News:

Simutrans Forum Archive
A complete record of the old Simutrans Forum.

Podnebi a zemedelstvi

Started by Vladki, December 15, 2015, 04:23:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vladki

Chtel bych se zeptat hracu, jak moc vyuzivaji (nebo chteji vyuzit) pri hre moznost nastaveni podnebi (climates). Hra nabizi tyhle:
desert (poust), tropic, mediterran (stredozemi), temperate (mirne), tundra, rocky (skaly, alpy), arctic (vecny snih).
Objekty ktere se tim ridi jsou:   
    Citybuildings (building - type res, ind, com) - mestske domecky
    Townhalls (building - type tow) - radnice
    Industries (factory) - tovarny
    Attractions (building - type cur) - turisticke atrakce
    Monuments (building - type mon) - pomniky
    Trees (tree) - stromy
    ground objects (ground_obj) - ruzne jine objekty (myslim ze jsme zdedily kaktusy, v jinych pacich jsem videl posedy, bozi muka, menhiry, baziny, rybnicky), v podstate jenom dekorace a prekazky. V podstate vsechno krome tovaren je jen dekoracni efekt - jine domecky v pousti a jine na horach, coz u paku zamereneho na jednu zemi neni az tak prilis vyrazne. Co by ale melo zasadni vliv na hru a hratelnost je omezeni urcitych prumyslu na urcite klimaticke zony. Zejmena u farem by to pridalo na realisticnosti, ale pri neopatrnem nastaveni na zacatku hry by to mohlo byt vyrazne omezeni - nektery prumysl (nebo zdroj) by treba zcela chybel. Tak by mne zajimaly obecne nazory, jak moc se tomu venovat. Ani nevim jestli se daji vychozi nastaveni pro generovane mapy nekam prednastavit aby se neznalemu hraci nastavily nejak inteligentne.

A pokud ano tak rozmyslet jak ty klimaticke zony vyuzit. Cele ceskoslovensko patri do mirneho pasma, ale mohli bychom to vyuzit a prerozdelit, zhruba nejak takto:
- poust je poust (a plaze u vody) - tam neroste nic - jen slunecni elektrarny.
- tropy - vsechno na jih od nas (napr. bavlnikove plantaze, nebo jine exoticke zdroje, pokud je v paku nechame)
- mediterran - jih moravy a slovenska - kukurice, vino, zelenina, ovoce; zivocisna vyroba intenzivni - bez pastvin (drubezarny, kraviny, rybniky)
- temperate - polabi, hana - psenice, jecmen, cukrova repa, chmel; zivocisna vyroba intenzivni (drubezarny, kraviny, rybniky)
- tundra - vysocina, pohranici - brambory, repka, len, lesy; zivocisna vyroba extenzivni - pastviny (skot, ovce), rybniky
- rocky, alpine - tady uz neroste skoro nic, ve hre vsechno co je dal na sever  (geotermalni elektrarny na islandu)

Nejake napady? Nebo se na to proste vybodnout a nechat at roste vsechno vsude?

PaT

Tie pásma s tým čo kde rastie by som dal iba keď bude ČeskoSlovenská mapa alebo Česká. Ja si pásma nemením a iba málo kto si ich mení (možno sa mýlim). Proste to je iba môj názor počkal by som na ostatných.

Vladki

Jeste jsem zjistil jednu vec - pole okolo farem mohou mit vic nez jen obvyklych 5 obrazku (jaro, leto, pozdim, zima, snih), ale az 96 + snih, t.j. lze ukazat ruzna vegetacni obdobi s presnosti cca na pul tydne, res. 1/8 mesice (12*8=96). Tim padem lze upravit ty pole vic podle skutecnosti. Pul tydne je vic nez dost, myslim ze bohate bude staci presnost na pul mesice, nebo mesic. Jenze dohledat informace je docela orisek...

Takze pokud by tady byl nekdo kdo ma blizko k botanice nebo zemedelstvi, tak budu velmi vdecny za informace kdy (se) ruzne zemedelske plodiny: seji (sazi), klici, kvetou, odkvetaji, dozravaji, usychaji, sklizeji, apod. Podle toho by se pak daly nacasovat ruzna pole aby to bylo pestrejsi: psenice, jecmen, kukurice, brambory, repa, repka, len, chmel, vino, ovocne stromy, zelenina, (bavlna). Pripadne odkdy dokdy se nechavaji kravy a ovce na pastvinach. Ne ze bychom tyhle pole vubec meli, ale bylo by fajn mit tyhle informace pohromade, pro pristi pouziti. Je mi jasny ze ne vsechno ma tak jasne viditelny obdobi jako repka, ale to uz bude na graficich, kdyz uz budou neco kreslit. Tohle by byl informacni podklad pro dat i obrazky.

jk271

Poušt a tropy bych zrušil, v konfiguračním souboru by se jim měla nastavit výška vodní hladiny. U ostatních by to chtělo v konfiguračním souboru poupravit nadmořskou výšku.

Vladki

Nad tim sem premyslel. I hladinu bych dal co nejniz at muzou byt vysoke hory. Ale netusim jak a do ktereho configu to patri.

jk271

Mělo by to být v simuconf.tab, co je v adresáři config v paku. Taky jsem se koukal, ale nenašel jsem, že by se to z nějakého souboru načítalo. Nejspíš budeme muset načítání naprogramovat.