na 231/255/255. Přikládám png, dat a log z PakHelperu. Jsem naprostý začátečník, mějte prosím pochopení.
dík za každou radu. Nemo


[attachment deleted by admin]

TommPa9

Už ten problém asi vidím! jde o rozměry!

šířka by měla být 512px a výška 768px. Proto to nefunguje tak, jak by mělo. Správný rozměr je důležitý stejně jako správné pozicování. bohužel jsem nikde nenašel šablonu na pozicování silnice...

VS

No, posaď to na šachovnici s políčky a hned uvidíš. Možná by to stačilo celé posunout...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

díky výše uvedeným informacím jsem zdárně dotvořil PAK soubor. Je tam ale ještě jeden problém a to ikona v nástrojové liště "SILNICE". Zobrazuje se mi tam muj pak CS_asfalt ale velikost toho tlačítka se mění s velikostí zvětšení. Pokud si přiblížím zem na maximum tak i tlačítko se zvětší. To by nemělo, je na to nějaký příkaz v DAT souboru?

VS


My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

Tak snad hotovo, hlavně díky radám od TommPa9 a VS. Snad se bude líbit. Hlavně má tento pak128 silnici v diagonále rovnou a ne vlnovku (proto jsem to dělal). Udělám i ostatní silnice od polní až po dálnici.

TommPa9

Quote from: Nemo on January 09, 2009, 09:13:04 PM
Přikládám k posouzení a kritice. Pokud projdu udělám i ostatní silnice od polní až po dálnici.

Mě se to líbí! Docela dobrá práce! Původně jsem měl strach z tý tmavý barvy (přišla mi moc tmavá) ale ve hře to nevypadá špatně! Jen pro ukázku těm, co si nedovedou výsledek Nemovy práce představit přikládám screen. Těch Škodovek 706 RTO LUX si prosím nevšímejte, jsou tam jen proto, aby silnice nevypadala tak prázdně (a taky si trochu dělám reklamu :D) ale hlavně jsem si řekl, že se k české silnici nejvíce hodí české vozidlo :D

Nemo

Chtěl jsem ještě udělat kolem patníky a u dálnic svodidla ale vzpoměl jsem si že kdysi někdo psal na fóru o tom že auta přejížděli (asi) lampy pouličního osvětlení, takže to vypadalo že ty lampy ležej na zemi. Teď jsem koukal že mosty maj konstrukci skrz kterou jsou vidět vozidla, poradí mi někdo jak se to dělá?

VS

Pokud by byly svodidla a patníky dost daleko, nenastane to.

Obecně objekty mohou mít přední a zadní sadu obrázků, kde všude jsou aktivní ale nevím. Předpony Front a Back - pokud je někde některá, dá se zkusit co to udělá s tou druhou.

Německá wiki má obvykle nejkompletnější informace...
http://simutrans-germany.com/wiki/wiki/tiki-index.php?page=de_StreckenDef
...a nic tam o tom není, takže u silnic to spíš asi nejde.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

TommPa9

Nemo, nemohl bys se pokusi o typickou českou vesnickou silnici? takovou tu zanedbanou s dírama a to jak záplatovanejma tak nezáplatovanejma? když už česká silnice tak v plný parádě ne?

VS

Rychlost tak 70, údržba 0 :P Speciální postih zohledňující zuby vytřesené z pasažérů... ale cena pořádná!

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!


Nemo

tak jsem tu cestu  trochu dotvořil vč. patníků. Přikládám PAK128 a očekávám kritiku  ;)

TommPa9

Quote from: Nemo on January 11, 2009, 05:33:28 PM
tak jsem tu cestu  trochu dotvořil vč. patníků. Přikládám PAK128 a očekávám kritiku  ;)

Silnice jako nová! Úplně cítím vůni asfaltu a lajnovací barvy! Jen ty patníky no nevím nevím... myslíš si že ta zelená barva je ideální? Já bych tam viděl spíš dvouodstínovou šedou... (použít dvě šedý a střídat je) jinak nemám co vytknout až na tu barvu! Viděl jsem něco patníků ale žádný nebyl zelený

Václav

Potřeboval bych vědět dvě věci: jak zakázat stanici, resp. nástupišti (alespoň dočasně, než se přistaví nějaké další nástupiště nebo rozšíření), aby přijímal lidi a poštu - tedy aby přijímal pouze náklad (to znamená, aby se chovalo stejně jako speciální nákladní nástupiště jako je třeba překladiště uhlí na začátku hry apod.)

Je to freight= (a co dál?)

A pak jsem si taky v paku nástupišť pro krytou stanici s jednostranným nástupištěm (VaultStation1.zip, možná VaultStop1.zip) všiml, že má jeden obrázek dvakrát a v dat souboru pak volá pro přední i zadní část ten jeden obrázek na dvou různých souřadnicích (nešlo by volat ten samý obrázek jen na jedné souřadnici).

A pak je tady položka dims (zatím jsem si jí všiml jen u budov). K čemu vlastně je? Co znamenají ta čísla. První dvě zřejmě znamenají rozměry budovy jako takové, třetí pak asi počet dílků té budovy (například jednopolíčková budova s čtyřmi rotacemi by měla mít asi 1,1,4 - ale jist si tím nejsem). Stanice s jednostranným nástupištěm pak bude mít (nebude-li to něco spešl) asi 1,1,2 pro každý dílek?

Až dokreslím tu lokomotivu, co jsem slíbil v jiném téma, tak budu potřeboval pomoc s přípravou *.dat souboru - hlavně aby mezi první a druhý díl nebylo možné vložit nic dalšího, ale aby za lokomotivu bylo možné připojit vagony (vybrané/všechny nebo další stejnou lokomotivu). Vytvoření *.pak souboru však raději nechám na někom jiném.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

Je to enables_ware, enables_pax, enables_post = 1 | 0. Default je na vše 0, takže neumožňuje nic.

Dims jsou rozměry budovy. Nastavují se pro celou budovu, protože popisují jaké variace vlastně má. První dvě čísla šířka a výška, třetí udává počet variací například pro otáčení atd. Výška a animace se nezapočítává. Tzn. městské takové jak je známe běžně mají dims=1,1,1. Pokud je 1,1,4, má čtyři varianty které se volí podle toho kterým směrem je silnice. Továrny mají například 3,1,2 - toto konkrétně znamená 3x1 a dvě rotace (3x1 a 1x3), jako mlýn ze 128. Továrny mohou mít taky ty 4 rotace. Stanice mají velikost 1x1, ale potom ty detaily...

Předně vlaková nádraží a autobusové zastávky. Ty mají jen dva rovné směry, tzn. 1,1,2. Potom je možnost mít koncové stanice, jako mají náklaďáky - 1,1,4. Doky mají taky ?,?,4 protože musí mít všechny 4 směry, ale délka je u nich povolená větší.

No a potom jsou možné další kombinace pro "průchozí" stanice - tuším že 1,1,8 je pro stanice s diferenciací konců - jinými slovy, jedna varianta pro samostatný kousek, dva konce (vpředu a vzadu), střed - to vše dvakrát podle směru jako u běžné stanice. No a ještě 1,1,16 kde se střídají další dvě varianty toho všeho podle sudého nebo lichého nástupiště.

Každý kousek/variace má pro stanice přední a zadní vrstvu. Vtip je v tom, že se kreslí v pořadí: cesta, zadní, vozidla, dráty, přední. Takže se dá natáhnout střecha i přes vozidlo, ale vozidlo zase překrývá perón za ním.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Sim

Pridam sem par postrehoproblemu, se kterymi jsem se setkal - netyka se to primo ceskych vozidel ale kolejovych obecne, takze to oddeluji od problemu s nasim vlakovym parkem popisovanym jinde. Vetsinou se to tyka kolejovych vozidel.

- kreslit kolejovym vozidlum podvozky, nebo ne? Vetsinou pri tvorbe vychazim z bocniho pohledu, kde podvozek zachycen je. Jenze rozchod koleji je ve skutecnosti pod 1,5 m a kolejova vozidla u nas maji sirku prakticky dvojnasobnou, coz znamena, ze v bocnim pohledu jsou videt jen trochu a v iso pohledu prakticky vubec ... samozrejme s prihlednutim k faktu, ze ve hre se na vsecky objekty kouka sikmo shora.

- prostor pod vozidlem delat cerny nebo pruhledny? Pokud je cerny, je to jednoduzsi na pozicovani do sablony ale zase pak skoro nejsou videt podvozky. Naopak pokud "vykreslim" podvozky a posadim vagon tak jak ma byt podle sablony (tak jak jsou tvorena origo simuvagony), opticky to pusobi, ze vagon leta ve vzduchu, protoze mezerou pod vagonem jsou videt prazce mezi kolejnicema.

- pozicovani kolejovych vozidel ... aneb jak to spravne priplesknout na koleje? Vetsina vozidel ve hre je posazena svoji spodni hranou na kolej v bocnim i v iso pohledu - coz je podle me trochu divne, v iso pohledu by totiz kolejnice pod vozidlem byt videt v realu nemela, ani kdyby to byla mala drezina.

- kombinovany naklad ... jde nejak v Simutransu udelat vozitko, ktere uveze ruzne druhy nakladu? Typicke to je pro zeleznicni provoz, kde vuz rady BDs je pul osobni a pul postovni, pripadne takhle byly reseny i nektery motoraky. Zatim jsem to obesel tak, ze jsem vytvoril nucene spojene dva vagony polovicni delky, kde je v kazdem nakreslena prislusna polovina a ji odpovidajici druh a mnozstvi nakladu... funguje to, ale: a) je to docela prasecina b) vagon se pri prujezdu zatackou ohyba c) zabira to pozici dvou vozu, kterych je ve hre omezene mnozstvi (i kdyz malokdy dosazitelne) d) pri nakupu v depu a skladani vlaku je to neprehledne a divne vypadajici, musi si na to clovek zvyknout e) jeden takhle delenej je pracnejsi, nez dva samostatny vagony. Vi nekdo o tom, jak tohle resit jinak a elegantneji? Zkousel jsem i verzi, kdy vagon je vcelku a jen se k nemu nucene prida druhy virtualni pruhledny ... v zatacce se neohyba a da to mene prace, ale zbytek nevyhod zustava.

- prepravni kapacita ... u nakladu je to jasny, tam to vychazi z technickych dat vozidla ... u preprav osob berete jako kapacitu pocet sedicich pasazeru, nebo to pocitate vcetne stojicich? Treba v mestskym autobuse je jasny, ze to je vcetne stojicich, ale co dalkovy autobus? To same u vlaku, u maleho motoraku (jak jsem tvoril Regionovu) je to jasne dany, ze to je vcetne stojicich, ale nedovedu si predstavit, ze by nekdo mel stat v prvni tride EuroCity na chodbice... treba v Pendolinu je to jasne taky, tam jsou povinne mistenky na sedadlo.

TommPa9

Nevím, jak ostatní, ale já to u autobusů zkouším dělat podle toho, jak busy vážně jezdí-to znamená pokud v Karose jezdí lidi jak v sedě tak ve stoje tak se snažím zjistit obě kapacity a použít součet. Pokud bus jezdí jenom s lidma v sedě (např žlutý "banán" Student Agenci) tam stačí jenom kapacita sedadel.

VS

Černou ne; podvozky asi spíš taky ne, jenom naznačit. Ve 128 je ještě pár starých vagónů s černou bednou vespod a šedými kolečky a vypadají podstatně hůř.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

dodělal jsem way_asfalt, zkusil ve hře a něco mi tam nesedí. Udělal jsem si printscreen a zkouknul a ejhle, třeba u vodorovné diagonální cesty mám středovou dělící čáru tlouštky 2 pixeli ale dělal jsem ji jednopixelovou, vypadá to rozmazaně!! I navazování této diagonální cesty políčko na políčko nesedí. Je to normální nebo dělám chybu v PNG?

Václav

Tak ještě jedna blbá otázka: průhledné skrývání objektů - musí se pro tento způsob skrývání vytvořit další obrázky nebo je to záležitostí hry?

Pokud by to byla záležitost hry, tak si myslím, že bych mohl připravit *.dat soubor pro "Pomník šíleného stavitele" a přikreslit vůbec spoustu budov, které by se vyskytly buď jako turistický poutač nebo jako řádná městská budova - zatím jen o velikosti 1*1 políčko. Stejně má tuto velikost většina budov.

Nápady by byly.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS


My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Sim

Quote from: Nemo on January 13, 2009, 11:24:00 AM
dodělal jsem way_asfalt, zkusil ve hře a něco mi tam nesedí. Udělal jsem si printscreen a zkouknul a ejhle, třeba u vodorovné diagonální cesty mám středovou dělící čáru tlouštky 2 pixeli ale dělal jsem ji jednopixelovou, vypadá to rozmazaně!! I navazování této diagonální cesty políčko na políčko nesedí. Je to normální nebo dělám chybu v PNG?

Podle me mas na tom obrazku moc zazumovano - nejsem si tim presne jistej, ale otoc rolatkem mysi o 2 otacky od maxima a mel bys byt v zobrazeni 1:1 ... tedy 1 pixel v png = jeden pixel ve hre


TommPa9

Tak pokud se tohle vyřešilo, je to v pořádku. Mimochodem Nemo, nezapomněl jsi přebarvit ty zadní patníky na rovný cestě?

Nemo

přebarvil, přebarvil. Dělal jsem je už dost pozdě v noci a spíš jsem na to už neviděl. Teď už mám štěrkovou, dlážděnou (to bude pecka) asfaltovou cestu a rychlostku, chybí mi polní a dálnice a pak to doladit a potom to vše dám sem opět ke zkouknutí.

Sim

VS > sefe, prosim, porad .... dohadujem se ted po ICQ s TommPa9, jak je to mysleny s kolejema. Co fyzicky je kolejnice a tak dal. TommPa9 rika, ze to bily je bok kolejnice, ja tvrdim, ze to je ta jehi vrchni leskla plocha.... potrebuju to ujasnit kvuli tvorbe spravny sablony - to co sem nekde sosnul lita ve vzduchu :-(

VS


My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!


Sim

Heh, ted mi to doslo... takze kdyz je bily vrsek, znamena to, ze kolo, ktere po koleji jede, by to melo zakryt a ne jen sedet o pixel vys... nebo je to jinak?

VS


My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Sim

Fajn, ja sem si mezitim zkusil este jednu vec - vytahnul sem masinky TT z pudy a zkousel si to posazovat na koleje v ruznych pohledech a zjistil sem, ze tu kolej vlastne nezakryva jen to kolo, ale i to co je u nej - zrejme lozisko, dynamo a tak dal... proste ani v jednom pohledu by u kola nemela byt videt horni hrana kolejnice :-)

edit: TT = 1:120 a ne Transport Tycoon  8)

Václav

Tak jsem dneska (před chvílí) zjistil, že jsem tu lokomotivu asi udělal příliš velikou. Ve svém archivu jsem totiž našel německý InterCityExpress (stažený jako samostatný add-on z doby, kdy ještě asi nebyl součástí oficiální sestavy - je tam totiž jak v původní barvě, tak v variantě v hráčových barvách) a zjistil jsem, že moje lokomotiva je proti němu příliš vysoká (nebo se mi to možná jenom zdá). Délka však přibližně sedí. Jak moc jsem rozměry zmršil se ještě uvidí.

Pokud jde ale o to, aby se kola dotýkala kolejnic, tak to se mi celkem povedlo.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní