The International Simutrans Forum

 

Author Topic: Ako hrať a nebyť v mínuse?  (Read 5353 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Maiky

 • *
 • Posts: 20
Ako hrať a nebyť v mínuse?
« on: June 09, 2013, 02:55:20 PM »
Keď začnem hrať, natiahnem napríklad železnicu k elektrárni od bane, vypustím vlak a už som v mínuse. Vlak proste nezarobí dostatočne. Akým spôsobom treba hrať, aby som nebol ustavične v mínuse? Myslím, že to súvisí aj s tým, že vlak sa nenakladá do plna. Ako mu to mám prikázať? Nikde som takú možnosť nenašiel. Zaujímavé je, že postavím stanicu, vypustím vlak a prvýkráát odíce vlak plny, prípadne aj druhýkrát a potom si už naplní len zopár vagónov. Do plna sa ale nikdy už nenaloží.

Offline Vladki

 • Devotee
 • *
 • Posts: 3714
  • My addons, mostly roadsigns, pak128.cs
 • Languages: EN, CS
Re: Ako hrať a nebyť v mínuse?
« Reply #1 on: June 09, 2013, 03:03:51 PM »
Tam kde nastavujes cestovny poriadok, tak tam mozes nastavit na kolko percent nakladu ma cakat. Tiez pri nakupe vlaku sleduj kolko stoji lokomotiva a ake ma naklady na km. Aj stanice su dost drahe, takze treba stavat primerane dlhe stanice. Sleduj ako rychlo spotrebovava elektraren uhlie, a uprav dlzku vlaku tak aby si privazal len o malo viac ako spotrebuje. Inak ti bude zbytocne dlhy vlak vystavat v stanici kym sa v elektrarni neuvolni sklad.

Offline Maiky

 • *
 • Posts: 20
Re: Ako hrať a nebyť v mínuse?
« Reply #2 on: July 20, 2013, 08:32:11 PM »
Nedávno som opäť dal šancu Simutransu. Naťahal som uhlie zo 4 baní do elektrárne a potom som zrýchlil hru. Všetky vlaky boli optimálne dlhé, vrátane staníc, ale aj tak som išiel do mínusu. Tipujem, že kvôli údržbe (z grafov v hre som toho veľa nevyčítal, takže preto ten tip). Na ročný rzpis výdavkov v OTTD sa Simutrans nechytá. Stále neviem ako tento problém riešiť a nebyť v mínuse. Čo to má ťahať cez celú mapu, aby bol vyšší zisk alebo čo?

Offline TommPa9

 • Moderator
 • *
 • Posts: 2012
 • PAK128-CZ Grafik
 • Languages: CZ, DE, EN
Re: Ako hrať a nebyť v mínuse?
« Reply #3 on: July 21, 2013, 07:52:18 AM »
Ahoj Maiky. Vždycky závisí na tom, jaký hraješ pak (grafickou sadu). V každé jsou totiž jinak nastavené ceny. Vlaky obecně jsou hodně drahá sranda, proto je lepší ze začátku hry dělat krátké a propojené systémy železnic. Vlakům nastavit v jízdním plánu (nebo nastavení linky) 100% nakládky a mít vždy nějaké vlaky v pohybu, protože naložit vlak na 100% jde dobře poprvé, někdy podruhé, ale pak se sklad v továrně vyprázdní a už to tak rychle nejde.

Pokud chceš mermomocí začínat s vlaky je dobré začít s tou nejlevnější existující kolejí. Je úplně jedno jestli po ní vlak může jet maximálně 20 km/h, hra počítá teoretickou maximální rychlost soupravy, stejně naložený moc rychle nepojede.

Elektrifikace se na začátku hry nevyplatí vůbec takže pokud máš jen páru ber si nějakou tendrovku, u ní neplatíš ještě údržbu tendru, pokud už máš diesel, hraj s dieselem.

Používej výhybny - čím víc vlaků proženeš po jedné koleji, tím víc vyděláš, protože budeš mít menší náklady na údržbu.

Nesnaž se hrát jen na jednoho odběratele. Zaplní se mu sklady a tvoje dopravní síť se složí.

Offline Maiky

 • *
 • Posts: 20
Re: Ako hrať a nebyť v mínuse?
« Reply #4 on: September 30, 2013, 05:39:13 PM »
Tak po dlhej dobe som si povedal, že opäť to skúsim. Vygeneroval som mapu 512x512 s 25 mestami. Bola tam jedna elektráreň, naťahal som 2 vlaky z 2 uhoľných baní. Elektráreň stíhala odoberať, vlaky boli v pluse a stanice sa pomaly vyprázdňovali. Vagónov som dal len toľko, aby sa stanice pomaly vyprázdňovali, ale na druhej strane, aby sa nevyprázdnili okamžite, lebo potom by vlak dlho čakal v stanici na naloženie. Dal som najpomalšie a teda najlacnejšie koľajnice. Najlacnejšiu lokomotívu pre baňu, ktorá najmenej produkovala, aby som platil málo za kilometer a k k bani, ktorá produkovala viac som dal silnejšiu lokomotívu, ktorá mala ešte relatívne dobrú cenu za kilometer, pretože tá prvá by to asi ani neutiahla, keďže som mal aj vagónov viac. Vlaky teda boli v pluse. Ja som sa dostal na nulu. Po postavení 3. vlaku z 3. bane som bol už v mínuse. Zrýchlil som hru a skúsil, či sa vytiahnem do plusu. Išiel som do plusu, ale raz za čas mi skočila nejaká vysoká suma a tá bola vyššia než zárobok vlakov. Celkovo som teda išiel do mínusu. Ak by som nehral ako free, tak by som čoskoro skrachoval. Kde som spravil chybu? Je tam aj niekoľko ziskových autobusov v najväčšom meste. Poslal by som aj save, ale limit veľkosti to nepustí.

Offline Maiky

 • *
 • Posts: 20
Re: Ako hrať a nebyť v mínuse?
« Reply #5 on: September 30, 2013, 05:44:52 PM »
Ak to správne chápem, tak s vlakmi ani nemôžem začítať. Ako teda začať, aby sa vôbec mohlo po čase investovať do vlakov. BTW, ak neboli moje vlaky ziskové (po odpočte platieb za správu infraštruktúry), tak v podstate by v pluse nemohli byť ani neskôr.

Mech

 • Guest
Re: Ako hrať a nebyť v mínuse?
« Reply #6 on: October 16, 2013, 02:32:56 AM »
Prilis kratky vlaky ti zase nebudou vydelavat. Musis se podivat do seznamu zbozi, kolik dostanes za jednu jednotku toho zbozi(u uhli to moc nebude a taky nejspis nebude mit zadnej rychlostni bonus, ale o tom pozdeji) a podle toho si spocitat kolik musi mit vlak kapacitu aby vydelal, ikdyz to nekdy znamena ze bude nakladat hodne dlouho. Nezapominej ze zpatky pojede vlak prazdnej(vetsinou, nekdy se da vyuzit zpetna cesta na prepravu jinyho zbozi stejnyho typu), takze musis pocitat naklady soupravy x2. Nekdy se to proste vubec nevyplati diky maly kapacite vagonu a velkejm nakladum a je lepsi to posilat treba po silnici. V pripade zbozi s 0% bonusem je prakticky jedno jakou rychlosti ho prevazis, takze se vyplati ta nejlevnejsi lokomotiva(klidne treba i zastarala) a ta nejlevnejsi trat, protoze vydelky nebudou velky a je nutny hlavne prepravit co mozna nejvic jednotek najednou(napriklad uhli, kamen, pisek, atd.), ale zase ne moc, abys cilovou stanici(fabriku) zbytecne nezahltil .  Zbozi s bonusem je zase vhodny prepravovat co mozna nejrychleji (opet nutno predem spocitat), abys kompenzoval mensi prepravovany mnozstvi vetsi rychlosti.

Jak spocitat predvedu na prikladu(128brit). Prevazim kamen z kamenolomu do betonarky kde z nej delaji cement. Za jednu tunu kamene dostanu 0.12(bonus 0%), vlak ma kapacitu 110 tun, takze pocitam. 110t x 0.12 = 13.2, ale vlak jede zpatky prazdnej, takze 13.2 /2 = 6.6. Takze aby byl vlak ziskovej, musi se naklady cely soupravy(lokomotiva+tender+vagony) vejit do 6.6 (za predpokladu ze vlak jede nejprimejsi moznou cestou).
K tomu ale musis pocitat s dennima/mesicnima nakladama za udrzbu trati a stanic a proto je lepsi kdyz po jedny trati jezdi co nejvic vlaku, jak psal TommPa9.
Hodne zalezi na tom, kterej PAK hrajes. Treba klasickej pak128 ma naklady na zeleznici hodne vysoky. Hlavni je nedelat zbytecne rozsahly(dvousmerny) trate nebo komplikovany stanice jako v TTD, ale myslet spis minimalisticky.