News:

Simutrans Forum Archive
A complete record of the old Simutrans Forum.

Poradna začínajícím autorům, aneb plný pytel problémů s tvorbou

Started by TommPa9, January 08, 2009, 04:03:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sim

Tomas>
kukni na to ... pokud do ctverce nakreslim kruh, bude to vypadat po zkoseni tak jako vlevo ... pokud tam nakreslim elipsu (protoze ve skutecnosti nekoukas na nic vodorovne, ale sikmo shora, takze i na rovne stene se to bude jevit jako elipsa), bude to po zkoseni vypadat jako na pravym obrazku

... tohle je reseny klasickym zkosenim, kde se pixely posunou vzdy o jeden svisly pixel sousedni vodorovne dva pixely ... pokud by to bylo pres resampl, byl by ten sisoid spojity pomoci prechodovych barev.

[attachment deleted by admin]

Tomas

VS, Sim: nejspíš máte pravdu. Je to logické ;)

Akorát nevím, kde dělám chybu - pořád mi to připadá jako by to na mně "padalo"...

Lodovico

QuotePoznámka k některým druhům zboží:
Bottled water, SiliconChips, Canned Cola, wine, Computer, UraniumFuel, RadioactiveWaste, léků, tisk. inkoustu, Lemonade: ze které grafické verze jsou?
64. Jestli se chces na to podivat, tak pres enWiki->NiNiWania->stranka pouzitych paku ...

VS

Tomáš -> máš pravdu. No, pak to kolco asi pootáčej, dokud se ti nebude zdát dobré, lepší radu bohužel nemám, nebo bych kecal. Je mi jasné, že bys na to přišel sám... :(

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Tady je jediný (a prozatím poslední) snímek té dvojdílné lokomotivy. Je to tedy pouze v jednom směru. Jak říkám, zdá se mi to příliš vysoké. Jednou je to na kolejích, podruhé ne.

Pokud se to někomu líbí (mě v této podobě zrovna moc ne), tak ať řekne. Ale už jsem začal pracovat na novější, o něco nižší verzi. V ní dostane novou (ne tak zkosenou) strojvůdcovu kabinu, možná jiné vybarvení (spíš v jiných odstínech než že by byla úplně v jiných barvách, možná nějaký prvek pro zrušení krychloidnosti tvaru). Zjistil jsem, že největší problém mám s výškou sběračů (možná je zruším a lokomotivu udělám dieselovou a tím o něco snížím náklady na provoz - ač mají ve skutečnosti vyšší náklady než ty elektrické).

[attachment deleted by admin]

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Václav

Quote from: Lodovico on January 29, 2009, 07:12:54 PM
64. Jestli se chces na to podivat, tak pres enWiki->NiNiWania->stranka pouzitych paku ...

Co takhle kontkrétní link? Ten by byl užitečnější.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

No, příliš velké to tedy je, to se musí nechat... mimochodem Simutrans neumí jinou průhlednost než on/off, takže ty okraje budou pěkně zubaté. Anebo to není antialiasované?

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Tomas

Quote from: VS on January 30, 2009, 05:38:27 PMmimochodem Simutrans neumí jinou průhlednost než on/off,...
Sice OT, ale když už jsi to nakousl tak se zeptám. Nevíš jestli se náhodou neplánuje podpora α-průhlednosti?

Sim

Quote from: Tomas on January 29, 2009, 05:55:42 PM
VS, Sim: nejspíš máte pravdu. Je to logické ;)

Akorát nevím, kde dělám chybu - pořád mi to připadá jako by to na mně "padalo"...

Aby to bylo modelove spravne, je potreba to nejen zkosit, ale i zuzit ... konkretne mi vychazi standardni sirka zeleznicniho vozidla 11 pixelu a pokud to dam do iso pohledu (tedy ve hre zakladniho), celni pohled se zkosi "jeden svisle a dva vodorovne" ale zaroven je potreba to zuzit na 7 pixelu ... proste kdyz si pred sebe vezmes kostku a budes si s ni tocit, melo by to byt podobne...

... takze je otazkou, esi to padani nedela proste a jednoduse jen to, ze to je stejne siroky jako vychozi ctverec - pak ta stena po zkoseni vypada vetsi a tezsi, nez ma byt.

VS

Byla o tom řeč už několikrát. Kompletní alfa je z principu několikrát náročnější na vykreslování než "děravé" obrázky, takže to zatím vždycky padlo. Kdoví jak to bude za rok za dva...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

Mám problém s city_road. V pak64 používám jako city_road tuto cestu - way.asphalt_road_tb_streetlights.pak Ovšem pro pak128 jsem nic podobného nesehnal a tak jsem si ji zkusil vyrobit (way.CS_city_road.pak). Problém nastal při použití ve městě. Lampy pouličního osvětlení nejsou vidět, jen kousek stožáru, ale někdy vidět jsou, čím to? Pokud by někdo měl nějaký nápad co s tím tak napište. Oba paky přikládám v zipu.
Nemo

VS


My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

Přikládám PNG a DAT soubor PAKu CS_city_road.

TommPa9

No na pocit tak nějak nehraju ale mám ten dojem, že kdysi s lampama kolem silnic (nebo to byl železniční přejezd?) experimentoval Reanimator, aspoň o tom byla zmínka na jeho původních stránkách. a taky se mu to nepovedlo moc vyřešit...takže zatím jen krčím rameny a nevím..

Václav

Quote from: TommPa9 on February 01, 2009, 09:13:09 PM
No na pocit tak nějak nehraju ale mám ten dojem, že kdysi s lampama kolem silnic (nebo to byl železniční přejezd?) experimentoval Reanimator, aspoň o tom byla zmínka na jeho původních stránkách. a taky se mu to nepovedlo moc vyřešit...takže zatím jen krčím rameny a nevím..

Ano. Na adrese http://www.simutrans.czechian.net/addons_download.htm jsou k dispozici nějaké takové experimenty. Nejvíc se mi z nich líbí ten nápad jednostranných nástupišť, kde si lze vybrat, na které straně to nástupiště bude.

Pouze se mi zdá, že mu ta nástupiště ujíždí do vzduchu - že nesedí na zemi.

O něco podobného jsem se pokusil i já - zatím pouze pro maglev (ale to je pouze záležitost *.dat souboru), ač bych byl rád, kdyby se to objevilo i na klasických tratích. Nakreslené to je, ale chybí dokončit *.dat soubor. Ten je sice připravený, ale bylo by potřeba, kdyby v něm někdo upravil některé řádky a potom to zpracoval na *.pak soubor.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek> covece, tyhle nastupiste jsem chvili pouzival - je tam nekolik variant, chvili mi trvalo, nez jsem pochopil, ktery patri k sobe abych nemel na kazdy strane trati kousek nastupiste, ale pak pohoda. Ze by to litalo ve vzduchu jsem si nevsim (coz neznamena, ze to nelita, jen sem to proste nezkoumal a do oci me to neprastilo), ale prestal jsem je pouzivat kvuli naprosto nerealnym nakladum z hlediska financni politiky soucasnych verzi hry.

Jinak k nastupistim jeste jeden poznatek - ze jdou udelat "vicevrstva" to vim - treba strechy jsou takto delany. Ale zrejme takhle neni delany spodek nastupiste - na jednu stranu to neni nutne, ale pokud chci byt detailista, tak by nastupiste melo zakryvat podvozky - u beznych vozidel castecne, u nizkopodlaznich zcela - a ted je to proste tak, ze je vozidlo nad nastupistem.

Sice "moje" vagony zdaleka nejsou u konce, ale tohle je jedna z dalsich veci, ktere bych se chtel venovat - preci jen se u nas jednostranna nastupiste pouzivaji prakticky vyhradne.... takze pokud muzes a chces, posli mi tvoji tvorbu majlem, kontakt mas v PM

Václav

Quote from: VS on January 30, 2009, 05:38:27 PM
No, příliš velké to tedy je, to se musí nechat... mimochodem Simutrans neumí jinou průhlednost než on/off, takže ty okraje budou pěkně zubaté. Anebo to není antialiasované?

