News:

Simutrans Chat Room
Where cool people of Simutrans can meet up.

České addons aneb naše lidová tvořivost-diskuze

Started by TommPa9, October 04, 2008, 07:42:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sim

Mozna naivne predpokladam, ze otevrene nakladni vagony Vtr, Vut, Es a Tms par lidi vyzkouselo... takze se (pred tim nez budu pokracovat v dalsich vozech podobne koncepce) ptam na par zakladnich veci:

1) vagony jsou tvarem a velikosti docela odlisne od zakladni sady, vse je delane tak, aby to pasovalo k ostatnim vagonum a masinam planovane ceske sady. Jsou k velikosti a tvaru nejake vyhrady?

2) dvojvagony ano nebo ne? Je to docela piplacka si s tim hrat, u jednoho nebo dvou vozu to neni problem udelat, ale u vsech se mi to delat nechce, pokud o to nebude zajem.

3) ma byt univerzalni vagon v realu univezralni i ve hre? Zkusil jsem to s vagonem Vtr, ktery jsem udelal na sypke materialy i pro prevoz kulatiny, podobne jsem vagon Tms zaradil na prevoz ocelovych svitku i na betonove vyrobky. Vadi vam, kdyz je jeden vagon pouzivan pro ruzne prepravu ruznych komodit?

3a) pokud je "stejny" vagon ve hre vicekrat pro ruzne komodity, ma byt identicky, nebo se ma nejak lisit? Prikladem stejneho je Tms pro beton i ocel, prikladem odlisnosti je Vtr, ktery ma pro sypke materialy sedy vnitrek a pro prepravu dreva ma vnitrek sedomodry.

4) nazvoslovi vagonu ... u osobnich vagonu to tak divoke neni (vetsinou se zmenou oznaceni/provozovatele prichazi zmena barvy nebo parametru), ale u nakladnich se jeden typ vagonu pouziva casto i dele nez pul stoleti. Ze se mezitim zmeni dopravce (treba CSD -> CD -> CD Cargo) a oznaceni Vte -> Es muzu do hry zanest jedine tak, ze puvodni vagonek zastara a objevi se novy. Lepe receno, ve vsem stejny, jen s novym oznacenim. Ma to smysl se s tim patlat nebo ne?

Samozrejme pokud dojde k prestavbe a tim zmene vlastnosti, smysl to ma - prikladem je prestavba CSD/CD Es na ZSSK Tms.

TommPa9

Tak já se s dovolením vyjádřím...

Ano vozy jsou od oficiální sady totálně mimo (je mimo správný výraz?) prostě je poznat že to je primárně pro něco jiného to je celý! Ano momentálně fungujou jako addony ale pak je celý předělávat? Myslím že pokud je někdo bude chtít používat jen s oficiální sadou tak to, že nesedí lehce polkne-bude muset!

Pokud se mě týká tak dvojvagony jsou úžasný výdobytek! Prakticky jednovagony téměr nepoužívám a to i když bych měl mnohem rychlejší vagon... jenom ty lokomotivy k tomu dost lezou do peněz... takže co se mě týče dvojvagony bych bral ale je to jen na tobě-chceš se s nima patlat... Pokud se jedná o mě mají zelenou!

Univerzální vagon-jeden vůz vozí víc typů nákladu? Proč ne! Jenom bych ho nějak odlišil (takže u otevřených vozů jako ES nákladem) a samozřejmě tak jako to máš v názvu připsat co vagon veze... identičnosti bych se bál možná jenom u prázdné verze naložená se vyřeší nákladem... ostatně i u někderých oficiálních vagonů je občas problém rozlišit co to vlastně ten vlak veze... (a teď si nevzpomenu u kterého vagonu:()

Názvosloví je u nákladních vagonů vážně oříšek... pokud jde o mě tak bych to řešil takhle: Názvosloví podle roku výroby vagonu-při přestavbě změna designu a změna názvu

Sim

TommPa9 > ohledne tech "univerzalnich" vagonu ... v popisu je jasne dane, co je to za vagon. V pripade, ze je videt naklad, je to v nalozenem stavu taky jasne (viz Vtr na drevo a na pisek). Pokud naklad videt neni (priklad Tms), jde o to, jestli to rozlisovat nebo ne. Muzu tam dat treba jinou barvu plachty, pripadne vagon bez nakladu taky nejak odlisit (jako jsem odlisoval prazdny dreveny od prazdneho piskoveho barvou vnitrku).

Me osobne se vic libi, kdyz se jedna skutecne o stejny vagon, protoze to tak ve skutecnosti je. Hratelnosti to ale (aspon zpocatku, kdyz vagonu nebude moc) nepridava, protoze to neni moc prehledne. Pro hratelnost a pestrost by bylo naopak prospesnejsi, aby byl kazdy vagon ve hre jen jednou. No a me jde hlavne o to, aby kazdy rekl, jaky styl hrani uprednostnuje... na zisk (bez ohlednu na realitu, klidne bude uhli vozit pendolinem, pokud to bude vydelavat), modelar (co na tom ze to prodelava, hlavne ze je to jako ve skutecnosti) nebo nejaky kompromis.

Co se tyka toho nazvoslovi, pochopil jsem to spravne? Vagon dat do hry pod skutecnym nazvem v dobe uvedeni do provozu, nove oznaceni zavadet jen pokud dojde ke zmene parametru nebo grafiky. Kdyz se nezmeni, klidne ho provozovat az dodneska pod nazvem CSD.


TommPa9

Přesně tak to myslím-původní značení do změny vzhledu nebo vlastností. Jasně může to vést k tomu že v roce 2050 bude 99% vozidel ČD nebo ŽSSK a 1% bude stále jako ČSD ale i to se dá vyřešit nějakou fiktivní rekonstrukcí

benpat

Sime: 1) Velikost a tvar je OK, a co se týče ofic. sady tak tu nepoužívám.
         2) Proč ne, ale já je nepožívám.
         3) Nevadí tak to je v reálu.
         3a) Možná bych je trochu odlišil.
         4) Tak to udělej např: Vte ČSD (ČD Es)

TommPa9

POZOR ZMĚNA!

Nový pack lokomotiv ČD a ČSD!



Download

Co se změnilo:

  • Značení vozidel (Rozděleno značení ČSD a pozdější ČD a ŽSSK)
  • Změněny pořizovací ceny
  • Změněny provozní náklady
  • U řady vozidel zaveden nový design
  • Rozšíření sady vozidel o nové kousky
Doufám že se nový set bude líbit.

PS.: Změna značení z Krišpínova systému proběhla k 1. lednu 1988 proto veškerá vozdila vyrobená po roce 1988 mají již značení podle nového systému. U vozidel která se přestala používat na počátku 90. let funguje Krišpínovo značení až do konce jejich dnů.  U vozidel která se používala jak před rokem 1993 tak i po něm je zachováno Krišpínovo značení až do roku 1993 a pak zavedeno značení podle provozovatele (zatím více méně ČD ovšem časem se možná dostanu i k několika kouskům ze Slovenska...)

TommPa9

Nová sada lokomotiv s novým značením je venku. Jak se líbí? Popřípadě objevila se nějaká moucha, která vyžaduje opravu?

benpat

Líbí, ale udělalo mi to v depu pořádný mrvnik jelikož se nepřepisujou soubory.

Sim

Ohledne toho "neporadku" v depu jsem chtel neco napsat driv, nez se do toho nekdo vrhne, ale nestihl jsem to.

Vozidla se neprepisuji, protoze paky maji jiny nazev souboru. Zaroven ale doslo ke zmene nazvu jednotlivych vozidel, takze je to vlastne dobre, ze to dela tenhle brajgl. Jinak by totiz doslo k prakticky sesypani rozjete hry diky ztrate naproste vetsiny lokomotiv.

Takhle to taky neni prijemne, ale je aspon moznost pokracovat ve hre. Doporucuju nasledujici postup:

0) zahlohovat si adresar s .pak soubory

1) nahrat do hry urcitou skupinu vozidel (treba paru)
2) zapnout hru a vsechny vlaky, kterych se to tyka, prohnat depem a vymenit vozidla ze starych na nova
3) ulozit
4) vypnout hru, vymazat stare .pak soubory
5) vratit se na 1) a pokracovat s jinou skupinou vozidel

Je to docela pakarna, vim o tom svoje - mel sem ve hre mozna 600 vlaku a nez sem je vsechny vymenil, zabralo mi to dve odpoledne/vecery/noci. I tak sem nejake vlaky prehlidl a pak chytal na trati "utrzene vagony".

Pozitivem by mel byt prehlednejsi a presnejsi system v lokomotivach, pestrejsi hra (diky rozdeleni na eru CSD/CD/CD cargo je mozne pridat vice nateru). Zaroven to v budoucnu (= az na to TommPa9 nebo nekdo jinej bude mit naladu) umozni i natery privatnich dopravcu, namatkou Viamont, OKD a podobne.

Takze je potreba na to koukat jako na urcity nutny zlo.

Bohuzel problemy se znacenim se nevyhybaji ani me, takze v dohledne dobe dojde ke zmene oznaceni motoraku. Pro nekolik z nich jsem totiz pouzival oznaceni soucasne i v dobe, kdy jeste nebylo ani navrzeno.

TommPa9

Chtěl bych se na něco zeptat hráčů ze Slovenska:

Většina lokomotiv po rozdělení Československa měla stále stejný vzhled, stejný nátěr jako lokomotivy ČD. Proto se ptám Vadilo by vám, kdyby lokomotivy ŽSR začínali až v roce 2007 nebo 2008 a to s blonski nátěrem? Přece jenom u původních nátěrů by by se odlišení jedním nebo dvěma pixely od lokomotiv ČD asi nehodilo... teda hodilo ale moc velké odlišení by to nebylo...

Václav

Tak jsem si včera stáhl a vyzkoušel ty vagony. Sem s dalšími - pro další roky hry! Jediný, který se mi teda vůbec nelíbí je ten poštovní - gbkkqs. Ten je takový divný.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

ze slovenska nejsem ale navrhuju, aby to bylo podobne jako s prechodem CSD -> CD ... tedy pokud dojde k nejaky zmene, urcite udelat, pokud nedojde, tak jen kdyz se ti bude chtit.

Sim

VaclavMacurek > co konkretne se na tom vagone nelibi? Tvar, barva, vlastnosti? Mel by predstavovat klasicky spesninovy vuz:


TommPa9

No já to myslel takhle:

ČSD bych sice v roce 1993 rozdělil na ČD a ŽSR ovšem protože mají po rozdělení lokomotivy ČD i ŽSR stejný nátěr udělal bych jenom ČD a se ŽSR bych začal až s přebarvováním na blonski... (protože mi přijde hezčí než balkán...)

Sim

vsak ja taky, pokud tam bude nejaka zmena jeste pred blonski variantou, tak bych ji zaznamenal, pokud ne, neresit

TommPa9

Dobře i když pokud by snad někdo měl zájem o ŽSR eso v modrý se žlutým pruhem není problém ho udělat... jak říkám nakreslit můžu cokoliv mi půjde... jenom daťáky mě nějak nebaví psát... ale to není problém! Pokud bude zájem bude i lokomotiva

SWTC

Quote from: TommPa9 on July 22, 2009, 10:56:18 AM
No já to myslel takhle:

ČSD bych sice v roce 1993 rozdělil na ČD a ŽSR ovšem protože mají po rozdělení lokomotivy ČD i ŽSR stejný nátěr udělal bych jenom ČD a se ŽSR bych začal až s přebarvováním na blonski... (protože mi přijde hezčí než balkán...)

blonski sú farby ZSSK, nie ŽSR. Pre ŽSR nechať pôvodný náter.

TommPa9

Dobře tím se vyřešil problém se značením.... od rozdělení k blonskimu ŽSR... Blonski ŽSSK?

Ale otázka byla jinak: Chtěli byste lokomotivy v barvách ŽSR nebo stačí Blonski? Mě osobně je to jedno jestli to udělám tak nebo tak...

Každopádně protože nemám přehled o vozidlech ČD natož pak ŽSR a ŽSSK možná by mi pomohl seznam lokomotiv které byste pro ŽSR chtěli...

Václav

Quote from: Sim on July 22, 2009, 10:32:02 AM
VaclavMacurek > co konkretne se na tom vagone nelibi? Tvar, barva, vlastnosti? Mel by predstavovat klasicky spesninovy vuz:



Tvar. Především tvar. Ta střecha přece není tak plochá - a z toho zalinkovaného obrázku je to mnohem lépe vidět. Je nutno spravit tvar střechy toho vozu a možná na boky přidat nějaké detaily, aby se rozbila ta jednobarevnost.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

Trochu z nudy jsem si pohrál s blonski nátěrem na pár lokomotiv... jak se líbí?

Ota

Nemo > téma cs cesty

Nechtěl bych, aby mé následující řádky působily jako "prudění" nespokojeného remcala, takže pokud je do této kategorie zařadíš, prostě je ignoruj. Na druhé straně jsem ochoten na úpravách spolupracovat. Pokud bys poskytl zdroje. Zdá se mi to rozumější než vytvářet jakýsi pak cs.cesty 2.

1. začnu svodidly, o problému se zmiňuješ v readme u cs.cesty. Možná, že vhodný postup či inspiraci bys našel v japonském addonu http://japanese.simutrans.com/index.php?plugin=attach&refer=Addon128%2FRoadTools%201&openfile=HWSplc.zip
kde jsou jakési stěny kolem silnice a jsou vytvořeny jako way-object, nikoli součást cesty. Zip obsahuje i dat a png soubory

2. myslím, že základní cesty by měly být "čisté" a patníky, osvětlení, svodidla či protihlukové stěny by se přidávaly jako way-object

3. v tom případě bych se přimlouval za jednostranné (vlevo, vpravo) a oboustranné (snad kromě patníků

4. napadla mě ještě jedna věc: městská třída 'avenue, boulevard), ktrerá by se stavěla ze dvou souběžných silnic s tím, že mezi nimi by nevznikl "zelený pruh", ale byly by doraženy až k sobě s čárou při okraji a tak by vznikla 4-proudá silnice dělěná dvojitou čarou ve středu. Provoz by se upravil značkami jednosměrka. Dodáním dalšího dat s jinou max rychlostí k témuž obrázku by se dala využít i jako rychlostní komunikace

5. a konečně dálnice. Dle mého by čáry měly být bílé, nikoli žluté. Dokonce si dovedu představit s odstavným pruhem na krajích


Nemo

Ota > prudíš  ;D
A dokonce na správným místě. S tvými připomínkami souhlasím, provotní idea byla ta, že patníky či svodidla budou obsahovat tzv. hráčovu barvu a tím bude hned jasné kdo tu kterou cestu postavil. Hrál jsem totiž delší dobu proti 3 PC protivníkům a asi sám víš co umělá inteligence dokáže splodit. Navíc jsem po čase ujistil chybné zobrazování vozidel na cestách, hlavně na městských . Tam jsem totiž integroval lampy veřejného osvětlení a aby byli vidět všude, tak tato cesta dostala do DAT parametr "drav as ding". Pozdě ale přece mi došlo že tento parametr se u cest použít nedá jelikož v okamžiku přejíždění vozidla z políčka na políčko je kousek vozidla překryt cestou. U všech cest jsem to opravil ale u městské ještě ne, hlavně kvůli lampám. Máš pravdu, tyto věci je lepší řešit pomocí way-object.
tedy
1) stáhnu a kouknu
2) máš pravdu
3) věc názoru
4) asi nepraktické jelikož by stejně nemohli vozidla libovolně přejíždět z pruhu do jiného libovolného pruhu a nevím jak je momentálně vyřešeno předjíždění ale moc spolehlivě to nefungovalo.
5) dalo by se a svodidla by opět mohli být stylem way-object.

Ota

Nemo > Jen malá poznámka ke 4: alespoň částečně (a jen místně) by to řešilo problém jednokolejných tramvají. Ve městech se mi ten zelený pás uprostřed moc nelíbí. Předjíždění necháme být. Snad ho nějak vyřeší další verze

Václav

Tak jsem se pustil do vytvoření sestavy tratí pro rychlost 400 km/h. Jeden most už je (pokud ho nezruším a neudělám jiný, s lepší konstrukcí), trať už mám také - tu jsem udělal jen přebarvením tratě pro rychlost 160 km/h. Tunel pro rychlost 400 km/h bude udělán také jen přebarvením tunelu pro rychlost 160 km/h (alespoň zatím). Teď připravuji elektrifikaci.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

400 km/h? není to na české prostředí nějak moc? pokud vím tak nejrychlejší vlaky co se prohání po našich tratích jezdí 230 km/h...

TommPa9

Jo jinak co byste říkali na tohle? Pro zajímavost, včera jsme řešili jestli by teoreticky bylo možné udělat ve hře spojování tak, aby se dal vložený vůz 071 spojit jak s elektrickým vozem ŽSSK 671 i s jakoukoliv lokomotivou. (o když v reálu by měla být tato souprava tahaná "Princeznou" 263) Napadlo mě udělat spojování asi takhle:

constraint[prev][1]=ZSSK 671

běžně začíná připojování "Nulou" tímto způsobem je nulté spojení volné a je možné k soupravě připojit cokoliv! Opravdu to funguje! A teď dost řečí a podívejte se jak vypadá tahle poloešusová souprava za "Gorilou"

benpat

#691
Tome, koukám že už děláš budoucnost. Co vůbec právě tvoříš?
Jinak bych tu soupravu asi otočil, aby to mělo smysl tahat ten řidičák.

A Sime stejná otázka pro tebe. Co momentálně máš v dílně nebo na testech?

TommPa9

#692
Quote from: benpat on July 30, 2009, 12:19:38 PM
Jinak bych tu soupravu asi otočil, aby to mělo smysl tahat ten řidičák.
Otočit by to samozřejmě šlo ovšem to by znamenalo lehce upravit pozicování. Jinak smysl ho dělat má, protože nepředpokládám že by se na Slovensku používaly pouze vagony 071, takže jsem ho dal jako ukončení. Prakticky to znamená že ať je v soupravě třeba 100 vagonů, bez řídícího vozu nevyjede z depa... Každopádně zatím tato souprava probíhá testováním a kdo ví jestli projde až ven...

Jinak právě je ve vývoji něco jiného než lokomotivy. Plánuju vrátit se k odloženému projektu Tatra 138 (pamatuje ho vůbec někdo?) v různých verzích. Prakticky to znamená že pouze doplním některé vzhledy (například přeprava cementu-někde jsem narazil na hezkou modrou/žlutou) a dopíšu dat soubory. Pak bych jí pustil na svět.

Jinak na testech bych měl již zmíněnou 671 (už i s elektrickým vozem) a pak několik lokomotiv v blonski schématu... (350, 263, 750...) Cargo verzi 240, 363, 210, nový nátěr na cargo 122... to zatím stačí... nebo ne?

Edit:

Tohle je ona zmiňovaná Tatra 138


Václav

Quote from: TommPa9 on July 30, 2009, 10:37:58 AM
400 km/h? není to na české prostředí nějak moc? pokud vím tak nejrychlejší vlaky co se prohání po našich tratích jezdí 230 km/h...

Já vím, že 400 km/h pro český pak je moc, ale já počítám s tím, že si určitě někdo stáhne i nějaké vlaky, které nebudou součástí CZ paku a které budou jezdit rychleji než těch 230. Proto.

A ještě něco: aby byl český pak hratelný, musí být nejen u autobusů a trolejbusů dostatečný počet vozidel bez odchodu do důchodu - což mi připomíná:

nákladní vagon Gags (na paletové zboží) má sice slušnou kapacitu, ale je pomalý. 100 km/h v době, kdy v výchozí sestavě paku128 mají vagony stejného typu rychlost asi 150 km/h dělá ten vagon nepoužitelný - i když vypadá docela slušně (stejně jako vagon na obiloviny by mohl být o chlup světlejší). Takže jsou dvě možnosti - zvýšit mu rychlost a zrušit rok odchodu do důchodu nebo vytvořit nový podle něj, který bude mít potřebnou rychlost.

Vagon na obiloviny je lepší než ten z výchozí sestavy (tedy když nebudu brát to, že na obilí používám ten rychlejší vagon určený na vlnu a bavlnu), ale má odchod do důchodu. Také by mohl být o chlup světlejší.

Další potíže jsou i s vagony na minerální sypké materiály. Většinou pomalé a s odchodem do důchodu.

Možná by neškodilo některý z projektů, jak jsou uvedeny zde použít jako vzor pro nějaký fantasmagorický vlak, který by se mohl pohybovat rychleji než 280 km/h.

Takže otázka zní: na jaké rychlosti stavět tratě (a k nim elektrifikace)?
A. stávající v plném rozsahu
B. stávající bez rychlosti 400 km/h
C. jiné, ale s počtem stávajících (rychlost bude posonuta nahoru nebo dolů, ale počet tratí zůstane)
D. zcela jiné (jiné budou rychlosti i počet tratí)

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

hApo

co třeba 30 km/h (vlečka), 60 km/h, 100 km/h, 160 km/h(koridor), 230 km/h(modernizovaná trať), 300(350) km/h(VRT)?

benpat

ještě bych přidal 50 km/h, 70(80) km/h, 120(130) km/h.

Sim

benpat > na testech je stale jeste sada hurvinku a jednoho nejmenovaneho motoraku soucasnosti :-D jak sem psal ve vedlejsim vlakne, pokracovani bude snad za dva tydny

hApo> na 60 bych se vybod, ve hre uz je 65.... zrovna tak 160 uz mame, takze to mi prijde ponekud zbytecny... samozrejme pokud se nebude vyrazne lisit graficky nebo jinak. Jinak ale souhlasim s tim, ze je vhodne udelat zejmena pomalejsi trate nez je 110 ... a zaroven jim nastavit naklady tak, aby to bylo v rozumnem pomeru.

hApo

Já to myslel spíš tak, že by stačilo přidat 30, 230, 300 km/h

TommPa9

Když už si hraju v té budoucnosti tak Vám všem ukážu jisté novinky:

Zatím je to obrazová verze jednotky 671 a elektrické lokomotivy škoda 109E v barvách blonski... speciálně u 109E mnou cloumá zvědavost jestli je v blonském k poznání... já jí tam vidím ale není to jen tím, že jsem jí vytvořil?

benpat

Tome (Sime) Je ten motorák český (popř. české výroby) nebo ze slovenska? Vůz nebo jednotka?