News:

The Forum Rules and Guidelines
Our forum has Rules and Guidelines. Please, be kind and read them ;).

Co mi chybí

Started by Václav, October 15, 2008, 09:00:59 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lubak91

#175
Já pak64 také nehraji, objevil jsem to víceméně náhodou. Ale napadla mě další myšlenka, co udělat ŠRT? :D Až se mi podaří opravit notebook, nebo koupit nový, pustil bych se klidně do té úzkokolejky, jen si musíme ujasnit velikost. Já sám nevím kterou velikost je lepší zvolit...

Samotná úzkokolejka by ani moc vozidel nepotřebovala, napadají mě víceméně lokomotivy U37.0, U46.0, TU47.0, (T36.0, TU29.0). Mohl bych vyštrachat ještě třeba U58.0, U47.0, U99.5, TU46.0, TU48.0 ale výše zmíněné by mohly stačit. K motorovým vozům mě napadají pouze M11.0 a M21.0. Ovšem, jestli by jsme plánovali i slovenské elektrické dráhy (TEŽ, T. Teplá-T. Teplice) tak by byly potřeba i elektrické vozy a jednotky. Ohledně osobních vozů vozy Bi/ú, Ci/ú, D/ú a Balm/ú by stačily. U nákladních vozů budou potřeba brzdící a spojovací vozy, zbytek se dá na podvalníky. Mělo by tedy stačit cca 20-30 vozidel.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

Kdyz spekuluju nad tou uzkokolejkou (a v principu to same u sirokorozchodne), aby efekt byl dokonaly, chtelo by to mit moznost udelat kolejovou splitku s normalni drahou - graficky by v tom nemusel byt moc velky problem. Ale zakomponovani do hry by asi nebylo vubec jednoduche a vysledny efekt by asi tezko vyvazil usili tomu venovane. Proto bych zustal u jednoho (tramvajovy) nebo u druheho (samostatny) systemu. V obou pripadech by bylo vhodne vyresit i krizeni s normalni trati, v pripade tramvajoveho krizeni by se zabily dve mouchy jednou ranou (stavajici krizeni neni graficky korektni).

Jinak je fakt, ze ten rozdil velikosti vozidel uzke a bezne trati je docela drsny... viz treba http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/705328.jpg

Lubak91

Je to tak, 760mm úzkokolejky jsou opravdu až roztomile malé. Když jsem viděl trakční motor 705.9 a 230 tak je to opravdu rozdíl. Zhruba jako pivovarský sud a pixla od primalexu :D  Ale rozměry by jsme si tedy měly ujasnit, opravdu zvolit tramvajové rozměry na novém železničním kolejivu? Kolejovou splítku asi nemá cenu řešit.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

Mno, co se rozmeru tyka, tak - jak uz jsem psal, vychazet z toho, jestli tam budou i nejake normalnerozchodne vozy na podvozcich, nebo ne. Takze by slo zacit tim, ze by se sepsal seznam toho, co na uzkou je mozne vytvorit. Pokud to bude dostatecne a hratelne, je mozne pouzit vetsi rozmer (tramvajovy), pokud ne, bude to potreba doplnit z normalni sady a v tom pripade se primlouvam za normalni vlakovou velikost. Bohuzel ja vim o uzke minimum, takze po me ten seznam nechtejte.

Lubak91

Já bych si klidně vzal lokomotivy, takže tím by jeden problém odpadl. Ohledně motorových vozů, tam jsou víceméně 2, M11.0 a M21.0. Oba jsou zmenšenou variantou předválečných mot. vozů M130.x, od toho by se dalo odrazit. U osobních vozů jsou potřeba asi jen malé vozy Bi/u, Ci/u a jejich odvozeniny. Od 60. let až do dnešní doby nastupují vozy Balm/u. Ke všem zmíněným mám podklady, stačí napsat ;) A u nákladních vozů: úzkokolejných vozů existuje minimum řad takže by byly potřeba jen vozy Z/u a různé uhláky a nízkostěny. Zbytek by se umístil na podvalníky. Tedy např. Vtr-Eas, Ra-Zaccs, Z-Gbks apod. Musely by se tedy vytvořit nové vozy. Sám jsem asi ze 2/3 přesvědčen, že tramvajové rozměry budou nejlepší.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

VS > zkousel jsem "degradaci" cesty pomoci CTRL a super, funguje... luxusni ... jeste jednou diky :-)

Lubak91 > jeste me napada, ze dalsim faktorem pro nebo proti zvetsovani meritka uzkokolejky vuci vlaku je fakt, jestli to ma byt spis zpestreni hry, nebo i nastroj k reseni slozite dopravni situace - jde totiz treba o to, kolik vozu Balm-u se vejde na tri dilky nastupiste a tim padem kolik takova stanice dokaze odbavit lidi. Tramvajove rozmery by v tomto ohledu mohly byt omezujici... ale zase se da predpokladat, ze uzkokolejka bude vhodna spis v odlehlejsich  oblastech s nizkou hustotou zastavby, kde to nemusi hrat roli.

Jinak dalsi vec co me napada, co mi sice nevadi ani nechybi, ale podle me by mohlo byt pomerne snadno resitelne - zastavovani vlaku uprostred nastupiste. Pokud hra dokaze pocitat s delkou nastupiste i delkou vlaku a zaroven posunout dojezd na konec nastupiste (pokud zadam cil doprostred petidilneho nastupiste, stejne jede az na konec), mohly by vlaky, co nevyuziji celou delku nastupiste, zastavovat uprostred. Obcas totiz na nastupisti pro dlouhe rychliky zastavuje motorak a vypada dost divne, kdyz mine nadrazni budovu a jede az na konec nadrazi.

Je to nejak resitelne? Laickym pohledem je to jen pouhe pridani jedne podminky do algoritmu urcovani policka k zastaveni...

Lubak91

No ta úzkokolejka se většinou stavěla tam, kde nebyla dost velká frekvence, a tedy normální trať zbytečná. Nepočítá se s 24 vozovými vlaky a nástupišti na 18 polí. Taky by neměli mít rozměry tramvají, ale odvozené od nich, takže se budou podobat tradičním vlakům.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Ota

k úzkokolejce. Taková myšlenka, možná nereálná

"normální" tratě vedou středem políčka ve hře. Nedokážu si teď narychlo ujasnit jaký by byl problém s pozicírováním vozidel a kresbou kolejí, kdyby jednokolejka byla umístěna asymetricky: jedna kolejnice "na svém místě", druhá blíž ke středu. Analogicky širokorozchodná.
Pak by nebyl žádný problém se "split" kolejemi (3 kolejnice). Normální i úzké soupravy by mohly najiždět ke stejnému nástupišti. Problematické by bylo pouze připojovaní normálních vagonů (na podvozcích)

Lubak91

Mě se zdá dělat splítku zbytečné, stejně se nedá ušetřit, možná trochu na místě, pokud by se mohly koleje překrývat. Dalo by se přemýšlet o úzkokolejných tramvajích o dvou kolejích na jednom poli.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

benpat

Nevím kam s tím tak to dám sem. Podle čeho se určuje priorita vlaku (napadá mě akorát rychlost)? Když si vezmem stanici na koridoru, která je v odbočce od hlavní koleje a mám správně postavené návěstidla, tak souprava osobáku zajede do stanice a tam ho třeba předjedou 3 další vlaky. Pak až jede osobák. Ono je to sice dobře, ale kdyby se dala nastavit priorita ručně bylo by to dobře.

VS

Pořadí je podle pořadí, v jakém jsou vlaky "uvnitř" programu v seznamu objektů. To bohužel nelze nijak ovlivnit. Prostě se pořád prochází celý seznam a čím jde posunout, tím se posune. Tím pádem když se někde čeká na vjezd, tak ten vlak co blokuje odjíždí, v jednom "tahu" opustí ten blok a v dalším tahu tam může vjet nějaký vlak, no a to je ten který je z těch čekajících nejdřív na seznamu, s ostatními se táhne potom a to už tam vjel on...

Pokud bys z tohoto hlediska chtěl nějak optimalizovat, asi bys musel zajet se vším do depa, rozebrat a prioritu nastavit tím, v jakém pořadí ty vlaky znovu postavíš.

Jestli by se to dalo nějak upravit? No... nevím. Problém je v tom, že hra nepoužívá/nezná souvislost bloku s tím, kdo do něj chce vjet. Musela by se přidat nějaká registrace při nájezdu na semafory a rozhodování o prioritě ještě před tím, než se posunuje s vozidly, což ale zní dost divně.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Nemo

Nad pořadím průjezdů vlaků jsem se také zymýšlel a posléze jsem to přisoudil jakémusi algoritmu ve hře, že to závisí na tom kdy byl který vlak postaven to mě nenapadlo. Každopádně to není (pro mě) až tak důležité. Zajímalo by mě spíš něco jiného, ma křížení dvou kolejí mi stojí 3 soupravy a čekají, na čtvrté koleji je prázdno ale ty soupravy stále čekají i když by mohli odjet, mají volno. Po čase z té čtvrté koleje přijede vlak a projede křižovatkou. Proč vlaky nejeli když ten čtvrtej vlak byl cca 4-5 semaforů od křižovatky a neměl by tedy zasahovat do rozhodování o tom který vlak projede první? Dost to někdy zdržuje dopravu.

VS

Tu situaci si bohužel podle popisu moc nedokážu představit...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Eiffel

Nemo: asi jdu s dřívím do lesa, ale zkus si zobrazit obsazení respektive rezervování kolejí /klávesa b/, možná přijdeš v čem je zakopaný pes

Sim

Nastaveni priority vlaku by se hodit mohlo, ale v soucasne hre to asi reseni nema. Ja to obchazim nekdy uspesne, jindy mene. Konkretni priklad:

Dvoukolejna trat a "nadrazi" (pro priklad pouze dvoukolejne):

-----------<-C-<---\-/---Z----NNNNNNNN----Z---\-/---<-Z-<-------
----------->-Z->---/-\---Z----NNNNNNNN----Z---/-\--->-C->-------

Schematicky se zde snazim naznacit, ze je to dvoukolejka s pravostrannym provozem; pred krizenim je jednosmerny zluty semafor, pak je krizeni, mezi krizenim a nastupistem je oboustranny zluty semafor, pak nastupiste, opet oboustranny zluty, krizeni a na odjezdu na sirou trat jednostranny cerveny obycejny semafor... po druhe koleji je to v opacnem smeru totez.

Tech stanicnich koleji tam mam obvykle vic, ale diky "smrskavani" pisma to tam nedokazu naznacit, ale vysvetlit to muzu i jen na dvou kolejich. Pokud prijede vlak a na druhe koleji ve stanici uz nejaky ceka, pri odjezdu budou mit stejnou prioritu (tedy zavislou jen na tom, co psal VS). Kdyz vsak na jedne koleji ve smeru odjezdu nepostavim zluty oboustranny semafor, nebude vlak cekajici zde cekat jeste v prostoru stanice, ale zajede az na "zhlavi" (reprezentovane zde krizenim) a bude cekat az na cervenem semaforu. Tim bohuzel zablokuje zhlavi, ale v tomto dvoukolejnem pripade to nevadi - spis jde o to, ze vlak na koleji bez zluteho semaforu bude mit vzdy prednost pred tim, ktery pred sebou semafor ma. Pokud konkretni vlak najizdi na konkretni kolej do stanice, da se takto uprednostnit, ktery vlak ma vyjet na trat driv - typicky nechat jet napred naklad nebo rychlik a zastavkovy osobak pustit az po nem.

S pouzitim tohoto figle uvadim priklad "kouzleni" je mozny v pripade, ktery popisuje benpat. Ve stanici mam primou prujezdnou kolej pro vlaky, ktere nezastavuji ... a pro zastavujici mam dalsi stanicni kolej, do ktere se jede odbockou. Pokud mam "synchronizovane" rychlosti vlaku na teto trati (tedy treba vsechny soupravy stavim tak, aby se jejich rychlost pohybovala mezi 70 a 80 km/h), da se vhodnou delkou a volbou rychlosti pouziteho kolejiva docilit nasledujiciho stavu:

- prijizdi osobni vlak, ktery jede do odbocky... za nim jedou dva rychliky, ale ja chci, aby ho predjel jen jeden
- osobak vjizdi odbockou do stanice, diky pomalejsi koleji jede v prostoru stanice rekneme polovicni rychlosti, nez za nim jedouci rychlik po prime koleji
- jakmile osobak opusti zhlavi a "prehodi se vyhybky" na primou kolej, muze rychlik projet stanici
- diky zlutemu jednostrannemu semaforu pred zhlavim, zlutemu pred nastupistem prime koleje, zlutemu za nastupistem prime koleje a cervenemu jednostrannemu za zhlavim stanice se cely tento usek obsadi pro rychlik najednou, takze osobak nemuze hned jet, i kdyby rychlik jeste nebyl v prostoru stanice
- rychlik projede a ted chceme, aby se na trat vratil osobak
- u nastupiste osobaku neni ve smeru odjezdu zluty oboustranny semafor, takze ihned po uvolneni prostoru prime koleje po rychliku popojede osobak na zhlavi, kde zustane stat na cervenem semaforu
- rychlik jedouci za nim nedokaze obsadit usek prime koleje a stanice driv nez osobak, protoze ceka na uvolneni prvniho tratoveho useku

Pomalejsi kolej pro osobak je nutna k tomu, aby zpomalila osobak natolik, aby rychlik "stihl" obsadit prostor stanice driv, nez osobak opusti nastupiste.

Pokud bych na prime koleji nastupiste nemel a mel pro kazdy smer jednu prujezdnou kolej, muzu dat na vjezd na tuto kolej misto oboustranneho zluteho jedennostranny cerveny. V tomto pripade neobsazuje rychlik pro svuj prujezd obe zhlavi najednou, ale postupne - koleje pro osobak je pak vhodne, aby byl na konci nastupiste oboustranny zluty semafor. Fungovat to bude spravne v pripade, ze rychlik bude u oboustranneho zluteho driv nez osobak a tim padem si usek zablokuje pro sebe. Naopak za nim jedouci rychlik to nestihne, protoze osobak uz uz semaforu bude cekat.

VS

Když už to tak analyzujeme, je tu něco co by se eventuálně dalo využít - značky minimální rychlosti. Možné jsou, ve 128 je ale jenom jedna, 80km/h pro silniční vozidla.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

benpat

Sime jak tak čtu ty asi hodně používáš žluté semafory, že? Já je totiž téměř nepoužívám.

Václav

Quote from: VS on January 10, 2010, 04:40:34 PM
Když už to tak analyzujeme, je tu něco co by se eventuálně dalo využít - značky minimální rychlosti. Možné jsou, ve 128 je ale jenom jedna, 80km/h pro silniční vozidla.

Omezení rychlosti - to je ono: to je způsob, jak vyřešit vícekolejné koridory tak, aby nákladní vlaky (které jedou většinou kolem rychlosti 160 km/h a někdy i pomaleji) jely po jedné koleji a osobní (ty nejrychlejší přesahují 300 km/h) po druhé. Ale byl by potřeba *.dat soubor.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

benpat > ono je to vsecko o tom, ze se snazim zeleznicni sit stavit tak, jako by to bylo v realu. Nemam tam zadne ostre zatacky, kde by se vlak "lamal", zhlavi vicekolejnych stanic maji velkou delku a tak podobne. Spousta veci by sla resit mnohem efektivneji (z hlediska zisku), ale me by se to tak nelibilo ... no a v ramci tyhle "neefiktivity" meho staveni zeleznicni site si pak musim vypomahat temi zlutymi semafory. Treba na jednokolejce nebo na tech zhlavich - bez nich by se to ucpavalo (a aby se to neucpavalo, muselo by to byt tak, jak se mi to nelibi).

V podstate jsem u zeleznicni site dosel do stavu, kdy v ni mam pouzity vsechny typy navestidel zakladni sady a musim zatukat, ale nikde nedochazi k ucpavani dopravy vlivem spatne konfigurace. Pokud se nekde neco podela, tak zpravidla pri nacitani ulozene hry - nez se situace "stabilizuje", obcas hra pusti do jednoho useku dva vlaky a uz stojime ...

Ohledne omezeni rychlosti - nejake znacky by se samosebou hodily, zatim to resim tak jak pise VaclavMacurek - rychla osobni preprava u dalkovych vlaku ma svoje koleje, zastavkove osobaky a naklady jezdi po "verejne" siti bez vzajemneho zdrzovani. Pripadne je mozne jeste diferencovat trate podle (ne)pritomnosti troleji, ale to neni optimalni.

Nemo

VS - omlouvám se, zapoměl jsem napsat že to je křížení dvou dvoukolejných tratí, takže ty 3 soupravy co tam stojí mají možnost odjet, odjezdové koleje jsou volné, ale onen čtvrtý přijíždějící vlak již ze vzdálenosti cca 4 semaforů obsadí trať až za křižovatku a to takovým způsobem že znemožní projet těm čekajícím soupravám.
Eiffel - rezervování kolejí jsem kontroloval a proto vím že ten přijíždějící vlak opravdu obsadil trasu přes křižovatku, ale proč to udělal? Vždyť měl před sebou ještě 4 semafory ke křižovatce a k tomu ještě jeden-preSignals?
Sim - taky jsem si všiml, že hra někdy nerespektuje preSignals, a u mě i v průběhu hry. Jednou to došlo tak daleko že jsem musel křižovatku vybourat a postavit znovu, pak bylo již vše v pořádku.

benpat

Sim - mě se železniční síť ucpe občas jen na nádraží u největšího města (u mě neustále Opava) na mapě z nedostatečné kapacity. Když jsem hrál svoji předposlední mapu tak jsem skončil v roce cca. 2300 a na to největší nádraží ústilo pět dvojkolejných tratí, jedna lokálka a kolej do depa.

Další věc co mi třeba chybí jsou různé napájecí soustavy na železnici. Sice je to jedna z věci co jsem si uměle vytvořil, ale přeci není to ono.

Václav

Že by střídavý proud a stejnosměrný proud?

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

benpat

Jo, na střídavině požívám jiné dráty, myslím že to jsou ty české na 160 km/h. Každa soustava má jedno depo a mezi nimi mám nataženou linku pro soupravocé vlaky.

Nemo

#198
Měl bych prosbu. Vyrobil by někdo tramvaj Škoda 13T? Pokud vím tak momentálně jezdí v Brně a to od září 2007 (to byla asi vůbec první tramvaj uvedená do provozu). Pěkný obrázek je zde - http://www.dpmb.cz/vozidla.asp i s potřebnými daty. Jen počet pasažérů je zde menší, jinde se uvádí 270 osob. Jo a chybí tam výška, ta je 3,4 m. Jsou zde obrázky i jiných vozidel, chtěl by se toho někdo ujmout?

EDIT - Prosbu beru zpět. Našel jsem ji, jmenuje se Porsche_tram a nakreslil ji Tomas. No ale jinak by mohl někdo udělat pár tramvají i od roku cca 1930 a podobně.

benpat

Nevíte někdo proč už se v novějších verzích Simu hra sama neukládá? Docela mi to chybí, dneska jsem pracoval 3 hodiny na mapě a pří likvidaci tramvajových kolejí hra spadla. A toto se mi nestalo poprvé.

Václav

A máš zapnut autosave? Tzn., že bude nastaven alespoň na 1, což znamená, že se bude ukládat každý měsíc.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

benpat

Možná jsem trochu natvrdlý, ale kde že se zapíná? Nic jsem nenašel.


Václav

V adresáři config, který se nachází na stejné úrovni jako spouštěcí soubor.
To znamená např. D:/simutrans/config/simuconf.tab.

Je to na řádku 379 a je to položka autosave = 0, resp.
autosave = 1 pro ukládání každý měsíc
autosave = 3 pro ukládání po třech měsících
autosave = 6 pro ukládání dvakrát za rok
autosave = 12 pro ukládání jednou za rok

Ale to jsem vypsal jen čtyři nejužitečnější frekvence ukládání.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

benpat

Díky za pomoc už ukládám. Lze takhle rozšířit dosah stanic a zastávek?

Eiffel

Jde. Na začátku hry v Nastavení- záložka Spojení - položka station coverage /102.2.2 r3130/.

Václav

Ano, lze. Je to rovněž v tomto souboru - na řádku 48. Položka se jmenuje station_coverage. Nutno odpoznámkovat (tzn. odmazat znak # na začátku řádku), jinak bude dosah stále jen 2.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Bender

Mne  chybaju  v  hre  plynovody,ropovody .............. atd.
Kuknite si  futuramu  www.futurama.sk

Nemo

ropovody - mám pocit že jsem kdysi někde na webu zahlédl jakýsi addons ale netuším jestli byl funkční no a plynovody? Mohl by to být návod na nějaký průmysl - Městská plynárenská... či tak nějak.

Václav

#209
Zde je téma, kde se trubky probíraly: way type - pipe lines.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní