News:

Simutrans.com Portal
Our Simutrans site. You can find everything about Simutrans from here.

Zablokovaná doprava + nenalezená cesta

Started by Mlhoš, February 16, 2010, 08:14:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mlhoš

Občas se sejde blízko sebe třeba 4, 5 vlaků a vzájemně se zablokují.
Já problém řeším tím, že zkouším jednotlivým zablokovaným vlakům dát v jízdním řádu, že jedou na zastávku kterou právě opustili. Většinou se jeden z nich otočí a uzel se rozplete.
Líbilo by se mi, kdybych mohl ukázat na vlak a na místo na trati, a vlak by tam popojel bez nutnosti změny jízdního řádu. Nepostrádám náhodou něco co se ve skutečnosti ve hře vyskytuje a já jen nevím že to lze použít?

Další problém mívám  když mi zahlásí dopravní prostředek že nemůže pokračovat v cestě nebo si najde nějakou velkou objížďku. Nelze nějak jednoduše nalézt problémové místo?  Já to řeším tak, že do jízdního řádu přidávám waypointy, abych zjistil kam až vlak dojede. Máte lepší systém?

Václav

Používat semafory a jednosměrné koridory, kam se vejdou alespoň dva vlaky v každém směru. Používám výhradně obyčejné červené a žluté. Žluté vždy na konec jednosměrky. Červené na začátek a také mezi - takže na koridoru pro dva vlaky v jednom směru to bude: ČČŽ. Tím pádem do úseku mezi koridory může vjet jen jeden vlak v libovolném směru podle aktuální potřeby a zároveň musí vlaky čekat, dokud nebude první úsek dalšího koridoru volný - i když v úseku mezi koridory žádný vlak zrovna nejede - a to včetně křižovatek.

Pokud dopravní prostředek hlásí, že nemůže najít cestu, tak je trať přerušená úplně - nebo není správně propojena elektrifikace. Také mohou být špatně nastaveny semafory.

Objížďky se vlak může dopustit jednak tehdy, když je cesta přerušená (pak je to logické, že si automaticky najde náhradní cestu) a nebo když se objeví kratší cesta. Také se může stát, že si jednu cestu zvolí pro jeden směr a druhou pro druhý. Ale jinak se vlak snaží najít nejkratší cestu.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

abec3

aký je vlastne praktický rozdiel medzi žltým a červeným semaforom?

Václav

Žlutý má vyšší důležitost. Červený semafor pustí vlak, je-li za tímto semaforem místo - a co je za dalším semaforem je úplně jedno. Kdežto u žlutého semaföru bude vlak čekat, dokud nebude volno i v dalším úseku - než jen v tom těsně za semaforem.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

#4
abec3 - koukni sem je to sice trochu stručné ale poučné

Mlhoš

Návod na semafory jsem už měl prostudován. Je pravda, že trochu tápu kde se má který použít. Zvlášť když je málo místa.
Zajímavé jsou pro mne v uvedeném odkazu zejména dokumenty "Jak na ...".
Např Jak postavit most do zatáčky.
Jen víc takových dokumentů. Určitě jsou zde umístěné postupy lépe nalezitelné než zde ve foru.
Při studiu starších příspěvků na fóru jsem toho dost zajímavého našel, ale teď když by se mi to hodilo, tak už se mi nechce znovu pročítat celé fórum.

Uvítal bych např. popis jak na stavbu metra.
Někde jsem také četl, že lze stavět mosty na kolmé stěny. Nepopsal by to někdo?

Václav

1. Klasický most do zatáčky postavit nelze. Místo toho je nutné použít vzdušnou (elevated) trať - která sice lze za jistých okolností postavit i výše než jedno políčko nad zem, ale pak to vypadá hodně blbě.

2. Metro: při stavbě začátku tunelu stisknout zároveň klávesu ctrl. Tím se postaví jen vjezd do tunelu - a dále se tunel staví přes stavbu tunelu. Také lze postavit tunel do kopce. To se dá spáchat tak, že se postaví kus tunelu a na koncovém dílu se použije tlačítko pro úpravu svahu - tím se koncový díl tunelu změní v svážný díl ve směru podle použitého tlačítka (tedy buď nahoru nebo dolů)

3. Most na kolmou stěnu tak úplně postavit nelze - ale:
a. Nájezdy nemusí být jen na svahu
b. Nájezdy mohou být i na rovině
c. Proti kolmé stěně může být jen jeden nájezd. Druhý musí být na svahu či na rovině
d. Aby mohl být most nad kolmými stěnami, musely by oba nájezdy být na rovině ohraničené kolmou stěnou

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

Mlhoš - co se týče tunelů (metra) zde je taky docela dobrý návod - Jak na to - stavba tunelu no a hlavně je s obrázky tak snad pomůže.

Mlhoš

Omlouvám se, ale už se zase vracím k návěstidlům. Studuji návod "Jak na návěstidla" na simutrans.eu, ale moc mi nepomohl v použití návěští pro volby koleje.

Návěstí volby koleje postavím jedno před nádražím, ještě před rozdělením kolejí, a nebo pro každou kolej až po jejich rozdělení? Pokud  chci mít nádraží průjezdné z obou směrů, mám použít pouze umístění se semaforem v pravo ve směru jízdy před nádražím a vlevo za nádražím nebo na obou koncích nádraží použít obousměrné návěští?

Návěstít Konec volby koleje si umím představit při jednosměrném průjezdu nádražím, že je dám až za nádraží. Ale co když chci nástupiště nechat průjezdné z obou stran? Kam se dají návěstí konec volby koleje?

Ještě méně si umím představit umístění konce volby návěští při neprůjezdném nádraží. Má to být Volba koleje - konec volby koleje a pak peron, nebo konec volby koleje - volba koleje peron? 

Sim

Pokud muzu doporucit, navesti volby koleje nepouzivej - ono to totiz nefunguje tak, jak by clovek cekal.

Na stranu druhou, kdyz pochopis logiku toho semaforu, pouzitelne to je. Ale zpravidla spravne nastaveni trva nekolik "simulet" aby se prestaly vlaky zasekavat, zvlast u rozsahlejsich celku. Navic jsou pripady, kdy proste dojde k nejake chybe - zrejme pri otevreni ulozene hry, kdy si hra nepamatuje, na kterou kolej mel vlak aktualne namireno a posle ho jinam - tam pritom muze byt obsazeno a problem je na svete.

Pokud se ti do toho chce skutecne proniknout, par zakladnich pravidel:
- nepouzivat na jenokolejce
- pouzivat pouze v jednosmerne forme
- semafor postav na prijezdovou kolej jeste pred vyhybky
- zarid, aby kolem semaforu jezdily jen vlaky, ktere maji ve stanici zastavovat; pokud ma nejaky vlak projizdet, zasekne se na dobu, nez bude mit volno az do cile sve cesty (coz nemusi nikdy nastat)
- konec volby koleje je trochu zavadejici nazev, tusim ze v novem paku uz je to opraveno; jde v podstate o vylouceni koleje z vyberu (napriklad kvuli kratsimu nastupisti)
- vsechny nevyblokovane koleje musi mit delku nastupiste takovou, aby tam mohl zajet nejdelsi vlak
- pokud ma vlak jako cil cesty vyblokovanou kolej, jede na ni. Pokud je obsazena nebo cesta k ni neni volna, pouzije kteroukoliv volnou kolej z tech nevyblokovanych. Diky tomu ma smysl blokovat pouze kratsi koleje a ve vyberu nechat volne
- pokud to nejde udelat jinak a vlak musi projet kolem navestidla i v situaci, ze ve stanici nestavi, je potreba hned za ni (nejlepe na konec nasledujiciho useku "autobloku") umistit waypoint, aby se zvysila pravdepodobnost neuviznuti.

Jinak uz dlouho slibuji a porad odkladam nejaky komplexni navod, jak napasovat jednotlive semafory na simulaci "realneho" provozu ... ale porad se k tomu nemuzu dokopat. Uvidime, treba to tentokrat vyjde a neco vyplodim :-)

Nemo

QuotePokud muzu doporucit, navesti volby koleje nepouzivej - ono to totiz nefunguje tak, jak by clovek cekal.
Má pravdu chlapec.
Avšak dle mého je ta občasná chybka jen nutné (a docela malé) zlo. Výhody používání semaforu "navesti volby koleje (nebo-li hradla) jsou větší, obvzlášť tehdy, kdy se ti do stanice hrne více vlaků a některé tu nakládaj atd. Místo abys stavěl mnoho nástupišť, pro každou soupravu jedno, stačí třeba 3 a vlaky se tam v poho vystřídaj. Hradlo používám v převážné většině stanic a celkem spolehlivě. Ale jak již bylo řečeno, občas se nějaká ta chybka vyskytne - dá se to přežít.

hernajs

Quote from: Sim on March 17, 2010, 10:27:47 AM
- vsechny nevyblokovane koleje musi mit delku nastupiste takovou, aby tam mohl zajet nejdelsi vlak

Mám za to, že už to nějak vošéfovali a vlak vjede jenom tam, kam se vejde. Ale nemám to vyzkoušené...