News:

Simutrans Wiki Manual
The official on-line manual for Simutrans. Read and contribute.

Jak na semafory?

Started by Billy Bob Bean, April 29, 2010, 08:29:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Billy Bob Bean

Ahojte. Hraju simutrans už dlouho a po delší odmlce jsem jej začal znovu hrát se stejnou mapou. Problém je ten, že se nějak pozměnilo chování semaforů a mě nechtějí valky jezdit tak jak kdysi jezdily.
Příklad mám třeba nádraží se dvěmi nástupišti a od nich vede pryč jen jedna kolej. Měl jsem tam umístěný semafor "návěstidlo vlakové cesty" který dělal to, že když přijel vlak a to svoje nástupiště měl plné tak přijel k volnému. Jenomže teď to nefunguje a vlaky mi tam stojí a zasekávají se. Co s tím? Obrovská část průmyslu a dopravy zažívá brutální dopravní kolaps.

Václav

Návěstidlo vlakové cesty, čili žluté. Před obě koleje hoď na společnou kolej semafor výběru volné koleje podle tohoto obrázku,

ale s tím, že na jedné koleji bude v jednosměrném provozu semafor pro výběr volné koleje a na druhé koleji bude malá jednosměrka - v opačném směru, samozřejmě. A těsně před každou kolej ještě semafor vlakové cesty, tedy žlutý. A funguje to skvěle.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Billy Bob Bean

Až budu v něděli doma tak na to budu muset sednout a podívat se na to, jak to přesně mám. Ono mi to funguje, ale občas se to tam neuvěřitelně zaseká.
Jinak mám ještě jedno nádraží, který je řešený obdobně, jen tam mám 6 x nástupiště, z levé strany přívod 2 koleje, z pravé strany přívod 2 koleje. S tím, že vlak příjíždící zleva odjíždí vždy vlevo a zprava to samo. Točí se mi tam 30 vlaků a je to v pohodě.

Ještě mě napadlo, jak se řeší když mám jednosměrnou kolej, jak na ni dostat více vlaků, který jedou jedním směrem? Teď tam mám co cca 10 dílků "návěstidlo traťového úseku" aby ty vlaky mohly jezdit za sebou. Existuje na to nějaký jiný semafor co by stačil dát někam na začátek? Když udělám trať dlouhou 1000 dílků, tak tam namlátit ty semafory... hrozná magořina.

VS

Ty semafory jsou opravdu příšerné... ale jinak to nejde.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Billy Bob Bean

VS: Tak to jsi mě nepotěšil.

Billy Bob Bean

Mám ještě další problém se semafory. Viz jednosměrná trať. Používám na to semafory "návěstidlo traťového úseku" a na některém úseku si vlak pro sebe zablokuje celý koridor, že pro sebe má až do svého cíle všude zelenou. Nevím co s tím.


Václav

Ha ha. Postup je celkem jednoduchý - na konec koridoru ve směru jízdy dát žluté semafory, ale všude jinde v koridoru červené. A funguje to.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Billy Bob Bean

Zvláštní je, že mi to dělá jen jeden vlak ze 3... Nicméně, zkusím tam dát žlutá světla.

Václav

#9
Někam (do jednoho sousedních témat) Zde jsou odkazy na download mých dvou savů, včetně grafiky. Tak si jeden z nich stáhni a podívej se na to - je to na ulozto.

Rozhodně nepoužívej jen žluté semafory. Protože ty by způsobily to, že by vlak čekal v určitém místě do doby, než by měl před sebou volno v celém úseku ohraničeném těmito semafory.

Kdežto při používání obyčejných červených semaforů dojde k tomu, že vlak čeká jen do doby, než je volno jen v úseku za semaforem.

A mimochodem, jakou délku vlaku používáš? Sice jsi napsal, že stavíš semafory v odstupu deseti polí, ale nenapsal jsi délku vlaku - a jak dlouhý je ten koridor samotný.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Billy Bob Bean

Nejdelší vlaky stavím na 6 políček,. Můj problém je právě ten, že já používám výhradně červené semafory a přesto se to chová jakoby tam byly žluté. Hlavně co je zrada, tak že v tom směru jezdí asi 3-6 vlaků a dělá to jen jeden, že si pro sebe zabere celý koridor - dlouhý cca 500 polí. Já už mám technoligii semaforů tak nějak zmáknutou, ale tohle mi prostě palice nebere. Ještě zkusím tu soupravu prodat a koupit druhou. Dělalo mi to ještě v jednom místě mapy a tam pomohlo vlak prodat a koupit ten samý...

Václav

Divné. Já používám osmipolíčkové vlaky pro meziměstský provoz a čtyřpolíčkové vlaky pro metro. Jen občas postavím vlaky, které jsou delší než osm políček a potom jednotlivá pole (úseky mezi semafory) koridorů prodlužuji obvykle na násobky základní délky.

Nejsem si stoprocentně jist, jestli to tím může být způsobeno, protože nemám prozkoumánu jejich funkci (protože je nepoužívám), ale co dlouhé semafory? Nemáš tam dané dlouhé semafory (dvojité červené)?

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

Billy Bob Bean -
Quotea tam pomohlo vlak prodat a koupit ten samý

na tom něco bude, mě se asi dvakrát stalo že mi kolabovala doprava na železniční křižovatce (pokaždé jiná) a nepomáhalo nic. Signalizaci jsem kontroloval několikrát a vždy byla v pořádku. Nakonec pomohlo ty křížovatky kompletně vybourat, vyčistit a postavit znova. Pak už to bylo v pohodě.

P.S. Můžeš dát k dispozici tvoji hru? Rád bych se kouknul jak ti tam ty vlaky (ne)jezděj. Nahraj ji třeba na "www.uloz.to" nebo jinam.

Sim

Taky bych hledal habaduru v nechtenem pouziti dvojiteho cerveneho semaforu tam, kam patri obycejny....

Václav

Takže taková možná nejapná otázka: takže long fungují tak trochu i jako žluté?

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Cerveny maji volno, pokud je v nasledujicim useku volno
Zluty maji volno, pokud je v useku nasledujicim po prvnim dalsim cervenem volno
Dvojity cerveny maj volno, pokud je volno "az na konecnou"... ted si nevybavuju presne pravidla, ale je to vhodne pro situaci, kdy mam vyhybny na jednokolejne trati a mezi nimi vice zastavek. Pokud bych dal jine nez dvojite, vlak pojede na trat i tehdy, kdyz proti (ale treba o tri zastavky dal) jede jiny vlak ... pokud jsou dvojite cervene, tak nepojede.

Václav

To může znít blbě: používá někdo semafory na silnicích (na křižovatkách)? Já tedy téměř ne, protože jsem zjistil, že narozdíl od těch na železnici spíš problémy přidělávají.

Ale pokud jde o železniční semafory pro výběr volného nástupiště, občas se mi zdá, že se vlaky na nich chovají divně.

Na příjezdu na toto nádraží

z druhé strany mám rovněž dán semafor pro výběr volného nástupiště a z nějakého důvodu vlaky čekají na příjezdovém koridoru, přestože na nádraží jsou ještě volné koleje - přičemž v tom druhém směru (který není vidět) má ještě o dvě koleje více (jsou to ty dvě za továrnou).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek dej je v opacnem poradi ... tedy volna trat > vyber peronu > zluty > zhlavi .... pri odjezdu z nadrazi na poradi nezalezi ... a kolejovou propojku (co je ted mezi zlutym semaforem a vyberem peronu) zrus, vyznam nema.

Václav

Žluté semafory těsně u nástupišť můžu zkusit odstranit, ale tu kolejovou propojku si tam nechám, přestože zjevný význam nemá - tedy kromě ohraničení koridoru.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Nene, to sme se nepochopili ... zluty u peronu nechat, prohodit to na vjezdu ... a tu propojku zkus odstranit, protoze by mohla delat problemy (vlak si najde cestu mimo zluty semafor).

Václav

#20
Tam je jednosměrný provoz
- vlak přijede po koleji, která je v koridoru, dále od továrny (druhá, ta blíže k továrně, je pro odjezd)
- na konci koridoru je (jako na každém koridoru) žlutý semafor (zatímco na začátku je červený semafor)
- následuje semafor výběru koleje (v jednom směru a ve druhém směru je malá jednosměrka, která nedělí úsek)
- a nakonec ještě musí projet přes žluté semafory než se dostane k nástupišti

Jak jsem řekl, vlaky si sice správně vyberou volné nástupiště, je-li ještě nějaké volné ale... z nějakého důvodu je to na 100% správně z toho směru, který je vidět na obrázku (s tím, že na ty dvě slepé koleje u továrny se naštěstí najíždět nesnaží). Málokdy je to z toho druhého směru. Tam obvykle najede na volnou z obou krajních kolejí (slepé koleje u továrny), ale na ostatní se mu moc nechce.

-->
Nádraží vcelku.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

#21
VaclavMacourek - Mám tvůj SAVE a tak jsem si s těma Budíškovicema pohrál. Zjednodušil jsem příjezdové koridory a trochu i kolejiště v zhlaví a výsledek je ten že vlaky už jezděj plynule. Opravený SAVE je zde

Václav

#22
Podívám se na to a podle toho to spravím u sebe. Přeci jen jsem od doby toho savu postoupil o docela velký kus. Budíškovice od té doby dostaly další linku podzemky a také další města dostala podzemku, stejně jako jsem zrušil vlakový spoj mezi Budíškovicemi a Zlešicemi (a nechal jen letecký - který naopak přijde zrušit, až budu mít k dispozici maglev). A těch změn je ještě hodně. A jedna z blízké budoucnosti bude ta, že zruším ten německý průmysl - protože dělá bordel (prakticky nedává nic jiného než ten průmysl) a navíc není kompletní.

-->
Něco podobného jsem předpokládal.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Standa

Já když jsem se někdy pokusil zapracovat do hry návěstidla volby koleje, přednávěstidla, apod., tak jediným výsledkem obvykle bylo totálně ucpaný nádraží  ;D, nebo spíš zhlaví před ním, kde mi stálo třeba 8 vlaků, a žádnej z nich nechtěl jet  ;D

Sim

Kdyz uz je tu vytazeny tohle tema, mam tu "pripominkodotaz" ... pred par dny jsem si stahnul a zacal pouzivat verzi 102.2.2 (misto dosavadni 102.2) a po nejake dobe jsem si vsiml opakovaneho zaseku kvuli zeleznicnim semaforum. Napred jsem si souvislost s pouzivanim nove hry neuvedomoval, ale pak mi doslo, ze by to tim opravdu mohlo byt. O co jde?

Zjednodusene receno, zlute semafory se na nekterych mistech zacaly chovat jako cervene. Ne vsude, ale na trech mistech se to zaclo zasvihavat vylozene proti dosavadni logice ... nadrazi--Z--X--Z--nadrazi ... kde Z je zluty semafor (obousmerny) a X je napojeni na dalsi trate... ktere jsou k tomuto useku napojeny opet stejne (pres zluty semafor). Za normalnich okolnosti do mista krizeni (tedy vicemene prekonat svuj prvni semafor) vlak muze vjet az pote, co bude mit volnou cestu od druheho semaforu k cilovemu nadrazi.... vse fungovalo ... ale najednou tomu tak nebylo - i kdyz byla cilova stanice (resp. usek od semaforu k cilove stanici) obsazena, dalsi vlak kolem sveho zluteho semaforu projel a tak se pak setkaly z druheho zluteho semaforu dva vlaky... kazdy z jedne strany. A kolaps je na svete :-/

Ja to ve sve hre vyresil zmenou konfigurace kolejiste a semaforu, nicmene by me zajimalo, kde je problem. Ma to opravdu souvislost s mym prechodem na novejsi verzi? Nebo to bude neco jinyho?

Standa

Quote from: Sim on November 13, 2010, 07:14:31 PM
...zlute semafory se na nekterych mistech zacaly chovat jako cervene...
Hmm, s tím ti neporadím, mně se naopak některé červené semafory začaly chovat jako žluté, a to ve hře, kde jiné, než červené semafory nemám...

Sim

Standa > a nepouzil jsi omylem ty dvojite cervene?

VS

Sim > Něco se kolem semaforů opravovalo, takže to může být tím že to předtím bylo špatně. Z hlavy to bohužel nevím, už je to přece jenom déle...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Já tedy musím vyzkoušet, jestli ta chyba zpozorovaná v 3859, kterou dočasně hraji je i v novějších verzích. Nějak mi totiž (na některých místech) vlaky vjíždí za žluté semafory i když za následným červeným semaforem není volno.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Standa

Quote from: Sim on November 14, 2010, 12:01:36 PM
Standa > a nepouzil jsi omylem ty dvojite cervene?
To určitě ne - k dvojitým semaforům nemám důvěru :-))

Václav

Jo, jo... je to ten problém z čísla 3859. Teď hraju aktuálně jeden z posledních nightly a tam to není. Ale mám tam jiný problém, který se celkem zuřivě řeší v sekci Development and bug reports, protože to není jen můj problém - od čísla 3862 (tam jsem to zjistil poprvé) totiž musím hrát s -server, abych vůbec hrát mohl. Jinak mi to krátce po objevení úvodní náhodné mapy spadne.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

kaarfii

Mě se teď taky stávalo, že si vlak nemohl vybrat volnou kolej a přitom měl na výběr další 3 volný nástupiště. Měnil jsem jízdní řád, stěhoval různě návěstidla, i zhlaví jsem upravoval. Nepomohlo vůbec nic! Nakonec ten bordel dělala vlaková četa u jedinýho vlaku. Tak jsem ho vyřadil a rozprodal a mám klid (doufám).

Sim

fakt je, ze na jednom miste ve hre se mi deje cosi, co taky neodpovida semaforum - do hlavoveho nadrazi (ma vyjezd jen na jedne strane, jako MasNa v Praze) mam zaustene dve dvoukolejne trate s "plnohodnotnym" zhlavim (tedy ze odkudkoliv lze jet kamkoliv bez propletani). Na privadeci koleji obou trati je vyber koleje - podotykam, ze oba semafory jsou totozne a jiz nekolikrat menene, takze na variante navestidla nezavisi.

Zatimco z jednoho smeru vyber koleje funguje na cele nadrazi, pri vjezdu z druhe trati si vlaky vybiraji koleje jen "na svoji pulce" - a nepodarilo se mi zjistit proc. V podstate jsem na to po case rezignoval a pristavil "na spravne pulce" koleje navic, aby se to nesvihalo.

Standa

Quote from: kaarfii on December 16, 2010, 03:49:37 PM
Nakonec ten bordel dělala vlaková četa u jedinýho vlaku. Tak jsem ho vyřadil a rozprodal...
...a vlakovou četu, doufám, propustil :D
Já jsem teď taky zaznamenal jednu zajímavost - občas se mi stávalo, že na vícekolejném nádraží se mi vlak cpal na jinou kolej, než kterou měl v jízdním řádu a tím mi blokoval vjezd pro ostatní vlaky. Když jsem pátral po příčině, zjistil jsem, že jsem omylem u předchozího nádraží, kde tento vlak stavěl, použil signál volby koleje (které jinak nepoužívám) namísto obyčejného vjezdového návěstidla...

Standa

Quote from: Sim on December 16, 2010, 04:37:11 PM
do hlavoveho nadrazi (ma vyjezd jen na jedne strane, jako MasNa v Praze) mam zaustene dve dvoukolejne trate s "plnohodnotnym" zhlavim (tedy ze odkudkoliv lze jet kamkoliv bez propletani).
To by mě zajímalo - mám postavené podobné nádraží a zatím se mi to pomocí semaforů daří ukočírovat - můžeš poslat screenshot?
http://sley.rajce.idnes.cz/Simutrans/#simscr149.jpg
http://sley.rajce.idnes.cz/Simutrans/#simscr150.jpg