News:

Use the "Forum Search"
It may help you to find anything in the forum ;).

České návody

Started by TommPa9, October 30, 2008, 12:17:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TommPa9

Všichni jste si určitě všimli, jak málo je českých dokumentů ke hře, výrobě objektů a dokonce jak málo existuje herních tipů a triků! Co kdybysme všichni tak nějak zkusili přihodit ruku k dílu a vytvořit, alespoň v rámci fóra, nějaký český návod? Přece jenom je řada lidí, kteří simutrans hrají, něco jim v něm chybí, nemůžou to co jim chybí sehnat a díky nedostatku návodů si ten danej objekt nemůžou vytvořit. Proto myslím, že takový návod není zas tak špatný nápad.

TommPa9

#1
Pokud by se někdo chtěl pokusit o nějaké objekty do simutrans a neví jak nechť se podívá na http://manual.wz.cz/?section=manual&page=58(stránky zrušeny) . Tady je asi nejlepší návod na tvorbu a navíc v češtině! Skvělá práce od mistra Tomase (mimo jíné tramvaj Škoda T14)

PS.: Předpokládám že o tomhle návodu víte asi všichni, ale je lepší o něm informovat i ty, kteří ho neznají

Tomas

Quote from: TommPa9 on November 06, 2008, 10:08:29 PMPokud by se někdo chtěl pokusit o nějaké objekty do simutrans a neví jak nechť se podívá na http://manual.wz.cz/?section=manual&page=58 . Tady je asi nejlepší návod na tvorbu a navíc v češtině! Skvělá práce od mistra Tomase

Nevím, jestli je nejlepší (díky za pochvalu ;)), ale určitě je nedokončený a dnes už určitě bude zastaralý (stejně jako další čísti manuálu). V plánu je dokonce obnova celého webu, jenže ta naráží na těžký nedostatek času, který bych tomu mohl věnovat :( a v poslední době i na "černé období", kdy se mi nic nedaří a i kdybych mám čas, tak všechno co napíšu stojí za prd a je třeba to třikrát přepisovat...

TommPa9

Žádná pochvala. Pouze holé konstatování faktu, že je to nejlepší dosputný návod v češtině. Mě moc zastaralý nepřijde. Přece jenom na tu základní tvorbu např vozidel to stačí. A kdyby náhodou to někomu nestačilo, tak může jít na anglický návod. Hlavně, pokud někdo bude chtít tvořit, tak mu stačí základy.... Např.: Já jsem celou dobu pakoval objekty tak, že jsem měl každý pohled na vozidlo na zvláštním obrázku 128*128. (taky jsem si kvůli tomu musel upravit .dat soubor) ale tvořil jsem si a to je hlavní. I když jsem byl asi jednej kterej takhle pracoval tak to fungovalo a já byl štastnej že mi po silnici běhají vlastní autíčka!

TommPa9

#4
Kuchařka:

Ingredience:
trocha talentu a trpělivosti
grafický editor (malování bohatě postačí)
editor na speciální barvy: Shades (ke stažení na vs.simutrans.com)
poznámkový blok na tvorbu .dat souborů
PakHelper (makeobj)


Postup:
Než začnete tvořit vozidlo, najděte si nějakou předlohu, čím víc, tím líp. Většinou se vyplatí najít nějaký papírový model (např 1:100) tam jsou totiž zobrazeny všechny pohledy a nemusí se dohledávat.



Hodí se i najít si rozměry vozidla, které chcete vytvořit a porovnat je s rozměry vozidla které už ve hře je. (mě se jako "míra" vyplatila Tatra 815 od VS)

V momentě kdy máte vymyslené vozidlo, objevenou nějakou předlohu můžete se pustit do kreslení. (viz 1. obr)

Některá vozidla vyžadují obrázek s nákladem-(obilí, sypké zboží, ocel....)

Jakmile je vozidlo nakresleno, přichází otázka pozicování. Ideální je použít šablonu. (viz 2. obr)

Psaní .dat souboru je asi nejsložitější částí tvorby. Já se jimi nebudu moc zabývat, protože je jejich psaní docela pěkně popsáno tady:

http://tgr.wz.cz/index.php?c=5&PHPSESSID=03029e0dff9c492423ff1e9057d17947

popřípadě na wikipedii.

jen poznámka k části dat souboru ve kterém popisujete vzhled vozidla:

Prázdný vůz

emptyimage[w]=mtsp.0.1
emptyimage[nw]=mtsp.0.2
emptyimage[n]=mtsp.0.3
emptyimage[ne]=mtsp.0.4
emptyimage[e]=mtsp.0.5
emptyimage[se]=mtsp.0.6
emptyimage[s ]=mtsp.0.7
emptyimage[sw]=mtsp.0.8


Za označením typu a směru vozidla (emptyimage[w]) je název napozicovaného png souboru bez koncovky (mtsp) a jeho pozice na šabloně (.0.1)
šablona je rozdělena do částí (jako systému souřadnic). PakHelper (makeobj) podle nich vyhodnotí že záběr na nenaložené vozidlo jedoucí do prava nahoru je na obrázku mtsp v okně .0.1 zatím co záběr na vozidlo s tímto směrem ale s nákladem je na stejném obrázku ale v okně .1.1



Verze s nákladem:

FreightImage[w]=mtsp.1.1
FreightImage[nw]=mtsp.1.2
FreightImage[n]=mtsp.1.3
FreightImage[ne]=mtsp.1.4
FreightImage[e]=mtsp.1.5
FreightImage[se]=mtsp.1.6
FreightImage[s ]=mtsp.1.7
FreightImage[sw]=mtsp.1.8

K výrobě finálního .pak souboru potřebujete makeobj popřípadě PakHelper. Já osobně používám PakHelper. U PakHelperu stačí zadat cestu k vašemu .dat souboru, zvolit rozlišení (64, 128, 96) a kliknout na tlačítko Do Pak. V momentě kdy PakHelper ukončíte se Vám ve složce s pakhelperem objeví nový pak s vaším objektem. (Pozn. Dat soubor, PNG soubor i PakHelper musí být v jedné složce.

Přeji dobrou chuť a hodně úspěchů.

PS.: Víc toho neumím a nevím...

Tomas

Quote from: TommPa9 on November 15, 2008, 02:02:36 PMK výrobě finálního .pak souboru potřebujete makeobj popřípadě PakHelper.
Makeobj je potřeba vždy. Pokud vím, tak pakhelper pouze "spustí" makeobj s navolenými parametry aby se neznalý člověk nemusel pouštět do zápolení s konzolí (příkazovým řádkem)

TommPa9

#6
Quote from: Tomas on November 15, 2008, 02:31:49 PM
Makeobj je potřeba vždy. Pokud vím, tak pakhelper pouze "spustí" makeobj s navolenými parametry aby se neznalý člověk nemusel pouštět do zápolení s konzolí (příkazovým řádkem)

já mám takovej pocit že když jsem si stáhnul PakHelper byl makeobj součástí archivu, proto jsem to napsal takhle: Nejspíš jsem měl napsat něco jako: Potřebujete Makeobj nebo PakHelper s Makeobj

možná se hodí napsat odkazy

stažení PakHelperu
http://minami-fukuoka.simutrans.net/english/pakhelper/PakHelper_3.2.zip

stažení Shades a dalších užitečných nástrojů:
http://vs.simutrans.com/tools_cs.php

Václav

Nevím jaká je situace s herním návodem v češtině, ale tady bych navrhl jeden velmi šílený způsob, jak to udělat: aby každý popsal své herní postřehy a postupy - a potom se z toho vybere něco, co se vydá za (skoro)oficiiální český návod ke hře.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

To by opravdu mohlo fungovat!

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Quote from: Tomas on November 15, 2008, 02:31:49 PM
Makeobj je potřeba vždy. Pokud vím, tak pakhelper pouze "spustí" makeobj s navolenými parametry aby se neznalý člověk nemusel pouštět do zápolení s konzolí (příkazovým řádkem)

No fajn. Nevím, jestli jsem nenapsal náhodou *.dat soubor blbě, ale pak soubor mi sice vždy vytvořil, ale vždycky mi ohlásil chybu "wrong type for stop" (nebo něco takového) a ve hře se objekt (měla to být nákladní nástupiště pro maglev) vůbec neobjevil -jako kdyby nenahrál //nepřidal// png soubor - ale to je hodně divné).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

#10
Chcete si nakreslit vlastní grafiku, vozidla atd. do Simutrans? Přikládám všeobecný návod jak začít. Jsou tam popsané základní informace o tvorbě PAK souborů. Tak hodně štěstí a DO TOHO.
Zároveň vkládám návod na tvorbu silnic.
EDIT: tvorba souborů PAK - cesty.zip - doplněny informace pro city_road
EDIT2: doplněno info o parametru "max_weight" v "tvorba souborů PAK - cesty.zip"

návod najdete zde

Václav

Návod na mosty a na stanice. Snad jsem na nic nezapomněl.
http://uloz.to/1447316/JakNaMostyStanice.pdf

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

#12
informace z tohoto příspěvku jsou již neplatné, tedy jsem je smazal

TommPa9

Obrazový návod jak kreslit vozidla pro pak 128


také zde

hApo

No největší překážkou je stejně krok 1, jak nakreslit samotné vozidlo (jako jezdící kvádr bych snad i svedl, ale aby to mělo pantograf nárazník okna atd...).

TommPa9

No on krok 1 je jenom šablona... samotná tvorba začíná až krokem 2

Nemo

#16
Vzhledem k tomu že Xlives zde na svém webu aktivoval UP load nejen addons ale i "návodů všeho druhu" tak jsem tam nahrál všechny (dva)  ;D své návody na tvorbu addons. Pokud máte také něco co by pomohlo ostatním dejte to tam, bude to alespoň pohromadě a ne roztahané po různých vláknech zde na fóru.

Nemo

#17
Tak jsem zas něco napsal. Dalo to fušku ale první nástřel struktury DAT souboru pro "Building" si můžete stáhnout zde z "Ulož.to" Je to zatím na hrubo, tak pokud se někomu bude chtít, hlavně těm co stvořili nějaké to addons typu stanice nebo budovy, koukněte na to a pošlete mi prosím své připomínky nebo doplnění, abych to mohl "učesat". Informace na webu jsou totiž mnohdy protichůdné. Děkuji za ochotu a zdravím všechny tvořivce  :D

Edit 18.12.2009  - odstraněn návod z Ulož To!

Nemo

Tak jsem ten návod trochu učesal a vložil na Xlivesův web do rubriky "návody"

Nemo

Napsal jsem malý návod jak stavět tunely nejen rovné ale i do kopce. Najdete ho zde na webu Xlivese jen co ho odsouhlasí.

Václav

Zde je novější verze návodu na mosty a stanice:
http://uloz.to/3501363/jaknamostystanice2.pdf

Především jsem nahradil některé obrázky za nové a pouze dopsal pár slov.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

kuuubik

Ach jo nevím jak mám udělat kompletní linku v podzemí už jsem to skoušel ale nevím jak na to asi budu muset pořádně prostudovat návody :-)

cerny.hodinar

Nějak mi nejde spustit makeobj. Spustím ho, problikne mi okno s příkazovým řádkem a hned to zmizí. Nevíte někdo, co s tím může být? ???

Lubak91

So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

cerny.hodinar

Tak teď jsem z toho trochu jelen. :-[ Stáhnul jsem si PakHelper a součástí je i Makeobj. Už to mě mate, že pokud můžu požít jen PH, tak proč přiložený MO? Navíc v PH je možnost nahrát jen soubory typu .dat, jak tam mám dostat soubory .png?

Lubak91

PakHelper je nejjednodušší část tvorby, nastavíš si akorát pak který tvoříš (zde především 128), vybereš si dat soubor, kde máš zadaný název .png souboru a umístění jednotlivých obrázků na něm. Pak napíšeš jak se to má jmenovat (kupř. vehicle.enyky_benyky.pak) a stiskneš Do pak...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VS

#26
Pokud neumíš používat používat příkazový řádek (viz obrázek), musí to za tebe udělat pakhelper. Makeobj je to co "dělá" v obou případech...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

KimiR

Ahoj všem nemáte někdo návod jak přidat města,nebo nějaký editor kde se města budou moc umístit kam si určím.popř jak přidat fabriky,když mám mapu kde nejsou fabriky nebo tak něco.Předem díky za odpověď .Lukáš

vlldy

Zdarec,
Když zmáčkneš na liště nahoře Ikonu speciální budovy je tam taková ikona modře podbarvená P+ (změna hráče) ,to tě přepne do režimu kdy hraješ za veřejné služby tak klikni na ikonu vpravo na liště nahoře (vypadá jako mapa) a tam jsou už jednotlivé ikony na vytvoření fabrik, měst, propjení továren..) .Až to budeš mít přepni se zpět do režimu Hráče tím tlačítkem P+ (doufam že je to srozumitelné)

KimiR

Quote from: vlldy on March 16, 2011, 08:02:28 PM
Zdarec,
Když zmáčkneš na liště nahoře Ikonu speciální budovy je tam taková ikona modře podbarvená P+ (změna hráče) ,to tě přepne do režimu kdy hraješ za veřejné služby tak klikni na ikonu vpravo na liště nahoře (vypadá jako mapa) a tam jsou už jednotlivé ikony na vytvoření fabrik, měst, propjení továren..) .Až to budeš mít přepni se zpět do režimu Hráče tím tlačítkem P+ (doufam že je to srozumitelné)

OK díky zkusím

TommPa9

... Ono stačí použít klávesovou zkratku (velké "P") tím se taky dá přepnout hráč na veřejnou správu.

MATH

Dobrý den,
chtěl bych tvořit budovy do Simutransu. Stáhnul jsem si PakHelper (v: 3.3.26.1), do něj Makeobj (v: 51). Chci tvořit pro verzi 102.2. Vytvořil jsem .png soubor s domem (spíš pokusem o něj, jen abych věděl, jestli to funguje), .dat soubor podle webu tgr.wz.cz. Dal jsemto do programu, vše proběhlo hladce a tak jsem zkopíroval .pak soubor do složky v Simutransu pro pak 128. Ale ono to prostě nefunguje. Simutrans spustím, ale když otevřu okno přidat novou budovu, tak se nezobrazí. Už jsem vyzkoušel několikrát přejmenovat soubor, zkontrolovat .dat dle webu, ale nevím, proč to nefunguje.

Dat soubor kopíruju sem:
Obj=building
name=dům
type=Res
Location=City
Passengers=20
Level=10
BackImage[0][0][0][0][0]=./dum.0.0

Obrázek je vytvořen v mspaint, má velikost 128*128 a je tam pouze jeden pohled na budovu.

Pokud by mi někdo poradil, co s tím, případně dal návod pro blbce, jak správně tvořit, byl bych vděčný a pokusil bych se o produkci českých městských budov.

Předem děkuju.

Lubak91

Zkus sem postnout ten obrázek, je možné, že to bude v něm...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VS

Takhle to vypadá jako velmi dobrý pokus, napadají mě spíš jen prkotiny:

1) Jen tak náhodou, ty mezery na začátku řádku jsou i v originálním daťáku?
2) Cesta k obrázku nemusí obsahovat ./ - doporučuji nepoužívat
3) Možná by nebylo od věci nastavit pokusně chance=256 nebo jiné vysoké číslo, aby se ta budova použila častěji, kdyby šlo jenom o přehlédnutí...
4) Kde přesně je ten pak? Možná ho hra jenom nevidí...
5) Jak veliký je ten vygenerovaný pak? Určitě bude několik kB, pokud má 49 bajtů nebo tak nějak, nepovedlo se ho zkompilovat a je to jenom hlavička.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Quote from: MATH on April 09, 2012, 05:12:17 PM
.dat soubor podle webu tgr.wz.cz
No právě - ten web je hodně starý a neodpovídá tomu, jak to musí být teď. Doporučuji se kouknout do SVN (http://simutrans.svn.sourceforge.net/viewvc/simutrans/) pro dat soubor domů - a upravit jej podle toho.

Quote
Simutrans spustím, ale když otevřu okno přidat novou budovu, tak se nezobrazí. Už jsem vyzkoušel několikrát přejmenovat soubor, zkontrolovat .dat dle webu, ale nevím, proč to nefunguje.
Přejmenování souboru moc nepomůže - spíš změnit název objektu jako takového - namísto všeobecného dům použít něco bez diakritiky - a hlavně něco, co bude viditelné - nepřehlédnutelné (popř. změnit zobrazení na zobrazení podle ID, tedy že se ukáže název objektu - poté by ten dům měl být vidět, pokud ve hře skutečně je)

Quote from: VS on April 09, 2012, 05:39:05 PM
3) Možná by nebylo od věci nastavit pokusně chance=256 nebo jiné vysoké číslo, aby se ta budova použila častěji, kdyby šlo jenom o přehlédnutí...
chance je šance na postavení ve hře - jakmile je budova k dispozici všeobecně, je v seznamu dostupných budov bez ohledu na chance

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní