News:

Simutrans Chat Room
Where cool people of Simutrans can meet up.

České addons aneb naše lidová tvořivost-diskuze

Started by TommPa9, October 04, 2008, 07:42:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

VTPsim

Nepřipadají ti tak? Dělali jsme je podle kolejí u nás používaných... Jsou na SVN.
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

Lubak91

Do SVN jsem se nedíval. Jestli tedy jsou, tak se do nich nemusím pouštět.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VTPsim

#4272
Tak to je jiná ;). Už jsem je dělal dávno, zbývají jen koleje před rokem 1900.

EDIT:
Trošku jsem poupravil původní silnici - kočičí hlavy: přidána zimní verze, lépe fungující zatáčky, lepší vzhled. A zároveň jsem udělal nástřel asfaltové silnice. Tím by chtěl opět rozvířit diskuzi o silnicích, která tady probíhala dřív, ale nějak upadla v zapomnění. Chtělo by to nějakou koncepci - myslím že něco takového dělal Vladki...

Pro svoji velikost jsou silnice ZDE
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

Lubak91

Tak další depo volně inspirované Vršovicemi.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

#4274
 :thumbsup: Hezky. i kdyz na pohled bych v tom spis videl malou tovarnu nez depo. - city building "ind"

Ad koleje. pro standardni rozchod jich uz je vicemene dostatek, takze se klidne venuj necemu jinemu - treba uzkokolejce.

Ad silnice: dlazba je lepsi nez byla ale snesl bych jeste tmavsi, asfalt celkem fajn, akorat ti nejak nesedi rychlostni a hmotnostni limity v ikonce a v dat.

Nastrel casove posloupnosti silnic je zde: http://forum.simutrans.com/index.php?topic=553.msg132183;topicseen#msg132183
Ja jsem tehda vychazel ze silnic ktere existovaly v pak128 s tim ze jenom upravim intro/retire/speed. Takze se nebranim zmenam. V zasade jde zvolit dva ruzne pristupy: technologicky - blato, sterk, dlazba, ruzne kvality asfaltu, beton,... nebo podle vyvoje dopravnich predpisu a max rychlosti ve meste a mimo mesto. Moje tabulka vychazela hlavne z predpisu o max. rychlostech a na to byly naroubovany technologie (dlazba, asfalt).

Eklas: podle mne by stalo za to udelal zamkovou dlazbu jako texturu pro chodniky co se delaji automaticky ve meste kolem silnice. (sidewalk.png) To by pak bylo mozny pouzit i jako podklady k mestskym domeckum, pamatkam, nadraznim budovam a pod.

K sirce chodniku - at na to koukam jak koukam tak pri 16m policku mi na chodnik vychazi 2,5 m. To uz aspon na lavicku s odpadkacem staci, a s privrenyma ocima i na tu budku. A vchod do metra - no jak chces, ja si ho otocit umim, ale prijde mi logictejsi aby byl otoceny k ceste, kde je aspon ten chodnik, nez k bocni zdi cinzaku ktery je az tesne k okraji policka.

Lubak91

Je to jen hrubá stavba, u které se musí dodělat detaily. A asi ještě upravím texturu, protože takhle to vypadá na cihly a v reálu to jsou na růžovo natřené panely :::)
O městských stavbách zatím moc neuvažuji, ale něco by se mohlo zkusit.
Úzkokolejka je stejně moje dítě, tak až dodělám rozdělané zakázky, půjdu zase tam...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VTPsim

Vladki: Díky, tenhle rozpis jsem právě hledal ;) Stačí je rozepsat ty typy povrchů, představoval bych si to takto:



rychlost a typ
mimo města
10 km/h - polňačka, dřevěný most
30 km/h - štěrková, kamenný most
45 km/h - dlážděná, cihlový most
50 km/h - beton, bez středové čáry
50 km/h - asfalt, bez středové čáry
80 km/h - asfalt, středová čára
90 km/h - asfalt, středová čára
110 km/h - betonové panely, středová čára
130 km/h - asfalt (nebo beton?), středová čára
města
15 km/h - dlážděná ulice, cihlový most
35 km/h - betonová ulice bez středové čáry
35 km/h - asfaltová ulice bez středové čáry
50 km/h - asfaltová se středovou čárou
cesta

do roku 1905?
1750 - 1961?
1905 - 1935
1935 - 1950
1950 - 1961
1961 - 1976?
od roku 1976
1971 - 1997?
od roku 1997

1850 - 1935
1935 - 1950
1950 - 1961
od roku 1961
most

do roku 1905?
1172 - 1905
1905 - 1935
1935 - 1950
1950 - 1961
1961 - 1976
od roku 1976
1971 - 1997
od roku 1997

1850 - 1935
1935 - 1950
1950 - 1961
od roku 1961
tunel






1961 - 1997
od roku 1997
1971 - 1997
od roku 1997

1905 - 1935
1935 - 1950
1950 - 1961
od roku 1961
estakáda







od roku 1997
1971 - 1997
od roku 1997




od roku 1971
poznámky

na "vždy" zbytečná, most délkově omezit
Těžko říct, do kdy se tento typ silnic používal
Rozlišit graficky od městské?
Asfalt až od roku 1945, plně využíván od 50. let, předtím beton
Asfalt až od roku 1945, plně využíván od 50. let
Rozlišit graficky, nebo jen zvýšit rychlost?
Rozlišit graficky, nebo jen zvýšit rychlost?
Rok ukončení možná dřív
Používá se obojí

Rozlišit graficky od mimoměstské?; Dlážděné chodníky
Asfalt až od roku 1945, plně využíván od 50. let, předtím beton; Dlážděné chodníky
Asfalt až od roku 1945, plně využíván od 50. let; Asfaltové chodníky
Zámková dlažba jako chodník (nebo i dlažba, asfalt)?

Dlažbu ztmavím. S tím limitem hmotnosti si nevím rady, jak do tabulky zasadit.
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

Vladki

K asfaltu a betonu. Na dalnice se i dnes pouziva beton, akorat se lije kontinualne, tak by se v nem nemely udelat ty schody co jsou na D1. V asfaltu se mnohem rychleji vyjezdi koleje, coz je videt na nekterych ryhlostnich silnicich.

Nejsem si moc jist tim betonem pro prvorepublikove silnice. Spis bych rekl ze se z dlazby preslo rovnou na asfalt. Mozna s prechodem pres makadam (tarmac) t.j. sterk zpevneny asfaltem.

Hmotnosti taky vubec netusim kde vzit, ale zatim je ten parametr ignorovan.

VTPsim

Domníval jsem se právě, že se oba povrchy používají. Ale asi spíš na dálnicích dominuje opravdu beton. Taky nevím, jestli se panely používali jako povrch dálnic opravdu až do roku 1997.

Co se týče povrchů silnic před rokem 1950, je dost málo informací. Beton bych nechal pro meziměsto, ve městě bych zvýšil tedy jen rychlost 15 km/h na 35 km/h. Otázkou je, zdali udělat další (třetí) grafiku dlážděné silnice.

Hmotnosti bych ignoroval úplně, protože k takovým údajům se dostaneme horko těžko, a pro provoz v simutransu tento parametr nikdy nehrál velkou roli.

Dále nevím, kdy použít čáry u krajnic. U kterých typů silnic by to bylo vhodné a u kterých naopak...

Ad makadam: Ten byl používán ještě před betonem, ve druhé polovině 19. století. Ten by jsme tam mohli zařadit (náhrada za štěrk), přičemž obyčejná štěrková cesta by nahradila polňačku (jako nejnižší úroveň komunikací). Graficky to ovšem bude těžké zpracovat, když zřejmě neexistuje žádná předloha.
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

Vladki

#4279
Letopocty v te tabulce jsou hlavne podle zmen v predpisech. Myslim ze v 90 letech se tech dalnic moc nepostavilo. Ale mohlo by to byt takto: 77-97 betonove panely 110 km/h, 97-* lity beton 130 km/h a levnejsi asfalt 110 km/h

Hmotnosti a vydrz silnice maji smysl v experimental. Tam se mi casto stalo ze nakladak nemohl do mesta dokud jsem nevylepsil mestskou silnici. Take je tam nutno obcas silnici obnovit ale tak dluho jsem jeste nehral...

Makadam (tarmac) se pouziva i dnes na malo frekventovanych vedlejsich cestach (lepsi lesni/polni cesty). Bohuzel u makadamu je trochu zmateni pojmu. Anglicani pod makadamem mysli ciste sterkovou cestu (urcite technologie a velikosti sterku), zatimco u nas se to pouziva jako vyraz pro "tar-bound-macadam = tarmac" coz je makadam zality asfaltem https://cs.wikipedia.org/wiki/Makadam. A aby toho nebylo malo tak v nekterych anglicky mluvicich zemich si pri slove tarmac predstavi i moderni asfalt... Takze v dalsim textu myslim makadamem "sterk zality asfaltem" - levna asfaltka.

Bile cary: cim vyssi trida (rychlost) tim vic car. Takze treba 90km/h stred i kraj, 70-80 km/h jenom stred (nebo jenom kraj), 50-60 km/h mimo mesto bez car. Nevim kdy se vubec zacaly cary malovat ale myslim ze az po valce.

Tu 50 km/h mimo mesto (1935-1961) bych zvedl na 60 km/h - jednak at je tam znatelny rozdil proti predchozi 45 km/h, a pak tam i jsou autobusy ktere mely vyjimku z predpisu a mohly jezdit rychleji. Klidne bych nechal stejny vzhled asfaltu od 1935 az do dnes a odlisil to jen stredovymi a okrajovymi carami, sirkou krajnice a svodidly (na dalnici). Pripadne tu 60 km/h povazovat za tarmac (makadam) a dat ji trochu jinou barvu a mensi zatizitelnost a nechat naporad jako levnou silnici (bez car)

Stara dlazdena pro mesto by mohla mit svuj typicky chodnik, ktery by se lisil od defaultne generovaneho. Zkusim zjistit jestli ten default chodnik nejde mit ruzny pro ruzne casy.

PaT

Pri vás som zistil také veci ktoré som si myslel že v Simutranse ani nemôžu byť :D. A dalo by sa dať že v meste bude mať autobus vyhradení pruh alebo keby bola taká značka len autobusy, nakl. Vozidlá atd???

Vladki

Na to existuji dve (tri) znacky:

- zavora (celnice, myto,  a pod.) - pusti jen vozidla vybranych hracu
- minimalni rychlost - pusti jen vozidla schopna dosahnout vyssi rychlosti
- dalnice - kombinace minimalni rychlosti a jednosmerky.

PaT

Jj dik. A v otázke som sa zle vyjadril :D prvá otazka či by sa nemohol dať ten jazdný pruh pre autobusy. A druhá na ktorú si mi už odpovedal :D a ešte mám Pak128 cs 0.2.1 a jedna vec mi tam vadí :D prečo je značka zákaz vjazdu myslím že aj jednosmerka dáva opačne na koniec jedneho políčka a nie na začiatok ak ste ma porozumeli tak dík za odpoveď ak nie pokúsim sa to ukázať cez obrázok :D

Vladki

Vyhradit jazdny pruh nejde. Len celu cestu. Alebo pouzit elektricku - ta ma svoj pruh v strede.

Co sa tyka znaciek na konci policka - to je vlastnost simutrans ako takeho. Keby som tu znacku dal na zaciatok alebo stred policka tak by sa nevykreslila spravne na svahu a v zakrute.


VTPsim

Vladki: Šlo by to takhle - 110 km/h - Asfalt - Rychlostní silnice, 130 km/h - Beton - Dálnice.

Takže ten beton ve 30. letech nahradit tarmakem?

Právě jsem nevěděl, od kdy se čáry malovali. Ale asi zřejmě po válce. A svodidla mě ani nenapadli. To je dobrý nápad hlavně u dálnicích a rychlostních silnicích. Někde jsem narazil na svodidla jako samostatný objekt - addon (už ale nevím kde). Což by šlo zároveň zpracovat klasické červeno-bílé zábradlí často vídané nejenom ve městech.

Se zvýšením rychlosti souhlasím. 5 km/h moc rozdíl není.

A různé defaultní chodníky by to chtělo, jinak by to vypadalo divně (a hlavně nereálně).
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

Vladki

#4286
Quote from: VTPsim on January 09, 2016, 09:57:06 PM
Vladki: Šlo by to takhle - 110 km/h - Asfalt - Rychlostní silnice, 130 km/h - Beton - Dálnice.
Takže ten beton ve 30. letech nahradit tarmakem?
ano, ano

Quote
Právě jsem nevěděl, od kdy se čáry malovali. Ale asi zřejmě po válce. A svodidla mě ani nenapadli. To je dobrý nápad hlavně u dálnicích a rychlostních silnicích. Někde jsem narazil na svodidla jako samostatný objekt - addon (už ale nevím kde). Což by šlo zároveň zpracovat klasické červeno-bílé zábradlí často vídané nejenom ve městech.

Svodidla pro dalnice bych kreslil jako frontimage - inspirovat se pujde ve zdrojacich pak128.
Jako samostatny objekt to bude fungovat podobne jako lampy nebo trolejove vedeni - tim padem to nepujde dat na elektrifikovanou silnici. Mam odnekud stazenou i zvukovou barieru a patniky, nekde jsem videl i addon se stromoradim. Zkusim to dohledat a dat odkaz. Cervenobily klandr? Proc ne, ale ten nikdy nebyva moc dlouhy. Mozna jako soucast tramvajove zastavky - http://mapy.cz/zakladni?x=16.5956324&y=49.1771982&z=15&source=pubt&id=15208741


Quote
A různe defaultní chodníky by to chtělo, jinak by to vypadalo divně (a hlavně nereálně).
zkusim se pozeptat...

Zeptal sem se - odpoved je zde: http://forum.simutrans.com/index.php?topic=15137

Shrnuto - zustal bych u jednoho typu chodniku - i kvuli jeho moznemu pouziti jako podklad pod mestske budovy. Nemusi to nutne byt ten prevzaty z pak128. Jednotny chodnik vypada fakt moc hezky - viz treba pak192.comic. Pro pripad ze chces opravdu jiny chodnik, tak je potreba ho udelat jako soucast cesty nebo jako wayobj (treba spolu s lampama).

Vladki

#4287
Quote from: VTPsim on January 06, 2016, 08:19:46 PM
Trošku jsem poupravil původní silnici - kočičí hlavy: přidána zimní verze, lépe fungující zatáčky, lepší vzhled.

Ahoj, trochu sem je otestoval - mas tam jednu zasnezenou dlazdnou T krizovatku spatne otocenou.
A jeste prosim odlisit stinovani pro mirny a strmy svah. Ted maji stejny odstin a vypada to divne.

Jeste jedna vec - pust si nocni rezim - na obou silnicich jsou svitici tupky. Doporucuju pouzit http://forum.simutrans.com/index.php?topic=9500 pro odstraneni.

jk271

Pokud se někdo chystáte předělat stávající silnici, odstraňte, prosím, alfa kanál. Silnice pro mírný svah je dostačující, nemá cenu dělat silnici i pro strmý svah (kromě polňačky).

VTPsim

jk271: Že to ani nezlobilo, mě to vždycky při zapnutým alfa kanálu dělalo průhlednou barvu neprůhlednou. Proč by nemohla být silnice pro strmý svah? Podle mě je u nás docela hodně silnic, který mají vysoký úhel stoupání (horské oblasti).

Vladki: Zapomněl jsem to otočit i u zimní verze - opraveno. Strmý svah a mírný svah rozlišen.

Na tyhle věci používám shades (od autora VS), jenom mě nenapadlo, že to bude zlobit i u silnic (problémy to dělá hlavně u budov). Taky se na to podívám.

Quote from: Vladki on January 09, 2016, 10:07:03 PM
Shrnuto - zustal bych u jednoho typu chodniku - i kvuli jeho moznemu pouziti jako podklad pod mestske budovy. Nemusi to nutne byt ten prevzaty z pak128. Jednotny chodnik vypada fakt moc hezky - viz treba pak192.comic. Pro pripad ze chces opravdu jiny chodnik, tak je potreba ho udelat jako soucast cesty nebo jako wayobj (treba spolu s lampama).

Samozřejmě jsem to myslel tak, že by v jedné chvíli byl chodník jenom jeden. Přesto si myslím, že pro různá období by měli být tematické chodníky tak, jak v té době opravdu vypadali. Nelze ten defaultní chodník omezit časově? Jako že by se v průběhu let obměňoval?
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

Vladki

Chodnik casove omezit nejde. Takze jedina cesta je namalovat ho rovnou jako soucast mestske silnice. Pak128 to tak koneckoncu ma. Diky tomu jde i udelat viditelny obrubnik.

Kazdopadne by bylo dobre mit k tem alternativnim chodnikum vzorove policko cele vydlazdene k pouziti jako podklad pod budovy ze stejneho obdobi.

Strmy svah. V nejake prechozi diskusi se to resilo, ze double bude jenom polnacka. I kdyz ja byh se primluvil za vsechno krome dalnice.

Alfa kanal - makeobj ho ignoruje, akorat pri kompilaci hodi hlaseni.

jk271

Quote from: VTPsim on January 12, 2016, 06:10:13 PM
jk271: Že to ani nezlobilo, mě to vždycky při zapnutým alfa kanálu dělalo průhlednou barvu neprůhlednou. Proč by nemohla být silnice pro strmý svah? Podle mě je u nás docela hodně silnic, který mají vysoký úhel stoupání (horské oblasti).
Pokud budeme mít silnici pro strmý svah, zbavujeme se možnosti mít tak strmý svah, do kterého již silnice postavit nejde.

trimr

pokoušel se někdo o československou střelu?

Lubak91

So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

trimr

pardon, slovenskou střelu, nejrychlejší vlak své doby, překonalo ho až pendolino, trasa Praha, Brno,  Bratislava a zpět. Od Tatry


VTPsim

Quote from: Vladki on January 12, 2016, 08:32:45 PM
Chodnik casove omezit nejde. Takze jedina cesta je namalovat ho rovnou jako soucast mestske silnice. Pak128 to tak koneckoncu ma. Diky tomu jde i udelat viditelny obrubnik.

Kazdopadne by bylo dobre mit k tem alternativnim chodnikum vzorove policko cele vydlazdene k pouziti jako podklad pod budovy ze stejneho obdobi.

Strmy svah. V nejake prechozi diskusi se to resilo, ze double bude jenom polnacka. I kdyz ja byh se primluvil za vsechno krome dalnice.

Alfa kanal - makeobj ho ignoruje, akorat pri kompilaci hodi hlaseni.

Jako součást silnice je asi nejlepší varianta. Tím políčkem myslíš políčko, které obsahuje na celé ploše texturu chodníku (jestli jsem to dobře pochopil)?

Já se taky přimlouvám za vše kromě dálnic. Dva stupně kopců vypadají lépe i s pohledu silnic, a zákazem stavět silnice do strmého kopce by takové kopce s dopravního hlediska naprosto postrádali smysl.
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

Vladki

S tim chodnikem si me pochopil naprosto presne.

Vladki

Eklas: nova verze zastavek je mnohem lepsi. Jen tak dal. :thumbsup:
- vchod do metra se porad spatne otaci. Zkus si ho rucne postavit vchodem k silnici a otacej mapu. Jednou bude vchodem k silnici, podruhe na opacnou stranu.
- zastavky s tim zlutym dole (integrovany odpadkovy kos?) vypadaji jako by bylo po kolena pod zemi - ta zluta cast by mela byt vyssi.
- kurzor - pekny, jeste hezci by byl kdyby vyplnoval ten kosoctverec policka.
- ikony - proc ten modry pruh? Pokud to mela byt barva hrace, tak si se netrefil, pri zmene hrace zustava modry.
- ikony - nechapu to cislo 1 a 2. Logictejsi by mi pripadalo opacne - jednostranna a oboustranna
- ikony - je tak trochu zvykem davat na ikony maly symbol, jestli je zastavka pro cestujici, postu nebo naklad.
Sablona zde: http://graphics.simutrans.com/displayimage.php?album=8&pid=74#top_display_media
Nebo muzes pouzit VTPSimovy: http://forum.simutrans.com/index.php?topic=553.msg142128#msg142128


eklas

děkuju za odezvu  :)

-jo, ten vstup do metra... no, kouknu se na to
-koš klidně zvednu a u novějších zastávek ho asi úplně smažu, u většiny v reálu stejně nejsou
-ty čísla na ikonách prohodím
-z modrého pruhu udělám levandulově fialový, zároveň se tím vyřeší ten chybějící symbol (fialový pruh jako fialový sloupec cestujících čekajících na zastávce)
Let's focus on the urban planning, guys.

Vladki

No nevim, jestli fialovy pruh nekomu evokuje cestujici... mne teda moc ne.

Mame sice svuj pak, ale nemusime mit za kazdou cenu vsechno jinak.

PaT

1 otázka čo sa týka obitných budov a tá je či by sme nemohli využiť aj tie z pak128 architektúra niektorých budov rozdielna v realite na česku a slovensku až tak rozličná nieje (len môj názor :D )

Vladki

No, ono mozna bylo zbytecny se snazit o cely pak. Stacil by addon ceskych vozidel, navestidel apod, a domecky, prumysl a cesty nechat puvodni. No ale uz mame svuj pak tak bychom se s tim meli popasovat. Me dost vadi ze nemame jednotny styl budov. Neco je hodne komixove (tommpa9, vtpsim), neco zase renderovane (lubak). Chtelo by to nejaky navod, spolecna pravidla, tak jak je ma napr. Pak128.Britsh nebo komixove paky.

Lubak91

Já sám netuším, proč se tu nikdo jiný až na světlé kusové výjimky nesnaží dělat addony jinak než ručně. Svého času přišel Sim s převratnou metodou šablon a zmenšených obrázků z traffic screensaveru, u které se dalo doslova mluvit o pasové výrobě :D Mělo to sice některá omezení, ale dosahuje se dobrých výsledků.
Já když začínal, tak jsem samozřejmě po nedlouhé době přešel z ručního kreslení na simovu metodu a poté jsem se jí ještě snažil vylepšovat. Později jsem přešel na zmenšeniny z modelů pro MSTS, což je stále nosná metoda. Konečná a ne jistě poslední metoda jsou rendery že SketchUpu, protože k blenderu jsem stále nějak nepřičichl...
Přitom to není nijak složité...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VTPsim

Sice to není nijak složité, ale už jsem se to tak naučili dělat ručně už se to asi nepřenaučíme. Já osobně k jiným metodám nemám důvěru. Prostě to není ono. Samozřejmě některé moje věci vypadají hodně jednobarevně, ale to i díky novým znalostem s rastrovou grafikou a jejími editory snažím zlepšovat. Pravdou je, že na budovách je komixovost velká, ale i to jde upravit ručně. Jiné typy výroby grafiky nejsou prostě tak věrné. Ale je to jen můj názor ;)
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469