1. Tentokrát žádná průhlednost jako kdysi u toho zakrytého mostu

použitá není.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

VM > Aha, v tom případě ovšem stačí ten problém pojmenovat jinak: barva vozu se prolíná s barvou pozadí. Tento přechod by měl být ostrý, jinak to dopadne tak, že tam kde se ta barva začne byť jen nepatrně lišit od pozadí, už nebude průhledná, takže vznikne známý "bílý okraj". Dá se to ručně opravit, ale je to takové zdlouhavé.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Quote from: VS on February 02, 2009, 12:27:04 PM
VM > Aha, v tom případě ovšem stačí ten problém pojmenovat jinak: barva vozu se prolíná s barvou pozadí. Tento přechod by měl být ostrý, jinak to dopadne tak, že tam kde se ta barva začne byť jen nepatrně lišit od pozadí, už nebude průhledná, takže vznikne známý "bílý okraj". Dá se to ručně opravit, ale je to takové zdlouhavé.

Pokud jde o odstín té modré na oknech, tak to mi bylo jasné, že jej asi budu muset opravit. Dík. Vyberu tedy jinou barvu.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní


Václav

Quote from: TommPa9 on February 02, 2009, 07:12:37 PM
Tyhle jsem nemyslel... já myslel spíš tyhle stránky
http://www.simutrans.czechian.net/home.htm
a pro lepší orientaci http://www.simutrans.czechian.net/ideas.htm

Ale vždyť jsou to ty samé. Jen jsme každý napsal odkaz na jinou část.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

jsou to ty samý ale (a teď přijde ta poenta) z jedněch se nejde dostat na druhý... klidně si to zkus...

jen pro pořádek tuhle část debaty bych uzavřel protože se to tak nějak netýká problémům s tvorbou... teda pokud souhlasíte?

Václav

To už jsem si taky všiml těch problémů s propojením - u některých hlásí 404 soubor nenalezen. Jako např. ty návody k *.pak souborům.

Tahle část se tedy típne. To byl takový úlet, kterému se občas nejde vyhnout. Rozhodně by však téma zavírat nemělo.

---
Png a dat soubory:
v příloze je přihozen obrázek stanice s jednostrannými nástupišti a také dat soubor - stále pro maglev (pro něj jsem to původně začal vyvíjet) a navíc se spoustou chyb

[attachment deleted by admin]

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

tak jsem to samozřejmně nemyslel... spíš jsem to myslel tak, aby se konečně opustilo téma simutrans.czechian.net

VS

Quote from: Nemo on January 31, 2009, 08:09:51 PM
Mám problém s city_road. Lampy pouličního osvětlení nejsou vidět, jen kousek stožáru, ale někdy vidět jsou, čím to?
Problém je v pořadí vykresování; evidentně domy přebijí silnici, která je přitom před nimi. Tzn. na volném prostranství je lampy vidět, ale ve městě ne.

Napíšu Timothymu a zeptám se jak to udělal...

Jednoduché (leč nefunkční) řešení by bylo mít ty lampy zvlášť, nakódované podobně jako trolejbusové dráty apod.




EDIT: Tak ano, jde tu silnici použít přesně tak jak je. Jenom se musí přidat do daťáku draw_as_ding=1 a potom ji domy nepřebijí. Jinak lampy vpředu i vzadu skutečně jdou pouze jako "překrývka" silnice - viz troleje.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

QuoteEDIT: Tak ano, jde tu silnici použít přesně tak jak je. Jenom se musí přidat do daťáku draw_as_ding=1 a potom ji domy nepřebijí. Jinak lampy vpředu i vzadu skutečně jdou pouze jako "překrývka" silnice - viz troleje.

Díky funguje to. Hned dodělám city_road i s lampama a nočním osvětlením. Pak to vložím do paku128_CS_cesty a to zde: http://forum.simutrans.com/index.php?topic=1316.msg12753#msg12753
No ještě jeden dotaz, je někde na webu více informací právě o struktuře DAT souborů k pakům do Sim? Na německé WIKI toho moc není. Existuje snad oficiální web tvůrců Simutransu s tech. informacemi nebo ne?
A na konec, mohl by ses zeptat k čemu je parametr "max_weight" v DAT pro way-road? Nikde jsem totiž nenašel uspokojivé vysvětlení. Díky Nemo.

VS

Max_weight je omezení pro hmotnost vozidla. Je to takový siroteček, to číslo tam je už od pravěku a stále není k ničemu použité. V tuto chvíli je asi možné jej bezpečně ignorovat.

Struktura DAT souborů... mno, moc informací o tom není. Jednak německá wiki, která je dle mého názoru nejúplnější, potom anglická, která je podstatně horší, no a potom asi takové ty kousky tu a tam. Ze zdrojáků 64ky se taky dá něco vyčíst.

http://en.wiki.simutrans.com/index.php/Dat_File_Reference

http://simutrans.svn.sourceforge.net/viewvc/simutrans/pak64/

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Sim

Podle me to max_weight mohlo byt kdysi planovano pro rozliseni ruznych druhu cest nejen podle rychlosti a ceny, ale i podle unosnosti - tak, jak je to ve skutecnosti. Pokud bys mel nekam tahat cestu jen pro mikrobus, moh bys tam natahnout rychlou ale mene unosnou cestu za podobny penize, jako pomalou, ale tezkotonazni. To samy by bylo u vlakovych cest a klidne i mostu - u tech by to mohlo byt (zase podobne jako v realu) rozdilne v souvislosti s delkou ... ale to uz moc fantaziruju. Na jednu stranu by to prispelo k priblizeni hre realnemu provozu a tim padem nutnosti stavby planovat podrobneji, na stranu druhou by to zejmena zacatecnikum prineslo mnoho starosti navic a predpokladam, ze to byl nakonec ten duvod, proc se to doted nepouziva.

Vsecko je to ale jen moje predstava, jak to mohlo byt a nemuselo ;-)

VS


My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo


Václav

Vývoj krytého mostu skoro dokončen. Od posledního obrázku jsem předělal barevnost trati (už totiž není jednolitě červenohnědá, ale je v šedivé s docela zvláštním vzorem) a podkladu (už není žlutý, ale do zelena; rovněž s vzorem, takže to vypadá docela zvláštně). V příští verzi bych rád udělal alespoň nájezd pro noční provoz, ale tyhle barevné změny už by neměly být tak radikální.

Dokonce mám i vytvořen správný dat soubor, takže kompilace je úspěšná a objekt se dostane do hry, ale potřeboval bych znát název položky, která určuje maximální délku mostu. Tu jsem nenašel. Takže zatím by ten most mohl být neomezeně dlouhý, což by při mostu bez pilířů (nakonec jsem se rozhodl, že ten pilíř dávat nebudu, protože by to vypadalo divně) nebylo to pravé ořechové.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

ZXS.91

zdravím. pokouším se dělat poštovní vůz do simu, ale nevím, co má být uvedeno u freight. poradí někdo? dík předem

VS


My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

TommPa9

K poště mě napadá jedna rada: jestli se nepletu tak je pošta méně ceněná než lidi (co se týká odměny za přepravu) takže se snaž držet s provozníma nákladama trochu pod oficiálními poštovními vozy aby byl převoz pošty lákavější než do teď i když nepochybuju o tom, že se někomu daří vydělávat i klasickou sadou poštovních vozů jenže je výdělek dost velký na to aby uživil poštovní schránky?

Nemo

Potřeboval bych poradit. V SIM100 je v menu speciální stavby podmenu editace mapy. Stahnul jsem si SIM 101 s pak128 verze 1.4.4 ale tam tato funkce není. Je tam jen zvětšení mapy. Jak tu editaci dostat do verze SIM101?