News:

Simutrans Wiki Manual
The official on-line manual for Simutrans. Read and contribute.

Průsvitné stěny

Started by Václav, December 08, 2010, 06:38:06 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Václav

Přestože jsem již jeden objekt s průsvitnými stěnami udělal, průsvitnost stěn u toho objektu nebyla to pravé ořechové. A problém s průsvitností mi nastal teď s tvorbou té nádražní budovy, protože stávající způsob, kdy to vytvářím v mém oblíbeném (vektorovém) editoru, je nevyhovující, protože není vytvořena taková průsvitnost, jakou bych potřeboval.

Nejlepší by pro mne byl postup pro GIMP, protože stejně budu některé díly té stavby montovat a doupravovat právě v GIMPu.

Mám samozřejmě za cíl vytvořit takovou průsvitnost, jaká je například u terminálové autobusové stanice - nebo moderního vlakového nástupiště pro osobní vlaky.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

Co třeba si ten obrázek zvětšit a zjistit, že průhlednost je vytvořena mřížkou neprůhledné a průhledné barvy?
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VS

#2
Jest to tak :) Viz i má odpověď v druhé verzi otázky [1].

Dodal bych ještě, že šachovnicovitá mřížka se nemá tak moc ráda se zoomem, takže by se dalo experimentovat s jinými tvary. Svého času se tu objevila alternativní verze [2].

V Gimpu se dá využít několika různých postupů. Ten nejpřímočařejší by bylo prostě do nakresleného objektu naklikat ve stejné vrstvě tečky barvy pozadí, ale to je poněkud destruktivní přístup. Dále se dá dát nad vrstvu s grafikou další, která bude v příslušné oblasti průhledná s [neprůhlednými] tečkami pozadí - při zploštění vrstev (nebo jak tomu říkají) tečky překryjí to pod nimi, takže po interpretaci té barvy jako průhledné (až v makeobj) bude příslušná oblast "děravá". Třetí možnost je využít masku vrstvy - kliknout pravým na vrstvu, přidat masku. Maska je obrázek který dodatečně modifikuje alfu, viz [3]. Stačí tedy "naementálovat" masku a pokud je o vrstvu níž barva pozadí, bude to mít podobný efekt.


(1) http://forum.simutrans.com/index.php?topic=6362.0
(2) http://forum.simutrans.com/index.php?topic=321.msg45170#msg45170
(3) http://docs.gimp.org/2.6/C/gimp-dialogs-structure.html#gimp-layer-mask

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Quote from: Lubak91 on December 08, 2010, 07:31:34 PM
Co třeba si ten obrázek zvětšit a zjistit, že průhlednost je vytvořena mřížkou neprůhledné a průhledné barvy?
O tomhle vím. Mě šlo spíš o to, jak to udělat, aby to vypadalo lépe.

Quote from: VS on December 08, 2010, 07:44:52 PM
Dodal bych ještě, že šachovnicovitá mřížka se nemá tak moc ráda se zoomem
O tom taky vím. Protože jsem to už studoval před vytvořením toho bláznivého mostu zastřešeného průsvitnými stěnami. Mě jde hlavně o ten postup.

A jinak, bude to použito na této budově:

místo té hrůzy, která je na střeše teď

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní