The International Simutrans Forum

 

Author Topic: Clusters a jejich využití  (Read 624 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lubak91

 • Devotee
 • *
 • Posts: 1084
 • Languages: CZ, DE
Clusters a jejich využití
« on: April 11, 2021, 07:54:04 PM »
Využiji tuto příhodnou chvíli, kdy sem přijde více než jeden člověk a zahájím debatu o nesmrtelnosti chrousta.

Ve hře je už nějaký pátek parametr "cluster," který přiřazuje budovy (com, res, ind) do "škatulek."
Jenže má několik drobných vad.
První je relativně nízký počet clusterů, tj. 32. Zdá se to hodně, ale když jsem si začal psát seznam, najednou byly šuplíky plné a člověk aby zbytek nechal venku před dveřmi.
Druhý je ošklivý, zlý, nepěkná věc. Tedy, že to funguje jen na výše zmíněné budovy a ne třeba na radnice, monumenty a kuriozity. Což mě velmi dopálilo, zvlášť když už jsem si připravil pěkných pár kuriozit a monumentů.
Proto by bylo možná přemýšlet o tom, jestli by se tyto detaily daly do hry doplnit, zřejmě dotazem na anglické fórum.
Tedy, jestli by clustery šly rozšířit alespoň na 64 a dále i na cur, mon a tow.
Pokud ani toto nevyjde, je čas na alegorické vozy, masivní letákovou kampaň a nebo vecpat clustery do 32 škatulí.
Předběžně jsem si říkal, že by to mohlo vypadat třeba takto:

Dělení podle určení:
1 - Město
2 - Venkov
Dělení podle slohu:
3 - Středověké slohy: Románský, Gotický
4 - Renesance
5 - Baroko
6 - Klasicismus: Empír, Neoklasismus, Neorenesance, Romantismus, Neogotika
7 - Secese
8 - Funkcionalismus + Kubismus
9 - Sorela + socialistická architektura
10 - Moderní architektura
Dělení podle polohy:
11 - Západní + Severní Čechy
12 - Střední + Východní Čechy
13 - Jižní Čechy
14 - Jižní + Střední Morava
15 - Severní Morava + Slezsko
16 - Západní + Severní Slovensko
17 - Střední + Jižní Slovensko
18 - Východní Slovensko + Podkarpatská Rus
Dělení podle konstrukce:
19 - Roubené
20 - Hrázděné
21 - Panelové
Specifické dělení:
22 - Sudety
23 - Lázně
24 - Kolonie
25 - Náměstí
Dělení podle města:
26 - Praha

Je to velmi ošizené, mnoho věcí jistě chybí a spoustu jsem byl nucen po bismarckovsku spojit krví a železem.
Ještě mě napadla varianta, že by oblasti byly rozděleny na země a světové strany:

1 - Severní
2 - Jižní
3 - Západní
4 - Východní
5 - Střední
6 - Čechy
7 - Morava
8 - Slezsko
9 - Slovensko
10 - Podkarpatská Rus

Takže třeba Střední Čechy by byly cluster=5, 6 a Východní Slovensko cluster=4, 9. Jenže je to trochu kostrbaté. Případně je tu varianta "enigma," kde by každé číslo odpovídalo písmenu abecedy a  třeba cluster=22,5,19,14,9,3,11,5,19,20,1,22,5,14,9,22,16,15,26,4,14,5,2,1,18,15,11,14,9,13,19,12,15,8,21 by byl vesnické stavení v pozdně barokním slohu ;D

Co si myslíte vy?
« Last Edit: April 11, 2021, 08:51:22 PM by Lubak91 »

Offline Vladki

 • Devotee
 • *
 • Posts: 3714
  • My addons, mostly roadsigns, pak128.cs
 • Languages: EN, CS
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #1 on: April 11, 2021, 09:19:04 PM »
Ja si myslim ze cast tech deleni co popisujes, jde resit jinymi parametry:

1. mesto/venkov - lze pouzit level - na venkove budou domky nizkeho levelu, ve meste vyssi. Predmesti maji nizky level, ale taky se tam objevuji domky podobne jako na vesnicich. Stejne tak se i na vesnici tu a tam objevi panelak.

2. sloh - tady staci dodrzovat timeline (intro/retire_year/month)

3. poloha - lze pouzit climate, v extended je novinka region, ktera je definovana jako obdelnik mapy, hranice jsou v % osy X a Y.

4. konstrukce - ano tohle je ten spravny bod pro clusters. U clustru jde hlavne o to aby se vytvorila realisticky vypadajici ulice, resp. blok domu. Takze ma smysl mit cluster panelaku, cluster radovych rodinnych domu, cluster samostatnych rodinnych domu (se zahradkami), cluster cihlovych cinzaku s vnitroblokem.  Zrovna na ten vnitroblok je super taky jedna relativni novinka - domy mohlou mit 8 rotaci - 4 klasicke a 4 pro rohovou verzi.

TOW - radnice, krome poctu obyvatel lze odlisit podle climate a asi i regionu
CURiosity - rozlisuji se mestske a "ve volne prirode". Opet lze urcit climate a region. U mestskych potrebny pocet obyvatel, intro_year. Takze treba vesnicke fotbalove hriste (s hospodou) a mestsky stadion (s tribunama). Nebo vesnicka malotridka, a univerzitni kampus.
MONumenty - od kazdeho se v cele mape vyskytuje jen jeden kus. A kdyz se vygeneruje, tak ma kolem sebe kruhovy objezd. Opet lze omezit na climate, region, intro_year, a pocet obyvatel.

Nevidim smysl aby TOW,CUR a MON byly soucasti clustru. Navic ti cluster nezajisti abys nemel vedle sebe dva bloky budov ktere k sobe moc nepasuji. Ani v ramci jednoho bloku to neni absolutni. Jen to priklani vahy vic ve prospech budov ze stejneho clustru.

Takze z meho pohledu:
- u budov dobre zvazit level - jestli to brat ze kazdy stupen je 1 byt ?
- clustry jen na kostrukcni/architektonicky typ - zejmena pro radove domky/cinzaky - a v ramci nich mit par skupin, ktere k sobe tak nejak vizualne pasuji. U volne stojicich budov bych clustery vubec nenastavoval.
- regionalni architekturu resit jako climate - dnes uz se negeneruje striktne podle nadmorske vysky, je dokonce nejaky patch, ktery simuluje srazky - navetrna a zavetrna strana hor. Napr. pak192.comic to tak dela, ze climate pouziva jako regiony: https://forum.simutrans.com/index.php/topic,15225.0.html (tam je koneckoncu spousta zajimaveho cteni pro vsechny grafiky).
- pro extended muzeme premyslet nad rozvrhem regionu. Napr pak.britain ma regiony: albion (anglie), northumberland (sever anglie), caledonia (skotsko), cambria (wales), kernow (cornwall), erin (irsko), a nekdo navrhoval pridat region pro kousek francie (normandie). Celkove muze byt regionu 16, ale jsou obdelnikove... U nich je teda zajimava i moznost omezit prumysl na urcity region - zejmena primarni zdroje. Dokonce jde i nejak resit nazvy mest s ohledem na regiony. Ale ma to jeste nejake mouchy, a nepredpokladam ze se to nekdy dostane do standardu, tak bych se zatim omezil na climate.


Offline Lubak91

 • Devotee
 • *
 • Posts: 1084
 • Languages: CZ, DE
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #2 on: April 12, 2021, 10:08:19 PM »
1) Já bych i tak hlasoval za rozdělení na města a vesnice. Vesnické domy jsou mnohdy odlišné od městských a předměstských, především hospodářským zázemím, které se hledá ve městech těžko.
2) Tak to je taky varianta, ale ta moc nefunguje, bral jsem to spíše tak, aby se vznikaly bloky/města v jednotném stylu, třeba jako Slavonice apod.
3) To by mě zajímalo, šlo by to ještě rozvést? Climate ale beru jako takový globální prostředek, na území republiky se moc nehodí. Ty regiony fungují jak, rozdělí jakoukoliv mapu na obdelníky, které symbolizují jednotlivé oblasti? Nebo se to nějak nastavuje ve hře?

TOW - to jsem právě myslel, že když bude město v jednotném slohu, aby mělo i odpovídající radnici, climate toho moc neřeší.
CUR/MON - tady to samé, aby se mohly odlišit třeba lázeňské objekty

Nevím jak je to nastavené v jiných pacích, byt nebo místnost? Třeba rodinné domy by se potom řešily jak?
S těmi regiony se dá laborovat, asi bych je rozdělil klasicky na:
Severní, Východní, Jižní, Západní a Střední Čechy
Západní, Východní, Jižní a Střední Slovensko (Nejsem si jistý jestli se používá Severní Slovensko, ale dalo by se použít pro Oravu a Kysuce)
Podkarpatská Rus

Jinak jsem udělal pokusný činžák pro testování bloků. Dá se později rozšiřovat a upravovat o patra, různé detaily a střechy.
« Last Edit: April 13, 2021, 08:53:18 PM by Lubak91 »

Offline Vladki

 • Devotee
 • *
 • Posts: 3714
  • My addons, mostly roadsigns, pak128.cs
 • Languages: EN, CS
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #3 on: April 13, 2021, 08:05:55 PM »
1) Já bych i tak hlasoval za rozdělení na města a vesnice. Vesnické domy jsou mnohdy odlišné od městských a předměstských, především hospodářským zázemím, které se hledá ve městech těžko.
OK, to by slo - odlisit mestske radove domky, a vesnicke - treba typicke jihoceske nebo hanacke statky. Ale nijak neovlivnis aby se ti na predmesti neobjevil statek, a diky clustru pak cela "statkarska" ulice, a naopak ve vesnici se ti muze objevit mestsky domek.
Quote
2) Tak to je taky varianta, ale ta moc nefunguje, bral jsem to spíše tak, aby se vznikaly bloky/města v jednotném stylu, třeba jako Slavonice apod.
Jo na to by cluster byl fajn. Ale zase to neresi ten pripad ze v jednom meste muzes mit blok renesancnich domu a hned vedle blok treba hrazdenych. A zrovna co se tyka historickych budov z dob pred prumyslovou revoluci, tak je na to simutrans dost blby. Premyslim jestli se pri startu hry generuji budovy jen ktere mohou vzniknout v danem roce, nebo i ty ktere uz maji retire_year za sebou (spis ne). Prakticky by to byl zajimavy efekt, ze nektere budovy by se pouzily jen na startu hry, a nemohly by se objevit jako nove. Predstava ze se mi v roce 2000 objevi ve meste stredoveky hrazdeny dum je divna...
Quote
3) To by mě zajímalo, šlo by to ještě rozvést? Climate ale beru jako takový globální prostředek, na území republiky se moc nehodí. Ty regiony fungují jak, rozdělí jakoukoliv mapu na obdelníky, které symbolizují jednotlivé oblasti? Nebo se to nějak nastavuje ve hře?
Nastavuje se to v simuconf.tab. Dam priklad:

Code: [Select]
# tohle zabira celou mapu - default tam kde neni nic specifickeho
region_name[0] = CzechoSlovakia
region_upper_left_percent[0] = 0,0
region_lower_right_percent[0] = 100,100

# severozapadni cechy - pouze zde muzou byt lazne, povrchove doly a hrazdene domy
region_name[1] = DyckyMost
region_upper_left_percent[1] = 0,0
region_lower_right_percent[1] = 10,20

# Podkarpatska rus - pouze zde muzou byt pravoslavne kostely, drevenice a solne doly
region_name[2] = Ruthenia
region_upper_left_percent[2] = 75,0
region_lower_right_percent[2] = 100,100
Pak to pouzijes v DAT souboru ruznych objektu, podobne jako climate: solny dul by mel uvedeno regions=2; povrchovy dul regions=1.
Regiony se prekryvaji, a plati ten posledni. Takze pokud by melo neco uvedeno regions=0, tak uz by se to nemohlo objevit na zakarpande.
Celkove to ma smysl pro opravdu specificke regiony, kde se vyskytuje neco co nikde jinde. Samozrejme muze mit nejaka budova uvedeno vic regionu. (regions=1,2)

Quote
TOW - to jsem právě myslel, že když bude město v jednotném slohu, aby mělo i odpovídající radnici, climate toho moc neřeší.
CUR/MON - tady to samé, aby se mohly odlišit třeba lázeňské objekty
Na tohle fakt jenom climate a region. Clustr ti stejne neudela cele mesto v jednom slohu, maximalne jeden blok.
Navic jako "pubic player" muzes zmenit climate jak je libo. Takze to jde pouzit i pro rucni vyrobu regionu.

Quote
Nevím jak je to nastavené v jiných pacích, byt nebo místnost? Třeba rodinné domy by se potom řešily jak?
Taky nevim, ted bych se tim netrapil, a obslehl hodnoty z podobne velkych domu v pak128.

Quote
S těmi regiony se dá laborovat, asi bych je rozdělil klasicky na:
Severní, Východní, Jižní, Západní a Střední Čechy
Západní, Východní, Jižní a Střední Slovensko (Nejsem si jistý jestli se používá Severní Slovensko, ale dalo by se použít pro Oravu a Kysuce)
Podkarpatská Rus
Nevim, moje architektonicke znalosti nejsou nic moc... Co se tyka slovenska tak zapad a stred slovenska bych seknul na sever a jih zhruba v urovni nizkych tater, (k severu pridal i valassko), ale vychod netusim.

Quote
Jinak jsem udělal pokusný činžák pro testování bloků. Dá se později rozšiřovat a upravovat o patra, různé detaily a střechy.
Nezobrazuje se.

Offline Lubak91

 • Devotee
 • *
 • Posts: 1084
 • Languages: CZ, DE
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #4 on: April 14, 2021, 03:52:53 AM »
Zkusím tedy vytvořit pár budov v odlišných slozích na pokusy. Jaký počet budov z jedné doby mají přibližně ostatní paky? Tedy aby se nestavěly pořád stejné budovy :D


Zkusil jsem to opravit, snad se to zobrazuje.

Offline Vladki

 • Devotee
 • *
 • Posts: 3714
  • My addons, mostly roadsigns, pak128.cs
 • Languages: EN, CS
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #5 on: April 14, 2021, 02:15:06 PM »
Jo zobrazuje. Kolik domku v kterem obdobi maji jine paky sem nepocital. Ani nevim jak to realne spocitat. Kazdopadne bych sel modularni cestou - z jednoho zakladniho domku udelat vic verzi - treba s ruznou stresni krytinou, jinou barvu omitky, u cinzaku ruzny pocet poschodi, pripade s pudni vestavbou, grafitti na panelaku... U rodinych domku treba jen jinou zahradku, garaz pro auto, jiny plot. Proste takovy drobnosti aby s minimem prace vznikl dalsi domek.

To je tohle?  https://mapy.cz/zakladni?x=16.6052826&y=49.1976242&z=18&pano=1&pid=68500627&yaw=0.474&fov=1.257&pitch=-0.273

Offline Lubak91

 • Devotee
 • *
 • Posts: 1084
 • Languages: CZ, DE
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #6 on: April 14, 2021, 07:40:33 PM »
Počítám, že by mohlo vzniknout z jednoho domu tak 5-10 variant graficky odlišených krát 5 poschodí.


Ne, je to zcela imaginární budova složená z více fototextur s inspirací ve více budovách  ;D

Offline Vladki

 • Devotee
 • *
 • Posts: 3714
  • My addons, mostly roadsigns, pak128.cs
 • Languages: EN, CS
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #7 on: April 14, 2021, 10:18:31 PM »
Ten cinzak funguje perfektne. Jen sem musel natahnout ten obrazek na 256 px na vysku - kousilinek to presahuje pres 128.

http://list.extended.simutrans.org/~simutrans/building.dum_2_patra_4.pak

Offline Lubak91

 • Devotee
 • *
 • Posts: 1084
 • Languages: CZ, DE
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #8 on: April 15, 2021, 12:02:56 AM »
Chtěl jsem ho ještě prohnat tilecutterem a dodělat nějaké drobnosti, aby lépe navazoval na další domy.
Zkusil jsem ho mírně přetvořit v ten brněnský:
« Last Edit: April 15, 2021, 04:27:32 PM by Lubak91 »

Offline Vladki

 • Devotee
 • *
 • Posts: 3714
  • My addons, mostly roadsigns, pak128.cs
 • Languages: EN, CS
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #9 on: April 15, 2021, 03:58:01 PM »
Zas to nejde zobrazit. A na tohle ani tilecutter neni potreba - dokud je to 1x1, tak neni co resit.
Az ted sem si vsiml, ze na tom screenshotu je zachycena prvni simutransi defenestrace.

Offline Lubak91

 • Devotee
 • *
 • Posts: 1084
 • Languages: CZ, DE
Re: Clusters a jejich využití
« Reply #10 on: April 15, 2021, 04:29:39 PM »
Bohužel, fotky google jsou jen pro zlost, a nevím kam bych to uploadnul jinam.
Zkusím to nějak rozdělit na jednotlivá patra a střechy, že by šly skládat budovy podle libosti.