News:

Simutrans Sites
Know our official sites. Find tools and resources for Simutrans.

Jak na semafory?

Started by Billy Bob Bean, April 29, 2010, 08:29:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Billy Bob Bean

Ahojte. Hraju simutrans už dlouho a po delší odmlce jsem jej začal znovu hrát se stejnou mapou. Problém je ten, že se nějak pozměnilo chování semaforů a mě nechtějí valky jezdit tak jak kdysi jezdily.
Příklad mám třeba nádraží se dvěmi nástupišti a od nich vede pryč jen jedna kolej. Měl jsem tam umístěný semafor "návěstidlo vlakové cesty" který dělal to, že když přijel vlak a to svoje nástupiště měl plné tak přijel k volnému. Jenomže teď to nefunguje a vlaky mi tam stojí a zasekávají se. Co s tím? Obrovská část průmyslu a dopravy zažívá brutální dopravní kolaps.

Václav

Návěstidlo vlakové cesty, čili žluté. Před obě koleje hoď na společnou kolej semafor výběru volné koleje podle tohoto obrázku,

ale s tím, že na jedné koleji bude v jednosměrném provozu semafor pro výběr volné koleje a na druhé koleji bude malá jednosměrka - v opačném směru, samozřejmě. A těsně před každou kolej ještě semafor vlakové cesty, tedy žlutý. A funguje to skvěle.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Billy Bob Bean

Až budu v něděli doma tak na to budu muset sednout a podívat se na to, jak to přesně mám. Ono mi to funguje, ale občas se to tam neuvěřitelně zaseká.
Jinak mám ještě jedno nádraží, který je řešený obdobně, jen tam mám 6 x nástupiště, z levé strany přívod 2 koleje, z pravé strany přívod 2 koleje. S tím, že vlak příjíždící zleva odjíždí vždy vlevo a zprava to samo. Točí se mi tam 30 vlaků a je to v pohodě.

Ještě mě napadlo, jak se řeší když mám jednosměrnou kolej, jak na ni dostat více vlaků, který jedou jedním směrem? Teď tam mám co cca 10 dílků "návěstidlo traťového úseku" aby ty vlaky mohly jezdit za sebou. Existuje na to nějaký jiný semafor co by stačil dát někam na začátek? Když udělám trať dlouhou 1000 dílků, tak tam namlátit ty semafory... hrozná magořina.

VS

Ty semafory jsou opravdu příšerné... ale jinak to nejde.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Billy Bob Bean

VS: Tak to jsi mě nepotěšil.

Billy Bob Bean

Mám ještě další problém se semafory. Viz jednosměrná trať. Používám na to semafory "návěstidlo traťového úseku" a na některém úseku si vlak pro sebe zablokuje celý koridor, že pro sebe má až do svého cíle všude zelenou. Nevím co s tím.


Václav

Ha ha. Postup je celkem jednoduchý - na konec koridoru ve směru jízdy dát žluté semafory, ale všude jinde v koridoru červené. A funguje to.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Billy Bob Bean

Zvláštní je, že mi to dělá jen jeden vlak ze 3... Nicméně, zkusím tam dát žlutá světla.

Václav

#9
Někam (do jednoho sousedních témat) Zde jsou odkazy na download mých dvou savů, včetně grafiky. Tak si jeden z nich stáhni a podívej se na to - je to na ulozto.

Rozhodně nepoužívej jen žluté semafory. Protože ty by způsobily to, že by vlak čekal v určitém místě do doby, než by měl před sebou volno v celém úseku ohraničeném těmito semafory.

Kdežto při používání obyčejných červených semaforů dojde k tomu, že vlak čeká jen do doby, než je volno jen v úseku za semaforem.

A mimochodem, jakou délku vlaku používáš? Sice jsi napsal, že stavíš semafory v odstupu deseti polí, ale nenapsal jsi délku vlaku - a jak dlouhý je ten koridor samotný.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Billy Bob Bean

Nejdelší vlaky stavím na 6 políček,. Můj problém je právě ten, že já používám výhradně červené semafory a přesto se to chová jakoby tam byly žluté. Hlavně co je zrada, tak že v tom směru jezdí asi 3-6 vlaků a dělá to jen jeden, že si pro sebe zabere celý koridor - dlouhý cca 500 polí. Já už mám technoligii semaforů tak nějak zmáknutou, ale tohle mi prostě palice nebere. Ještě zkusím tu soupravu prodat a koupit druhou. Dělalo mi to ještě v jednom místě mapy a tam pomohlo vlak prodat a koupit ten samý...

Václav

Divné. Já používám osmipolíčkové vlaky pro meziměstský provoz a čtyřpolíčkové vlaky pro metro. Jen občas postavím vlaky, které jsou delší než osm políček a potom jednotlivá pole (úseky mezi semafory) koridorů prodlužuji obvykle na násobky základní délky.

Nejsem si stoprocentně jist, jestli to tím může být způsobeno, protože nemám prozkoumánu jejich funkci (protože je nepoužívám), ale co dlouhé semafory? Nemáš tam dané dlouhé semafory (dvojité červené)?

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

Billy Bob Bean -
Quotea tam pomohlo vlak prodat a koupit ten samý

na tom něco bude, mě se asi dvakrát stalo že mi kolabovala doprava na železniční křižovatce (pokaždé jiná) a nepomáhalo nic. Signalizaci jsem kontroloval několikrát a vždy byla v pořádku. Nakonec pomohlo ty křížovatky kompletně vybourat, vyčistit a postavit znova. Pak už to bylo v pohodě.

P.S. Můžeš dát k dispozici tvoji hru? Rád bych se kouknul jak ti tam ty vlaky (ne)jezděj. Nahraj ji třeba na "www.uloz.to" nebo jinam.

Sim

Taky bych hledal habaduru v nechtenem pouziti dvojiteho cerveneho semaforu tam, kam patri obycejny....

Václav

Takže taková možná nejapná otázka: takže long fungují tak trochu i jako žluté?

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Cerveny maji volno, pokud je v nasledujicim useku volno
Zluty maji volno, pokud je v useku nasledujicim po prvnim dalsim cervenem volno
Dvojity cerveny maj volno, pokud je volno "az na konecnou"... ted si nevybavuju presne pravidla, ale je to vhodne pro situaci, kdy mam vyhybny na jednokolejne trati a mezi nimi vice zastavek. Pokud bych dal jine nez dvojite, vlak pojede na trat i tehdy, kdyz proti (ale treba o tri zastavky dal) jede jiny vlak ... pokud jsou dvojite cervene, tak nepojede.

Václav

To může znít blbě: používá někdo semafory na silnicích (na křižovatkách)? Já tedy téměř ne, protože jsem zjistil, že narozdíl od těch na železnici spíš problémy přidělávají.

Ale pokud jde o železniční semafory pro výběr volného nástupiště, občas se mi zdá, že se vlaky na nich chovají divně.

Na příjezdu na toto nádraží

z druhé strany mám rovněž dán semafor pro výběr volného nástupiště a z nějakého důvodu vlaky čekají na příjezdovém koridoru, přestože na nádraží jsou ještě volné koleje - přičemž v tom druhém směru (který není vidět) má ještě o dvě koleje více (jsou to ty dvě za továrnou).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek dej je v opacnem poradi ... tedy volna trat > vyber peronu > zluty > zhlavi .... pri odjezdu z nadrazi na poradi nezalezi ... a kolejovou propojku (co je ted mezi zlutym semaforem a vyberem peronu) zrus, vyznam nema.

Václav

Žluté semafory těsně u nástupišť můžu zkusit odstranit, ale tu kolejovou propojku si tam nechám, přestože zjevný význam nemá - tedy kromě ohraničení koridoru.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Nene, to sme se nepochopili ... zluty u peronu nechat, prohodit to na vjezdu ... a tu propojku zkus odstranit, protoze by mohla delat problemy (vlak si najde cestu mimo zluty semafor).

Václav

#20
Tam je jednosměrný provoz
- vlak přijede po koleji, která je v koridoru, dále od továrny (druhá, ta blíže k továrně, je pro odjezd)
- na konci koridoru je (jako na každém koridoru) žlutý semafor (zatímco na začátku je červený semafor)
- následuje semafor výběru koleje (v jednom směru a ve druhém směru je malá jednosměrka, která nedělí úsek)
- a nakonec ještě musí projet přes žluté semafory než se dostane k nástupišti

Jak jsem řekl, vlaky si sice správně vyberou volné nástupiště, je-li ještě nějaké volné ale... z nějakého důvodu je to na 100% správně z toho směru, který je vidět na obrázku (s tím, že na ty dvě slepé koleje u továrny se naštěstí najíždět nesnaží). Málokdy je to z toho druhého směru. Tam obvykle najede na volnou z obou krajních kolejí (slepé koleje u továrny), ale na ostatní se mu moc nechce.

-->
Nádraží vcelku.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Nemo

#21
VaclavMacourek - Mám tvůj SAVE a tak jsem si s těma Budíškovicema pohrál. Zjednodušil jsem příjezdové koridory a trochu i kolejiště v zhlaví a výsledek je ten že vlaky už jezděj plynule. Opravený SAVE je zde

Václav

#22
Podívám se na to a podle toho to spravím u sebe. Přeci jen jsem od doby toho savu postoupil o docela velký kus. Budíškovice od té doby dostaly další linku podzemky a také další města dostala podzemku, stejně jako jsem zrušil vlakový spoj mezi Budíškovicemi a Zlešicemi (a nechal jen letecký - který naopak přijde zrušit, až budu mít k dispozici maglev). A těch změn je ještě hodně. A jedna z blízké budoucnosti bude ta, že zruším ten německý průmysl - protože dělá bordel (prakticky nedává nic jiného než ten průmysl) a navíc není kompletní.

-->
Něco podobného jsem předpokládal.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Standa

Já když jsem se někdy pokusil zapracovat do hry návěstidla volby koleje, přednávěstidla, apod., tak jediným výsledkem obvykle bylo totálně ucpaný nádraží  ;D, nebo spíš zhlaví před ním, kde mi stálo třeba 8 vlaků, a žádnej z nich nechtěl jet  ;D

Sim

Kdyz uz je tu vytazeny tohle tema, mam tu "pripominkodotaz" ... pred par dny jsem si stahnul a zacal pouzivat verzi 102.2.2 (misto dosavadni 102.2) a po nejake dobe jsem si vsiml opakovaneho zaseku kvuli zeleznicnim semaforum. Napred jsem si souvislost s pouzivanim nove hry neuvedomoval, ale pak mi doslo, ze by to tim opravdu mohlo byt. O co jde?

Zjednodusene receno, zlute semafory se na nekterych mistech zacaly chovat jako cervene. Ne vsude, ale na trech mistech se to zaclo zasvihavat vylozene proti dosavadni logice ... nadrazi--Z--X--Z--nadrazi ... kde Z je zluty semafor (obousmerny) a X je napojeni na dalsi trate... ktere jsou k tomuto useku napojeny opet stejne (pres zluty semafor). Za normalnich okolnosti do mista krizeni (tedy vicemene prekonat svuj prvni semafor) vlak muze vjet az pote, co bude mit volnou cestu od druheho semaforu k cilovemu nadrazi.... vse fungovalo ... ale najednou tomu tak nebylo - i kdyz byla cilova stanice (resp. usek od semaforu k cilove stanici) obsazena, dalsi vlak kolem sveho zluteho semaforu projel a tak se pak setkaly z druheho zluteho semaforu dva vlaky... kazdy z jedne strany. A kolaps je na svete :-/

Ja to ve sve hre vyresil zmenou konfigurace kolejiste a semaforu, nicmene by me zajimalo, kde je problem. Ma to opravdu souvislost s mym prechodem na novejsi verzi? Nebo to bude neco jinyho?

Standa

Quote from: Sim on November 13, 2010, 07:14:31 PM
...zlute semafory se na nekterych mistech zacaly chovat jako cervene...
Hmm, s tím ti neporadím, mně se naopak některé červené semafory začaly chovat jako žluté, a to ve hře, kde jiné, než červené semafory nemám...

Sim

Standa > a nepouzil jsi omylem ty dvojite cervene?

VS

Sim > Něco se kolem semaforů opravovalo, takže to může být tím že to předtím bylo špatně. Z hlavy to bohužel nevím, už je to přece jenom déle...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Já tedy musím vyzkoušet, jestli ta chyba zpozorovaná v 3859, kterou dočasně hraji je i v novějších verzích. Nějak mi totiž (na některých místech) vlaky vjíždí za žluté semafory i když za následným červeným semaforem není volno.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Standa

Quote from: Sim on November 14, 2010, 12:01:36 PM
Standa > a nepouzil jsi omylem ty dvojite cervene?
To určitě ne - k dvojitým semaforům nemám důvěru :-))

Václav

Jo, jo... je to ten problém z čísla 3859. Teď hraju aktuálně jeden z posledních nightly a tam to není. Ale mám tam jiný problém, který se celkem zuřivě řeší v sekci Development and bug reports, protože to není jen můj problém - od čísla 3862 (tam jsem to zjistil poprvé) totiž musím hrát s -server, abych vůbec hrát mohl. Jinak mi to krátce po objevení úvodní náhodné mapy spadne.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

kaarfii

Mě se teď taky stávalo, že si vlak nemohl vybrat volnou kolej a přitom měl na výběr další 3 volný nástupiště. Měnil jsem jízdní řád, stěhoval různě návěstidla, i zhlaví jsem upravoval. Nepomohlo vůbec nic! Nakonec ten bordel dělala vlaková četa u jedinýho vlaku. Tak jsem ho vyřadil a rozprodal a mám klid (doufám).

Sim

fakt je, ze na jednom miste ve hre se mi deje cosi, co taky neodpovida semaforum - do hlavoveho nadrazi (ma vyjezd jen na jedne strane, jako MasNa v Praze) mam zaustene dve dvoukolejne trate s "plnohodnotnym" zhlavim (tedy ze odkudkoliv lze jet kamkoliv bez propletani). Na privadeci koleji obou trati je vyber koleje - podotykam, ze oba semafory jsou totozne a jiz nekolikrat menene, takze na variante navestidla nezavisi.

Zatimco z jednoho smeru vyber koleje funguje na cele nadrazi, pri vjezdu z druhe trati si vlaky vybiraji koleje jen "na svoji pulce" - a nepodarilo se mi zjistit proc. V podstate jsem na to po case rezignoval a pristavil "na spravne pulce" koleje navic, aby se to nesvihalo.

Standa

Quote from: kaarfii on December 16, 2010, 03:49:37 PM
Nakonec ten bordel dělala vlaková četa u jedinýho vlaku. Tak jsem ho vyřadil a rozprodal...
...a vlakovou četu, doufám, propustil :D
Já jsem teď taky zaznamenal jednu zajímavost - občas se mi stávalo, že na vícekolejném nádraží se mi vlak cpal na jinou kolej, než kterou měl v jízdním řádu a tím mi blokoval vjezd pro ostatní vlaky. Když jsem pátral po příčině, zjistil jsem, že jsem omylem u předchozího nádraží, kde tento vlak stavěl, použil signál volby koleje (které jinak nepoužívám) namísto obyčejného vjezdového návěstidla...

Standa

Quote from: Sim on December 16, 2010, 04:37:11 PM
do hlavoveho nadrazi (ma vyjezd jen na jedne strane, jako MasNa v Praze) mam zaustene dve dvoukolejne trate s "plnohodnotnym" zhlavim (tedy ze odkudkoliv lze jet kamkoliv bez propletani).
To by mě zajímalo - mám postavené podobné nádraží a zatím se mi to pomocí semaforů daří ukočírovat - můžeš poslat screenshot?
http://sley.rajce.idnes.cz/Simutrans/#simscr149.jpg
http://sley.rajce.idnes.cz/Simutrans/#simscr150.jpg

Václav

Quote from: Sim on December 16, 2010, 04:37:11 PM
ma vyjezd jen na jedne strane, jako MasNa v Praze
Jestli se nepletu, tak Smíchov je taky konečná. Ale ještě jsem přes Smíchov neměl šanci ani jít, takže vlastně pořádně nevím jak vypadají jeho budovy.

Quote from: Standa on December 16, 2010, 05:09:44 PM
Občas se mi stávalo, že na vícekolejném nádraží se mi vlak cpal na jinou kolej, než kterou měl v jízdním řádu a tím mi blokoval vjezd pro ostatní vlaky.
Tak tohle se mi ještě nestalo, ale už se mi stalo něco trochu jiného - pokud jsou na nádraží nástupiště dlouhé (třeba) osm polí, ale vlak je dlouhý devět polí (například proto, že první a poslední vůz soupravy je lokomotiva) a prostor určený semafory je rovněž devět polí dlouhý, pak vlaky z nějakého důvodu ignorují semafory výběru koleje a čekají, dokud předchozí vlak neodjede z nádraží.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Quote from: VaclavMacurek on December 16, 2010, 06:46:51 PM
Jestli se nepletu, tak Smíchov je taky konečná. Ale ještě jsem přes Smíchov neměl šanci ani jít, takže vlastně pořádně nevím jak vypadají jeho budovy.
Možná by tě měl zajímat tvůj vlastní příspěvek, viz: http://forum.simutrans.com/index.php?topic=1179.msg18592#msg18592
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

Standa > jestli ti to pomuze, snimek ze hry jsem hodil sem http://sim.jawajizda.cz/ruzne/simutrans/simscr492.gif

Jinak tohle nadrazi (vlastne jako vetsina "hlavovych" v me hre) zas tak uplne hlavove neni - z druhe strany jsou privedeny nektere mistni trate. Coz ale na principu nemeni nic, protoze ty maji sve vlastni nastupiste a propojeni se zbytkem nadrazi je pouze manipulacni (pro prujezd do depa a podobne).

No a kdyz jsem to tedka "fotil", s prekvapenim zjistuju, ze uz je to zase jinak - zrejme s prechodem ze 102.2 na 102.2.2 se to srovnalo spolu s tim, jak se zase jinde neco rozhodilo... proste semafory fungujou zase o trosku jinak nez driv. Puvodne jsem totiz chtel zabalit celou hru vcetne save a hodit to na web, ale ted to postrada smysl - uz se to na tomto nadrazi chova normalne a koleje se vybiraji podle klasicke logiky.

Václav

Quote from: Lubak91 on December 16, 2010, 06:57:56 PM
Možná by tě měl zajímat tvůj vlastní příspěvek, viz: http://forum.simutrans.com/index.php?topic=1179.msg18592#msg18592
O té fotce vím, ale na ní je vidět velké kulové. Smíchov má jižní a severní část. Jižní je průjezdná stejně jako Hlavní nádraží, ale severní je hlavová. A nebo mi vysvětli, co to tedy je na sever od nádraží je za koleje, které tam končí - docela blízko východu stanice metra Anděl v ulici Za ženskými domovy.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Standa

Quote from: Sim on December 16, 2010, 07:14:42 PM
Standa > jestli ti to pomuze, snimek ze hry jsem hodil sem http://sim.jawajizda.cz/ruzne/simutrans/simscr492.gif
Tak to mi pomohlo úplně perfektně :D Nějaký denní screenshot by nebyl? :D

Sim

Standa > a co konkretne bys tam chtel videt? Usporadani koleji na zhlavi (to je videt uz ted, akorat je to tmavsi), konfiguraci semaforu (pak vypnu zobrazeni domu, at jsou videt) nebo spis cely nadrazi (v tom pripade posunu obrazovku)?

Lubak91

Bohužel o jižní části jsem nikdy neslyšel. Jedná o stanici Praha Smíchov a Praha Smíchov severní nástupiště. Zadal jsem do Googlu praha smíchov severní nástupiště a vyplivlo mi to desítky fotek a dokonce mapku, viz: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Smichovnadrazi.png
Průjezdné jsou kupodivu obě stanice...
Nějaké info a foto kupř zde: http://www.prahamhd.vhd.cz/Draha/smich_s.htm , http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD_Praha-Sm%C3%ADchov
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Standa

Quote from: Sim on December 16, 2010, 07:14:42 PM
Jinak tohle nadrazi (vlastne jako vetsina "hlavovych" v me hre) zas tak uplne hlavove neni - z druhe strany jsou privedeny nektere mistni trate.
Moment - jak tedy přestupují cestující v tomto nádraží z hlavní tratě na místní trať?

Standa

Quote from: Sim on December 16, 2010, 07:47:00 PM
Standa > a co konkretne bys tam chtel videt? Usporadani koleji na zhlavi (to je videt uz ted, akorat je to tmavsi), konfiguraci semaforu?
Zajímala by mě hlavně ta konfigurace semaforů, ale i to uspořádání kolejí ve zhlaví by nebylo od věci...

VS

Mám pocit, že volba koleje vyžaduje dostatečně dlouhé nástupiště... Pokud je číselná délka vozidla (ne grafická) více než se vejde, možná to nefunguje.

Pro vysvětlení - číselná délka je ta v daťáku, grafika s tím sice souvisí, ale není tím určujícím prvkem. Pokud např. vzhledově kratší lokomotivu zarovnám dozadu na delší šablonu a nastavím délku odpovídající té šabloně, vypadá krátce ale je číselně dlouhá...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Quote from: Lubak91 on December 16, 2010, 07:47:24 PM
Jedná o stanici Praha Smíchov a Praha Smíchov severní nástupiště.
Zadal jsem do Googlu praha smíchov severní nástupiště a vyplivlo mi to desítky fotek a dokonce mapku, viz: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Smichovnadrazi.png
Dobrá dobrá. Když tedy připustím, že vlastní nádraží Smíchov je zcela průjezdné, tak stejně zůstává to, že by mne zajímalo, co to je za ty čtyři koleje, které končí severně od něj (kus od východu ze stanice metra Anděl v ulici Za ženskými domovy - viz mapy.cz).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Podle mě to není nic jiného než nějaká vlečka...So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

Standa > snad v tom najdes to co hledas: http://sim.jawajizda.cz/ruzne/simutrans/simscr495.png ... jinak celkove usporadani stanice je videt tady: http://sim.jawajizda.cz/ruzne/simutrans/simscr496.png

Prestup z lokalky na hlavni trat je klasika - perony lokalky patri ke stejne stanici, jako perony hlavni trate. Jen motoraky zajizdi k tem svym peronum, kam dalkove vlaky nejezdi (maji blokovane koleje).

kaarfii

Tohle by vám mělo pomoct - plán Smíchova. Je to v Excelu.

http://www.ulozto.cz/6998529/ph-sm-xls

Lubak91

#49
kaarfii: Tady je celá republika... "cenzurováno" :D
I když to stačí zadat do googlu...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

kaarfii

#50
Quotekaarfii: Tady je celá republika...

A vida! Někdo má stejný materiály jako já...  8)
Ale ten odkaz radši rychle smaž, má se totiž zachovat v co největší anonymitě!

VS

Quote from: kaarfii on December 17, 2010, 06:20:16 PM
Ale ten odkaz radši rychle smaž, má se totiž zachovat v co největší anonymitě!
Jo tak to bys ho musel smazat i z té citace ve Tvém příspěvku :P

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Lubak91

Mimochodem podle čeho se řídí přednost jízdy? Dělal jsem teď pokusy na jednokolejné trati s automatickým hradlem a vlaky se pořád pouštěly, až se nahromadily v jedné stanici. A jelikož jich bylo víc než staničních kolejí, nastal chaos... Vyřešit jsem to musel celkem složitou sestavou odjezdových skupin a vložených návěstidel...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

kaarfii

Podle mě "kdo dřív přijede, ten dřív mele". Aspoň ve většině případů...

Lubak91

No měl jsem pokusnou trať se dvěma stanicemi a dvěma výhybnami, ale  některý vlak neustále pouštěl ty co jely v protisměru až došlo k přeplnění stanice a ke kolapsu...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Standa

Quote from: kaarfii on December 18, 2010, 11:08:05 AM
Podle mě "kdo dřív přijede, ten dřív mele".
Podle mě taky. Když dofuní k výjezdovému semaforu z nádraží jako první osobáček motoráček, a pak se po druhé koleji přiřítí expres Eurocity, tak po uvolnění následujícího úseku jede jako první motorák, snad nikdy jsem neviděl, že by to bylo opačně... a docela mi to na Simutransu vadí, musím přiznat, protože to nemá logiku...

Václav

Poněkud nelogické - asi jako tohle: Vlak jedoucí s předstihem nesmí zpozdit vlak jedoucí na čas - viz ČD pro Vás 12/2010, strana 24.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Quote from: VaclavMacurek on December 18, 2010, 12:15:42 PM
Poněkud nelogické - asi jako tohle: Vlak jedoucí s předstihem nesmí zpozdit vlak jedoucí na čas - viz ČD pro Vás 12/2010, strana 24.
Co je na tom nelogického? Proč by na vlak, který stejně musí čekat ve stanici na pravidelný odjezd, měl zpozdit vlak jedoucí na čas? Poněkud podivnější je, že zpožděný vlak nesmí předávat zpoždění jiným vlakům (krom tedy nutných přípojových vazeb)...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Václav

Quote from: Lubak91 on December 18, 2010, 12:27:06 PM
Poněkud podivnější je, že zpožděný vlak nesmí předávat zpoždění jiným vlakům (tedy kromě nutných přípojových vazeb)...
Pokud vím, tak je spousta vlaků, které čekají na spoje - ale jen do doby jejich pravidelného odjezdu. Ale je také spousta vlaků, které toto čekání nařízené nemají.

Například na spojení Ledečko - Čerčany - (Říčany) - Praha, hl. n. je v Čerčanech jen sedm minut na přestup z vlaku z Ledečka do vlaku do Prahy. Kdyby měl v jízdním řádu, že má čekat na přípoje, tak by čekal, jestli ty přípoje přijedou jen do chvíle, než má odjet. Pokud v tu chvíli přijedou, tak by ale musel čekat další asi dvě minuty než by mohl odjet - aby lidé mohli přestoupit. I když u tohoto spojení je to teď celkem dobré, protože se potkávají u stejného nástupiště - horší je, když jeden vlak přijede na např. první kolej, ale druhý vlak přijede např. na pátou kolej.

Když jsem ale předevčírem jel ze Sázavy domů, tak měl asi 15 minut zpoždění - a dalších pět minut musel čekat na vlak, který jinak křižoval až v Ledečku.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Václav

Omlouvám se za doublepost:

Pod dalším městem jsem postavil síť podzemky - pro dvě linky. Vlaky těch linek by měly (v určitém úseku) jezdit v protisměru vůči sobě. Nemám však dost místa na to, aby všechny stanice byly dvojkolejné. Jediné možné řešení je tedy použít long semafory. Rád bych ale poslal v jednom směru jízdy oba dva vlaky najednou (tedy aby druhý vlak vjel do úseku ještě před tím než jej ten první opustí) - a potom aby projely oba dva vlaky druhé linky.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek > v tomhle smyslu nemozne - jak ve hre, tak v realu. Typicky problem trate 171, kdy jsou moc velke oddily, obsaditelne pouze jednim vlakem. Pokud se jezdi dvoukolejne, jeste to jde, ale jak se neco podela a jezdi se na useku jednokolejne, sesype se to jak domecek z karet.

Doporucuju jednu ze dvou variant nebo jejich kombinaci:
- vzdy maximalne jednu stanici udelat jednokolejnou, z obou stran pokracovat dvoukolejkou - nemusis pouzivat long signaly, takze jakmile se jednokolejna stanice uvolni, muze do ni vjet dalsi vlak z volneho smeru
- styl stanice metra Rajska zahrada (aspon doufam, ze je to ona) - tubusy metra zde nejsou vedle sebe, ale neobvykle nad sebou. Narozdil od nadzemni zeleznice je tohle u metra vcelku bez problemu (klesani a stoupani, ktere zdrzuje, staci v konecne stanici).

Long signal totiz funguje dobre jen tam, kde je provoz tak ridky, ze nevznikaji problemy s obsazenim useku pres vice stanic najednou... takze typicky tam, kde jezdi jeden nebo dva motoraky spolu s jednim nakladem na lokalce.

Václav

Možná se mi povede ten úsek o něco zkrátit - uvolněním nějakého místa přestavbou některých částí tratě. Takže by to potom nemuselo být tak hrozné.

Pokud jde o stanici metra Rajská zahrada, tak přes ní jsem ještě nemusel. V posledních několika jízdách to byly jen Palmovka, Hlavní nádraží, Náměstí republiky, Háje, Můstek a Anděl. A k přestupu z linky C na linku B používám pěškobus z Hlavního nádraží na Masarykovo nádraží.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní


Václav

Tu fotku jsem viděl ještě než jsi jí zalinkoval sem do fora. Protože jsem se na tu stanici Rajská zahrada samozřejmě díval. To že jsem napsal, že jsem tam osobně nebyl ještě nemusí znamenat nutnost přímého zalinkování fotografií té stanice. Takže alespoň změň [img] na [url].

A drobná poznámka k long semaforům:

použil jsem je při stavbě dalších dvou sítí podzemky - a zjistil, že je dobré za nimi nepoužívat žádné jiné semafory. Jinak to působí hrozné problémy. Takže na tratě, kde je jen málo stanic vícekolejných (a mezi nimi jsou jen jednokolejné tratě), je dobré dát na výjezd z vícekolejných stanic jen long semafory a to ještě jen pro jeden směr a na vjezd nedát vůbec nic - a kolem jednokolejných stanic nedát vůbec žádné semafory.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Co jsem zkoušel všechny možnosti řízení provozu na jednokolejné trati, nejlevněji a nejúčinněji se jeví jednokolejka prokládaná výhybnami s jednosměrnými long signal. Dělení jednokolejného úseku ale bohužel nefungovalo ani při použití long presignal...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

V posledni dobe (tusim od nastupu verze 102.2.2) se mi obcas zahadne zasvihnou vlaky kvuli zlutym semaforum - konkretne v useku, kde je vic zlutych za sebou. Puvodne logika zlutych semaforu byla nastavena tak, ze vlak muze jet pote, co ma volnou celou cestu do nejblizsiho useku za cervenym semaforem (vcetne volneho tohoto useku) nebo do dalsi zastavky / waypointu v trase. Takze se da rict, ze veskere dalsi zlute semafory, ktere se mu pripletly do cesty k cili nebo k cervenemu semaforu, ignoroval (protoze kdyz uz ho to pustilo pres ten prvni zlutej, cesta se zablokovala pro nej).

Ted se mi ale obcas stava, ze vlak ma narizenou cestu pres 4 zlute semafory ... a i kdyz usek za nimi je obsazen vlakem, klidne mi to vlak do teto "slepe ulicky" pusti. V podstate tedy dojde k podobnemu efektu, jako bych pouzil cervene semafory. Ma nekdo tucha, jak presne funguje soucasna logika zlutych semaforu? Me treba napada, ze by to mohlo byt nastaveno tak, ze to proveruje nejen nasledujici, ale nasledujici dva useky - ale ne vic... ale to je jen hypoteza, kterou nemam overenou.

Václav

Už je to opravené, už to zase funguje jak má. Nevím, od které verze nightly, ale už to funguje zase správně.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Muhehe, takze vyrazovani zlutych semaforu z mist, kde je mohu nahradit jinymi, delam mozna zbytecne... i kdyz, jak se to vezme, pokud to funguje bez nich, tak to je fuk.

V podstate je princip jednoduchy - puvodne jsem pri krizeni daval zluty semafor pred a cerveny za ... a ted davam pred i za cerveny, jen ten za krizenim posunu az do takove vzdalenosti, aby se za nej vesel vlak a nezavazel v krizeni. U jednosmerneho provozu to neni problem, u obousmerneho je vhodnejsi pouziti zlutych navestidel.

Václav

Já vždycky dávám před žluté a za obyčejné červené - tedy kromě několika nádraží, kde mám poblíž nich výjezdy z DKV - a kde mám tedy před křížením výběr koleje, protože většina mých DKV má přes krátký koridor (kam se vejde jeden vlak) vjezd přímo do stanice.

Bohužel semafory výběru kolejí mohou být jen těsně před stanicí - tedy když nebudu počítat žluté semafory před každým nástupištěm. Jinak působí problémy. Myslel jsem totiž, že bych u jednoho nádraží udělal to, co mám použité na silnici - zřetězení výběrových semaforů.

Tak si totiž některé z aut mohou vybrat na které místo pojedou ještě dřív než dojedou až k semaforu, který je těsně před stanicí.

Jenže na železnici tam musí být spousta dalších semaforů - především žlutých, což by ale nevadilo, protože výběrové semafory zřejmě fungují na větší vzdálenost. Jenže výběrové semafory se chovají jako obyčejné červené - což znamená, že pustí vlak ať se na dalším úseku (ale ne tom, který je přímo za tím výběrovým semaforem) děje cokoli. To znamená, že já bych musel i za křížení dát žluté, nikoliv červené - a to by znamenalo, že vlaky budou stát před výběrovými semafory a nádraží bude prázdné.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Vaclav > ja zpravidla pouzival vyberove v tomto poradi (na dvoukolejne trati, tedy jednosmerny provoz):
trat - vyber koleje - zluty semafor - zhlavi - zluty semafor - peron - zluty semafor - zhlavi - blokovani vyberu koleje - cerveny semafor - trat

celkem bez problemu to takhle fungovalo, pokud jsem chtel vlakem jen projet a v nadrazi nezastavovat, stacilo mu dat waypoint do prvniho useku za cervenym semaforem - nebylo ovsem mozne ovlivnit, kudy vlak nadrazi projede, jel vzdy svou "optimalni" cestou, takze pokud mi tam cekal jiny vlak na nalozeni, je zle. Ale prujezd mozny byl - pokud byla v jednom okamziku prujezdna obe zhlavi i volna "optimalni" kolej. No a ted se mi sem tam stane, ze vlak pres ten zluty semafor projede na prvni zhlavi i v situaci, kdy je druhe zhlavi obsazene... takze zasvih.

Václav

A jen tak na okraj: jak vlastně fungují silniční cedule Vjezd na dálnici a Konec dálnice?

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Vaclav > jako omezeni rychlosti, lepe receno "zakaz vjezdu vozidel s maximalni rychlosti nizsi nez XX" a "konec zakazu...".

Ma to ale jeden hacek - jakou rychlost si dosadis za XX (uvedeno vyse) zalezi na tom, v jake dobe silnici stavis - tusim ze kolem roku 1950 je to 80km/h (takze mestske busy jezdi jinudy, ale dalkove tam muzou), okolo roku 2000 je to tusim 110 nebo dokonce 130km/h, coz muze byt v ramci ceskeho paku docela problem.

Sim

dotaz zrejme na VS: Jde nejak vnutit hre, aby se na semaforu rozsvitila zelena pouze ve smeru prujezdu vlaku? Standardne se na obousmernych semaforech rozsvecuje zelena obousmerne ... coz je v principu nesmysl, ale chapu, ze to ve hre nevadi a zjednodusuje to algoritmus.

VS

Možná by to šlo. Netuším teď ale jak moc jsou oddělené části grafiky pro jednotlivé směry a stavy.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Sim

Grafika prave oddelena je - pro kazdy smer je zvlast a u obousmernyho semaforu se pouze promitnou obe grafiky najednou. Coz se projevuje treba spatnym zobrazenim "C" ramu na semaforu u maglevu.

vlldy

Moc jsem ještě nepochopil semafory u železnic, je to hodně jiné než na jaké sem byl zvyklý a podle toho co jsem četl jsem to teda nepochopil, mám v tom myslím ještě větší guláš. Dám sem nějaké screeny a jestli by ste mi mohli poradit kde jaké typy postavit aby se vyhlo případným srážkám vlaků a aby jeden na druhého nečekaly. Dám sem jen nějaké základní a podle toho si odvodím který na co vlastně je...

-To je jednoduchá kžižovatka, jeden projede a ten druhý počká až první odjede a jede dál...


- tady jsou vedle sebe jedoucí dva vlaky -každý po své koleji ale jakmile dojedou k textilce potřebuju aby jeden zajel pro textil, druhý bude čekat než odjede a pak to taky naloží a odjíždí svou cestou.


- potřebuju aby ze spodu dojel vlak který vysadí ropu, (zastávka Rafinerie) potom pojede nahoru (kde riskuje srážku s vlakem co odváží plasty) naloží chemikálie ze zastávky Chemická a odjíždí směrem doprava. (později jede pro ropu a přijíždí spodem jako dřív.. )Jednousměrku předpokládám použít zvládnu jestli je to to samé jako jednosměrka na silnici.
Moc mi pomůžete a věřím že nebudu sám kdo to ocení :)

Václav

1. Doporučil bych postavit tam koridory (třeba krátké) s tím, že na výjezdu z nich budou jednosměrné žluté, na vjezdu do nich jednosměrné červené - vlastní křižovatka tak bude místem pro jeden jediný vlak - a všechny ostatní budou muset čekat, dokud se neuvolní oblast křižovatky --> jinak by hrozilo, že se vlaky zasekají a nakonec nepojede ani jeden


---->ČS-----ŽS>-----
   \<ŽS-----ČS</

ČS - červený obyčejný semafor
ŽS - žlutý semafor
>,< - směr jízdy

2. Opět případ pro žluté semafory - buď postavit obousměrné - nebo opět postavit koridory dle vzoru 1

3. Zde je lepší obě stanice sloučit do jedné - takže pak bude jedna, na které ale budou dvě nástupiště - nebo raději tři - pro každou linku jedno. A překopat linky - vlak s plasty může zůstat a bude odjíždět třeba z prostředního nástupiště, vlak  s ropu bude přijíždět k prvnímu nástupišti, vlak s chemikáliemi bude odjíždět z třetího. A na těch kolejích pak nebude třeba stavět semafory (tedy dočasně - než bude nutné rozšiřovat dopravu)

Takhle se obávám, že ta rafinérie asi nemá dost ropy, protože než se vlak vrátí k ropnému vrtu, aby vyzvedl další ropu, tak uplyne docela dlouhý čas - obzvlášť, pokud jsou cíl pro chemikálie i ten ropný vrt od té rafinérie docela vzdálené (což předpokládám).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

vlldy

1) Paráda něco takového jsem potřeboval.

2) ok to by mělo jít

3) To byl jen příklad, šlo mi hlavně o to aby jsem zjistil jak se které semafory kam hodí a k čemu vlastně jsou. U tohoto příkladu mi hlavně šlo o to, aby když budu spojovat dvě tratě v jednu (s tím že pojedou minimálně dva vlaky na jedné trati) tak abych věděl jaké semafory tam strčit.

Celkově je to docela mizerné (pro mě teda). Ve starší verzi to byl sice jediný typ ale daleko víc sem s ním uměl vyřešit situaci. Obávám se že když přijde další nováček jako já, bude raději stavět tunely ,mosty nebo vůbec tratě nespojí než aby došlo ke stavu kdy musí použít semafory.

Bylo by fajn kdyby bylo možné včetně těch "složitějších" semaforů použít i ty jednoduché. Je nějaká možnost (něco jako addon) jak dostat do hry obyčejné semafory ? Tím myslím tyhle:

Václav

No, dej tu křižovatku dál od té stanice - ať můžeš před stanici dát semafory.

Já vím o dvou semaforových add-onech - jeden je zde v české sekci, druhý je v francouzské (ale nejsem si jist, jestli je zveřejněn na té jejich centrále).

K semaforům které jsem nepopsal:

- semafor výběru koleje slouží k tomu, že vlak může vjet i na tu kolej v nádraží, kterou sice nemá v jízdním řádu, ale je zrovna volná a dostupná - to se hodí hlavně na těch nádražích, kde se pohybuje velmi velké množství vlaků. Těsně před jednotlivá nástupiště se postaví žluté semafory - a před výhybky pak jeden takový semafor

- dlouhé semafory slouží v podstatě k tomu, aby bylo možné postavit takové tratě jako je třeba 014 (Kolín - Ledečko), kde je jen pár stanic s více jak jednou kolejí (pouhých pět stanic včetně těch konečných - Ledečko, Uhlířské Janovice, Červené Pečky, Ratboř, Kolín) - kde se tak vlaky mohou minout - a kde musí čekat než předchozí vlak ve stejném směru či protijedoucí vlak přijedou na (další) nádraží (kde je více kolejí). Staví se podobně jako jsem napsal to schéma koridoru, ale s tím, že stačí, když bude na výjezdu z nádraží - a naopak na vjezdu nebude žádný semafor nebo tam snad smí být umístěn semafor výběru koleje a následně žluté semafory, ale ještě jsem to pořádně nezkoumal.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní