The International Simutrans Forum

 

Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 ... 10
1
in api_schedule.cc (lines 67/68) the wait-parameter is read as signed 8 bit number, thus the truncation. Should be changed to uint16.
I'm going to try as soon as I get home. ;)
2
in api_schedule.cc (lines 67/68) the wait-parameter is read as signed 8 bit number, thus the truncation. Should be changed to uint16.
3
Sorry, then I do not get you error message. So you assign wait a value, which is changed?
I leave you a minimum script to do tests, you just have to create an "Individual Schedule" and put a time interval like "2114", you will see a warning message like "Wait Time: 66 Name: Albacete - Stop Gas Station" Where wait time is the interval obtained from the schedule using script.
Code: [Select]
        local entrie = schedule.entries[0]
        if(entrie.wait){
            local halt   = entrie.get_halt( player_x(pl) )
            if (halt)
                return "Wait Time: "+entrie.wait+" Name: "+halt.get_name()+""
        }

4
Sorry, then I do not get you error message. So you assign wait a value, which is changed?
5
Scripting Scenarios and AI / Re: command_x.build_tunnel()
« Last post by THLeaderH on Today at 12:09:55 AM »
Thanks to Yona-TYT, I got how to build a tunnel with a script.
However, since command_x.build_bridge() makes bridge constructions very handy, command_x.build_tunnel() should be very nice 8)
6
[CS]Tvorba / Re: Clusters a jejich využití
« Last post by Lubak91 on Yesterday at 10:08:19 PM »
1) Já bych i tak hlasoval za rozdělení na města a vesnice. Vesnické domy jsou mnohdy odlišné od městských a předměstských, především hospodářským zázemím, které se hledá ve městech těžko.
2) Tak to je taky varianta, ale ta moc nefunguje, bral jsem to spíše tak, aby se vznikaly bloky/města v jednotném stylu, třeba jako Slavonice apod.
3) To by mě zajímalo, šlo by to ještě rozvést? Climate ale beru jako takový globální prostředek, na území republiky se moc nehodí. Ty regiony fungují jak, rozdělí jakoukoliv mapu na obdelníky, které symbolizují jednotlivé oblasti? Nebo se to nějak nastavuje ve hře?

TOW - to jsem právě myslel, že když bude město v jednotném slohu, aby mělo i odpovídající radnici, climate toho moc neřeší.
CUR/MON - tady to samé, aby se mohly odlišit třeba lázeňské objekty

Nevím jak je to nastavené v jiných pacích, byt nebo místnost? Třeba rodinné domy by se potom řešily jak?
S těmi regiony se dá laborovat, asi bych je rozdělil klasicky na:
Severní, Východní, Jižní, Západní a Střední Čechy
Západní, Východní, Jižní a Střední Slovensko (Nejsem si jistý jestli se používá Severní Slovensko, ale dalo by se použít pro Oravu a Kysuce)
Podkarpatská Rus

Jinak jsem udělal pokusný činžák pro testování bloků. Dá se později rozšiřovat a upravovat o patra, různé detaily a střechy.


7
Pak64 Add-ons and Graphics / Re: Tenuki_Sharyo`s add-on
« Last post by KneeOn on Yesterday at 07:52:53 PM »
That's a lovely addition and incredibly well painted with a lovely range of paint schemes(
8
[CS]Poradna / Re: Hledám český Pak128 CZ
« Last post by TommPa9 on Yesterday at 03:04:17 PM »
Tak účet na SF máš, domluv se s adminem (tuším že admina pro SF dělal Prissi?) ať ti udělí přístup k nahrávání souborů do složky Pak128.CS. Dal bych ti přístup sám, ale nemam na to oprávnění.
9
Randomness Lounge / Old videos of transportation
« Last post by TheRoadmaster1996 on Yesterday at 02:57:58 PM »
Hello everyone. I love watching old videos from World War Two and the fifties, mostly about transportation during the war, and Civil Defense and life films from the fifties. I'm just fascinated in what life was like back then and what the world was like back then. So, I decided to start my own comment section on videos from this era relating to transportation. It's not no required and it's up to you if you want to watch it. If you do, let me know what you think about it. The first film is from the war and follows the movement of an armored battalion by rail to the pacific. I found it interesting.

https://www.youtube.com/watch?v=xrCIbKyYRqg
10
I've always found 128-pixel (and larger) paksets a bit offputting. Obviously the graphics are better, but I like to be able to zoom really far out and get a wide overview of an area. I think it's still the case that 128px paksets allow you to see much less on the screen at once, even at higher zoom levels. And some things that look good at 64px level won't also look good at 128px level.

The other issue is that my art skills aren't up to making high-quality 128px assets, and I'll always want to be adding and adapting rather than only using what's already part of an off-the-shelf pakset. My 64px skills have gotten better over the years so maybe this particular barrier isn't insurmountable.

Having a bespoke set for a particular map does give a bit more freedom than maintaining a whole pakset, because I only have to care about whatever I need to add/implement right now. So other gaps don't matter so much. This is ultimately why I haven't developed the set into a proper pakset.
Pages: [1] 2 3 4 ... 10