News:

Do you need help?
Simutrans Wiki Manual can help you to play and extend Simutrans. In 9 languages.

Jak začít s hraním ?

Started by Propi, March 08, 2011, 08:48:58 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Propi

Zdravím, hra Simutrans mě hrozně zaujala. Stáhl jsem si do ní už i vlaky ČD a moc mě hra baví. Zatím jsem neodehrál moc, jen jsem to tak prolétnul. Studuji střední Průmyslovku, zaměření silnoproud a trakce a proto mě to tolik baví.

Chtěl bych Vás poprosit o malý a stručný návod jak začít hrát!

PS: postavil jsem koleje s nástupištěm, návěstidly a nádražím, ale nešli mi tam nijak dát vlaky, kde a jak je mám koupit ?

Předem moc děkuji za stručný návod ! :police:

Eiffel

Tak si k tomu postav ještě železniční depo, v něm založ novou linku, přiřaď k ní loko a vagon. V případě, že v dosahu stanic jsou lidé chtiví cestování, tak začnou nastupovat.

Václav

Jen taková drobná poznámka: tohle není TTD, LM ani TG - kde se nádraží plní lidmi velmi rychle i bez přičinění MHD. Zde je vliv MHD na naplnění nádraží opravdu velký. Aneb - je třeba z města svést lidi pomocí tramvaje, trolejbusu či autobusu (nebo jednokolejky, ale ta je taková divná) na nádraží - jinak bude nádraží neustále prázdné - a vlak se nepohne (nebo se pohne, ale bude prodělávat).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Propi

Jasně, děkuji za rady! Vlak už jezdí, jen si to tak zkouším co a jak než začnu hrát na ,,ostro"  :D Zatím se mi to moc líbí !

Václav

A hlavně si nastuduj (vyzkoušej) tunely. Budou se hodit.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Propi

Stáhnul jsem si nějaké vlaky, a vložil je do Simutrans\pak128\ ,ale bohužel mi jsou jen brejlovci (749,750..) ale třeba Krysa 151.. mi nejde a neobjeví se mi v depu ve vlakách, čím to může být ?  ???

Václav

1. elektrifikuj depo - prostě na ten kus trati, kde je postaveno depo dotáhni elektrifikaci - pokud se ti v depu nezobrazují ani jiné elektrické vlaky
2. ... nebo hraješ s časovou osobou - a pak se ti Krysa objeví ve hře až později (zhruba o dvacet let)

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Propi

Tak to se mi všechno povedlo a všechno jde, jenom jsem se chtěl zeptat dál.

1. postavil jsem autobusové zastávky, autobusi mi jezdí, ale na zastávce stojí třeba i několik ,,dní" než naberou ten počet % kolik jsem nastavil. (to samé u vlaků)
2. jak mám zvětšit město ? nemůžu stavět normální baráky ? jak zvětšim počet obyvatel ? co mám ve městě stavět, když mám jen zásobníky vody a různé sklady ?
3. když postavím vedení vysokého napětí, tak mi to u měnírny píše, že musí být vedle továrny. Vedle jaké továrny? nikdy jsem žádnou továrnu nenašel.

Prostě bych byl rád kdyby mi někdo napsal prvních pár kroků jak začít s hraním, co první stavět a co první dělat a co pak a pak atd. aspoň prvních pár věcí! Děkuji !  ;)

Eiffel

1. V nastavení linky kromě naplnění spoje v %, můžeš ještě nastavit pod tím jak dlouho stojí v zastávce a potom bez ohledu na naplnění odjíždí. Já zpravidla ze začátku dávám 20%. Později 50% a 1/32.

2. Počet obyvatel ve městě zvýšíš po přepnutí na veřejné služby. Speciální stavby-Změnit hráče-Editace mapy-+100.

3. Při zadaní parametrů tvorby nové mapy jsi zřejmě zadal průmysl 0, ale postavit průmysl můžeš stejně jako rozšířit město. Je tam ikona zahustit průmysl.


Já si vyberu největší město na mapě /za minimum beru město s 5-3000 obyvateli/, postavím v něm autobusové zastávky /jejich dosah je 5x5 čtverečků/. Linky HMD svedu do jednoho nádraží /bus, vlak, letadlo/. Poblíž tohoto města si najdu další s patřičným počtem obyvatel a po zavedení MHD v tomto městě obě města spojím dálkovým spojem.

Dosah stanic také zobrazíš pmocí klávesy V.

Václav

1. u spojů MHD je zbytečné zadávat jakékoli naložení - a u osobních vlaků rovněž - sice budou zprvu prodělávat, ale postupně se to spraví - a na konec osobní (a poštovní) přeprava vydělává víc než nákladní

2. město se postupně zvětšuje samo - a to tím rychleji, čím větší hustota dopravy je uvnitř a kolem něj - ale není to o tom, že když za posledním barákem ve městě bude seřadiště pro nádraží v jiném (vzdáleném) městě, tak to město poroste - a nebo lze stisknout ctrl + p a přepnout se do modu veřejných služeb - a městu trochu pomoci

3. továrny - v horní liště je tlačítko Seznamy - které zobrazí další menu - seznamy pro: továrny, vozidla, turistické atrakce, města - a stanice. Klikni na seznam továren a budeš vědět, které továrny máš zrovna na mapě (dají se najít i na mapě - ale ne všechny jsou úplně skvěle vidět - kvůli jejich barevnému znázornění).

3a. u každé továrny jsou vypsané následující věci:
- produkt/suroviny - nebo oboje
- odběratelské továrny/dodávající továrny  nebo oboje

-->
Pokud jde o postup:
1. vyber si nějaké město, které hostí nějakou továrnu (která pouze spotřebovává - autosalon, pekárna, obchodní centrum aj.) - a tu továrnu spoj s ostatními, aby měla své suroviny
2. v tom městě postav síť MHD a z nádraží u továrny (nebo postav jiné, ale upozorňuji na vysoké stavební a provozní náklady - takže se to zpočátku nevyplatí) pošli osobní vlaky do dalšího města (s sítí MHD) - a z něj pak do dalšího atd. A lidi se začnou vozit
3. ... a to je prozatím všechno - nejlepší je, pokud se dvě továrny, které jsou spolu spojené, objeví v dvou městech - protože tak se provozní náklady železnice rozdělí mezi nákladní a osobní přepravu

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Eiffel

Shodou okolností začínám s novou mapou. Hlivice jsou "krajské" město. Do něho půjde doprava z "okresních" měst /Nová Chřibská, Černošice, Stratov, Křižánky, Babčice/. Do "okresních měst je pak svedena doprava z okolních měst, tak jak je označeno v mapě.

Všechny dopravní cesty stavím veřejnou službou.

Hra  je ke stažení zde:   http://www.ulozto.cz/8214847/simutrans-rar

Václav

#11
Veřejných služeb používám výhradně k rušení nepohodlného průmyslu - a případně přesunům atrakcí, je-li to nutné.

Stáhni si z fora a dalších zdrojů dostupných z fora taky průmysly - ne jen vozidla. Mohu doporučit SNFOS (Gauthier, Fefe, Ginji, Aquel, mEGa, Gwalch, Rapha). Další jsou i v portugalské a také španělské sekci, ale musí se hodně hledat - kdežto u Francouzů to není nutné - už proto, že odkaz na jejich centrálu jsem dal pod text SNFOS.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Eiffel

Quote from: VaclavMacurek on March 09, 2011, 09:43:35 PM
Veřejných služeb používám výhradně k rušení nepohodlného průmyslu - a případně přesunům atrakcí, je-li to nutné.

Financovat silnice ve městě a okolí silnice z peněz hráče je zmařená investice, protože postupem času z nich hra stejně udělá městskou silnici. Na začátku peněz moc není a v nabídce není žádná banka, která by poskytnula úvěr. ;)

Václav

Já vím, že silnice v městě se postupně přemění na městské silnice - a občas mě to docela štve - obzvlášť, když jde o silnice, které nejsou přímo ve městě, ale jsou shodou okolností jen uvnitř katastru města - což se stává, pokud město zabírá tvar písmene L. A bohužel, tyhle silnice nejde jednoduše přestavět na ty původní - musí se zbourat a postavit znovu.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Eiffel

Quote from: VaclavMacurek on March 10, 2011, 10:01:39 AM
A bohužel, tyhle silnice nejde jednoduše přestavět na ty původní - musí se zbourat a postavit znovu.

Pravda. Nerad dělám jednu věc 2x. Navíc to znemožňuje udělat třeba obchvat a svést tak tranzitní dopravu mimo město. Já vím, ty to řešíš zakopáním pod zem, ale tam je hráč limitován max. rychlostí 80 km/h. Alespoň nevím o silničních tunelech s vyšší rychlostí. A nějaké řešení je zřejmě v nedohlednu. :-[

Václav

#15
Jedno řešení již je - z britského paku 128 si vysosat jejich silniční tunel - ten má rychlost 110 km/h. A jiné řešení se blíží - z dílny Fabia Gonella - viz. téma ROADS REPLACEMENT PROJECT.

-->
Již je dostupná zkušební verze - tamtéž.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní