News:

Simutrans Wiki Manual
The official on-line manual for Simutrans. Read and contribute.

Dohánění souprav

Started by cerny.hodinar, January 27, 2011, 09:04:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cerny.hodinar

Už jste někdo řešili problém, když se vám dohánějí soupravy? U převozu surovin je to vcelku jedno. Ale když se zaměřím na MHD, kterou z větší části tvořím já, svým způsobem, tak tam je pravidelnost důležitá. Dělám "tramvaje" způsobem normálních kolejí, viz. obrázek. Jenže, když se vám na několik tras napojí několik linek, tak kvůli semaforům a kvůli třeba dalšímu vlaku před jiným se opoždují, až dojde k tomu, že jezdí prakticky za sebou. Což nevypadá po stránce přepravní hezky a ani po stránce ekonomické. :) Postupem času k tomu dojde vždycky. Existuje nějaký plánovač? Vím, že se dá nastavit nějak doba strávená na stanici, ale to by celou MHD zbrzďovalo.

http://jyxo.info/uploads/B4/b42217ce7afc27817609578cc3f25c75.png

Václav

Dohánění souprav je samozřejmě nepříjemné, ale koukám, že u toho nádraží je třeba úplně přestavět zhlaví, tedy křižení kolejí doplněné o semafory.

PS: koukám: pak128, ale pravděpodobně bez jakýchkoli rozšíření.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

cerny.hodinar

Pravda, žádné vylepšení tam nemám. A pokud správně rozumím, tak tím křížením máš na mysli, aby si každý vlak nacházel prázdnou kolej na stanici, a tím se nezbrzďoval. Jestli ano, tak tohle jsem dělal na stanice s několika perony a zejména u průmyslu. Tady si tak víceméně hraju s pomocí vlaků na MHD, takže tohle řešení tady nepožívám, pač by vypadalo "nepřirozeně". Spíš jsem dal otázku do pranice, jestli náhodou nezná někdo i jiné řešení.

Václav

Ono dohánění, či sjíždění, souprav se asi úúplně zrušit nedá. Ale dá se přinejmenším značně prodloužit interval než se soupravy sjedou tak, že jedou těsně za sebou. A to několika způsoby:

- přestavbou tratě, aby tam bylo co nejméně nepravidelností - možné křížení silnic (občas se stane, že vlak musí čekat až auto sjede z přejezdu), styk s vlaky z ostaních spojení (zejména v pokročilých stádiích hry nákladní vlaky mohou brzdit ty osobní) apod.

- změnou jízdního řádu - zařízením povinného čekání na naložení určitého množství lidí - krajně nespolehlivé, protože v pozdějších fázích hry jsou (i když ne vždy, neboť to záleží na nastavení hry) stanice lidmi přeplněné

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

Quote- změnou jízdního řádu - zařízením povinného čekání na naložení určitého množství lidí - krajně nespolehlivé, protože v pozdějších fázích hry jsou (i když ne vždy, neboť to záleží na nastavení hry) stanice lidmi přeplněné

Dá se nastavit i časové čekání ve stanici, potom bude dopravní prostředek čekat po zvolenou dobu i když už bude naložený. Je ovšem nutné zadat aby naložil min. 1% z kapacity. Osobně jsem v praxi ještě nezkoušel  ;).


Sim

Cekani ve stanici pouzivam prakticky na vsech linkach MHD. Resim to tak, ze zpravidla na konecne stanici (nekde, kde je na to misto - bude tu zpravidla cekat vic autobusu ve fronte, tak aby to neblokovalo jinou linku) udelam smycku podobne jako v realu. A stejne jako v realu to zaridim tak, aby zde vzdy jeden az dva autobusy za bezneho casu pusobily jako rezerva - coz znamena, ze pokud potrebuju 4 autobusy na lince, koupim jich sest. A pak uz staci napsat cekani (typicky na MHD davam 1/128 a 1 az 5%) prave na te konecne.

Kdyz se pak behem prujezdu mestem dva autobusy sjedou (ten predni se opozdi), na konecne mezitim najede na linku jiny autobus, takze pravidelnost je zachovana. A kdyz nahodou dojde k situaci, ze se busu zasekne vic (treba na prejezdu) a na zastavce se zacnou hromadit lidi, busy pak jezdi vsechny bez cekani, dokud nebude zastavka prazdna.

Jak se postupne mesto rozrusta a stoupa pocet cestujicich, zvysuju pocet souprav na lince a naopak snizuju dobu cekani na konecne. Nevyhody to ma tri hlavni - je potreba mit prostor na frontu vozidel na konecne (coz pri vzrustajicim objemu prepravy muze byt problem), nejde pouzit volba volne zastavky/koleje (proste musi to cekat za sebou ve fronte) a je potreba cas od casu kontrolovat nastaveni, jestli vyhovuje situaci - casto se stane, ze na konecne poptavka neni, ale v centru zastavky praskaj ve svech, takze je nutne snizit interval spoju.

Popisoval jsem to na autobusech, nicmene u tramvaji, vlaku i metra to funguje uplne stejne.

Fanda

To čekání na konečných používám taky, celkem dobrá funkce  :).
Jak u vlaků/tramvají tak se i u autobusů/náklaďáků (na silnicích) dá nastavit "volba zastávky" - na rovný prostor silnice se umístí modrá značka (vyber příští zastávku) a vozidla potom sami najíždějí na nejbližší volné políčko, nebo čekají před značkou. Značka nefunguje pokud je v zatáčce! ;-)

Ota

Quote from: Sim on January 30, 2011, 03:37:23 PM
Popisoval jsem to na autobusech, nicmene u tramvaji, vlaku i metra to funguje uplne stejne.

To samozřejmě není pravda. U vlaků a tramvají se zastávky chovají jako návěstidla a tak tramvaj čeká na předchozí zastávce a čeká-li jich více, pak na dalších předchozích zastávkách a blokují tak provoz na jiných linkách pokud tyto mají alespoň část tratě společnou.

Řešení:
A)
před koncovou stanicí (kde mají tramvaje čekat) je potřeba dát několik semaforů (obyčejných červených)

B)
společná "smyčka" pro více různých linkek. Je nutno na konečné postavit 2 zastávky - příjezdová a odjezdová. Obě zasávky musí být sanostatné !!!. Příjezdová se vytvoří jako vícekolejná a každá linka se v jizdním řádu pošle na jinou kolej. Ještě v nádraží se na každou kolej za nástupiště postaví semafory u nichž pak tramvaje čekají. Po spojení tratí z příjezdové zastávky následuje zastávka odjezdová s nastavením čekání. Ta musí být jednokolejná, jinak časové čekání nefunguje

Sim

Ota > staci mit na tramvajove nebo metrove trati semafory (cervene), stejne jako na zeleznici. Az na vyjimky jsou dnesni tramvajove i metrove trate reseny jako dvoukolejky, takze s tim neni jediny problem.

Bohuzel standardni tramvajovy stytem "jizdy na viditelnost" simutrans nezna.