News:

Simutrans.com Portal
Our Simutrans site. You can find everything about Simutrans from here.

Jak začít s kreslením?

Started by elwis, October 27, 2009, 11:11:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elwis

lidi já vím že tohle je tak trochu blbé ale když bych chtěl taky něco splácat tak:
-jakým programem?
-co bych měl do začátku vědět
-čím je nejlehčí začít

TommPa9

#1
Quote from: elwis on October 27, 2009, 11:11:48 PM
lidi já vím že tohle je tak trochu blbé ale když bych chtěl taky něco splácat tak:
-jakým programem?
-co bych měl do začátku vědět
-čím je nejlehčí začít

kdybys chtěl něco spáchat musíš mít minimálně.:

Malování nebo něco příbuzného
Poznámkový blok nebo Notepad
Makeobj nebo pro nás amatéry vhodnější Makeobj zabalený do PakHelperu.

Postup je jednoduchý.
Řekneš si že namaluješ autobus.
Zapneš si malování a tak dlouho si v něm hraješ dokud si nemyslíš, že to co jsi namaloval vypadá jako autobus
Napozicuješ podle šablony
Napíšeš dat soubor
Vytvoříš pak soubor pomocí pakhelperu

To je v kostce ten základ tvorby. Pokud by ses o to nějak vážněji zajímal podívej se do diskuze České návody

PS.: Vláďo můžeš tenhle můj a předchozí Elwisovo příspěvek kopnout do diskuze? díky.

EDIT.: Děkuju.

Nemo

#2
elwis - koukni se sem je to tam popsáno celkem slušně

elwis

díky nemo - skvělá práce. akorát mám pár dotazů:

- co je to alfa kanál?myslím že mi to něco říká sakra..ale nejak si nemuzu vzpomnet..
- ty cesty kreslit v takovem uhlu jako jsou ve hře?

VS

alfa = průhlednost

Typicky se barvy skládají jako červená, modrá, zelená ( = tři kanály), s alfou se ještě dá určit jak moc je vidět skrz.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

elwis - pokud si chceš namalovat svoje cesty tak je výhodné použít šablonu, odkaz najdeš v návodu "tvorba addons - cesty". No a jestli ne tak klidně použij moje, najdeš je na stejném webu v sekci "addons/ostatní"

TommPa9

No ono technicky vzato je návodů habaděj... jenom v nich najít systém.
taky se nabízí text z archivu:
český návod na tvorbu objektů

Nemo

Momentálně jsem s hrůzou zjistil že můj návod na cesty není úplný, chyběj tam 2 strany. Nevím jak se to stalo, asi chyba mezi klávesnicí a židlí  ;D Hned jsem to smazal a nahrál nový, úplný. Zobrazí se tam hned po schválení Xlivesem. Tak se ještě jednou omlouvám.

Jakub Cabal

www.simutrans.eu - Czech fan Simutrans website

elwis

ještě dotaz. ja kse sem davají obrázky?

TommPa9

Klikneš na odpovědět tam se ti ukáže nabídka rozšířené možnosti to rozklikneš ukáže ti to připojit a pak už jenom najdeš cestu na obrázek u tebe a vložíš ho...

elwis

Quote from: TommPa9 on November 10, 2009, 09:58:56 PM
Klikneš na odpovědět tam se ti ukáže nabídka rozšířené možnosti to rozklikneš ukáže ti to připojit a pak už jenom najdeš cestu na obrázek u tebe a vložíš ho...
už to mám :D díky moc za ztrácení času s otravou :D

TommPa9

Za co?
Ztrácení času může znamenat i získání posily a z Otravy (pokud myslíš sebe) se může taková vhodná posila docela rychle stát.

elwis

Quote from: TommPa9 on November 10, 2009, 10:02:57 PM
Za co?
Ztrácení času může znamenat i získání posily a z Otravy (pokud myslíš sebe) se může taková vhodná posila docela rychle stát.
neboj, zas tak vážně to nemyslím ;) utahuji si snad ze všeho :D
ale už konec s tím oftopickováním :)

abec3

Quote from: TommPa9 on October 27, 2009, 11:51:54 PM
kdybys chtěl něco spáchat musíš mít minimálně.:

Malování nebo něco příbuzného
Poznámkový blok nebo Notepad
Makeobj nebo pro nás amatéry vhodnější Makeobj zabalený do PakHelperu.

