News:

Simutrans Chat Room
Where cool people of Simutrans can meet up.

Prenos elektricke energie - draty, transformatory

Started by Quasimodo88, July 24, 2010, 01:26:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Quasimodo88

Cus,
Sorry, pokud to tady nekde je, ale fakt to nemuzu nikde najit... celkem by mne zajimalo k cemu je vysoke napeti a transformatory, k cemu jsou a jak se pouzivaji? Jsou ve specialnich stavbach.
Diky za pomoc.

Václav

Jak se používají: k každé továrně (libovolného typu) můžeš postavit max. 1 trafo a pomocí drátů trafo stanice spojíš

Za elektřinu ti továrny rovněž platí - je to tedy další zdroj peněz, ale provozní náklady sítě jsou velmi vysoké a z plateb za dodanou elektřinu se vrátí až při hodně rozsáhlé síti - tedy pokud se vůbec vrátí.

Elektrifikované továrny mají vyšší výrobu - a potřebují více surovin (samozřejmě se to netýká uhelných dolů, dolu na Fe rudu, bavlníkové plantáže, lesa apod.). Tedy musíš dovážet více a máš z toho více peněz - a na tom už se provozní náklady sítě vysokého napětí vrátí určitě.

Snad je to napsáno dost jasně.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

Chybí tam snad akorát že jedno trafo v síti musí být u elektrárny, jinak se tam ta elektřina nevezme jen tak z éteru :)

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

Ano elektřinu dodávaj elektrárny (na mazut, na uhlí nebo větrná) ale i spalovna odpadů. Jo a u továren můžeš postavit i více trafostanic vedle sebe (musej být propojeny vedením), ale každá další ti zdvihne produkci továrny nebo naleziště surovin o něco míň než ta předchozí. Já stavím, pokud je to potřeba, maximálně 2 trafa. Samozřejmě musíš zařídit aby měli elektrárny dostatek surovin ke spalování a tudíž aby se ti dodávka elektřiny nepřerušovala. Pokud není ele. tak se produkce továren opět sníží.

Václav

Už ne. Už smí být u každé továrny (včetně elektrárny) jen jedna trafostanice.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sir

V aktuální stabilní verzi 102.2.2 + Pak128 mám vyzkoušeno, že u továrny / zdroje surovin může být víc trafostanic a každá zvedne produkci cca o základní produkci továrny / zdroje surovin (nezkoušel jsem samozřejmě všechny továrny - třeba je nějaká výjimka). U elektráren trafostanice nezvedá produkci, pouze elektrárnu připojuje do sítě.

Václav

V té verzi 102.2.2 to ještě být může. Já totiž hraju s (většinou nejnovější) nightly kompilací jak jsou více či méně pravidelně zveřejňovány na těchto stránkách - a v těch posledních už je povolena jen jedna trafostanice.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

I kdyz v hrani nejsem zadnym novackem, s rozvodem elektriky se porad jeste obcas peru.

Nedavno se tu ve foru objevila zprava, ze nova verze bude umoznovat jen jedno trafo u jedne fabriky ... me se to zatim jeste netyka, ale napada me, jak si hra poradi s vice trafy pri prechodu na novou verzi. Ale to je jen takovy detail, ostatni veci jsou zavaznejsi:

- jak je uctovana prenesena elektricka energie? Na cem to zavisi? Nekdo psal, ze muze byt vydelecna, jiny ze nemuze ... kde je realita? Je lepsi stavet dlouha, nebo naopak co nejkratsi vedeni?

- je nejaka maximalni delka, na kterou lze prenest elektriku? Mozna jsem mel nekde preruseni, o kterem jsem nevedel, ale z jedne elektrarny se mi darilo napajet nekolik fabrik okolo a ke vzdalene to uz neslo.

- privod energie dokaze zvysit vyrobu ve vetsine fabrik ... jde ale nejak zvysit vyroba v elektrarnach? Napada me jen vozeni zamestnancu, ale to jde jen pokud je elektrarna chce.

