News:

Simutrans Forum Archive
A complete record of the old Simutrans Forum.

Chyba ve hře?

Started by Kubajs, December 10, 2009, 06:53:50 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kubajs

Čau všem Simutrans hráčům, mám menší problém s průmyslem. Hraji dám si první vlak s vagóny a vozím ropu, vše funguje... Postavím další trat (stejný koleje, stejný peron,...) pošlu stejný vlak se stejnými vagony na stejný druhy továren jako v tom prvním a přijedu k ropnýmu poly a je tam výroba plná, ale do vlaku mi to nenaloží (je tam i u ropnýho pole že je ta stanice připojena). Prostě nenaloží, a dělá mi to už poněkolikátý... Screenshot přikládám http://s2.imgupload.cz/img/113824/AIJEV/simutrans.png
Jsem členem hasičského sboru Jablonce nad Jizerou a jsem na to hrdý. Naše stránky: http://sdh.jablonec-krkonose.cz/

Sim

S necim podobnym jsem se setkal taky, jeste v dobe, kdy jsem nevedel, jak presne to funguje. Ted uz se mi to dlouho nestalo, coz je mozna dane tim, ze jedu stale jednu a tu samou mapu. Nicmene neni od veci zopakovat, co je treba dodrzet:

- preprava od dodavatele k k odberateli (uz se mi stalo, ze jsem zazmatkoval a nechal nakladat do plna v cili cesty)
- vyse jmenovani musi mit spolu smlouvu (jinak si muzu klikat jak chci a je mi to houby platny)
- odberatel musi zbozi prijimat (tedy nesmi mit plne sklady)
- vozy musi mit spravnou kategorii prepravy (v cz paku je treba trochu nelogicnost, kdyz pivo vozi chladici vozy jako zbozi a maso vozi chladici vozy jako mrazene potraviny, i kdyz se muze jednat o jinak stejne vozy)
- nastupni i vystupni stanice musi "umet" kategorii prepravy (jsou tri: posta, lidi a naklad) - k tomu staci v obvodu stanice jeden "dilek" dane kategorie

Kubajs

Üž to funguje, moc ti děkuji Sime :-) Toto by se mohlo hodit, do manuálu CZ :-). Ach klidně bych přeložil, ale pořádně není z čeho... Angličtina na ST není uplné a německy umím jen minimální základy...
Jsem členem hasičského sboru Jablonce nad Jizerou a jsem na to hrdý. Naše stránky: http://sdh.jablonec-krkonose.cz/

Sim

Neni zac ... v cem byl problem?

Kubajs

V tom že neměli smlouvu na dovoz, takže sme jen předělal trat k jiný továrně která měla smlouvu.... jinak se ted skouším domluvit českou simutrans wiki :-) :-D
Jsem členem hasičského sboru Jablonce nad Jizerou a jsem na to hrdý. Naše stránky: http://sdh.jablonec-krkonose.cz/

abec3

Kubajs>no ak používaš verziu 102,2, ako to máš v profile tak sa stačí prepnúť do verejných služieb a "spojiť" ich zmluvou. najdeš to tam kde máš ty menu "linky"

Kubajs

To vím no, ale já se nepřepínám... já hraji jen za sebe...
Jsem členem hasičského sboru Jablonce nad Jizerou a jsem na to hrdý. Naše stránky: http://sdh.jablonec-krkonose.cz/

abec3

no ja keď musim tak musim..a pri tomto prípade proste musim :-)

Václav

Leč bylo toto téma zakládáno z důvodu podezření na chybu ve hře, já jsem našel jednu skutečnou - které se táhne hrou již delší dobu (poprvé jsem si jí všiml u verze 2611): špatné skládání pilířů.

Asi nejlépe je to vidět na mých železničních mostech: při postavení jsou pilíře poskládány jakžtakž správně, ale po načtení většinou dojde k tomu, že je vidět ta část pilíře, která by neměla být vidět (která nebyla vidět v hře, kdy byl most postaven).

... že by se mi chtělo kreslit jen ty přední části pilířů, to tedy ne ... takže se ptám (ačkoli tato otázka by měla být spíš v jiném téma):

1. jestliže existuje pro mosty položka BackPillar, existuje i FrontPillar?
2. A k čemu vůbec slouží (sloužila) položka FrontPillar?

Ať tak či tak, makeobj mi položku frontpillar schroustne a nehlásí nic, takže asi existuje, ale... většina mostů, u kterých jsem viděl *.dat soubor, má použitou jen položku BackPillar.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Prisel jsem na dalsi nesrovnalost - u verze 102.2 se mi ve hre rozjete ve starsi verzi stava, ze pri definovani trasy "na statnim" mi to nechce zaradit policko do trasy, protoze "neni moje". Takze cestu vybombim a dam tam svoji, pak to jde. Neni to nic fatalniho, ale dost to otravuje... setkal se s tim nekdo?

Sim

Nedavno jsem si vzpomel na dlouhodobou "chybu" hry - ona to je castecne vlastnost a castecne chyba: Pri otoceni vlaku neni vlak na shodne pozici, jako pred otocenim.

O co jde? Pokud mam vlak dlouhy presne na delku nastupiste (z mych vozu treba CD 820/CSD M240.0 Singrovka a pripojne vozy Balm-k v kombinaci M+V+V+V+V+M na tri dilky nastupiste) a vlak prijede do stanice na konci cesty, po nastupu/vystupu cestujicich se otoci a jede zpatky. Pokud v tu chvili nema volnou cestu, jen se otoci a ceka ve stanici. Jenze pri tom cekani neobsazuje (je to viditelne po stisknuti klavesy B cervene) pouze tri policka nastupiste, ktera obsazovat ma, ale nekdy obsadi i jedno policko pred sebou.

Zrejme je tam nejaka nepresnost pri vypoctu delky soupravy, podobne se mi nekdy stane ze takovato (tedy presne stejne dlouha jako nastupiste) souprava nenajede spravne do stanice, pokud je tesne pred stanici zatacka - posledni vagon soupravy obcas zustane "nedotoceny" do spravneho smeru a opticky to vypada, jako by byl vlak moc dlouhy. Pritom vystup a nastup (resp. nakladani a vykladani zbozi) probiha korektne i u tohoto posledniho vozu. V tomto pripade je to tedy jen chyba grafiky, ktera na funkcnost nema vliv.

Naopak situace s otacenim vlaku muze kolikrat zpusobit kolaps dopravy - staci, aby hned za nastupistem byla vyhybka, kterou nespravne otoceny vlak zablokuje. Pokud protivlak (ktery nam blokuje trat pro odjezd otoceneho vlaku) potrebuje pro uvolneni trati projet pres toto zablokovane policko, je tu problem - vlaky proste zustanou stat.

Reseni je pritom pomerne proste, ale nekdy docela obtezujici. Mezi koncem nastupiste a vyhybkou nechavat vzdy aspon jedno policko volne. Ja tam toto policko nechavam volne prakticky vzdy, pouze pri nedostatku prostoru toto pravidlo nedodrzim a pak se dost divim, proc to nefunguje - kolikrat se tento problem projevi az po vymene vozoveho parku (kvuli zastarani vozidel), protoze presne vyuziti delky nastupiste je spis vyjimka, zejmena pokud nepouzivam vozidla z origo sady.

Václav

Pozor na překladový soubor pak128 nightly č. 824. Pokud můžete, nepřepisujte jím překladový soubor čísla 793, kde už byly zaneseny překlady vytvořené mnou a MHD. Je mi záhadou, co se stalo, ale prostě v tomhle nightly jsou překlady z minulého roku.

PS: zřejmě autor této verze nightly má někde uložené starší překlady a použil je - aniž se podíval, že už existují nové.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

#12
Pokud tomu tak je, nejspíš je nejlepší dát vědět Frankovi, překlady má pod palcem on.

Mezi těmito dvěma daty jsem nahrál do Translatoru pár nových objektů, především letadla, letiště a průmysly. Pokud to mělo nějaký vliv, je to chyba, texty to mělo akorát přidat. Zatím jsem nic nemazal (a v dohledné době ani neplánuji).

edit: možná se nepovedlo stáhnout překlady a proto tam jsou ty rok staré... podívám se.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

abec3

našiel som chybu:
mal som žel. trať na rýchlosť 110 a trolej tiež 110. pustil som tam vlak s max. rýchlosťou 160 a zároveň začal modernizovať trať a prestavovať ju na rýchlosť 160. vymenil som koľaje a hľa, vlak si to klíďo píďo ťahá rýchlosťou 160, pričom trolej má len na 110..ja sa nesťažujem, tá elektr. treťou koľajou je neestetická xD

používam verziu 102.2.1

je tu nejaké vlákno, kde možem písať návrhy na vylepšenie enginu hry? myslím že som tu niečo také videl, ale už neviem kde..

neviete kde písal Sim o týh semaforoch? kde mám aký požívať? docela by sa mi to šiklo..

Václav

Nijak - to může udělat jen admin.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

Smazáno... pokud to tedy bylo to správné ke smazání.

Chyby je asi nejlepší hlásit anglicky, poněvadž tady to nikdo louskat nebude a já je všechny testovat nezvládnu. Tohle bylo snadné zopakovat, tak jsem to dal dál... http://forum.simutrans.com/index.php?topic=4359.0

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

abec3

sranda je, že keď hru reštartujem (uložím a následne znovu pustím od uloženej pozície) je v pohode..stáva sa to aj s inými vecami, napr. raz mi úplne zastavil vlak a hlásil mi, že čaká na uvolnenie cesty..blokoval mi depo a hlavný železničný ťah, takže ma to dosť dosra*o a hru som ukončil..po týždni bez SM som hru pustil a hľa, vlak naštartoval a odfrčal kde mal..

Nemo

Přešel jsem na verzi 102.2.1 a zjistil jsem že se mi v dialogu zastávek os. dopravy čas od času vyskytuje položka "počet lidí" - Error in routing. Neví někdo co to znamená? Někdy to je i pro jednoho čekajícího pasažéra. Po čase to zmizí, jako by byli tito pasažéři odvezeni. Vypadá to jako chyba v dopravním spojení, ale na těch linkách jsem nic neupravoval. Může někdo poradit co to znamená?

Sim

Nemo > je to po nejake "zmene" ve hre, kdy system hleda vhodnou trasu. Zpravidla to je po startu hry a po zasazich do konfigurace dopravniho systemu, kdy je nutne prepocitat trasu a najit jinou s jinymi prestupy. Jak jsi psal, zmizi to samo, nevyhodou ale je, ze nez to zmizi, "erorovy" naklad se nenaklada (nevi kam). Takze po startu ulozene hry mi obcas par vlaku jede prazdnych.

Eiffel

102.2.2 r3083 pak 847

Závory na železničním přejezdu se zavírají příliš pozdě, respektive až ve chvíli kdy je vlak těsně před přejezdem. Tak dochází ke komické situaci, kdy vlak ve 160 km/h prudce zastaví před traktorem plížícím se v té chvíli přes přejezd.

Řešením by mohl být "spouštěč závor"-signalizace, kterou si hráč na trať umístí na trati ve vzdálenosti dle svého vlastního uvážení.

P.S. Omlouvám se, jestli se to tady už probíralo. Nehrabal jsem se forem vlákno od vlákna. Hodil jsem jen do vyhledávání výraz "přejezd" a vypadl mně jen jeden příspěvek, který s touto chybou nesouvisel. Je možné, že se to probíralo v angličtine, ale tímto jazykem nevládnu.

Sim

Co se prejezdu tyka, ono je tam tech renoncu trochu vic.
- "pozdni" zavirani
- neomezena rychlost na prejezdu v obou smerech
- zavory mezi kolejemi u vicekolejneho prejezdu
- nemoznost oznacit vetsi usek za jeden prejezd, pokud je mezi vice kolejemi mezera

... a jeden dodatek, se kterym asi tezko pujde neco delat - nejde jine nez kolme krizeni

Podle me by situace sla resit tak, ze by bylo nekolik variant prejezdu, ktere by se lisily cenove. Pro priklad tri - rychlost vzdy vlak/silnice: 50/20 (pouze krize), 80/30 (svetla), 120/50 (zavory, treba v soucasne podobe).

Z hlediska silnicni rychlosti se to muze zdat dost omezujici, ale vychazi to z reality. Vlakove rychlosti jsou u nas na prejezdech az do 160, ale to uz je ve hre, zejmena na vicekolejce problem a ani v realu to neni nic moc z hlediska bezpecnosti. Kazdopadne by to aspon motivovalo ke stavbe mimourovnoveho krizeni.

Ten nejvetsi rozdil oproti soucasnosti by byl ale ten, ze by se "predstih" zavirani prejezdu lisil u jednotlivych variant - rekneme u krizu 2 dilky, svetla 5 a zavory 10 dilku ... samosebou v kombinaci extremne pomaleho auta a rychleho vlaku k problemum muze dochazet porad, ale to je stejne jako v realu.

Asi neni nutne pripominat, ze by jednotlive varianty prejezdu byly k dispozici postupne...

Takze prosba na VS - je neco takoveho realne? Grafika podle me problem neni, zminovane tri varianty by obnasely asi 10 obrazku, takze spis jde o to, jak zaridit, aby to ve hre fungovalo spravne...

Václav

Quote from: Sim on December 10, 2009, 07:14:01 PM
- odberatel musi zbozi prijimat (tedy nesmi mit plne sklady)
- vozy musi mit spravnou kategorii prepravy (v cz paku je treba trochu nelogicnost, kdyz pivo vozi chladici vozy jako zbozi a maso vozi chladici vozy jako mrazene potraviny, i kdyz se muze jednat o jinak stejne vozy)

1. S tím jsem měl problémy v jedné hře rovněž na začátku - měl jsem myslím uhelný důl spojený s dvěmi elektrárnami; do první (bližší) elektrárny zpočátku vozil správně, ale pak jsem k dolu připojil ještě druhou elektrárnu, která byla mnohem dále. Do první ne na ne to uhlí vozit - přestože smlouva byla; do druhé však uhlí vozil správně.

2. Nelogičnost? Pivo se totiž vozí stejnou kategorií jako sklo a obyčejné zboží. A teda nevím jak teď, ale pamatuji se, že pivní barely se vozily vždy na obyčejném (převážně otevřeném) náklaďáku. Nevím, proč by se mělo vozit jako mražené zboží. Jsem sice abstinent (přestože s docela zvláštním vztahem k alkoholu*), ale jsem chemik laborant - a vím, že pivo by prostě zmražení a následné rozmražení nepřežilo (a pivovary atd. též - ovšem z jiných důvodů).  A že se maso vozí jako mražené potraviny - ale to je přece správně, ne?

* raději nebudu popisovat

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

"Pivní barel" :D Kam se až vyšplhala cena na burze? :) Jinak jsem dřív taky vídával sudy ložené pouze na valníku (většinou LIAZ nebo trambus), je to záhadou, někdy pivo a limo vozí skříňovej chlaďák, někdy jen plachťák. (jinak jsem taky abstinent:D)
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

VaclavMacurek > ja mam obvykle opacny problem - pokud z jednoho dolu vozim uhli jednim vlakem do dvou elektraren (napred stavi u jedne a zbytek pak veze do druhe), zpravidla mi vlak nestiha zasobovat ani tu prvni a pak ke druhe jezdi prazdny, jelikoz prednost pri nakladani maji blizsi zastavky.

Pokud bych vozil do kazde uhli jinym vlakem, tak toto nehrozi - ale o uhli z dolu se budou elektrarny pretahovat, takze chvili pojede vic jedna, chvili druha. Teoreticky se muze stat, ze se nahromadi na zastavce uhli pouze pro jednu a tim se zastavka zahlti ... a dul nebude dodavat uhli ani pro jednu ani pro druhou.

Presny duvod toho, proc dodava jen do zadni a do predni ne, me nenapada.

Pivo - ono je to s nim slozitejsi. Driv se prevazelo v chladicich (nikoliv mrazicich!) vozech, cimz se docililo moznosti rozvazet ho vlakem po uzemi cele republiky - bez chlazeni ho slo rozvazet zhruba na uzemi jednoho okresu.

Nevim co presne se v technologii piva zmenilo, ze se dnes uz chladit nemusi, dost mozna je to dane spise zpusobem baleni - zmenily se sudy z drevenych na hlinikove a pozdeji nerezove. Kazdopadne ve hre je to zarazeno podle soucasnych pravidel a proto muze prvorepublikove vozeni v chladidich vozech pusobit nelogicky.

Maso - tady je situace podobna. Puvodni chladici vozy na prevoz masa se od tech pivnich lisily hlavne vetsimi pozadavky na proudeni vzduchu a odvedeni odkapavajici vody z tajiciho ledu tak, aby nedoslo ke kontaktu s potravinami. Prestoze se jedna o vozy chladici, ve hre je preprava masa zarazena pod mrazene zbozi ... takze prave v kontrastu s prepravou piva se ukazuje ta nelogicnost. Jednou jsou chladici vozy razeny pod prepravu zbozi (pivo), jiny pod mrazene vyrobky (maso) - pritom se jedna o temer totozne vozy.

VS

Přejezdy: "spouštěcí" vzdálenost jsou dvě políčka - to nestačí? Nevím přesně jak to tam je s tou vzdáleností, ale patří spíš do složitějších oblastí. Pokud by vlaky třeba měly před zatáčkou zpomalovat, taky se musí "dívat dopředu" a to z nějakých důvodů nejde.

Přidat další druhy přejezdů s různými rychlostmi je snad možné, mluvilo se o tom, ale zatím to není udělané. Nevýhodou je že by se potom musely stavět zvlášť - teď se prostě přetáhne jedna cesta přes druhou a automaticky se vybere příslušný druh křížení.

(Mimochodem, křížit přejezdem expres s traktorem je teda nápad...)

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Sim

Krizit expres s traktorem - ono to bohuzel, napriklad u citycaru, ovlivnit nejde.

Stavba prejezdu - videl bych to podobne jako v pripade tunelu. Udelam napred koleje, pak kliknu na ikonku prislusneho prejezdu a na spravne policko na kolejich kliknu. Vytvori se zde prejezd a ja na nej pak z obou stran privedu silnici.

To same i v opacnem poradi - mam silnici, pridam prejezd a pripojim koleje. Zaroven by to slo delat tak, ze "to co se objevi po stavbe prejezdu" nebude jen to jedno policko, ale zaroven po obou stranach i jedno policko koleji nebo silnice, na ktere se bude napojovat dalsi komunikace. Diky tomu by:
- nesel postavit prejezd v mistech, kde neni mozne s komunikaci pokracovat (treba proto, ze je tam fabrika)
- v pripade vicekolejneho prejezdu "naskocil" rovnou prejezd pres vsechny koleje
- "omezeni rychlosti" neplatilo jen na jednom policku prejezdu, ale - podobne jako v realu - i v bezprostredni blizkosti pred a za prejezdem

Eiffel

Quote from: VS on February 18, 2010, 12:51:07 PM
Přejezdy: "spouštěcí" vzdálenost jsou dvě políčka - to nestačí?

Je-li přejezd volný, závory spadnou dokonce 3 políčka před přejezdem, což při rychlosti auta na přejezdu, kde je rychlost 50 km/h zpravidla stačí, neboť vozidla mají dostatečnou rychlost k opuštění přejezdu. Problém je u tratí, které vedou v blízkosti města a nebo městem, tam je rychlost na přejezdu 30 km/h a je-li auto na přejezdu ve chvíli kdy vlak má ony 3 políčka před přejezdem, tak závory, celkem pochopitelně nespadnou.

A samozřejmě, že desatery závory na vícekolejném přejezdu vypadají směšně.

Simova myšlenka se mně líbí a kdyby se to podařilo realizovat, tak bych vůbec neviděl nevýhodu v tom, že by se každé muselo stavět zvlášť /VS/.

Sim

Jinak prejezdy jsou pomerne "elegantne" reseny prave v Transport Tycoonu - pokud neco nestihne prejezd opustit vcas, stejne jako v realu vlak nezastavi O:-)

Eiffel

:-) Mmch, Sime. Nechceš svoji mlsnou, o které píšeš v jiném vlákně ukojit vytvořením reálných přejezdů?

Václav

Jistě - ale auta to ods.... Mimochodem je to jedna z věcí, které jsem psal, že mi zde chybí - i když jsem to zabalil do poněkud obecného katastrofy, resp. srážky vlaků - vlaky se totiž mohou srazit s čímkoli. A těch srážek mezi vlaky samotnými až tak moc není.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

#30
Eiffel > v nakresleni problem nevidim, ale priznam se, ze by se mi nechtelo kreslit neco, co pak do hry zakomponovat nepujde... takze bych radeji pockal na vyjadreni kompetentnich odborniku - na pokusy klidne postaci "graficky nekorektni" zjednodusene ikonky, prozrazujici stav...

Jeste me napadl jeden nedostatek stavajicich prejezdu - pokud auta jedou (na monitoru) zespodu nahoru (je jedno ve kterem smeru), zastavi nikoliv pred zavorou, ale az v ni. Podobny problem je ale i jinde, treba vlaky v tomhle smeru zastavi cumakem az za semaforem. U pary to jeste nevypada tak blbe, ale motoraky se rozhodne nechovaji predpisove :-D

Co se katastrof tyka, jeden z problemu zrejme bude absence grafiky - pokud soucasti obrazku vozidla nebude take varianta "po havarii", tezko pujde srazka nejak zobrazit. Samosebou muzem zobrazovat jen jednu grafiku horiciho vozidla pro jakoukoliv srazku, ale vypadalo by to asi divne.

Sim

#31
Mam tu ve hre takovy problem... vlak jede jede a prijede na zastavku. Lidi vystoupi a nastoupi a vlak by se mel zacit rozjizdet - misto toho ale "poskoci" o svoji delku (cimz zablokuje zhlavi stanice) a ceka, dokud se neuvolni kolej... a ta se neuvolni, protoze se ceka na vlak proti - ten ale jet pres zablokovany usek nemuze.

Zkousel jsem stanici vybagrovat a nechat tam jen waypoint - chova se to stejne. Vlak na nem zastavi a pak poskoci.

Co s tim? Zkusil jsem koleje polozit znovu, houby platny. Nereaguje to ani na semafory, s nima i bez nich to dela porad to samy.

Btw, kde se da sehnat ten "natacec videa ze hry" jaky zde nedavno pouzil VS?

tony.p

Takovy problém mám s vlaky taky. Někde vlak normálně odjede a jinde poskoči o svou délku dopředu. Ale když ten vlak poskočí tak přijíždějící vlak z protisměru jím normálně projede skrz.

Sim

tony.p > pokud ten protijedouci uz jede (tedy ma obsazeny usek, do ktereho ten problemovy vlak poskoci), tak vlaky projedou "skrz sebe" ... jakmile ale protijedouci vlak jeste nevyjel, uz nevyjede.

tony.p

tak to mám zatím štěstí, že mi vždycky ten protijedoucí vlak už jel.