Postup je jednoduchý.
Řekneš si že namaluješ autobus.
Zapneš si malování a tak dlouho si v něm hraješ dokud si nemyslíš, že to co jsi namaloval vypadá jako autobus
...


a kde tie šablóny nájdem? (stačí odkaz na iné vlákno diskusie, myslím že to tam niekde bolo)

TommPa9

Tady najdeš většinu šablon pro všechny paky. Je to takový náš malý simutransácký archiv...


TommPa9

To víš, že se to dá použít ovšem lokomotivy budou létat zhruba 1 pixel nad kolejnicema. Pozičně lepší jsou šablony z tohohle alba

Kubajs

Nechci zakládat nové téma a tak to píši tady, Chtěl bych začít s kreslením budov do Simutrans, skouším to v PhotoFiltre Studio X, docela mi to jde, akorát se mi pletou věci, že když chci např. vybarvit jednu stranu budovy tmavší kvůli stínu, tak pokud mám vše jednou barvou předtím, tak se mi tím vybarví celá budova, jenže dělat např. tmavší rohy by mohlo vypadat špatně.... napadlo mě že bych je udělal jinou barvou ap ak překreslil tou stejnou co je na omítce... ale mám tu další problém s okny... v tak malém obrázku, když se je snažím udělet pod úhlem budovy, tak se mi špatně zobrazuje barevně ta šikmá strana.... Nevím, jestli to je PhotoFiltrem, ale prosím o radu... Předm díky
Jsem členem hasičského sboru Jablonce nad Jizerou a jsem na to hrdý. Naše stránky: http://sdh.jablonec-krkonose.cz/

TommPa9

Mohl bys ukázat nějakou svojí práci? Ono bez znalosti programu (PhotoFiltre) a bez toho abysme věděli jak ten problém konkrétně vypadá, můžeme těžko radit. V případě nutnosti to můžeme probrat přes ICQ (což je už poměrně osvědčený způsob)

Kubajs

Nakonec jsem to docela vyřešil... bylo to pozadím a špatnou barvou omítky... sice to malinko blbne, ale když to je v orig. velikosti tak to není znát... Můžu se tě zeptat v čem maluješ ty?
Jsem členem hasičského sboru Jablonce nad Jizerou a jsem na to hrdý. Naše stránky: http://sdh.jablonec-krkonose.cz/

TommPa9

No tak u aut a vlaků se snese malování takže v Malování.

U větších věcí s velkou nedělenou plochou (budovy) to chce něco lepšího kvůli nějaké imitaci textury.

Kubajs

Tak to jo... to musíš umět dobře kreslit, protože mi to vůbec nejde... ještě v tak malém rozměru.. proto si vybírám spíše budovy...
Jsem členem hasičského sboru Jablonce nad Jizerou a jsem na to hrdý. Naše stránky: http://sdh.jablonec-krkonose.cz/

TommPa9

No dobře... možná dobře v malém prostoru, budovy u mě dopadnou vždycky katastrofálně protože mám najednou spoustu místa a nevím co s ním.

Kubajs

To neříkej, že katastrofálně, vždyt ten kostel sv.Bartoloměje vypadá hezky :-)... zas je možná výhoda u aut že nemaj takový detajly... ale zas ty tvary jsou někdy záludný...
Jsem členem hasičského sboru Jablonce nad Jizerou a jsem na to hrdý. Naše stránky: http://sdh.jablonec-krkonose.cz/

SWTC

#25
Ako som už vo svojom predchádzajúcom príspevku spomínal, podarilo sa mi nájsť 2 jednoduché nástroje na renderovanie klasických "bitmáp" do 3D boxu. Oboje majú jednoduché a intuitívne ovládanie. Takže "koukejte a sosejte" ;D :

1.) http://www.boxshot.org/opensource.html
2.) http://www.bobyte.com/

Keby sa ešte našiel niekto, kto by optimalizoval Open Source Boxshot pre účely Simutransu...

;)

Doplnené : v priloženom screenshote vidíte vytvorený "surový" build v Boxshot-e. Zvyšok je už "piplání v malování"  :D.

Václav

Já teda používám jeden komerční vektorový editor, což je místy vidět. Ale už přizpůsobuji kresby tak, že už to až tak poznat není. Zatím ale kreslím jen to, co není nutné prohánět TileCutterem.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

rozkvet

AKo sa kreslí budova 2x2 ? NAkreslí sa a potom nejako rozkúskuje na 4 časti a napasuje, alebo je nejaký program na to ?
Alebo musím už od začiatku kresliť v rozdelených kockách ?

TommPa9

Nakreslí se vcelku a pak se rozkouskuje pomocí programu Tilecutter.

Václav

Tedy teď mne pouze napadá jedna taková (asi hodně) blbá otázka: pokud chci mít budovu ve více směrech (otočeních), musí před rozkrájením všechny tyto směry v jednom obrázku?

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

rozkvet

Quote from: TommPa9 on January 10, 2010, 11:11:59 AM
Nakreslí se vcelku a pak se rozkouskuje pomocí programu Tilecutter.
zháňal som ho , ale má nefunkčné linky

Sim

VaclavMacurek > v souvislosti s otocenim budovy to nemuzu zarucit, ale nenasel sem pripad, kdy by "vse v jednom" bylo podminkou. Vzdy vse slo klidne resit rozdelenim do vice souboru. Takze predpokladam, ze ani tady nebude problem.

Uhlik

Rád bych zkusil upravovat modely (např. různé barevné verze jednoho autobusu), ale potřebuju poradit jak se rozbaluje PAK soubor. Zkoušel jsem makeobj, ale ten na win10 nefunguje :-X. Je tedy nějaké (a taky snadné :D) řešení?

Už jsem zkusil upravit bus ze šablony, jsem s ním spokojený, DAT soubor udělám, ale potřebuju to zapakovat. A to nevím jak. 

Vladki

Makeobj je program na prikazovy radek, a spoji dat+png do pak. Když ho spustis z prikazoveho radku tak vypíše stručnou napovedu. Nejjednodušší je "makeobj pak128" to prohleda aktualni slozku a zpracuje vsechny dat soubory co najde. Pak128 v tomto případě neni nazev paku ale jen definice velikosti.

Zpet na dat+png rozbalit nelze. Ale hodne veci najdes v SVN repozitari na sourceforge.net

Uhlik

#34
Díky moc, jenom to mělo špatnou velikost takže bus co jsem včera udělal je nepoužitelný :o. Pasažéry přepravuje ale zobrazuje jiné pozice. Ale to už spravím  ;D
Ta šablona co jsem použil byla na pak 192 xD.

Vladki


Uhlik

Díky, ale tohle je na mě moc složité ;D. Já jsem bus prostě vyscreenshotoval ve hře, vložil přes šablonu a zapakoval. Pohrál jsem si s nátěry sor, vytvořil vlastní Iveco Crossway.
https://ctrlv.cz/E9uy
https://ctrlv.cz/RnJk
Teď chci udělat Škodu 35Tr a chci se zeptat, co mám vyplnit jako waytype pro trolejbus?

Vladki

Co je moc slozite? Proklikat se ke zdroji a opisovat jako ve skole?
https://sourceforge.net/p/simutrans/code/HEAD/tree/pak128.CS/vehicles/road-trolleybus/Solaris_Trollino.dat?force=True

waytype=road
freight=Passagiere
engine_type=electric

Uhlik

Hmm,  opravdu netuším proč jsem se tam neproklikal. Asi jsem ten odkaz nějak ignoroval :D. Ale uznávám že to je fakt jednoduché a výsledek je lepší. Takže díky.
Navíc tam jsou fakt pěkné Citara, měly by se dát oficiálně do hry.