News:

Simutrans Wiki Manual
The official on-line manual for Simutrans. Read and contribute.

verze 110

Started by Sim, February 28, 2011, 03:16:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sim

Prakticky den po vydani jsem si nasosal verzi 110 a mam tu par postrehu:
- zlepsila se grafika, zmizelo dost chyb v prekreslovani (napriklad u dlouhych vagonu), supr!
- v grafu vozidel a linek je navic pocitadlo ujetych kosticek, muze se hodit
- oproti puvodni verzi (102.neco) stoupla poptavka po preprave posty (mozna chyba, mozna opraveni drivejsi chyby, nevim)
- save hry je nyni mensi, ale ukladani je nechutne pomale ... jde nejak nastavit, aby to ukladalo do stejneho formatu jako drivejsi verze? Tusim ze by to melo jit v konfigu, ale uz si nevybavuju jak
- pri kliknuti na policko, kde je vlak v nadrazi (nebo bus v zastavce) se primarne vybira nadrazi ... byl jsem navykly na vlak a nevim jak to zmenit, poradi nekdo?
- na silnicnich semaforem si lze nastavit casovani, supr!
- celkove mi prijde nejaka divna citlivost na mysi - casto se stane, ze mys nekam ukazuje, ale "klika" to nekam jinam - typicky pri snaze pouzivat posuvniky. Mam s tim problem jak ve velkym kompu tak v notesu, takze to bude spis hrou.
- dialogove okno vozidla ma vetsi nahled... jde to zmensit (na dosavadni rozmer)? na notesu je to docela mazec, zabira to sestinu herniho pole
- zoomovani je mozne az do 2:1, supr! Konecne je mozne si to zvetsit a pritom nemit tvarove domrsene objekty
- pri dosazeni maximalni rychlosti soupravy se rychlost ustali a "netrepe se" tesne pod maximalkou, jako dotedka, fajn!
- je trochu zmenen system zobrazovani oken, rozlisuje se aktivni a neaktivni okno. Chapu, ze to muze smysl mit, ale me to spis otravuje - nekde musim kvuli tomu klikat vicekrat
- cekal jsem nejake zmeny ve sprave seznamu (linek, zastavek, vozidel) - neco ve smyslu, aby clovek napsal prvni tri pismenka a nemusel jak jouda rolovat ... bohuzel tady je to beze zmen.
- zkousel jsem verzi windows native a pohyb mysi byl hodne cukavy... u verze GDI to jde plynule. Jak na velkym kompu se samostatnou grafikou, tak na notesu se sdilenou pameti grafiky
- pod W7 se okno hry chova spravne (starsi verze mely pri roztazeni na celou obrazovku vse posunute o nekolik pixelu nahoru, takze neslo mysi najet treba na cudlik minimalizace), supr!
- na uvodni obrazovce se nabizi sitova verze hry, zatim jsem nezkousel ale verim, ze to bude zajimave ... ma nekdo zajem vyzkouset?

Celkove se mi smer techto zmen libi, jen tak dal!

Lubak91

Bohužel se projevil problém u návěstide. Presignaly se řadí do jakýchsi bloků po cca 6 návěstidlech; a když jsou následující bloky plné, vlak stojí na začátku bloku. Takže nejde použít autoblok, kde se počítalo s tím, že vlaky budou popojíždět od návěstidla k návěstidlu...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

Problem s autoblokem nemam, ale k rozdilum v chovani navestidel jsem taky dosel. Konkretne mi to delalo problemy tam, kde mam "long signal" ze dvou smeru k jednomu nastupisti.

Doted to bylo tak, ze se obsadil cely oddil (po stisknuti B oznaceno cervene) a vse ostatni bylo blokovano.

U nove verze se z nejakeho duvodu obsadi jen cil cesty (jeste nez se vubec vlak da do pohybu) a zbytek se obsazuje postupne s tim, jak jede vlak. Paradoxne tedy pro dva vlaky k jednomu nastupisti se obsadi jedna nebo dve kosticky z nastupiste, ale nerozjede se k nemu ani jeden vlak.

Václav

Quote from: Sim on February 28, 2011, 03:16:20 PM
- save hry je nyni mensi, ale ukladani je nechutne pomale ... jde nejak nastavit, aby to ukladalo do stejneho formatu jako drivejsi verze? Tusim ze by to melo jit v konfigu, ale uz si nevybavuju jak

- pri kliknuti na policko, kde je vlak v nadrazi (nebo bus v zastavce) se primarne vybira nadrazi ... byl jsem navykly na vlak a nevim jak to zmenit, poradi nekdo?
1. To je způsobeno změnou formátu na bzip2, který je nyní výchozí- ano, lze to změnit v configu - na konci souboru (poblíž autosavu a rozlišení) je někde možnost změny formátu savu

2. stačí s kliknutím na vlak držet klávesu ctrl - a nebo v konfigu vypnout only_single_info (pak ale ukazuje info pro vlak, stanici i cestu)

A ještě něco: nasosejte si nejnovější nightly - protože v verzi, která byla vydána jako stabilní je chyba v správci linek - nová linka se totiž nezobrazí v seznamu linek - ale v nightly už je to opraveno. Ale myslím, že tohle už se tady (snad) probíralo.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

Problémy s myší - netuším, ještě jsem nezkusil oficiální soubory.

Náhled vozidla - myslím, že ne.

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

TommPa9

Mě zaujalo, kromě výše napsaných maličkostí, asi nejvíce počítadlo ujetých kilometrů. Jen malinko nechápu proč. Je to odrazový můstek k vyšším cílům nebo jenom exhibice toho, co se dá dělat?
Jen z hlavy mě napadá několik praktických (a možná nesplnitelných možností využití)
-řazení vozidel v seznamu podle ujetých kilometrů.
(to by podle mě mohl být nejen zajímavý statistický prvek ale případně by to mohlo pomoci s kontrolou vytíženosti tratí)
-korekce hodnoty vozidla při prodeji.
(to bych si představoval zhruba tak, že by podle nějakých tabulkových údajů měla vozidla vyšší/nižší cenu. Takže by dvě stejný auta ze stejnýho roku a měsíce měly jinou hodnotu protože by jedno bylo zachovalejší. Mohl by to být doplňující parametr k současnému modelu opotřebování)
-poruchy způsobené provozem
(jo tohle asi jen tak nepůjde ale neříkejte že by se vám nelíbilo a nebylo by to zajímavé zpestření kdyby vaše vozidla po 50 000 km jely na opravu do depa)

Sim

TommPa9 > na opravu do depa > tady vidim trochu problem, protoze bys ten vlak na jizdu do depa musel napred nejak nasmerovat, jinak si cestu nenajde. A abych rek pravdu, to uz vidim jako schudnejsi moznost pripojovani postrku, nez tohle :-D

Jinak jeste jeden postreh - v liste dialogoveho okna se objevila ikonka pripinaciho spendliku, jde zmacknout (a zmeni se na svisle/vodorovne), ale v chovani jsem zadne zmeny nenasel. K cemu tam je?

VS

Aby se okna nezavřela pomocí delete...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

TommPa9

Quote from: Sim on March 02, 2011, 06:18:58 AM
TommPa9 > na opravu do depa > tady vidim trochu problem, protoze bys ten vlak na jizdu do depa musel napred nejak nasmerovat, jinak si cestu nenajde. A abych rek pravdu, to uz vidim jako schudnejsi moznost pripojovani postrku, nez tohle :-D


Já byl v tomhle ohledu (aspoň co se úvah týče) odvážnější... představoval bych si to třeba tak, že by přišla zpráva ve smyslu "vaše vozidlo najezdilo 100 000 km. kvůli drobným poruchám klesá příjem z vozidla o 10%. do původního stavu navraťte opravou v depu" a stačilo by že by vlak nebo auto do depa zajelo, počítadlo by se vynulovalo a mohlo by dalších 100 000 jezdit bez poruch. ale uznávám že je to utopie a možná i technický nesmysl. /a mě by se to ve hře líbilo.

Sim

VS > diky

Tomm > neco takoveho bylo v TT ... cas od casu se z vozidla zaclo coudit a chvili stalo odstavene pro poruchu... a cim starsi to bylo, tim casteji porucha nastala. Bohuzel to prakticky znemoznovalo provozovat historicke vlaky, protoze to vic stalo nez jezdilo.... takze ve vysledku jsem mel vetsinou poruchy vypnute.

TommPa9

Jo o tím vím, když jsem ho zkoušel tak mě to otravovalo(proto simutrans). Právě proto bych to viděl fakt jenom "úředně" že tě hra informuje že se ti na vozidle kvůli opotřebení zvýšili náklady a fyzicky by porucha nebyla. Jen by bylo vozidlo dražší, dokud by nejelo do depa, kde by se "opravilo" a mohlo by jezdit dalších 10 let. samozřejmě nechci aby mi ve hře "vrak" zablokoval dopravu.

benpat

Já jsem nedávno uvažoval o podobné věci. A to se týče udržby. Vozidla by měla volitelnou částku na údržbu (provoz). Pokud by byla stanovená na maximum nic by se neměnilo. Pokud by se snižila (každý by si mohl zvolit kolik), tak po čase by se to projevilo na rychlosti nebo výkonu. Příkladem, pokud lokomotiva má výkon 3000 kW a údržbu 3.00 a já si ji v depu snížím třeba na 2.00 tak by se po najetí určitých kilometrů výkon snížil na 2000 kW. Pokud by šlo o vozy klesala by rychlost. Výhoda by byla když ze startu nebudou peníze a nepotřebuji vůz který může jet 120 km/h když trať dovolí jen 85 km/h. Ale to je asi taky sci-fi.

VS

benpat: současný model bere jenom vzdálenost, vážně se mluví o přidání konstanty a tohle by tedy byl třetí člen do rovnice... jejda :)

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

#13
A jaké konstanty? Není konstanta jako konstanta. Ta přece musí mít nějaký popis a nějaký obsah podle funkce, smyslu její existence.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

Pak tedy rigorózně, jak je libo ;D Obecný vzorec zahrnující všechny zde zmíněné vlivy na údržbu (i navrhované) by byl:

(1) P = A·t + B·s + C·s·u,

kde
P ... náklady [kr],
t ... čas [měs],
s ... dráha [pole],
u ... uživatelské nastavení úspor [-], u ∈<0;1>,
A ... konstantní cena za existenci po 1 měsíc,
B ... cena za ujetí jednoho pole,
C ... redukovatelná cena za ujetí jednoho pole.

Rozměry koeficientů? Musí vyjít kredity a platí princip superpozice, takže:

A = [ kr / měs ],
B = [ kr / pole ],
C = [ kr / pole ].

Současný model počítání nákladů uvažuje A = 0 a C = 0, takže má vliv pouze ujetá vzdálenost:

(2) P = B·s.

Pravděpodobné rozšíření bude pro A > 0, čili o konstantní údržbu bez ohledu na pohyb,

(3) P = A·t + B·s.

Benpat navrhuje ještě proměnný člen C > 0, jehož váhu lze nastavit dle libosti pomocí koeficientu u, který má další liv mimo oblast nákladů na údržbu. Rovnice pak odpovídá případu (1).

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Takže to vypadá na docela slušné (možná až nemilé) zvýšení nákladů. Otázka je, jak by se počítaly ty obecné provozní náklady - tzn. ty, které by se počítaly i bez pohybu. Jestli se ale nepletu, tak něco podobného je v Experimentálním - ale tam je to myslím tak, že jsou buď pevné náklady za měsíc nebo pohyblivé podle pohybu - ale ne oboje dohromady.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

benpat

Takže je to možne, ani mě to nenapadlo.

Nemo

#17
Všechno je to hezký ale co naplat, mě tam stále chybí funkce jednoduchého zrušení obchodních vazeb v průmyslu. Mám vlak. soupravy na sypký materiál co mi jezdí po celé mapě a vozí vše co je sypkého. V okamžiku kdy do tohoto systému zapojím další zdroj surovin, třeba důl, tak se mi stane, že uhlí z tohoto dolu se přesměruje na několik dalších odběratelů (dle vazeb tohoto dolu), ale tam kde ho potřebuju, tam se dostane minimum. Řešení v tomto případě je jen jediné, důl smazat a postavit nový s novou vazbou, takovou kterou potřebuju. Je to zdlouhavé a nepříjemné, o co snažší by bylo, kdyby se dalo přepnout do veřejných služeb a v dialogovém okně onoho dolu kliknout na tlačítko u vazby (odběratel) kterou chci zrušit a je to. Bylo by to rychlé a elegantní, že? Mohl by prosím někdo, kdo umí anglicky, toto přetlumočit příslušným lidem? Moc prosím.
P.S. Taky by docela potěšilo, kdyby se při sestavování vlakové soupravy v depu zobrazovali údaje o celkové kapacite soupravy.

VS

#18
Quote from: benpat on March 04, 2011, 06:32:55 PM
Takže je to možne, ani mě to nenapadlo.
Možné je skoro všechno, otázka je jenom kolik zdrojů je třeba "do toho" nalít, aby to bylo ;D Myslím ale, že nastavitelné náklady by neprošly, leda v Experimentální "verzi".

Quote from: Nemo on March 04, 2011, 07:56:54 PM
mě tam stále chybí funkce jednoduchého zrušení obchodních vazeb v průmyslu (...) Mohl by prosím někdo, kdo umí anglicky, toto přetlumočit příslušným lidem? Moc prosím.
Jo, to je docela otrava... http://forum.simutrans.com/index.php?topic=6980.0

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Quote from: Nemo on March 04, 2011, 07:56:54 PM
P.S. Taky by docela potěšilo, kdyby se při sestavování vlakové soupravy v depu zobrazovali údaje o celkové kapacite soupravy.
Tak tohle mě taky docela štve, že není vidět celkovou kapacitu soupravy.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Kdyz se tu spekuluje o nakladech... ono by mozna bylo uz dostatecnym prinosem, kdyby se po "zastarani" vozidla jeho provozni (ale klidne i porizovaci) naklady vynasobily koeficientem rekneme 1,1 nebo neco takoveho ... proste ze by clovek mel motivaci inovovat to, co proste moralne zastara.

Jinak je ve hre totiz ekonomicky neprinosne nahrazovat soupravy novejsimi, provozni naklady jsou podobne a "herni" vlastnosti moc noveho neprinasi ... takze treba nahrada krokodyla radou 842 je ve hre krokem zpet (kvuli nizsi rychlosti) a radou 843 je zhruba nastejno. V realu maji ale vozy rady 850 a 851 svoje leta za sebou a tomu odpovida jejich spolehlivost...

Václav

No, nevím nevím. Morálně může zastarat například způsob výkonu trestu, ale nikoliv technika.

Pokud jde o náklady, provozní náklady by se daly zvýšit v závislosti na zastarání i více, ale pořizovací nikoliv.

V kolejové technice (většinou) neplatí pravidlo o cenách, které platí například u počítačů - ale přesto mi nepřipadá nápad s zvýšením pořizovacích nákladů úplně správné.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Jirka71

Hrajete někdo online?Mě to pořád nějak nejde spustit

Sim

Vaclav > moralni zastarani techniky samosebou existuje, u pocitacu je to asi jasny (kdo z nas by jeste delal na 286), ale u vseho ostatniho taky (skodovka 120 projede to samy, co oktavka) vcetne kolejovych vozidel (proc se asi dnes nekupuji Hurvinky, ale je snaha jezdit rychleji a nastupovat nizkopodlazne).

Zvysene porizovaci naklady jsou v podstate i v realu - i dnes by teoreticky bylo mozne vyrabet nove Hurvinky, ale jaksi se to nikomu rentovat nebude, bo budou drazsi nez kdyz se vyrabely kdysi.

Jirka > onlajn jako po netu? Zatim sem nezkousel...

Lubak91

#24
Když se tu řeší různé vychytávky které by se mohly promítnout do dalších verzí, nešly by tedy zavést u přepravy osob cenové třídy? Tedy že vůz dejme tomu třetí třídy by měl nižší jízdné a vyšší kapacitu a vůz první třídy obráceně. Dle jízdního řádu z roku 1938 byly u nás tarifní třídy nastaveny takto:
3. třída - koeficient = 1,00
2. třída - koeficient = 1,25
1. třída - koeficient = 2,00
Já bych ještě zavedl třídy 0. a 4. Tedy třída nula by byla to nejluxusnější co na našich simutrasách jezdí, tedy zhruba jako třída premium ve vlacích railjet. Koeficient by byl zhruba 3,00. Třída čtyři by byly dobytčáky bez sedaček. Koeficient 0,50-0,75.
Případně zavést ještě speciální třídy pro restauční, lůžkové a lehátkové vozy.
Myslím že by to nebylo těžké realizovat, stačí aby se akorát znásobily výnosy za kilometr.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Sim

Lubak > problem u toho "trideni" je ten, ze v realu ti clovek odhodlany jet prvni tridou nesedne do trojky, pokud pojede i jednotka nebo aspon dvojka. Ve hre je to o tom, ze virtualni cestujici "sedne" do prvniho spoje jedouciho danym smerem, bez ohledu na to, zda bude levnejsi nebo drazsi, pripadne jak rychle pojede.

Lubak91

Sim: Žádné třídění jsem neměl na müsli, jen aby se zabránilo úniku tržeb ;) Bylo by to výhodnější pro hráče, jelikož teď je krajně nevýhodné řadit třeba lehátkové vozy, jelikož jejich kapacita je někdy až 6x menší než u normálního vozu...

Btw, poslal jsem ti dokončenou práci na xx_xxx
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Nemo

VS -
QuoteJo, to je docela otrava... http://forum.simutrans.com/index.php?topic=6980.0
dík moc, snad z toho něco bude

Sim

Lubak91 > lehatka si dopravam jako jakysi bonus - podobne jako hospodu nebo prvni tridu tam, kde se to uzivi i s ni. Problem ani tak nebyva v prodelku, jako spis v extremne male kapacite, takze pokud to pohori, byva duvodem vycerpani kapacity trate.

VS > je to zrejme na tebe, i kdyz to nesouvisi primo s verzi 110. Tyka se to prekladu a to zrejme ke grafice (prave nevim, k cemu to patri, tak to pisu sem):
- v dialogovem okne zastavky je po zobrazeni grafu "dosla posta", i kdyz se nejedna jen o postu. Asi by bylo vhodnejsi tu mit "prijato", pokud hned vedle je cudlik "odbaveno"
- v depu zeleznice je karta elektrickych jednotek oznacena jako "trakce" ... vhodnejsi by bylo spis "Elektricka trakce", nebo jeste lepe "elektricke jednotky" ci "elektricke vlaky. Podobne by se hodilo "vagony" prepsat na "nakladni vagony"

Václav

Quote from: Sim on March 07, 2011, 09:00:25 PM
- v dialogovem okne zastavky je po zobrazeni grafu "dosla posta", i kdyz se nejedna jen o postu. Asi by bylo vhodnejsi tu mit "prijato", pokud hned vedle je cudlik "odbaveno"

- v depu zeleznice je karta elektrickych jednotek oznacena jako "trakce" ... vhodnejsi by bylo spis "Elektricka trakce", nebo jeste lepe "elektricke jednotky" ci "elektricke vlaky. Podobne by se hodilo "vagony" prepsat na "nakladni vagony"
To je spíš na mne - coby v tuto chvíli asi hlavního překladatele. Podívám se na to, ale neříkám že ještě dnes. To s tou poštou je pravda.

A pokud jde o "elektrickou trakci", no, dokázal bych si představit, že by se vedle "elektrické trakce" objevila i "dieselová trakce".

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek > problem "elektricke trakce" ale je v tom, ze sou tu jen pantografy. Klasicke lokomotivy jsou mimo, bez ohledu na to, jestli jezdi na naftu nebo draty.

VS

Ty záložky v depu jsou něco jako nedodělek, původně měly být extra jenom trolejbusy a nic víc (dělal jsem to já). Prissi to potom nějak přehodnotil a použil všude, což, abych pravdu řekl, se mi moc nezdá. Takhle to má být obecnější. Co už ale s tím... Navrhoval jsem pro nápravu ještě obecnější systém kdy by vozidla mohly mít nastavené v paku, na kterou záložku patří, ale to už prý bylo zase příliš složité na hráče...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Sim: Já vím, že klasické lokomotivy mají svojí vlastní skupinu. Ale oddělení dieselových jednotek by bylo docela přínosné - i když jich není zdaleka tolik jako těch elektrických. Myslím, že kdyby nebylo těch našich, tak by se asi daly spočítat na prstech jedné ruky.

VS: Zařazení vozidel na záložku už v dat souboru - no, nevím proč by to mělo být na hráče příliš složité. Spíš nepříjemné pro tvůrce objektů a také pro programátory - protože by se to nedalo moc měnit. Resp. pro každou novou verzi by se musely objekty udělat znova.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek > ono je to takove zasmodrchane uz ted. Konkretne na jednotky v pravem slova smyslu je to OK a naprosto v pohode - ale jakmile je tam nejaka variabilita (moznost menit konfiguraci), kdy se kvuli skladani soupravy musim prepnout do sousedni karty (coz je treba rada 460/560), je to v haji. V tu chvili je to tezce kontraproduktivni.

A nedovedu si predstavit, ze bysme se do tohodle "gulase" dobrovolne vrhali i treba u tech dieselu. Mit motorove vozy na jedne karte a vleky k nim urcene na jine :-/

Václav

#34
Pokud správně funguje vynucené řazení, tak to problém není, protože potom (i při určité volnosti řazení) obvykle zbyde pouze jedna karta - nebo dvě (podle situace) - jedna s řídícím vozem a druhá s vloženými vozy. Horší je to samozřejmě s těmi vozy jako je například právě řada 560, která má řídící vozy udělané půlené.

Je ale možné všimnout si u souprav Monantetsu Ceres, Úsvit, Hiawatha nebo Stříbrný meteor, že jde v podstatě o lokomotivy, které mají dané nucené řazení s osobními (a poštovními) vozy. Přesto jsou zařazené v kartě osobních a poštovních vozů. Něco jiného je to u některých těch lokomotiv od Zena, které tam jsou jen proto, že jim Zeno zadal vozbu cestujících, ale v nulové kapacitě (takže se tato nulová kapacita ani neobjeví v statistice stroje).

Ale vlastně bych se na Ceres, Úsvit, Hiawathu a Stříbrný meteor musel podívat, jestli to u nich tak také není - jako u těch Zenových lokomotiv.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní