News:

Simutrans Sites
Know our official sites. Find tools and resources for Simutrans.

České addons aneb naše lidová tvořivost-diskuze

Started by TommPa9, October 04, 2008, 07:42:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sim

benpat > dik za upozorneni, to je presne to, o cem jsem mluvil. V diskusi, kde jsem fotky objevil, se mluvilo o rade 010 a jiny zdroj dat jsem nemel. A z mezinarodniho kodu na boku vozu to pro zmenu vycist neumim :-(. A i kdyz vim, ze uprava 010 na 011 spocivala mimo jine v pridani prubezneho kabelu pro dalkove/viceclenne rizeni, nedocvaklo mi to. Odpoledne opravim :-)


Sim

Neprimo... objevil jsem nahodou diskusi (kterou uz ted bohuzel nemuzu najit) a tam byl link na uvedeny obrazky na k-reportu. Jenze primo do diskuse, ke ktere byly obrazky urcene, jsem se nedostal :-(

To je ale v tuhle chvili vedlejsi, dulezitejsi podle me je, ze jsem pred chvilkou nahral opravenou verzi na web ... takze muzete sosat, link je stejnej.

TommPa9

Zdravím. Narazil jsem na jeden problém. Rád bych vozový park českých parních lokomotiv doplníl o lokomotivu řady ČSD 636.0, jezdila i pro maďarské MÁV jako řada 601. To vše jsem zjistil, našel jsem i jeden poměrně zajímavý nákres


nicméně můj největší problém se tím nevyřešil! Nemám totiž ani ánung jak byla tahle plechovka dlouhá! Pokud by to někdo věděl nechť mi to prosím přes forum sdělí.



Sim

TommPa9 > pokud je to ona tak ma i s tendrem 23 metru.

TommPa9

#602
to je přesně ona! Jinak tedr je věc dost proměnná... je otázkou s jakým z tendrů má 23 metrů... nicméně to dost pomůže! já si jí odhad tak na 14-15 metrů bez tendru...

Když už jsme u páry je nějaká lokomotiva která vám chybí? parní samozřejmně!

benpat

#603
Sime, další barevná lahůdka. Do vozů BDs bylo dosazeno CZE a bylo přeplyšováno, označení vozu BDsee. V provozu jsou určeny k Bmteeo (reko Bmto).
Proto ty barvy:



Nechceš ho udělat?

Václav

Nic proti, ale znám hezčí - ale ty vlastně naším územím jen projíždí. Jsou to krásně modré vagony mezinárodního rychlíku Hungaria.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Mno, ja sem z toho trosku rozpacitej. Samosebou chapu dosazeni CZE a vicemene i prizpusobeni barev patrum. Ale ne v pripade, ze by mela byt schvalena dlouhodoba koncepce firemnich barev.

Proste se v tom balkanu nevyznam. Jednak v tom maj drahy samy nejasnosti (prototyp je jinak nez navrhovane barevne schema), dvojjak zatim jezdi jen a pouze jedna masina a jeden vagon, i kdyz slibovano bylo, ze vse v novem laku uz bude prave v balkanu.

Kazdopadne neni problem tenhle vagon udelat, ve hre to bude zajimave zpestreni. Pocitam, ze herni parametry budou stejny jako BDs.

benpat

Jo vše stejné jako BDs. Co se týče Najbrta tak se mělo lakovat až od druhé poloviny roku. Celkem je už 163 257, 242, 1x A a B. Ono už celkem začne být modro. Jinak ta 242

Sim

eee to je hnus :-(  napadne mi to pripomelo jeden obrazek:


TommPa9

Quote from: benpat on June 29, 2009, 12:26:34 PM
Jo vše stejné jako BDs. Co se týče Najbrta tak se mělo lakovat až od druhé poloviny roku. Celkem je už 163 257, 242, 1x A a B. Ono už celkem začne být modro. Jinak ta 242

chudák plecháč :( ten "balkán" mu vůbec nesluší červeno krémová polomáčená byla lepší

Sim

benpat > mimochodem, jen me tak napadlo (podle toho, ze dokazes sehnat informace, ktery se vetsinou jen tak nekde nepoflakujou) ... ty mas neco s drahama spolecnyho? Ne ze bych ti chtel nadavat na to, ze u nas jezdi vlaky tak jak jezdi, ale porad marne patram po nekom, kdo by dokazal zodpovedne rict, jaka verze balkanu pro vagony plati. Jestli verze prototypova (tedy ta, co je na jednom Acku) nebo verze navrhovana (tedy to co je na obrazcich).

Jde mi o to, abysme tu nekreslili neco podle jedne varianty a oni nakonec budou na vagony malovat neco uplne jinyho. Zatim jedina shoda je na lokomotivach, kde se mi to libi nejmin :-(

TommPa9

Když jsme u lokomotiv, nevím jestli jsem to už neříkal, ale teď po zavedení balkánu i do hry bude hraní v podstatě peklo! Nebojím se to říct. Mezi lokomotivama totiž budou sotva znatelené rozdíly v počtu, pozici a tvaru oken, uspořádání světel a to je vše! U starého nátěru se to dalo nějak zaobalit jiným stylem lakování.... ale v balkánu se to neschová! jenom pro informaci přelakování všech lokomotiv s podobným tvarem jako plecháč (takže většina lokomotiv do příchodu 162/163, 326/363 a 371/372) zabralo zhruba 20 minut! takže prozrazeno-většina elektrických lokomotiv už je připravená na balkán ale má to smysl? vždyť pak ztratí hra tu poutavost-pestrost! Teď když bude všechno modrošedý

benpat

Když už je máš tak je vydej. Ono záleží na každém jestli balkán bude používat. Já třeba jo. Třeba jen 2 lokomotivy, ale jo. Nevím sice jestli budete dělat i vozy, ale balkánem se dá odlišit třeba přepravní kategorie SC, IC, EC, Ex... atd.

Sim

#612
benpat > balkanovy vagony delat chci, ale nevim jak... viz muj predchozi prispevek


Jinak jsem si trosku hral:

vagon rady BDsee454 je pridan do puvodniho souboru BDs

benpat

Sime, jsem jen fanda železnice takže z hruba vím co se kde děje. Co vím tak na vozech u balkánu se měnila barva dveří a možná se požil tmavší odstín světlé modré. Viz foto prototypového Bčka a prototypového Ačka.
Jinak toto byla zatím jedíná verze balkánu co jsem viděl.

A malý bonus k bonusu od sima:

Sim

#614
benpat > kdyz ty skutecne natrene vozy porovnas s tim prehledem cos uvadel nebo treba s touhle fotkou

vidim tam nasledujici rozdily:
dvere - plan a skutecne A ma dvere tmave, skutecne B ma dvere polomacene
logo CD - plan ma umistene ve spodnim svetlem pasu pod sloupkem mezi druhym a tretim velkym oknem, skutecne maji pod sloupkem mezi prvnim a druhym oknem
oznaceni tridy a dalsi udaje - plan je ma v tmavem obdelniku ve spodni casti vozu, skutecne je maji jako dosud v horni casti

Takze by me docela zajimalo, jak to tedy vlastne ma vypadat... nebo jestli jen nekdo rekl "takhle nejak, at je to tomu aspon trochu podobny"?

Ono totiz ... proc do toho rejpu... cvicne jsem si udelal Balm/Bmx podle prvnich informaci. Tedy ze nejdrive se objevi na vozech, jejichz nater bude nutne obnovovat (takze proto prave tenhle vagon) a ze to bude podle obrazku a fotomontazi. Takze vzniklo tohle ... no a co ted s nim? Pustit ho do sveta, nebo cekat, jestli nahodou v realu nebudou treba dvere svetle modre nebo nedejboze pruhy obracene?

TommPa9

Co se týká balkán lokomotiv u mě jde prakticky jen o napsání dat souboru teda alespoň co se elektrických týká. O přelakování dieselů jsem neslyšel...

benpat

#616
Ty značky nevím to uvidíme až s dalšímy vozy (a navíc se to Ačko nejspíš lakovalo narychlo, protože u dveří leze zelený pás, jdeto vidět na fotce. tak asi flakly staré nálepky), ale Najbrt dělal pro čd i nové značky. např:

Tomme do balkánu se má lakovat vše s čím se počítá do budoucna. Takže i diesly, ale máš pravdu diesel jsem na návrzích neviděl.

Sime na podzim vyjedou nové reko vozů. Bude to řada ARmpee. Když bude foto a info mohu dodat a uděláš ho? A bufetové vozy se ti dělat nechcou? I když z nich jsou (budou) ARmpee.
Jinak sime dík za to Bds.

Sim

benpat > jasne ze udelam, jde jen o to znat konkretni podobu. Co se bufetovych vozu tyka, je v tom trosku potiz. Pokud vim, zaklad byl ve vozech BRam, ktere se delaly polomacene pro Vindobonu (jsou soucasti paku 053 a 054 vozu) a udajne i zelene pro vnitrostatni provoz (jenze ty jsem nikdy nikde ani na fotce nevidel, tak sem je nedelal). Dva z vozu BRam jsou predelany na Bdt rady 056 (resp. Bdt754), delal jsem je take, jsou take soucasti 053 a 054 paku. Zbyle vozy by mely byt dnes pod predchozim oznacenim BRn rady 055 a soucasnem oznacenim BRn790 urceny k tebou popisovane repasi na ARmpee ... jenze nemam tucha, jak vypadaji. Teda mam. Nasel jsem tuhle fotku:

Podle tehle fotky by puvodne motorakove hospody mely byt v IC/EC schematu, coz mi prijde padly na hlavu. Pokud budou razeny do klasickych souprav, jsou jim komponenty pro motorove vlaky k nicemu, pri razeni do motoraku to bude vypadat blbe a urcite by o nasazeni hospody do motoraku neco nekdo vedel.... takze sem to "pro sichr" taky zatim nedelal.

Jo a kdyz koukam na ty znacky, u spousty z nich nevim, co si pod tim predstavit... nemas nekde vysvetlivky :-D

VS

Ten integrál u "max 3 kW" mě pobavil, stejně jako "nedlabat v nose!" nebo "heliport" :) Jinak mi není jasné k čemu zrovna 15 a nač je ten minaret, ale zbytek mi připadne jasný... to je dvě ze 36 čili 6%, na vládní zakázku slušné neplýtvání... ;)

S balkány bych si hlavu nelámal, dokud nebudou jezdit, ale s tím názorem jsem asi jak tak koukám sám.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

benpat

Sime tady máš údaje a foto buf. vozů: http://zeleznice.e-metro.cz/rady/rada_wr_nov.htm
                                                    http://www.parostroj.net/katalog/ov/formular.php3?ind=162
                                                   
                                                   
                                                   
                                                   

TommPa9

Je pravda, že na balkán je času dost... třeba se stane že někdo z těch, co o balkánu rozhodli se konečně probudí vyndá ruku z nočníku a zase rozhodnutí zruší. Teď je největším a asi nejlepším nápadem tohle:



Kdo používá CZ lokomotivy už měl tu čest s odstrojenou verzí :D

TommPa9

Takže drobná informace o tom, co se peče:

Elektrické lokomotivy:
DB 180
ÖBB 1044
ČD 124

Dieselové lokomotivy:
ČSD T 679.2
ČSD TL 659.001
ČSD TL 659.002

Parní lokomotiva
ČSD 386.0

Sim

#622
Ja se taky "pochlubim", co je u me noveho...

Resil jsem s TommPa9 doladeni vlakove sablony, protoze porad dochazi k urcitym nesrovnalostem a tak jsem na "nove" sablone zacal delat. Moje prvni sablona totiz byla delana hodne narychlo a treba u podvozku jsem pozdeji pristoupil k uprave, kterou jsem do sablony uz nezanasel.

A uz od zacatku byly "stanoveny" tri zakladni varianty, co je cilem:
a) upravit sablonu pro tvorbu kolejovych vozidel podle mych poslednich poznatku, s pozicovanim nehybat

b) upravit sablonu a pozicovani srovnat s vozidly origo paku tak, aby se lisily pouze ve svislem smeru

c) upravit sablonu a pozicovani dorovnat tak, aby vlak zastavoval v nastupisti spravne (ted v nekterych smerech nedojizdi a v jinych prejizdi) a prirozene se "ohybal" v oblouku

Teoreticke vyhody a nevyhody:
a) nejmin prace, jen kosmeticka uprava, ale zaroven graficke nesrovnalosti v zastavkach nebo pri kombinovani vozidel origo sady

b) pracnejsi, ale ne o tolik (jen by se vsecko o par pixelu nekam posunulo), lepsi (ale stale ne prilis dobry) pocit pri pouziti vozidel origo sady, podobne nesrovnalosti v zastavkach

c) nutnost rapidne vse posouvat a nekompatibilita s jinymi vozidly by byla vyvazena podstatne realnejsim grafickym vnimanim

No a ted predpoklady pro jednotlive varianty, zacnu odzadu:
c) zatim to jeste nemam overene (planuji v nejblizsi dobe), ale vse nasvedcuje tomu, ze to je vlastne nesplnitelny pozadavek. Konkretne muzu klidne doladit sablonu tak, aby vlak zastavoval ve stanici spravne, ale zrejme dojde k podstatnemu zhorseni "lamani" vlaku v zatacce. Naopak, pokud to doladim do zatacek spravne, nebude to sedet ve stanici. Soucasne pozicovani je tedy zrejme kompromis mezi tim, ceho lze docilit a na co jde jeste koukat, aby to bylo pekny. Pokusy budu delat, ale vse v tuhle chvili nasvedcuje tomu, ze tudy cesta nevede. Z grafickyho hlediska skoda, na stranu druhou timto vypadava nejpracnejsi varianta.

b) duvodem pro uvahy o teto variante byly presahy vozidel a jinde prilis velke mezery pri pouziti vozidel podle me sablony spolecne s vozidly origo paku do jednoho vlaku. Nicmene, jak se zda, ani tudy cesta nevede, protoze tvorba vozidel origo paku se presne nedrzi dane sablony - lepe receno, kazdy tvurce ji chapal po svem. Staci si totiz sestavit vlak pouze z vagonu origo paku - typicky treba vagonu pro prepravu kusoveho zbozi - a pouzit kazdy vagon jiny. Nektere vagony se presahuji, jinde jsou velke mezery, nekde nesedi vagony ani ve stejne vysce "nad" kolejemi... takze jsem dosel k tomu, ze vlastne nemame na co se srovnavat, kdyz je to co kus to original.

a) nakonec tedy vse ukazuje pro tuhle nejmene pracnou a pritom zaroven jedinou pouzitelnou variantu i za cenu toho, ze nektere vagony origo sady tvori v kombinaci s vozy podle me sablony nekdy docela bizarni spojeni.


Tim chci rict hlavne to, ze ted uprednostnuju vytvoreni nove sablony, dalsi vozidla budou zverejnena zrejme az po jejim dokonceni a vydani.


Václav

ČD 124 - 200 km/h - konečně slušná rychlost - dle www.prototypy.cz byl vyroben jen jeden kus - tak jsem zvědav, jak dlouho bude k dispozici

DB 180 - stejná konstrukce jako 372 - dvojsystémová lokomotiva schopná jezdit pod 3kV stejnosměrně i 25 kV střídavě s frekvencí 50Hz.

ÖBB 1044 - vždyť tohle u nás nejezdí; neměl to být náhodou Taurus, který má ale označení 1016 a 1116? Ten jsem viděl minulý týden v Kolíně táhnout mezinárodní rychlík Vindobona.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek > podle puvodni dohody by prototypy mely byt k dispozici pouze po omezenou dobu nebo trochu jinak znevyhodneny oproti seriovym strojum (drazsi provoz nebo vyssi porizovaci cena), aby byla nejaka motivace je vyuzivat opravdu jen zridka. Samosebou je to jen vec dohody a neni problem nastavit bezne podminky, pokud se na tom shodnem.

Co se tyka rychlosti lokomotivy 200km/h ... predpokladam, ze nadseni trosku opadne ve chvili, kdyz se dozvis, ze v te dobe nejrychlejsi vagony byly na rychlost 160km/h.... aspon na nasich drahach.

ÖBB 1044 nema byt Taurus, Tomovi se proste tahle lokomotiva libila a tak si ji nakreslil.

Jinak pro uklidneni ... jak Taurus, tak Herkules, obe lokomotivy v planu jsou :-)

TommPa9

Quote from: VaclavMacurek on July 01, 2009, 09:48:59 AM
ČD 124 - 200 km/h - konečně slušná rychlost - dle www.prototypy.cz byl vyroben jen jeden kus - tak jsem zvědav, jak dlouho bude k dispozici

DB 180 - stejná konstrukce jako 372 - dvojsystémová lokomotiva schopná jezdit pod 3kV stejnosměrně i 25 kV střídavě s frekvencí 50Hz.

ÖBB 1044 - vždyť tohle u nás nejezdí; neměl to být náhodou Taurus, který má ale označení 1016 a 1116? Ten jsem viděl minulý týden v Kolíně táhnout mezinárodní rychlík Vindobona.

Abych to upřesnil.
ČD 124 je stavěná na 200km/h to souhlasí. Ovšem momentálně má povoleno 160 u nás kvůli nedostatečné brzdící síle jen 90. uvedení 1971 (to asi víš) používá se do teď. opravdu byla vyrobena jen jedna a to kvůli testování komponent. Jinak odpovídá sériové 123. momentálně není nijak znevýhodněna.

DB 180 není jen stejná konstrukce. Je to naše 372 jenom provozovaná v Německu pod jiným značením.

ÖBB 1044 je taková lokotka pro radost přesně jak řekl sim. Až uvidíš její parametry taky budeš mít radost. (160 km/h, 5280 kW, 84t) rok uvedení si nepamatuju ale měl by být někdy na počátku 70. let. takže by se rozhodně hodila. Každopádně je to poměrně hezká lokomotiva tak proč jí neudělat? stejný důvod vzniku je i u prototypu ČD 124. tam mě pro změnu učaroval současný nátěr.

Sim

#626
Tak, "podlahova" verze sablony je na svete:

podlaha_a3 6,5m
podlaha_a4 8,7m
podlaha_a5 10,9m
podlaha_a6 13,1m
podlaha_a7 15,3m
podlaha_a8 17,5m
podlaha_a9 19,7m
podlaha_a10 21,9m
podlaha_a11 24,6m
podlaha_a12 26,2m
podlaha_a13 28,4m

... a ted vysvetlivky pro pouziti:
- zelene a cervene je naznacena plocha koleje, po ktere se otaci kolo ... tyhle cary je potreba samosebou ve vsech pohledech smazat
- pokud se jedna o soucasny osobni vagon (tedy s narazniky pod vagonem a s prechody mezi vozy), pouzivam sablony od kraje ke kraji, tedy v bocnim pohledu jdu pres narazniky (napr. v sablone 8 ma pak skrin vozu delku 45 pixelu), v iso pohledech vyuzivam plochu vcetne modrosedych pixelu na celech vozu. Vozy jsou pak na sebe prakticky nalepeny.
- pokud se jedna o starsi osobni vagon nebo jakykoliv nakladni vagon (s narazniky precuhujicimi pres skrin vozu) v bocnim pohledu vyuzivam pro skrin jen prostor mezi narazniky, v iso pohledech vyuzivam pro skrin jen podstavu bez sedomodrych pixelu na celech. Tim se vytvori vetsi mezera mezi vozy, stejne jako ve skutecnosti
- umisteni narazniku v iso pohledech a v odjezdovem/prijezdovem pohledu zobrazuji svetle modre pixely - vse je ale jen orientacni a ke kazdemu typu vozidla je potreba pristupovat individualne, aby to vypadalo dobre
- pokud nemam jistotu, udelam vozidlo v danem pohledu spis o pixel kratsi nez delsi - vzdy vypada lip, kdyz je tam vetsi mezera, nez kdyz se dva vagony slejou v jeden
- u sablony uvedena delka je orientacni "jmenovita" delka vozidla pres narazniky, nemusi byt striktne dodrzovana, je to vicemene jen voditko, kam ktery vagon/lokomotivu zaradit. Pokud chci zduraznit rozdilnou delku dvou jinak podobnych vozu, presunu jeden z nich do sousedni kategorie, i kdyz tam jeste "matematicky" nepatri.
- sablonu neni potreba striktne dodrzovat, vzdy jde hlavne o to, aby vse vypadalo co nejlepe. Je take vhodne si vlastni tvorbu sestavit do vlaku s jiz hotovymi vozy (treba osobni vagon B) a omerit mezery pred a za vagonem ve vsech pohledech.


Edit: doplnena sablona podlahy a3 a pro lepsi nazornost smerove orientace je tu priklad na Tommove 714:

Václav

Díval jsem se na Herkulese a ten má teda dost mizerný výkon - pouhých 2000 kW - při maximální rychlosti 140 km/h budou potřeba alespoň dvě lokomotivy, aby utáhlly osobní vlak o délce osmi polí - u vagonů z výchozí sady určitě, pokud jde o české add-onové vozy, tam to nebude o nic lepší.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek > s ohledem na nase nejvykonejsi diesely (cca 1400 kW) mi ta poznamka a pouhych 2000kW prijde jako blbej ftipek. Ja vim, ze by clovek cekal, ze kdyz uz moderni diesel, tak poradne nabusenej. Jenze vysledkem by byla silena spotreba nafty.
Ono jde totiz v realu zase o to, ze Herkul ma sice maximalku 140 km/h, ale nikdo neplanuje, ze ji bude vyuzivat s patnactivozovym osobakem plnou rychlosti. Bud je planovan na dlouhej rychlik, nebo na kratkej osobak ... konkretne v Plzni taha Herkules to, co dosud tahal jeden Brejlovec, tedy ctyrvozovy rychlik. To vse je jeste okorenene situaci, ze u nas prakticky neni trat bez dratu, kde by slo vyuzivat rychlosti pres 100km/h a i v rychlejsi cizine jich taky zrovna moc nebude.

Václav

#629
Při prohledávání sítě jsem na stránkách společnosti Pars Nova našel zajímavou fotografii:


a tamtéž jsou i katalogové listy některých strojů

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní