News:

SimuTranslator
Make Simutrans speak your language.

České addons aneb naše lidová tvořivost-diskuze

Started by TommPa9, October 04, 2008, 07:42:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TommPa9

Vážně? To mi ušlo! Nebo jsem ho jenom nepoznal :(

Mimochodem aktualizoval jsem lokomotivy (všechny dříve vydané) Snížil jsem jim po dohodě se Simem "převody" aby neuháněly jako namydlenej blesk :D Takže teď už mi jenom musí někdo říct, jak moc dobře/mizerně se na nich vydělává abych při nejhorším sáhl na jejich provozní náklady

!!!AKTUALIZACE!!!
Elektrické lokomotivy
Dieselové lokomotivy
3 ks ČD Cargo lokomotivy

!!!NOVINKA!!!
Parní lokomotivy

Václav

#526
Problém není s tím, že uhánějí jak namydlený blesk, ale s tím, že díky vysokým převodům je jedna lokomotiva schopná utáhnout nákladní vlak o délce osmi polí (např. jedna lokomotiva řady 140 je schopná utáhnout asi čtrnáct vagonů s jaderným palivem). To je poněkud divné - ale velmi výhodné.

Tady je odkaz na stažení lokomotivy Taurus jak v původním vybarvení, tak v hráčově barvě: Taurus - a dokonce v variantách hned tří dopravních společností, které tuto lokomotivu provozují: DB, ÖBB a MÁV. Je to na japanese.simutrans.com.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

no už je to opraveno tak to někdo vyzkoušejte a dejte vědět :D v případě nutnosti se podívám na zoubek i těm jejich nákladům... ale zatím si nikdo neztěžoval takže jsou ceny asi v normě :D Taurus si vyzkouším :D

TommPa9

Oprášil jsem projekt Škoda 03T Astra co na ní říkáte?

benpat

Vypadá dobře, akorát bych ubral na tmavosti té modré na sklech a ta žlutá je trvalá nebo hráčova barva?

TommPa9

No ta modrá na skle je provizorní než vyreším lišty kolem nich. žlutá není hráčská barva-je to barva PMDP...

MHD

Udelal bys také verzy trolejbusovou?

Tj. ve dat-Souboru

obj=vehicle
name=Škoda 03T Astra
waytype=road
copyright=TommPa9
engine_type=electric

TommPa9

Nejsem si jistý, jestli v Praze jezdí Astry... teoreticky by to neměl být problém. Jen nevím jestli by to odpovídalo vzhledu ostatních trolejbusových tramvají. Mám pocit že jsou oproti klasickým vlakovým tramvajím větší a širší-to by mohlo dělat potíže při hraní (dělat potíže=vypadat blbě).

Primárně jí připravuju jako vlakovou tramvaj ale pokud vím, tak MHD kdysi někam na forum nahrál partyzánsky zabavené plány silničních tramvají takže by si je mohl případný zájemce upravit... ovšem to by nejspíš znamenalo změnit lak z plzeňského žlutošedého na pražský...

A hlavně. Astra je můj hodně starý projekt, kterému zas až tak moc nevěřím a hlavně mě nebaví pozicovat tramvaje... mimo to by se nejspíš pro Prahu hodily staré T3, T6A5, KT8D5 nebo třeba současné 15T ForCity... přiznám se že tramvaje nejsou zrovna moje silná stránka a proto je !většinou! nekreslím...

Václav

Poznámka k nové verzi elektrických lokomotiv a k parním lokomotivám: jelikož jsem zatím v roce 1968, tak mám z elektrických lokomotiv dostuponou jen řadu 140 a 141 a také červenou laminátku. Nový převod u bobiny se zdá docela dobrý, ale parní lokomotivy by asi mohly dostat lepší převod. Zdá se mi poněkud nešťastné, aby Albatros utáhl jen dva poštovní vagony (jedná se o ten od Ravena RA BTx 050 nebo tak nějak, ale addonové vagony jsou úplně stejně těžké).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

U parních lokomotiv se to má tak, že k nim přijdou lehčí dobové vagony (na které se vehementně čeká) v případě, že by i pak nebyl dostatečný převod (výkony jsou buď pracně hledané s pomocí strýčka Googla-doufám že správné) určitě je přepracuju :D

TommPa9

Jedna drobnost:
Už delší dobu mě štvalo, jak jsem odflákl lakování trolejbusů škoda 8tr a tatra 400T. správně by měly mít oba tyto stroje stejné barvy. proto jsem se rozhodl přelakovat 8tr na správné barvy-výsledek sosejte tady:

Sim

VaclavMacurek > ono je to tak, ze s postupem doby sice stoupa rychlost a prepravni komfort, ale zaroven hmotnost vozidel a rozmery stoupaji jeste rychleji. Takze paradoxne, pokud chces prepravit 100 lidi z mista A na misto B v roce 60, potrebujes na to vetsinou mene energie, nez o 50 let pozdeji - s vyjimkou situace, kdy i v roce pouzivas vozidla z roku 60 :-)

Dale je tu fakt, ze parni lokomotivy dosahovaly hodne velkych vykonu (kterych se dieselum nikdy nepovedlo dosahnout), ale byly hodne tezke a jejich provoz nebyl prilis efektivni (treba fakt, ze v realu priveze masina vlak do cilove stanice a zpatky ma jet az druhy den, takze se musi topit celou noc aby ohen nevyhasnul). K dieselovemu pohonu se sahlo hlavne z duvodu snizeni nakladu nez kvuli vetsim vykonum a rychlosti prepravy. U dieselu bylo diky ruznym systemum prevodovky take mozne efektivneji vyuzit vykon (ted uz v podobe tociveho momentu) motoru a protoze tech systemu je vice (hydrodynamicky, hydromechanicky, elektricky), mame u ruznych dieselem pohanenych vozidel rozdilne hodnoty ucinnosti prevodu.

U elektricke trakce pak doslo k dalsimu narustu efektivity, odpada nutnost vozit si zdroj proudu a vykon je mozne ridit jeste efektivneji. Prakticky odpada prevodovka, motory jsou zpravidla primo v podvozku a ucinnost celkoveho prevodu vykonu na taznou silu dale roste. Rozdily u elektrickych lokomotiv potom jsou v systemu rizeni, zda se jedna o odbocky trafa nebo o menice...

No a ted proc to vsecko pisu :-) V podstate pro vysvetleni, proc je u pary vseobecne pomer vykonu ke skutecne tazne sile o neco nizsi, nez u dieselu - zhruba to odpovida situaci, kdy albatros uveze zhruba to same co sergej - ovsem zatimco sergej to rozhulaka maximalne na stovku, albatros muze jit dal, ale jen za situace, ze mu na to zbyde sila.

Václav

Včera jsem si ale ověřil jednu věc, kterou jsem tušil delší dobu: převod funguje rovněž jako akcelerace - pokud při sestavování soupravy v depu ukáže, že souprava již nepojede plnou rychlostí (a tady jsem našel zřejmě chybu při výpočtu), tak stejně tou rychlostí pojede, jen bude déle trvat, než tu rychlost nabere - čím nižší převod, tím déle mu při přetížení trvá, než nabere plnou rychlost.

A teď k té chybě: měl jsem koupeny dvě lokomotivy řady 140 a za ně jsem chtěl přidat vagony pro paletové zboží (resp. je vyměnit za nové). Původní měly určitou hmotnost a určitou kapacitu, nové měly stejnou hmotnost a stejnou kapacitu (myslím, že 16 tun vagon a 24 palet kapacita), ale nové měly vyšší maximální rychlost. Z nějakého důvodu mi však hlásil, že vlak nepojede maximální rychlostí již při nižším počtu vagonů - tohle je mi záhadou. Jestliže oba vagony měly stejnou hmotnost a stejnou kapacitu, pak by maximální rychlost těch vagoů neměla hrát roli.

Že je SBB Re460 schopná při maximální rychlosti vagonů pro ropu a ropné produkty utáhnout všechny vagony (při délce vlaku osm polí), to se dá pochopit - lokomotiva má výkon 6100 kW a maximální rychlost 230 km/h, zatímco ty nejrychlejší vagony pro ropné produkty (ale jen z výchozí sestavy) mají pouze 110 km/h. Než tedy stoupne zatížení natolik, že není schopná jet ani 110 km/h, tak může táhnout mnohem více vagonů - ale to, co jsem popsal výše, je mi záhadou.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

Taky jsem si toho už všiml... záhada nad záhady... Neví o tom někdo něco bližšího? Třeba Vláďa?

Sim

VaclavMacurek > ta rychlost, ktera ti vychazi v depu - je tam teoreticka maximalni a pak dosazitelna maximalni - je vicemene jen orientacni. Teoreticka maximalni slouzi pro vypocet zisku, pokud je to zohledneno v systemu pocitani (coz treba pri preprave lidi zohledneno je ale pri preprave uhli neni), dosazitelna je zase pro tvoji informaci, jestli vlak vubec te teoreticke maximalky ma sanci dosahnout. Nerika to nic, jestli ji ve hre pri jizde dosahne nebo ne, protoze to zavisi na spouste faktoru - nalozeni, stoupani/klesani, zatacky, delka rovneho useku a tak dale.

Zaroven je potreba uvazovat tak, ze ten prevod je proste cislo, kterym se nasobi hodnota vykonu pro fyziku a v realu by znamenalo neco jako ucinnost prenosu vykonu. Mozna je to slozitejsi, ale zjednoduseny priklad. Dve lokomotivy se stejnou hmotnosti a stejnou maximalni rychlosti, jedna o vykonu 1000kW s prevodem 1,0 a druha 500kW s prevodem 2,0 - predpokladam, ze v provozu se budou chovat obe zcela identicky.

Podobne to bude, pokud budeme resit stejne vykonne a tezke lokomotivy se stejnym prevodem, ale ruznou maximalni rychlosti - dokud ji vlak nedosahne, budou se obe soupravy chovat identicky (jen uctovani se muze u urcitych komodit lisit). Pokud napriklad budu mit uhelny vlak s vagony s maximalkou 130, na trase s maximalni povolenou rychlosti 110 bude jedno, esi ho povezu esem nebo rychlym esem (ted predpokladam, ze vykon i hmotnosti by byly stejne, pricemz se samosebou muzou lehce lisit.).

TommPa9

no jo ale pořád je tady otázka jak vlak se stejnou lokomotivou, stejným počtem stejně těžkých a stejně naložitelných vagonů ovšem s jinou rychlostí může při nasazení rychlejších vagonů jet pomaleji... (doufám že Vaška dobře chápu)

Václav

Přesně, tak. Chápeš mne naprosto správně.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Jde o to, jestli jede pomaleji i ve skutecnosti, nebo jen v depu ukazuje pomalejsi hodnotu... doma vyzkousim a uvidim.

VS


My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!


TommPa9

#545
První pokus o nákladní vagon (pro dnešek Falls)

Komentář neuškodí :D

benpat

Tome dobrý, ale neměl by být tmavě hnědý?

TommPa9

se světlejší hnědou se líp operuje :D navíc prý by měl být časem přetřen na modro...

Václav

#548
Proč na modro? Aby byl v hráčově barvě? To mi už lepší přijde, když zůstane v téhle barvě - nebo když bude v hráčově barvě jen horní část. Ale jinak vypadá celkem dobře - až na horní část. Ta by měla být otočená - aby se rozšiřovala směrem dolů.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

#549
to je fals-z :D ten s obráceně se rozšiřující horní částí

máš pravdu je to blbě! Já si blbě zafixoval nákres (a pak jsem ho nechtěl hledat) tím pádem jsem místo  /____\  udělal \____/ večer to překreslím (pokud budu mít náladu)

Přebarvování na modro není můj nápad ale nápad ČD Cargo...

Václav

Aha. Tak doufám, že nebudou mít zadán rok odchodu do důchodu.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

vehicle.motorak.M131.1.pak

... na stejnem miste je dalsi pokusna verze hurvinka ... tentokrat vcetne nekolika variant pripojnych vozu (z hlavy ani nevim, kolik presne) ... a bude jich vic :-D

TommPa9

Quote from: VaclavMacurek on April 28, 2009, 09:40:01 AM
Aha. Tak doufám, že nebudou mít zadán rok odchodu do důchodu.

Jak který... hnědý (rezavý) budou mít důchod, modrý začnou kolem roku 2012 (asi) ty by měly být bez omezení (rok uvedení je jen orientačí i když s přebarvováním se už prý začalo :D

Sim

Mno, asi takhle... tech barevnych variant je uz v soucasnosti spousta, i v minulosti nektery rady nakladnich vozu modry uz od vyrobce. Takze jde spis o to, jestli je snaha modelovat konkretni typ vagonu - pak by to chtelo i ve spravnem nateru se spravnymi daty zacatku dostupnosti a rozumne zadanymi odchody do duchodu - bud ve chvili, kdy je nahrazen novym typem, nebo kdy se ve vetsi mire prestava pouzivat... pripadne si dat nejakou fixni dobu zivotnosti, treba 25 let.

TommPa9

Asi tak nějak... Mimochodem po několika neúspěšných pokusech o překreslení Fallsu jsem zjistil, že nakreslit ho tak, jak má vypadat je pro mě v podstatě věcí nemožnou, proto ho nejspíš nechám v tom stavu v jakém je... jinak mám na "stole" další vagon. tentokrát opět otevřený vagon Es.

TommPa9

Dnes jsem nahrál na forum balíček parních lokomotiv s upraveným převodem takže mohou jezdit svižněji a rychleji s větším počtem vagonů

Sim

Ja jen doplnim, ze se jedna vicemene o korekci, pri ktere byla zapocitana i vlastni hmotnost lokomotivy. Pri prepoctu jsme vychazeli z realnych dat, tedy skutecne dosazene maximalni rychlosti s danym zatizenim a ted by to melo vice odpovidat realite - v minule sade totiz dochazelo k tomu, ze papousek utahnul vice nez albatros ... duvodem byl fakt, ze albatros tahne "navic" jeste zatracene tezkej tendr.

No a abych taky trochu udelal chute, mam pripravenou sadu Rybaku vsech moznych variant vcetne postovnich a sluzebnich vozu, dale pripojny vuz rady Bam a snad se brzy dockate i oficialniho vydani Hurvinka + prislusnych pripojnych vozu. Zatim je je mam v testovacim rezimu, kvuli velkemu mnozstvi variant je nechci vydavat ukvapene abych pak nemusel menit jejich oznaceni. Ale tesit se muzete uz tedka :-)

TommPa9

!!!NOVINKA!!!

Po delší době přináším parní lokomotivu řady 475,1 neboli Šlechtičnu


Skoda 475.1 Slechticna
rychlost: 100 Km/h
v letech: 1948-1984

TommPa9

!!!UPOZORNĚNÍ!!!

Ze zde popsaných důvodů došlo ke ztrátě celé řady addonů. Předpokládám že jejich autoři mají zarchivované veškeré náležitosti pro obnovu. Momentálně celá řada odkazů v této diskuzi (většinou na moje vozidla) ztrácí smysl. Nicméně o Vaše (doufám že) oblíbené addony nepřijdete. Pokusím se je v co nejbližší době všechny nacpat na Xlivesovy stránky.

Sim

Po nejake dobe se zase hlasim ... rekneme ze je to takovy prehled, jak se u me ted veci maji:
- hurvinek M131 a pripojnaky jsou stale jeste ve zkusebni fazi, ziskal jsem nove informace o jejich naterech a budu tam delat zmeny
- spolu s hurvinkama pripravuju i motoraky (a jejich pripojne vozy) rady M232, M242 a M130, problem je, ze nektere pripojne vozy se pouzivaly k nekolika motorakum, takze to musim pripravovat vsechno najednou, abych neco nemel dvakrat nebo na neco nezapomel; odmenou za trpelivost pro vas bude nekolik barevnych verzi, podle toho, jak se skutecne s postupem casu menily natery
- mam temer pripraveny ke zverejneni vagony rady Calm/Bam, ovsem stale doufam, ze se mi povede sehnat nejake informace o motoracich rady M284, ke kterym byly zminene vagony primarne staveny. Pokud by mel nekdo jakoukoliv informaci o techto motorovych vozech (obrazek, fotku, vykres, parametry), nevahejte se ozvat - hodne mi to zjednodusi praci.
- vratil jsem se k pripojnym vozum pro motoraky 852/853/854 ... mel jsem chyby v barevnem provedeni, pocet a rozmisteni okynek jsem bral z neduveryhodneho zdroje a zaroven jsem opravil chybne oznaceni vozu rady Bdtn. Predpokladam, ze v dohledne dobe jeste vytvorim chybejici 055 BRn a 056 Bdt ... a tim by mela byt tato rada kompletni a bude nasledovat zverejneni.