News:

Use the "Forum Search"
It may help you to find anything in the forum ;).

Synchronizace autobusů

Started by Mark Swabinski, May 28, 2009, 09:59:33 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mark Swabinski

Mám dva města (např. Ostravu a Orlovou), v každém z nich pár autobusových zastávek a propojené autobusovou linkou.

Na ní bych chtěl mít 2 autobusy kvůli častějšímu spojení, ale nechci, aby jezdily za sebou. Nejlépe, když je jeden v Ostravě, druhý v Orlové.

Z depa je vypustím každého na jinou stranu, ze začátku právě takhle jezdí, ale po několika (Simu) letech už jezdí za sebou.

Dá se nějak nastavit, aby na sebe čekali např. o 10 zastávek (na konečné v obou městech, když je jeden už na autobusovém nádraží Orlová a druhý ještě na cestě, první bude chvíli čekat, dokud i druhý nebude na konečné v Ostravě a pak vyjedou oba zároveň?)

Děkuji

Eiffel

Až tak úplně přesně ty autobusy nevyladíš. Jediným řešením je vybrat v Ostravě a v Orlové zastávku produkující nejvíc cestujících do druhého města a u autobusové linky nastavit x% naplnění autobusu na této zastávce pro odjezd.  Časem se stejně dostaneš po zvětšení obou měst do situace, kdy ti 2 autobusy stačit nebudou a na jedné lince jich budeš mít třeba 40 a to už ti bude jedno, kolik autobusů je ve kterém městě.


Václav

Podobný problém (s tím, že se nakonec sjedou) mívám zejména s osobními/poštovními vlaky, pokud jich na jednu trasu pustím víc. Ale s tím asi opravdu moc udělat nejde - i když u vlaků je to asi o něco jednodušší než u aut.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Reseni systemove ve hre zrejme neexistuje (proste na jizdni rad si musime nechat zajit chut), reseni obchazejici pouzivam tri:

a) soubeh vice linek na jedne silnici (totez plati u vlaku)... pokud nejaka trasa linky vede usekem, kde je velka hustota provozu a zejmena pokud timto usekem vede vice ruznych linek, vice spoju na jedne lince jedouci v tesnem zavesu se rozmelni, protoze prujezdni kapacita daneho mista zvetsi intervaly a po promichani vice linek v nahodnem poradi dochazi k teoreticky rovnomernemu rozptyleni spoju na lince. Ma to samosebou svoje hacky, zejmena fakt, ze nejlepe to funguje, kdyz se to skoro ucpe, jenze to zase podstatne zdrzuje.

b) pokud ma kazda linka svoje zastavky a trasa nekoliduje s nicim jinym, lze na nektere zastavky dat pozadavek odjezdu az plneho vozidla s nastavenim casu, po jake dobe odjede spoj ze zastavky i nenaplneny. Funguje to dobre jako samoregulace, pokud je spoj plny, neceka, pokud tam nikoho nema, ceka. Jenze to nelze aplikovat v situaci, kdy danou zastavkou vede i jina linka, protoze se tim vse zablokuje. Zaroven linka s vetsim poctem zastavek je dost narocna na vhodne nastaveni, aby se necekalo zbytecne moc.

c) soubeh vice linek na danem useku funguje tak, ze mam linku 1 spojujici body A a B (mezi je nekolik zastavek) a po stejne trase pouzivam i linku 2, ktera je ale protazena az do bodu C (a opet je mezi B a C nekolik zastavek). Podle toho jak to zrovna vyjde (nahodne) projizdi usek mezi A a B busy obou linek a protoze linka 2 jede dal, kdezto linka 1 to v B otoci, roztrha se kolona za sebou jedoucich spoju, kde prvni je plny a tedy pomalejsi a posledni prazdny a tedy rychly. Funguje to relativne dobre i v situacich, kdy predchozi dve varianty nejsou pouzitelne, ale vyhodnoceni vhodneho poctu vozidel na jednotlive linky je mozne resit az dlouhodobe, protoze kratkodobe ke spojovani do kolon dojit muze. V realu to nejcasteji pouzivam tak, ze na A - B - C - D lezici na jedne trase provozuju jednu linku obsluhujici A-B-C, druhou B-C-D a treti posilovou B-C. Pokud bych natahnul jeste A-B-C-D, muze nastat problem, ze bude tahle celkova linka pretizena, zatimco ostatni prazdne, protoze simutrans neposle lidi prestupem, pokud jede jiny spoj primy. Naopak muze pomoci dalkova linka A - D, ktera v B a C stavet nebude.

V realu vetsinou pouzivam ruzne kombinace vyse uvedenych variant, takze treba na konecne linky za mestem, kde je dostatek mista na frontu cekajicich vozidel pouziju variantu b) a v centru diky hustote provozu stejne dochazi k a). V dalkove doprave (castecne i v tech mestech) pak vetsinou pouzivam c), hlavne proto, ze zdrzuje nejmene a mezimestske linky mam hodne vytizene.