News:

Simutrans Sites
Know our official sites. Find tools and resources for Simutrans.

Nasazení lokomotiv

Started by kaarfii, December 05, 2010, 10:57:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kaarfii

Zajímalo by mě, jak vy ostatní nasazujete různé typy lokomotiv, zvláště ty posunovací. Rád bych je taky nějak využil, ale ty posunovací práce tam nějak nejsou. A hlavně jsou výkonově někde jinde. Pro mě je třeba lokomotiva 1200 kW a méně prakticky nepoužitelná (teda aspoň co se týče parní trakce)...

Standa

Podle mě posunovací práce v Simutransu nemají jaksi svůj význam, resp. nevím, k čemu by se daly smysluplně využít. Já tyhle různý "posunovací" lokomotivy (lokotraktory) používám na "vlečkách", tedy k přepravě nákladu z nákladového nádraží do nedaleké továrny nebo naopak. Ale ten výkon je fakt špatnej, protože i když ta mašina za sebou táhne třeba jen 4 cisterny s naftou, plouží se jako šnek...

Václav

Mám jeden zlozvyk: na všechno použít nejrychlejší a nejsilnější lokomotivu, která je k dispozici - tedy kromě vybraných osobních vlaků, kde mohu použít elektrické či dieselové motrové jednotky, ale těch je docela málo.

Pokud jde o "vlečková" spojení, tak na taková spojení je snad lepší použít auta a nestavět vlaky. Zejména tehdy, když se na těch kolejích zároveň pohybují meziměstské spoje. Což se tedy stává zejména ve městech.

Standa: Viz. spojení železnorudný důl - ocelárna - stavebniny v Budíškovicích. Na začátku hry to spojení bylo funkční, ale jak se síť rozšiřovala, spojení začalo blokovat jiná. A nakonec ani nezbylo místo, kam by se daly jednotlivé tři stanice rozšiřovat. A proto jsem musel sáhnout po postavení silničního spojení - a tím ulevit ostatním spojům.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Standa

Quote from: VaclavMacurek on December 06, 2010, 12:54:30 PM
Pokud jde o "vlečková" spojení, tak na taková spojení je snad lepší použít auta a nestavět vlaky.
Tak o tom žádná - na rozvoz zboží taky používám převážně auta - "vlečku" stavím jen v tom případě, když potřebuju odvážet větší množství surovin (uhlí, ruda, nafta...) na kratší vzdálenost od "centrálního" nákladového nádraží do fabriky. A "vlečka" vede samozřejmě mimo hlavní tah - aby mi blokovala trať nebo nástupiště pro rychlíky, o tom nemůže být ani řeči.

kaarfii

Vlečky taky stavím podobně a ještě jen pro jeden vlak (někdy pro víc souprav, pokud čekaj poměrně dlouho na náklad). Pokud má podnik spotřebu zhruba pod 500/den, nasazuju auta.
U lokotraktorů nechápu jejich tempo. Když má výkon něco kolem 400 kW, tak by měl utáhnout zátěž cca 1000 t v pohodě při 30 km/h a mě se courá ani ne 10 km/h s prázdnejma vagónama.

Standa

Jj, to je vono :-) Mně např. tato vlečka obsluhuje dvě čerpací stanice, kam jsem dříve vozil benzín auty, která mi ucpávala provoz ve městě, protože mi jich tam jezdilo asi dvanáct :-)
http://sley.rajce.idnes.cz/Simutrans/#simscr127_kopie.jpg

Sim

S malyma masinama je to ve hre slozitejsi - ne ze bych obcas nepotreboval prepravovat male mnozstvi zbozi, ale problem posunovadel obecne je jejich mala rychlost, takze pak prichazim o rychlostni bonusy u ocenovanych komodit. Typicky na to "dojizdi" ocel - konzervarny a tovarny potrebuji (ve srovnani s ostatnimi potrebnymi surovinami) temer zanedbatelne mnozstvi oceli a pokud zacinam stavet prepravni retezec s nakladni dopravou, zacinam zpravidla kolejemi. No a kdyz uz nekde jsou koleje (a neni tam nic jineho), natahnu z nadrazi i vleckovou kolej a nemusim stavet silnicni depo...

... jenze kdyz tam soupnu "posunovadlo" s vykonem postacujicim pro svizny presun dvou vozu tratovou rychlosti (u vlecky kolem 30km/h), stejne to nevydelava, pokud je rychlost posunovadla 60 a vagony umi 100.

Na stranu druhou by klidne slo spocitat, jestli by se v tehle situaci vubec rentovalo stavet silnice a depo (prave to zere dost penez za provoz) a tedy jestli tedy lehce prodelavajici provoz vlecky neni nakonec to mensi zlo (z hlediska celkoveho rozpoctu). Ja to nepocitam, resim to spis podle momentalni situace - mam silnice, davam auta, nemam silnice, taham vlecku. A tech par policek z nadrazi k fabrice se v rozpoctu zpravidla ztrati, pokud je preprava na hlavni trati dostatecne vynosna.

Jinak je vhodne uprednostnovat posunovadla zejmena pro prepravu komodit, ktere nemaji bonus za rychlost - uhli, ruda, pisek a nektere dalsi. Bohuzel to byva zpravidla tak, ze tyhle komodity odebiraji fabriky v pomerne velkem mnozstvi ...

No a k sile posunovadel - hra ma jen pomerne jednoduchy vypocet okamzite rychlosti vozidla ve hre, ktery zohlednuje pouze 4 veci - jsou to tyto tri: vykon, hmotnost a treni. Matematicka hricka? Nikoliv... realita... vykon ve hre je totiz slozen z vykonu vozidla nasobeneho prevodem, takze jsou to dva parametry v jednom (300kw s prevodem 1,0 a 100kw s prevodem 3,0 je jedno a totez). Bohuzel nejde nijak elegantne zohlednit (trakcni) hmotnost masiny (ktera je v realu pozitivni, kdezto ve hre negativni, protoze se pouze secte s hmotnosti zbytku vlaku), ani to, ze nektere motory maji priskrcen maximalni vykon a pritom tocivy moment (a tedy sila) v bezne pouzivanych otackach zustava stejny. Na tohle "dojizdi" treba Cmelak - vykon ma stejny jako Berta, ale hmotnost ma vyssi... takze v cele vlaku je mene svizny, i kdyz v realu je to nebe a dudy ve prospech Cmeldy.

Takze vleckovy provoz posunovadel je proste urcity kompromis, stejne tak jejich "obdareni" vykonem - zvyhodneni posunovadel by pak znamenalo nevyhodneni tratovych lokomotiv... a zvyhodneni vsecho by pak zase znamenalo, celkove dost nerealny provoz (viz treba Tommova jedna z prvnich verzi E109 s prevodem 5,00, ktera litala jako blesk i s 20tivozovym rychlikem).

Bender

A  nedalo  by  sa  to  vyuzit  tak  ze  tie  posunovacie  by  odvliekli  vagony  do  ineho  depa a  tam  by  sa  k  nim  pripojila  lokomotiva.
Kuknite si  futuramu  www.futurama.sk

TommPa9

Nešlo. Hra neumí "v terénu" odpojit lokomotivu a připojit jinou

Bender

Kuknite si  futuramu  www.futurama.sk

Bender

TommPa9-Ide  to  stou  posunkou kludne  ti  napisem  ako.
Kuknite si  futuramu  www.futurama.sk

Standa

Quote from: Bender on December 11, 2010, 12:28:51 PM
TommPa9-Ide  to  stou  posunkou kludne  ti  napisem  ako.
To napiš, na to jsem taky zvědavej.

Malá ukázka, jak jsem postavil vlečku já (ještě to ale nemám úplně domakaný) :-)
http://sley.rajce.idnes.cz/Simutrans/#simscr139.jpg

Václav

Kotelna z německého paku 128. To mi připomíná, že jsem se chtěl podívat na ten jejich nemocniční řetězec. S tím strojním jsem ale měl jenom problémy - a proto jsem jej zrušil. Ne že by byl prodělečný, to v žádném případě. Ale bohužel nebylo možné jej použít celý. A navíc se neobjevoval žádný jiný řetězec.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Standa

Quote from: VaclavMacurek on December 11, 2010, 03:48:53 PM
Kotelna z německého paku 128.
Přesně tak, mně se ty jejich továrny po grafické stránce moc líbí, tak jsem si jich pár (kde to z hlediska funkčnosti šlo, samozřejmě) vpašoval do hry...

Quote from: VaclavMacurek on December 11, 2010, 03:48:53 PM
To mi připomíná, že jsem se chtěl podívat na ten jejich nemocniční řetězec.
Mně se ho rozchodit bohužel nepodařilo, a co jsem tak koukal na jejich fórum, tak nejsem sám :-) Pokud přijdeš jak na to, věřím, že se s námi podělíš...

Bender

Standa  posles  vlecku  s  vagonmi  a  pri  druhom  depe  ho  tam  posles  otvoris  depo  kliknes  na posunovaciu  lokomotivu  tim  zmizne  a  das  tam  inu.Ale   ta  lokomotiva  bude  vzadu.Alebo  s  tou  vleckou  mozes  poslat  lokomotivu  a  len  odpojis  vlecku.
Kuknite si  futuramu  www.futurama.sk

Václav

Quote from: Standa on December 11, 2010, 04:08:05 PM
Mně se ho rozchodit bohužel nepodařilo, a co jsem tak koukal na jejich fórum, tak nejsem sám :-) Pokud přijdeš jak na to, věřím, že se s námi podělíš...
Problém s nemocničním řetězcem je úplně jednoduchý - surovina "léky" je zadána dvakrát - a pokaždé jinak. Zatímco farmaceutická továrna produkuje léky definované v jednom pak souboru, nemocnice a lékárny odebírají léky zadané v tom druhém pak souboru. A v názvu surovin "léky" je rozdíl, který ale normálně není vidět, protože se nezobrazují mezery v názvech. Alespoň tak bych to viděl, že autor toho řetězce udělal tuhle chybu.

Samozřejmě tuhle zprávu předám i Michelstadtovi a jeho kolegům.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Standa

Quote from: VaclavMacurek on December 11, 2010, 07:56:44 PM
Problém s nemocničním řetězcem je úplně jednoduchý - surovina "léky" je zadána dvakrát - a pokaždé jinak.
Jj, taky jsem si všimnul - good.medicine.pak a good.Medicine_.pak. Ale jak z toho ven, nevím...