Sepíšu sem svou novou představu o návěstidlech - i s ohledem na funkce které umožňuje nová verze simutrans-experimental (zatím ve vývoji). Doporučuju přečíst:
http://forum.simutrans.com/index.php?topic=14848.0Krátce shrnu co umí simutrans-experimental pro ty co neumí anglicky:
- návěstidla jsou jednostranná - neovlivňují (nezakazují) jízdu z protisměru. K označení trati jako jednosměrné je návěstidlo
single_way=1- předvěst (presignal) - funguje jako opravdová předvěst. Strojvedoucí vidí max jedno políčko před sebe, ale díky vylepšenému fyzikálnímu modelu v simutrans-experimental, je zábrzdná vzdálenost často delší. Bez předvěsti tak vlak začne brzdit s předstihem (strojvedoucí ví kde je návěst, ale nevidí co ukazuje). Předvěst je tedy potřeba umístit pár políček předem. Jde postavit i opakovací předvěst.
- výběr koleje (choose signal) - navíc umí vybrat trasu i pro projíždějící vlak. Je tedy nutné dávat na výjezdy z nádraží značku konec výběru. Graficky umožňuje odlišný signál pro jízdu na plánovane nástupiště a na alternativní. (Např. volno, a volno + 40 km/h).
has_selective_choose=0/1- aspects - kombinované návěstidlo s předvěstí - jde tedy nakódovat 3, 4 a 5-znakový autoblok.
- max_speed - maximální rychlost při které lze spolehlivě vidět návěst z jedoucího vlaku. Default je 160 km/h
- upgrade - automatická výměna návěstidel za novější při upgradu tratě.
- signalbox (hláska, hradlo, stavědlo) - návěstidla mohou mít nastaveno z jakého stavědla mohou být ovládána a jak daleko mohou být. Stavědlo zase má daný limit kolik návěstidel z něj jde ovládat. Stavědla jsou nepovinná, tudíž bych je zatím neřešil.
- working_method - různé metody signalizace - autor je Brit, takže vycházel z tamní praxe, a v některých aspektech se liší od signalizace v ČS, resp. Rakousko-Uhersku.
-- drive_by_sight = jízda podle rozhledu - Vhodné tedy pouze pro pomalejší a lehčí vozidla - tramvaje. Take pouze pro dvojkolejnou trat, jinak se brzy potkají vozy v protisměru. V tomhle stavu jsou vozidla po výjezdu z depa, nebo ze zastávky.
-- time_interval = záležitost z 19. století, pouze pro dvoukolejnou trať, nevím jestli se vůbec u nás používalo
-- one_train_staff = žezlo - vhodné pro jednokolejné slepé tratě
-- token_block = vylepšené žezlo, lze pustit víc vlaků za sebou stejným směrem. V podstatě shodné s
is_longblocksignal=1-- absolute_block = hodně podobné na naše hlásky, hradla a poloautomatický blok. Rozdíl je v chování předvěsti - ta je společná pro všechny hlavní návěstidla ovládáná ze stejného stavědla. Tím pádem pokud bych ovládal celé nádraží z nádražní budovy tak mi předvěst před vjezdovým návěstidlem ukáže volno, jen pokud je volný průjezd stanicí (vjezd i odjezd na volno). Obejít to jde použitím dvou stavědel (u každého zhlaví jedno), nebo použitím circuit_block i pro mechanická návěstidla. V případě dvou stavědel na stanici, jde udělat i kombinované návěstidlo s předvěstí (vjezdové, cestové se žlutým ramenem).
-- circuit_block = ovládání kolejovými obvody = autoblok, automatické hradlo. Autoblok může být až 5-znakový. Návěstidla na širé trati můžou skočit automaticky na volno, když je volná trať.
normal_danger=0/1 Mohou mít i povolený průjezd podle rozhledu i když je na stůj - podobně jako náš autoblok.
permissive=0/1 Předvěst je řízena jen nejbližším hlavním návěstidlem.
-- cab_signaling = přenos návěsti na lokomotivu - neomezená viditelnost návěsti, jinak stejné jako circuit block.
-- moving_block = pro vysokorychlostní tratě, návěst se přenáší na lokomotivu a ukazuje jak rychle se může jet - resp. jak daleko dopředu je volná trať s automatickým přepočtem na zábrzdnou vzdálenost. Bez návěstidel podél trati.
Tak a ted jak to využít pro pak.CS. Zajímavé info je zde:
http://vlaky.bestsite.cz/zeleznice.htmNa SVN už je upravená sada návěstidel AŽD pro období od roku 1970:
Používá se circuit block pro aspects=2, a cab_signalling pro aspects=3, plánuji doplnit i aspects=4 (autoblok).
Pro autoblok jsou dva signály - permissive, zakladní poloha volno (bílý sloup), a absolute, zakladní poloha stůj (červeno bílý sloup). Absolute lze použít např. jako odjezdové. K dispozici je předvěst a opakovací předvěst.
Vjezdové (choose) návěstidlo má 5 poloh - stůj, volno rovně (zelená), volno odbočkou (zelená+žlutá), výstraha rovně (žlutá), výstraha odbočkou (dvě žluté). Pro kompatibilitu se standard je i vjezdové s 3 polohami (stůj, výstraha, výstraha odbočkou).
Pro konec výběru (end of choose) je seřaďovací trvale na modrou - nebo označník (ještě doplním).
Pro přechod na jízdu podle rozhledu je seřaďovací trvale na bílou - nebo by šlo použít vyčkávací návěstidlo.
Pro longblock (token block) jsem použil grafiku odjezdového návěstidla (červeno bíle pruhy, bíle jsou kratší). Na výběr jsou dvě verze pro jízdu rovně a do odbočky, funkce je stejná.
Signály světofor (CCCP), bych zaved od roku 1954, kdy se výrazně zmenily předpisy - 3 znakový autoblok, předchůdce rychlostní soustavy - která by se lišila snad jenom v průjezdu odbočkou (dvě zelené), a chybícím signálu pro odjezd odbočkou, jinak stejné jako AŽD-70. Je otázka jestli má smysl dělat i AŽD-65, které jsou velmi podobné, ale šlo by to spojit s přechodem na rychlostní soustavu v roce 1962. Také 4-znakový autoblok - zaveden 1962 (spolu s opakovací předvěstí), zrušen 2013
Ja osobně bych AŽD-65 klidně oželel, a vjezdové návěstidlo dal se stejnými signály jako dnes, a jen v 1962 doplnil odjezdové, opakovací předvěst a 4-znak. AB.
Mechanické a staré světelné: jsem na vážkách jestli je dát jako absolute_block nebo circuit_block (nebo každé jinak). Pokud by byly stejné šlo by nastavit, že tam kde je elektrifikováno, budou světelná, jinde mechanická. Návěsti mechanické jak je známe teď byly zavedeny z 2. sv. války (1939): zelená volno, žlutá výstraha. Žluté rameno na vjezdovém až od 1954. Do roku 1939 byla zelená výstraha, bílá volno. Odjezdové návěstidlo mohlo mít až 3 ramena - to bych použil pro long-block (token-block). Vjezdové (choose) dvouramenné. Předvěst za první republiky byla zelený obdélník, za války pak přetřená na žluto, nově kruhová.
Starší předpisy než 1914 se mi nepodařilo najít, chystám se v létě do muzea signalizace v HK, snad tam něco najdu.
Shrnutí:
is_signal: jednoramenný semafor, oddílové návěstidlo aspect=2 (odjakživa), aspect=3 (od 1954), aspect=4 (1962-2013), varianty permissive=0/1, defualt_danger=0/1, bíle nebo červenobíle sloupy.
is_presignal: samostatná předvěst (zelený obdélník do 1939, potom žlutý terč), opakovací předvěst od 1962.
free_route (choose): dvouramenný semafor (od 1954 se žlutým ramenem), vjezdové návěstidlo, aspect=2-4, has_selective_choose=1
is_longblocksignal: 3 ramenný semafor, odjezdové návěstidlo (bílé pruhy kratší), od 1962 verze s jízdou odbočkou.
single_way: červený terč, nebo trvalé červené světlo
end_of_choose: označník, nebo trvalé modré světlo
drive_by_sight: vyčkávací návěstidlo, nebo trvalé bíle světlo
Pro případné starší období (19. stol) bychom mohli zatím dát místo návěstidla nádražáka (výpravčího) s vlaječkou. V jiných zemích ale byly semafory podobné dněšním už v druhé půli 19. stol, akorát že na volno nebylo rameno nahoru, ale dolu. Možná to tak bylo i u nás, jen najít nějaká data.
Max_speed může svádět k použití pro odjezd odbočkou, nebo pro seřaďovací návěstidlo, ale nedělal bych to. Vlak by pak jel omezenou rychlostí až k dalšímu návěstidlu, a to není to co chceme. Při jízdě odbočkou vlak přiměřeně zpomalí sám i bez návěsti.
time_interval a moving_block bych zatím vůbec neřešil.
Uff, doufám, že to má aspoň trochu hlavu a patu.