News:

Simutrans Tools
Know our tools that can help you to create add-ons, install and customize Simutrans.

výběr přestupní zastávky

Started by kirchman, February 04, 2011, 10:33:27 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kirchman

Jsem nováček v hraní této skvělé hry a mám na Vás dotaz. Stavím systém pro přepravu cestujících podle skutečného systému, jak vypadá MHD reálně ve městěch. Vím, že pro potřepy Simutransu je ideální strukturovaný systém dopravy (jako na tomto obrázku http://k47.cz/obrazky/pc/sim-schema.jpg), ale já jsem chtěl si vytvořit reálný systém a narazil jsem na velký problém... Pokud existuje více přestupních uzlů, tak si cestující v Simutransu vždy vyberou ten nejvzdálenejší, což je z hlediska reality nepochopitelné. Příklad pro lepší pochopení: MHD v Praze pojedu ze zastávky Újezd do zastávky Palackého náměstí. V reálném světě pojedu z Újezda např. do zastávky Anděl, tam přestoupím a dojedu na Palackého. Ale v Simutransu cestující pojedou z Újezda např. tramvají č.9 do Sídliště Řepy a tam přestoupí na tramvaj č.10 na Palackého. Můj dotaz zní, jestli jde tento problém upravit někde v nastavení, aby cestující pro přepravu zvolili nejrychleší, případně nejkratší cestu k přestupnímu uzlu. Stavím poměrně dlouhé linky po městě s více přestupními uzly a cestující mi tam jezdí absolutně nelogicky... Díky za případné náměty.

Lubak91

Cestující jsou líní, takže se řídí počtem přestupů :D Takže je možné že by raději jeli třeba až do Užhorodu, pokud by ušetřili přestup...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

kirchman

Ano, tohle já vím, že si vyberou trasu s nejmenším počtem přestupů - to neřeším. Mně jde o trasu s např. s jedním přestupem a proč si v tomto případě vyberou tu nejdelší cestu a nevzdálenější uzel na přestup místo kratčí cesty a bližšího uzle na přestup. Snad jsem to popsal jasně :)

cerny.hodinar

Znamý to nešvar "simíků". :)
Já mám třeba okružní linku metra. Např. dvě stanice hned po sobě - Hlavní nádraží a Smetanova, a oni si nastoupí na Smetanově v tom směru, že musí jet dalších 15 stanic, než se dostanou na Hlavní nádraží, místo aby počkali na vůz v protějším směru, který to má 1 stanici. Holt, kdo dřív přijde, ten dřív bere. Výhodu to má, že čím víc lidí a čím déle je veze, tím víc vydělává.

kirchman

To máš sice pravdu, že čím déle veze cestující, tím více mi vydělá, ale můj primární cíl byl v Simutransu vytvořit realistický dopravní systém a ne vydělávat, co nejvíce peněz. Bohužel jsem zjistil, že tento cíl asi bude velmi obtížné si splnit. To jak si cestující volí nelogicky přestupní uzly má za následek, že některé linky jezdí téměř prázdné a jiné zase cestující nenabírají, protože jsou permaněntně přeplněné...
To že cestující nastoupí do přímého spoje, i když ten spoj musí objet celou trasu, docela chápu - to je trochu jiná situace. Mně jde o to, proč nevolí snažší přestupní uzel k dosažení cílové stanice :)

kirchman

#5
Ještě jeden příspěvek pro popsání mého problému, aby to bylo úplně jasné :)
Velmi zjednodušený dopravní sytém:
Linka 1 jede z bodu A přes bod E a dále až do bodu J
Linka 2 jede z bodu A přes bod E a dále někam (není důležité)
Linka 3 jede z bodu J přes bod E a dále až do bodu R
Linka 4 jede z nějakého bodu (není důležité) přes bod E a dále až do bodu R

Cestující se přepravují z bodu A do bodu R - není přímá linka - musí využít k přestupu nějaký přestupní bod...
Nabízí se logicky k přestupu bod E - to by udělal asi každý v reálném životě - ale v Simutransu si cestující zvolí k přestupu bod J a tudýž mi zablokují linky 1 a 3 v celé své délce, naopak linky 2 a 4 jsou úplně prázdné.
Trasy z bodu A do E a z bodu E do R jsou pro velký nápor cestujících zdvojeny (jezdí na nich dvě linky), ale je to úplně zbytečné, protože cestující volí nesmyslně jako přestupní uzel bod J...
Jde s tímto něco udělat? Obávám se, že asi takové nastavení ve hře neexistuje ???

Sim

kirchman > hraju to uz nejakej patek a na reseni jsem neprisel. Vyber prestupniho bodu je proste problem, ktery zpravidla zpusobi pretizeni v jednom useku a v ostatnich naopak vlaky/busy vozi vzduch.

Z pozadavku na realnost jsem trochu ustoupil, takze tam, kde byl vylozene "napikacu" prestupni bod jsem proste s linkou prestal zastavovat, pripadne "o kousicek vedle" udelal jinou stanici, aby prestup nebyl mozny. Ale je to na houby, proste delat realitu se mi nedarilo, tak jsem toho nechal.