Lubak91

Já měl v současné verzi (staré) zapojenou celou mapu do jedné sítě s asi třemi elektrárnami. Jde udělat že se dráty postaví pod veřejnými službami, a trafo soukromé. Takže zisk jde do státní i soukromé kapsy.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Václav

Já hraju s nightly, kde lze postavit jen jedno trafo k každé továrně (včetně elektráren) již delší dobu a více trafostanic u jedné továrny mi spolkl bez problémů.

V elektrárnách se produkce elektřiny dala zvýšit postavením více trafostanic, ale teď nevím. Zatím jsem to nezkoumal.

Do továren se dá přivádět větší množství elektřiny také tím, že se vhodně postaví dráty okolo trafostanice tak, aby do ní šly dráty z všech volných stran.

Pokud jde o vzdálené továrny, s tím zkušenosti nemám - nebo jsem si toho zatím nevšiml. Největší potíže dělají přemostění - zejména vody. Přes ně většinou proud nechce jít docela dlouho - nevím proč. Vím ale, že v jedné z minulých her jsem určitě vedl elektřinu na hodně dlouhou vzdálenost a problémy jsem neměl. Spíš vždycky zapomenu na to, že továrna neodebírá energii pokud nevyrábí.

Ale jak je to s platbami za přenesenou energii nevím.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

Moc jsem si s tímhle hlavu nelámal, v podstatě mě vždycky zajímalo jenom jestli mě to bude něco dlouhodobě stát nebo ne. Elektřinu beru hlavně jako prostředek k "dorovnání" rychlostí výroby. Vím že poslední hru kterou jsem hrál jsem si ručně spočítal kolik mě stojí vedení a trafa a ve srovnání s tím kolik to vydělávalo jsem byl v plusu. Předpokládám že větší objem dopravy taky přidá peníze, ale ty dráty samy o sobě mi vydělávaly.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Sim

VS > ja jsem si prave zkusil na prenos energie zalozit samostatnou spolecnost - predpokladal jsem, ze to bude vynaset. Jenze ouha, nejen porizovaci naklady, ale i celkove provoz firmy byl v minusu... takze nevim, co bylo spatne. A napadly me tyhle varianty:

- prenos energie je na moc velkou vzdalenost a uctuje se za prenesenou jednotku (rekneme kWh)  bez ohledu na vzdalenost. Porizeni dratu i trafostanic neco stoji, zrovna tak je tam najem... takze za teto varianty by platilo "cim kratsi, tim lepsi"

- prenos energie je uctovan podobne, jako jina preprava - vezme se vychozi a cilova stanice, vzdalenost mezi nimi a tim se vynasobi prenesene kWh ... pri teto variante by platilo, ze je nejlepsi prenaset elektriku pres celou mapu, aby se v tom rozpustila cena za porizeni a provoz drahych trafostanic

- at je provoz uctovan jakkoliv, mam mozna "malo primou" cestu dratu - podobne jako kdyz moc klickuju na silnici nebo mam klikatou trat, najedu vic kilometru nez urazim relativne malou tarifni vzdalenost, za kterou dostavam zaplaceno. Draty stavim "az nakonec", takze jsou vetsinou nejklikatejsi ze vsech "cest"... v tomto pripade by pomohlo draty naprimit

Václav

Já jsem se ještě o žádné výpočty týkající se výdělečnosti nepokoušel. Pokud jde o prodělečnost, vycházím z ceny údržby trafostanic a vedení samotného.

Takže souhlasím s VS, že dráty samotné sice budou prodělávat, přestože bude v dialogu financí hlásit roční příjem za elektřinu například 365 tisíc, ale vlivem zvýšené výroby/spotřeby určitých druhů zboží vyděláš na dopravě zboží (kromě lidí a pošty) mnohem více.

VS: Prosím, mohlo by být toho téma sloučeno s téma Vysoké napětí? Poněkud zbytečná duplicita témat.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní