News:

Simutrans.com Portal
Our Simutrans site. You can find everything about Simutrans from here.

Česká návěstidla a traťové objekty

Started by Lubak91, July 04, 2011, 01:14:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Lubak91

Dovolil jsem si založit nové téma 8)

Zde jsou linky na dříve vydaná návěstidla (která budou stejně nahrazena jedním velkým pakem)

http://forum.simutrans.com/index.php?topic=553.msg71028#msg71028


http://forum.simutrans.com/index.php?topic=553.msg72139#msg72139

+Nová mechanická návěstidla


A přejezd SSSR, až se mi podaří ukuchtit nebo sehnat dobrou nahrávku, bude i se zvukem.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Václav

Ještě jsem světofory ani mechanická návěstidla nezkoušel, protože se snažím pracovat na mostu pro rychlost 280 km/h (nebo možná jinou - ale nějak se mi nedaří udělat správný tvar pilířů, který bych chtěl) ale mám jednu takovou poznámku jak na mechanická návěstidla, tak na světofory - a vlastně i na AŽD:

Bylo by možné napsat, od kdy do kdy jsou která návěstidla k dispozici?

A ještě něco: proč u AŽD má soubor předponu roadsign, ale u světoforů a mechanických signals?

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Lubak91

#2
Podařilo se mě překopat malou stanici ze SketchUpu do Simutransu

2! hodiny jsem přepisoval daťák na tisíce způsobů protože to nefungovalo a nakonec jsem zjistil, že mám špatný Makeobj... Ale kdo to ocení?

Překopal jsem i malé depo. Sudy na dešťovou vodu jsou na přání jednoho místního uživatele v hráčské barvě ;)


Takový pokus, je to zmenšené, aby se to vešlo na perón. +Krásný název pro našeho zdrobnělinomila :police: 8)


Další věcička nad kterou jsem strávil hromadu času...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Václav

#3
Až na použití zdrobnělin (v tomto případě mi totiž jejich použití přijde více šílené než ty dvě hodiny trvající zjišťování, že jsi použil špatnou verzi MakeObj - a nebylo jednodušší požádat o pomoc?) docela dobré. Jen ta podivná svislá čára na zadní stěně depa by mne docela zajímala, co vlastně má být.

Ale jinak opravdu dobré. Myslím, že by to chtělo udělat ještě nějaká moderní depa - aby mohla postupně nahradit toto. Ono přeci jen nevypadá dobře, když po celou dobu hraní je k dispozici pro železnici jen jedno depo.

I ten blbý hangár je asi v třech nebo čtyřech provedeních - která mají různou dobu použitelnosti. Tak proč by nemohlo mít depo více tvarů - s různou dobou použitelnosti.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VS

Pěkné, pěkné... vypadá to jako pár tyček, ale je v tom určitě potopené víc roboty než na špatné verzi makeobj :D I ty budovy jsou velmi pěkné, i když barevně je to takové... nevím, do šeda? Ono ale stejně záleží na okolí, tak to nemá cenu řešit hned.

Jinak dovolovat si založit téma je vcelku normální :)

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Lubak91

Quote from: VaclavMacurek on July 06, 2011, 01:31:28 PM
Až na použití zdrobnělin (v tomto případě mi totiž jejich použití přijde více šílené)
Co je na tom šíleného? Malá stanice = stanička, malé depo = depíčko. Přijdou třeba velké stanice a depa...
Quote from: VaclavMacurek on July 06, 2011, 01:31:28 PM
(dvě hodiny trvající zjišťování, že jsi použil špatnou verzi MakeObj - a nebylo jednodušší požádat o pomoc?)
Kdo by mi prosím pomohl mezi 0:40am a 2:50am? Kdyžtak mi dej telefon :D Vyřešil jsem to? Vyřešil.
Quote from: VaclavMacurek on July 06, 2011, 01:31:28 PM
Jen ta podivná svislá čára na zadní stěně depa by mne docela zajímala, co vlastně má být.
Co se takhle podívat na zvětšeninu? http://forum.simutrans.com/index.php?topic=6751.msg69906#msg69906
Quote from: VS on July 06, 2011, 01:55:02 PM
Pěkné, pěkné... vypadá to jako pár tyček, ale je v tom určitě potopené víc roboty než na špatné verzi makeobj :D
Pár tyček? Co jsou tedy potom návěstidla z jiných sad?
Quote from: VS on July 06, 2011, 01:55:02 PM
I když barevně je to takové... nevím, do šeda?
No nevím jak ty vidíš česká nádraží, barevné moc nejsou, leda když si vezmeš homerovu zelenou medicínku :D

Jinak jsem se na netu dočetl, že za jednu budovu ve SketchUp si účtují 2000CZK. Takže kam mám poslat číslo účtu?
Bazinga, vyberu si to hotově :D
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

TommPa9

Zatraceně dobrá práce!
(i když mě to nepřekvapuje když jsem měl tu čest vidět rozpracovanou verzi... ale komu čest tomu čest)

Návěstidla jsem zatím netestoval ale z náhledu to vypadá jako špičková práce hodná špičkového umělce. (ještě jednou řeknu 2x slovo špičkov- v jedné větě a máte povoleno mě picnout)
co dál říct?
no asi nic chvály bylo dost :D

VS

Quote from: Lubak91 on July 06, 2011, 03:16:29 PM
Pár tyček? Co jsou tedy potom návěstidla z jiných sad?
Ne, tím jsem myslel že ve srovnání s vagónem to vypadá jako nic, ale vím svoje...

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Lubak91

TommPa9: Děkuji za pochvalu ;) Snad v noci zase něco vydám (mám asi o 3 hodiny posunutý spánkový režim a nevím jak to srovnat :( :D )
Quote from: VS on July 06, 2011, 04:16:51 PM
Ne, tím jsem myslel že ve srovnání s vagónem to vypadá jako nic, ale vím svoje...
Ale práce je s tím stejná... Zabil jsem na tom přes 20 hodin...

A asi bych potřeboval poradit: Jde udělat most z více částí? Tedy aby byl třeba oblouk složený ze dvou dílů (polí)? Případně jestli to jde u pilířů (do výšky)?
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

VS

S těmi mosty je to vysoce logické je mít takhle, ale... bohužel ne ::(

My projects... Tools for messing with Simutrans graphics. Graphic archive - templates and some other stuff for painters. Development logs for most recent information on what is going on. And of course pak128!

Václav

Quote from: Lubak91 on July 06, 2011, 03:16:29 PM
Malá stanice = stanička, malé depo = depíčko. Přijdou třeba velké stanice a depa...

Kdo by mi prosím pomohl mezi 0:40am a 2:50am? Kdyžtak mi dej telefon :D
1. Pro stanice budiž, ale u toho depa to zní opravdu divně - už vzhledem k tomu, že depo může mít velikost jen jednoho zastavěného pole.

2. Tak v této době bych nebyl schopen pomoci ani v bdělém stavu - jakože v této době většinou spím. A za rušení v této době jakýmkoli způsobem

VS:
Ale já bych jak to zařídit. Šlo by to u mostu s maximální délkou 2, resp. 3 pole (jak jsem zjistil, maximální délka je o 1 větší než je číslo v dat souboru). Stačí zadat mostu maximální délku 2 - tím pádem by most mohl mít oba nájezdy a jedno středové pole - a pak by mohl mít docela přijatelný tvar - protože oblouk by měl vrchol právě ve středovém poli - a konce v obou nájezdech. Jen by to asi vypadalo dobře jedině u mostu s rovnými nájezdy. A pak, takto dlouhý most je téměř k ničemu - maximálně k překlenutí řeky/vodního kanálu.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Ady

Lubak: plánuješ vydat i přejezdy typu AŽD 71, aby se neobjevovaly místo SSSR přejezdů později ty německé?

Lubak91

Ady: Dejme tomu, že se na tom pracuje... Ale dnes si hraju s novým telefonem :D
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

TommPa9

Ty sis pořídil novej telefon? Jinak šraňky vypadají hodně dobře jen mi závora přijde trochu moc "macatá"

Lubak91

Bohužel už jo (htc sensation xe), starej odešel do křemíkového nebe (teda spíš na půl cesty, možná ho ještě obživím)...
Se závorou si ještě pohraju...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

TommPa9

Křemíkové nebe! Není žádné křemíkové nebe...
A kam odejdou všechny kalkulačky...
Nikam prostě umřou... jo můj starý drahý a opěvovaný Siemens C55 už bude v křemíkovém nebi 2 roky...

Ona ta závora možná nebude tak velká když se dá na své místo. Jo a k jednomu z vyšších postů: Nevěděl jsem že v simutransu jdou přejezdy ozvučit...

Ady

Lubak: týýýjo vypadaj hodně dobře...tak to už se na ně moc těším :-)

Miziiik

Lubak: Ty budovy vypadají krásně :-) Tos je dělal všechny v SktechUp?? Já jsem asi předevčírem zkoušel též nějaké udělat a měl jsem trochu jiný uhel krajů domu než s krajem políčka (i s úpravou výšky s těmi procenty, co tu psal VS)... :-) Těším se na další budovy a objekty
http://msim.8u.cz/ Můj web o hře Simutrans - Moje addons, návody, odkazy, apod.

Lubak91

Miziiik: Všechny budovy jsou ze SketchUp, návod jak to poté hodit do simutrans (resp. udělat obrázek pro simutrans) jsem dával do diskuze. Pár baráčků .) ještě zkusím sesmolit.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Miziiik

Dobře, dobře :-) Teď pročítám to s tím SketchUp návodama... Koukám, že tam má Sim ty stupně  i VS stupně no :-) Ještě si s tím pohraju
http://msim.8u.cz/ Můj web o hře Simutrans - Moje addons, návody, odkazy, apod.

Vladki

Ahoj,

chtel jsem vyzkouset ceska navestidla a jsem zmaten, k cemu ze josu ty specialni navestidla s dvoupismenkovym popisem (posun, autoblok). V cem se lisi od ostatnich? A jak docilim aby se mi ukazoval prejezd SSSR a ne ten vychozi?

Zaroven spekuluju proc jsou jednosmerne a obousmerne semafory udelane tak jak jsou - ze jednosmerny semafor blokuje provoz opacnym smerem. Ve skutecnosti je jednosmerny semafor pri jizde opacnym smerem ignorovan, jako by tam zadny nebyl. Kdyby to takhle fungovalo i v simutrans, bylo by mnohem jednodussi postavit slozitejsi nadrazi a krizeni trati a nebylo by potreba pre-signals.
Ty by se pak mohly chovat jako opravdova predzvest - vlak by za ni treba zacal zpomalovat, jak uz se resi v experimental.

Diky

Lubak91

#21
Dvoupísmenkové byly dělané třísvětelné předvěsti pro autoblok  (ten fungoval do verze simutrans 102, pak se udělala úprava, že presignal jiné presignal ignoruje a předvěstí pouze signal) a pro posunové návěsti. Ty jsem plánoval s rychlostním omezením do 40 km/h, ale to simutrans neumožňuje. Takže teď fungují jen jako machrovinka pro větší pestrost.
Jednosměrné návěsti: podle českých předpisů asi neexistuje žádné návěstidlo pro jednosměrnou jízdu, tak jsem udělal návěstidla se pevnou návěstí stůj. Přišlo mi to lepší.
Návěstidla které by fungovaly pouze v jednom směru a druhém by byly ignorovány jsem navrhoval, bohužel já to asi neovlivním...

Přejezd SSSR: Funguje jen na kolejích pro rychlost max. 120 km/h, a možná fungují jen ve verzi 110, jsou v tom zmatky...

Plánoval jsem udělat sadu návěstidel od R-U až do dneška, ale nějak se k tomu nemůžu dokopat. Tady je stejně nějak mrtvo a nikdo to stejně asi neocení...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

No ja hraju jeste ve verzi 100 tak bych ten autoblok jenom ze zvedavosti vyzkousel ;)

Jednosmerne navestidlo: slo by nahradit cervenou ceduli (kulatou nebo obdelnikovou) - taky je to trvala stuj. Pouziva se ale spis kdyz se nejaky kus koleji opravuje, casto zapichnuta primo mezi kolejnice, aby fakt neslo projet. Nebo pouzit oznacnik - bily sloupek s modrou spickou, byva zapichnuty kousek od vjezdoveho navestidla a nesmi se za nej prejet pri posunu. Ale na druhou stranu mi v simutrans tahle vec prijde jako naprosto zbytecna, kdyz jednosmerna navestidla nejdou projet v protismeru...

Snazil jsem se hledat nejakou diskusi o tech jednosmernych navestidlech (prujezdnych v protismeru), ale nenasel. Myslim ze v experimental by se neco takoveho mohlo prosadit.

Myslim, ze 3 druhy navestidel jsou vic nez dost. Ja osobne ti za ne dekuji, ale RU je asi prilis vzdalena historie... Nemluve o tom, ze hratelnost simutrans pred rokem 1900 je mizerna. Zkousel jsem pak64 s volskym povozem a rychle me to prestalo bavit ;)

TommPa9

Dopravní značky na ulicích pověšené
Ukazajou nám co můžem a co už zas ne
Modrobílý šipky vyznačujou nám cestu
My po ní jedeme radostně a bez protestu...

Tak tady máte to rozdělení  (slovy klasiků)

TommPa9

Lubáku, všechna návěstidla v tomhle vláknu, stanice a přejezd jsou "aktuální" nebo máš nějaké novější varianty v rukávu?

Lubak91

Neřekl bych aktuální, budu muset provést revizi...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

TommPa9

Dobrá pokusím se najít vhodnější termín: Použitelná?

Lubak91

No, jistě tam pár chybiček bude, pokusím se tedy něco použitelnějšího do čtvrtka sešmodrchat, stačí? ;D
Ale stejně myslím, že je to předčasné, tady stejně nikdo nejeví zájem...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

TommPa9

Děkuji uctivě. zatím jsem dal do paku současnou verzi a chtěl bych se uctivě zeptati, jestli je možné mi říci jaké období je těmito návěstidly pokryto?

Lubak91

Ráčím uctivě odpověděti, že tohoto času jsou pokryty léta páně 1939 až ležatá osma...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

TommPa9

Tudíž léta starého mocnářství a prvé republiky pokrytá nejsou, což znamená, že budu museti prozatím původní návěstidla zachovati a jako taková nesmazati.


Václav

U mne vyhrává možnost C - tedy všechna světla rozsvícena a písmené označení, přičemž písmenné označení považuji za užitečnější část z této volby.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Ja bych to rekl trosku kulantne; u kazdeho typu navestidla bych volil takove vyobrazeni, ktere je pro nej nejak charakteristicke; pokud je tam vic svetylek, at je na nem nejaka navest, kde jich sviti vic. Jestli je to mechanika, je to vcelku fuk, to je neprehlidnutelne. Trpaslik sviti modre, coz asi ve hre neumime, nicmene ikona se nezhasina, takze to vlastne jde ... a tak podobne.

Pokud tam ma byt nejake pismeno, at je u vsech casovych variant jednoho typu navestidla stejne v cele casove ose a pokud mozno napric dopravnimi prostredky.

greenling

Opening hours 20:00 - 23:00
(In Night from friday on saturday and saturday on sunday it possibly that i be keep longer in Forum.)
I am The Assistant from Pakfilearcheologist!
Working on a big Problem!

Vladki

#35
Tak aby se veci trochu rozhybaly. Prikladam novou verzi navestidel AZD-70. Jsou nakodovane tak aby nahradily ty standardni navestidla v pak128, i intro_year sedi - 1970. Tvary navestidel jsou Lubakovo dilo, ja sem si hral s osazenim na koleje a se svetylkama. Prikladam tri sady: pro normalni hru staci zakladni sada. Pro hracicky a modelare je navic sada modelarska a a sada kombinaci. Funkcne jsou to stejna navestidla jen jsou jako jine navestidlo z realneho sveta a tak se nektere vic hodi na sirou trat a nektere do stanice. Symboly na navestidlech jsou nasledujici: S - signal, P - preSignal, L - longSignal, C - chooseSignal, O - one-way, E-end-of-choose. V sade kombinace jsem se pokousel o kombinaci end-of-choose a signalu a o kombinaci min-speed a signalu, ale funguji jako obyc signaly. Na to aby fungovaly bude potreba trochu patchnout kod simutrans. Tak si je uzijte.

greenling

Vladko
Es ist möglich, dass Ihre Signale als Eingabe der Bauzeit und die Landesvorwahl?
Protože mám další signály z jiných zemí v provozu.
Opening hours 20:00 - 23:00
(In Night from friday on saturday and saturday on sunday it possibly that i be keep longer in Forum.)
I am The Assistant from Pakfilearcheologist!
Working on a big Problem!

Vladki

I'm not sure if I understood you question, but I'll try. This design of signals is used in czechoslovakia since 1970's. Graphics for simutrans is mainly done by Lubak91, I have just positioned them and put the color lights on them. So if you want to use them for other graphics, ask Lubak91 first.

greenling

CZ
vladki
Já bych na než signály z Tschien změnil, nikoli existující obrázky
ale dále další jméno, displeje, z jaké země pocházejí, Takže mám přehled.
DE
Vladki
Ich möchte bei denn Signalen aus Tschien nicht die bestehenden Bilder änderen,
sondern einen weiteren Zusatz Namen geben,der anzeigt aus welchen Land sie kommen,
damit ich einen Überblick habe.
Opening hours 20:00 - 23:00
(In Night from friday on saturday and saturday on sunday it possibly that i be keep longer in Forum.)
I am The Assistant from Pakfilearcheologist!
Working on a big Problem!

Vladki

#39
Prikladam trochu snizenou variantu navestidel, zatim jenom jedno svetelne.
Tome, Sime, Lubaku - je ta vyska akorat? Ted je to snizene o tri schudky na sloupech = 9 pixelu.
Pokud potvrdite, snizim i ten zbytek.

Tak prikladam snizenou verzi i se screenshotem aby se mohlo porovnat:

Puvodni:
Zmensene:

Pripadne muzeme velke nechat pro vlaky, a zmensene pouzit pro uzkokolejku

Vladki

Do SVN jsem nahral upravenou verzi nasvestidel AZD. (a trochu poprehazoval a prejmenoval soubory v slozce)
Aktualni nabidka tedy je:

Signal: oddilove
PreSignal: predvest a opakovaci predvest
LongSignal: odjezdove s odbockou a bez
ChooseSignal: vjezdove
OneWaySignal: cestove permanentne na stuj
EndOfChooseSignal: seradovaci permanentne na zakaz posunu

Pridal jsem i nove signaly ktere najdou vyuzi jen v simutrans experimental. Chovani ve standardu je v zavorce.
3aspect_permissive: 3-znakovy autoblok, na stuj lze projet podle rozhledu (normalni signal - 2 znakovy)
3aspect_absolute: 3-znakove oddilove/odjezdove, na stuj nelze projet (normalni signal - 2 znakovy)
3aspect_choose: vjezdove s 5 znaky: stuj, volno do odbocky, volno rovne, vystraha do odbocky, vystraha rovne (na neelektrifikovane trati jako choose signal, na elektrifikovane ukazuje volno misto stuj, ale funguje)
DriveBySight: povoluje jizdu podle rozhledu - seradovaci permanente na posun povolen (ve std. nedela nic)

Vladki

Sepíšu sem svou novou představu o návěstidlech - i s ohledem na funkce které umožňuje nová verze simutrans-experimental (zatím ve vývoji). Doporučuju přečíst: http://forum.simutrans.com/index.php?topic=14848.0

Krátce shrnu co umí simutrans-experimental pro ty co neumí anglicky:

- návěstidla jsou jednostranná - neovlivňují (nezakazují) jízdu z protisměru. K označení trati jako jednosměrné je návěstidlo single_way=1
- předvěst (presignal) - funguje jako opravdová předvěst. Strojvedoucí vidí max jedno políčko před sebe, ale díky vylepšenému fyzikálnímu modelu v simutrans-experimental, je zábrzdná vzdálenost často delší. Bez předvěsti tak vlak začne brzdit s předstihem (strojvedoucí ví kde je návěst, ale nevidí co ukazuje). Předvěst je tedy potřeba umístit pár políček předem. Jde postavit i opakovací předvěst.
- výběr koleje (choose signal) - navíc umí vybrat trasu i pro projíždějící vlak. Je tedy nutné dávat na výjezdy z nádraží značku konec výběru. Graficky umožňuje odlišný signál pro jízdu na plánovane nástupiště a na alternativní. (Např. volno, a volno + 40 km/h). has_selective_choose=0/1
- aspects - kombinované návěstidlo s předvěstí - jde tedy nakódovat 3, 4 a 5-znakový autoblok.
- max_speed - maximální rychlost při které lze spolehlivě vidět návěst z jedoucího vlaku. Default je 160 km/h
- upgrade - automatická výměna návěstidel za novější při upgradu tratě.

- signalbox (hláska, hradlo, stavědlo) - návěstidla mohou mít nastaveno z jakého stavědla mohou být ovládána a jak daleko mohou být. Stavědlo zase má daný limit kolik návěstidel z něj jde ovládat. Stavědla jsou nepovinná, tudíž bych je zatím neřešil.
- working_method - různé metody signalizace - autor je Brit, takže vycházel z tamní praxe, a v některých aspektech se liší od signalizace v ČS, resp. Rakousko-Uhersku.
-- drive_by_sight = jízda podle rozhledu -  Vhodné tedy pouze pro pomalejší a lehčí vozidla - tramvaje. Take pouze pro dvojkolejnou trat, jinak se brzy potkají vozy v protisměru. V tomhle stavu jsou vozidla po výjezdu z depa, nebo ze zastávky.
-- time_interval = záležitost z 19. století, pouze pro dvoukolejnou trať, nevím jestli se vůbec u nás používalo
-- one_train_staff = žezlo - vhodné pro jednokolejné slepé tratě
-- token_block = vylepšené žezlo, lze pustit víc vlaků za sebou stejným směrem. V podstatě shodné s is_longblocksignal=1
-- absolute_block = hodně podobné na naše hlásky, hradla a poloautomatický blok. Rozdíl je v chování předvěsti - ta je společná pro všechny hlavní návěstidla ovládáná ze stejného stavědla. Tím pádem pokud bych ovládal celé nádraží z nádražní budovy tak mi předvěst před vjezdovým návěstidlem ukáže volno, jen pokud je volný průjezd stanicí (vjezd i odjezd na volno). Obejít to jde použitím dvou stavědel (u každého zhlaví jedno), nebo použitím circuit_block i pro mechanická návěstidla. V případě dvou stavědel na stanici, jde udělat i kombinované návěstidlo s předvěstí (vjezdové, cestové se žlutým ramenem).
-- circuit_block = ovládání kolejovými obvody = autoblok, automatické hradlo. Autoblok může být až 5-znakový. Návěstidla na širé trati můžou skočit automaticky na volno, když je volná trať. normal_danger=0/1 Mohou mít i povolený průjezd podle rozhledu i když je na stůj - podobně jako náš autoblok. permissive=0/1 Předvěst je řízena jen nejbližším hlavním návěstidlem.
-- cab_signaling = přenos návěsti na lokomotivu - neomezená viditelnost návěsti, jinak stejné jako circuit block.
-- moving_block = pro vysokorychlostní tratě, návěst se přenáší na lokomotivu a ukazuje jak rychle se může jet - resp. jak daleko dopředu je volná trať s automatickým přepočtem na zábrzdnou vzdálenost. Bez návěstidel podél trati.


Tak a ted jak to využít pro pak.CS. Zajímavé info je zde: http://vlaky.bestsite.cz/zeleznice.htm
Na SVN už je upravená sada návěstidel AŽD pro období od roku 1970:

Používá se circuit block pro aspects=2, a cab_signalling pro aspects=3, plánuji doplnit i aspects=4 (autoblok).
Pro autoblok jsou dva signály - permissive, zakladní poloha volno (bílý sloup), a absolute, zakladní poloha stůj (červeno bílý sloup). Absolute lze použít např. jako odjezdové. K dispozici je předvěst a opakovací předvěst.
Vjezdové (choose) návěstidlo má 5 poloh - stůj, volno rovně (zelená), volno odbočkou (zelená+žlutá), výstraha rovně (žlutá), výstraha odbočkou (dvě žluté). Pro kompatibilitu se standard je i vjezdové s 3 polohami (stůj, výstraha, výstraha odbočkou).
Pro konec výběru (end of choose) je seřaďovací trvale na modrou - nebo označník (ještě doplním).
Pro přechod na jízdu podle rozhledu je seřaďovací trvale na bílou - nebo by šlo použít vyčkávací návěstidlo.
Pro longblock (token block) jsem použil grafiku odjezdového návěstidla (červeno bíle pruhy, bíle jsou kratší). Na výběr jsou dvě verze pro jízdu rovně a do odbočky, funkce je stejná.

Signály světofor (CCCP), bych zaved od roku 1954, kdy se výrazně zmenily předpisy - 3 znakový autoblok, předchůdce rychlostní soustavy - která by se lišila snad jenom v průjezdu odbočkou (dvě zelené), a chybícím signálu pro odjezd odbočkou, jinak stejné jako AŽD-70. Je otázka jestli má smysl dělat i AŽD-65, které jsou velmi podobné, ale šlo by to spojit s přechodem na rychlostní soustavu v roce 1962. Také 4-znakový autoblok - zaveden 1962 (spolu s opakovací předvěstí), zrušen 2013
Ja osobně bych AŽD-65 klidně oželel, a vjezdové návěstidlo dal se stejnými signály jako dnes, a jen v 1962 doplnil odjezdové, opakovací předvěst a 4-znak. AB.

Mechanické a staré světelné: jsem na vážkách jestli je dát jako absolute_block nebo circuit_block (nebo každé jinak). Pokud by byly stejné šlo by nastavit, že tam kde je elektrifikováno, budou světelná, jinde mechanická. Návěsti mechanické jak je známe teď byly zavedeny z 2. sv. války (1939): zelená volno, žlutá výstraha. Žluté rameno na vjezdovém až od 1954. Do roku 1939 byla zelená výstraha, bílá volno. Odjezdové návěstidlo mohlo mít až 3 ramena - to bych použil pro long-block (token-block). Vjezdové (choose) dvouramenné. Předvěst za první republiky byla zelený obdélník, za války pak přetřená na žluto, nově kruhová.

Starší předpisy než 1914 se mi nepodařilo najít, chystám se v létě do muzea signalizace v HK, snad tam něco najdu.

Shrnutí:

is_signal: jednoramenný semafor, oddílové návěstidlo aspect=2 (odjakživa), aspect=3 (od 1954), aspect=4 (1962-2013), varianty permissive=0/1, defualt_danger=0/1, bíle nebo červenobíle sloupy.
is_presignal: samostatná předvěst (zelený obdélník do 1939, potom žlutý terč), opakovací předvěst od 1962.
free_route (choose): dvouramenný semafor (od 1954 se žlutým ramenem), vjezdové návěstidlo, aspect=2-4, has_selective_choose=1
is_longblocksignal: 3 ramenný semafor, odjezdové návěstidlo (bílé pruhy kratší), od 1962 verze s jízdou odbočkou.
single_way: červený terč, nebo trvalé červené světlo
end_of_choose: označník, nebo trvalé modré světlo
drive_by_sight: vyčkávací návěstidlo, nebo trvalé bíle světlo

Pro případné starší období (19. stol) bychom mohli zatím dát místo návěstidla nádražáka (výpravčího) s vlaječkou. V jiných zemích ale byly semafory podobné dněšním už v druhé půli 19. stol, akorát že na volno nebylo rameno nahoru, ale dolu. Možná to tak bylo i u nás, jen najít nějaká data.

Max_speed může svádět k použití pro odjezd odbočkou, nebo pro seřaďovací návěstidlo, ale nedělal bych to. Vlak by pak jel omezenou rychlostí až k dalšímu návěstidlu, a to není to co chceme. Při jízdě odbočkou vlak přiměřeně zpomalí sám i bez návěsti.

time_interval a moving_block bych zatím vůbec neřešil.

Uff, doufám, že to má aspoň trochu hlavu a patu.

Vladki

Tak abych jenom nekecal. V SVN jsou nahrany navestidla pro obdobi 1954 (SSSR) - 1962 (AZD-65) - 1970 (AZD-70) az do dneska.
Navestidel je tam hromada, jak pro experimental, tak pro modelare, takze se nelekejte mnozstvi, orientujte se podle pismenek:
Cerna - pro standard: S - singal, P - presignal, L - long block signal, C - choose signal, O - one-way, EC - end of choose
Modra - navic pro experimental: 3S, 4S - 3/4 znakovy signal (absolute); 3A, 4A - 3/4 znakovy autoblok (permissive); 3C, 4C - 3/4 znakovy choose signal, ES - end of singalling (jizda podle rozhledu). Signaly pro experimental jsou pouzitelne i ve standard, pouze se chovaji jako dvouznakove. 3C a 4C ve standard nedoporucuji davat na elektrifikovanou trat - popletou se jim svetla.

Zakladni design navestidel je Lubakova prace, timto mu patri velky dik. Pozicovani, osvetleni a dat soubory sem delal ja.

Vladki

Doplneny (v SVN) trpaslici navestidla pro 50. a 60. leta. (vzor SSSR/AZD65). Design opet Lubak91

Vladki

Do SVN jsem dohral mechanicka navestidla - opet Lubakovy designy. Timto mame casovou osu pokrytou od 1870, a puvodni navestidla z pak128 nepotrebujeme. Jeste jsem pridal dalsi oznaceni - 3P - trojznakova predvest - ma smysl pouze pro simutrans-standard. V experimental se chova jako dvouznakova. Upload se mi sem nevejde ani zazipovany, az budu doma nahraju na web.

Lubak91

Chtěl bych se prosím zeptat. Na mezinárodním fóru se teď probírá nějaký "double-block signal" K čemu přesně slouží a jaké využití v cs.paku by mohl mít?

A jak je to s těmi stavědly?  Jaké druhy zabezpečení mohou simulovat? Zkusil jsem si zatím jedno nakreslit, tak jestli to budu moct nějak vyzkoušet.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Je to na delší povídání. Pisu z telefonu tak omluvte překlepy.

Extended zavedlo predvesti tak jak jsou ve skutečnosti. Pouzilo pro ně kód is_presignal=1.

Double block aignal vraci to co dělá presignal ve standardu. Rozdíl je ten, ze predvest můžeš projet když následující signal je na stůj, zatímco double block ne.

Realne využití pro pak.cs vidim pro uzávěru koleje, vložené navestidlo, nebo vypravciho tam kde je skupinove odjezdove navestidlo.

Hlavni vyznam vidim tam kde se stykaji trate s různou signalizací, zejmena absolute block a token block.

Stavedlo (signalbox) je vicemene nepovinna vec. V dat souborech navestidel muzes definovat jak daleko mohou byt od stavedla, a ke kterému stavedlu jdou pripojit a naopak kolik signalu jde pripojit ke kterému stavedlu.   Hlavni duvod je u absolute block, coz je anglicka alternativa k nasemu hradlu (hlaskam, poloautoblok). Jenze v anglii plati, ze predvest muze ukazovat volno pouze pokud vsechny navestidla daneho stavedla jsou na volno. V praxi to znamena prujezd stanici (vjezd i odjezd na volno). U nas predvest hlasi jenom stav vjezdového. Dalsi problem je, ze anglicku absolute block nepočítá s jednokolejnou tratí. Takze pro pak.cs pocitam spíš s využitím track-circuit block. Absolute block pro cs vyzaduje jedno stavedlo na kazdem zhlavi stanice.

Jinak v navestidlech se zmenilo hodne, a je tam jeste moc co odladit. Testuju ruzne mody a prubezne hlásím nalezené bugy.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Lubak91

Děkuji, takže klasická simupředvěst.

Zkoušel jsem včera signalbox zapakovat, ale zase mi nějak zlobí makeobj, dělá moc velké soubory a navíc nějaké poškozené, protože i když napíše, že byl bez problémů zapakován, tak po přidání hra při načítání padá...
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Stahni si cerstvou verzi mela by umet i double block.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Lubak91

Byla tam nějaká zvláštní chyba, začalo to fungovat, až když jsem to přesunul do jiné složky.
Zatím jsem zkusil udělat to stavědlo, ale makeobj píše, že ignoruje ten parametr "working_method=absolute_block," tak nevím jak to vlastně použít.
Je to jen základní nástřel, vše se ještě bude předělávat.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

#50
Quote from: Lubak91 on April 27, 2017, 06:06:43 PM
Byla tam nějaká zvláštní chyba, začalo to fungovat, až když jsem to přesunul do jiné složky.
Zatím jsem zkusil udělat to stavědlo, ale makeobj píše, že ignoruje ten parametr "working_method=absolute_block," tak nevím jak to vlastně použít.
Je to jen základní nástřel, vše se ještě bude předělávat.

working_method se urcuje jenom u navestidel. Vazba mezi navestidly a stvedly je pomoci signal_groups. Navestidlo muze byt ve vice skupinach najednou, stejne tak stavedlo muze ovladat vice ruznych skupin navestidel. Skupiny 0 a 1 nepouzivat. Podud signal_groups neni uvedeno, lze navestidlo postavit bez stavedla.

max_distance_to_signalbox urcuje jak daleko muze byt konkretni navestidlo od stavedla
radius urcuje dosah navestidla. 
Napr. stavedlo muze ovladat mechanicka i svetelna navestidla, takze ma radius treba 10 km, ale mechanicka navestidla budou mit max_distance jenom 1 km.

Jinak to stavedlo je hezky, ale strasne mrnavy. V porovnani s ostatnima budovama, a vlakama by melo byt minimalne 2x vetsi

Lubak91

Takže k návěstidlu se uvede dejme tomu "signal_groups=2" a k stavědlu "signal_groups=2,3,4?"

Ono má rozměry jako stanice a budovy, jenže představuje jedno z těch nejmenších stavědel, které má cca 2x3 metry.

A narazil jsem na takový zádrhel v tom cspak extended. V menuconfu nejsou ta stavědla uvedena, tak jsem si to musel doplnit.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki


Aha? A proc ma tak male stavedlo vnejsi schody? Mi to připadalo jako ze ma 2 patra.

Jojo vsiml sem si, jen sem to jeste nestihl commitnout. Patri k tomu jeste nastroj na prepojeni navestidel na nove stavedlo, tak mu musim vytvorit nejakou ikonku.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Lubak91

inspiroval jsem se u tohoto kladenského stavědla:



Když tak nějakou udělám. Jak vlastně vypadá a jakou má funkci v tom britpaku?
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

TommPa9

Pěkné. Jak se zdá tak i přes to, že já si teď hraju spíš na dozor a sám netvořím, komunita šlape dál, jen jak se tak dívám pořád tu dřou jen ti samí staří úderníci :D

Jinak strážní domek na trati pěknej, ještě bych k němu přidal zahrádku, malý hrad a hlavně švestku :D

Vladki

Ok, v tom případě je model realny.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Lubak91

Jinýmu bych žebřík půjčil, ale Hájkovi naser!



Pardon, musel jsem si to zkusit :D
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

#57
Nádhera! Znacka ideal pro hradlo/hlasku. (4 mechanicka navestidla)

A jeste by se tam dala vyuzit ta polopruhlednost - stin domu a stromu, koruna stromu, vyhlazeni hrany strechy.

Jinak k tomu malemu stavedlu: ja myslel ze to ma byt neco takovehoto:

Proto mi to pripadalo moc male. Cimz, nenapadny hint, hint co namalovat.

Jo a kdyz tak koukam na ten domek se svestkou - napada nekoho proc na mnoha nadraznich budovach je oblibena tahle zluta barva?
Na nekterych tratich mi to prijde jako unifikovany nater a je tak uplne vsechno - nadrazi, stavedla, hradla, psi boudy,...

TommPa9

Quote from: Lubak91 on April 28, 2017, 10:24:38 PM
Jinýmu bych žebřík půjčil, ale Hájkovi naser!

Teď už chybí jen vechtr pekárek aby mě při inspekci poprskal sádrovou drtí ze zubní protézy "veselý železničář". A otázka ke švestce... už vystoupil Nastoupil aby očesal?

Vladki

Neco tam pred vechtrovnou stojí. Teda pokud to  neni klika od závor.

A jeste by to teda chtelo cimrmanuv zubarsky zeleznicni trakar. Speed 4 km/h pohon bio, kapacita 1 balik posty...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Lubak91


Quote from: Vladki on April 28, 2017, 10:40:38 PM
Nádhera! Znacka ideal pro hradlo/hlasku. (4 mechanicka navestidla)
A jeste by se tam dala vyuzit ta polopruhlednost - stin domu a stromu, koruna stromu, vyhlazeni hrany strechy.
Je to spíš strážní domek, ale to se dá upravit. zatím je to jen hrubá kresba, detaily se doladí.

Quote from: Vladki on April 28, 2017, 10:40:38 PM
Jo a kdyz tak koukam na ten domek se svestkou - napada nekoho proc na mnoha nadraznich budovach je oblibena tahle zluta barva?Na nekterych tratich mi to prijde jako unifikovany nater a je tak uplne vsechno - nadrazi, stavedla, hradla, psi boudy,...
Asi byla v té době v módě, barva císařství :D

Quote from: TommPa9 on April 29, 2017, 11:59:03 AM
Teď už chybí jen vechtr pekárek aby mě při inspekci poprskal sádrovou drtí ze zubní protézy "veselý železničář". A otázka ke švestce... už vystoupil Nastoupil aby očesal?
Zatím neměl příležitost, švestky jsou stále na stromě :D

Quote from: Vladki on April 30, 2017, 12:01:30 AM
Neco tam pred vechtrovnou stojí. Teda pokud to  neni klika od závor.
Bohužel jen klika od závor, ale brzy přibude i číňan a kůlna s kladkostrojem.

A jedna novinka:


So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

#61
Doplnil jsem stavedla do menuconf.tab, a pridal nastroj pro prehozeni navestidla na jiny stavedlo - uzitecny kdyz potrebujes upgradovat stavedlo na vetsi, nebo modernejsi. Kdyz zbouras stavedlo tak znicis i pripojena navestidla, takze musis napred postavit novy, prepojit navestidla a pak stary zbourat.

Lubak91

#62
Tak jsem udělal další kousky.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Krásný. Který to jsou? Připadají mi nějak povědomé.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Lubak91

To velké je Děčín a to druhé Kolín.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Lubak91

So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Nádhera. Teď ještě rotace a napozicovat na políčko a vybrat jaký navestidla a kolik se z toho bude ovladat.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Lubak91

Tak ostatní rotace budou, ještě dodělám zimní verzi.
A a těmi návěstidly nevím. Buď u nic dát jen ty, pro které se stavěly, nebo všechny, které obsluhovaly. Aby pak zase nedošlo k situaci, kdy stavědlo z konce 19. století bude obsluhovat trať s ETCS.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Tak pro etcs by to chtělo udělat prerovske centrum dálkového ovládání co ovládá půlku Moravy.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Lubak91

Ono se těžko shánějí podklady, většina těch stavědel vznikla podle 1-2 fotek a rozměrů z leteckých map, ale někde je problém najít i fotky alespoň ze dvou pohledů. Totéž platí i pro tu lidovou architekturu.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Chtel sem ti nafotit to brnensky stavedlo zezadu ale jsou tam stromy a frekventovana silinice...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Lubak91

To je právě bez problému, v Brně jsou ty stavědla 2, a jsou celkem dobře vidět zezadu i z boku na google maps. Když se najdou předlohy pro další stavědla, třeba z novější doby, budu jen rád. Mám vyhlídnuté stavědlo v Libni, ústřední v Bohumíně a CDP Praha na Balabence :)
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Hola hoj, trochu to tady zkusim ozivit.

V posledni verzi simutrans (standard) byla pridana funkce "priority signal". Chova se to tak, ze se vlak pokusi rezervovat dva bloky (podobne jako soucasny pre-signal / predvest), ale pokud je druhy blok obsazeny, tak na rozdil od presignal povoli rezervaci alespon toho jednoho bloku. Stejne jako pre-signal muze ukazovat 3 znameni - logicky stuj, vystraha, volno. Pre-signal sice umi ukazat vystrahu, ale stejne vlak nepusti...   Tenhle novy typ je velice uitecny pro predbihani vlaku v zastavce. Staci nechat prujezdnou kolej bez nastupiste, aby zastavujici vlaky nechavaly prujedvnou kolej volnou, a pokud za zastavujicim vlakem jede rychlik, tak si zarezervuje cestu skrz celou stanici a predjede.

Otazka je ktera navestidla na to pouzit. Nabizi se klasicky autoblok, ale ten by svadel k tomu tim vytapetovat celou linku, a to pak neni uplne ono - rezervace se totiz dela rekurzivne, takze se pak vlak snazi zarezervovat celou linku kam az to jde, a zbytecne ji blokuje. Navic pak jede skoro furt na vystrahu, protoze ta rezervace nekde konci... Takze bych na to radsi pouzil "posledni autoblok" s pridavnou tabulkou, ale ta je dost malo videt. Jako dalsi kandidaty vidim 3-znakove predvesti (mechanicke s ramenem, nebo svetelne s zlutou a zelenou zaroven - blikajici zlutou bohuzel simutrans neumi).

Ma nekdo nejake dalsi napady?

Lubak91

Objevil jsem menší chybu u presignal station SSSR a AŽD 65. Jelikož představují vložené návěstidlo, tak jim chybí modrý pás.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Chybi a nechybi... Podle pravidel z 50. let meli cervenobile pruhy a podle pravidel z 60. let cervenobile s polovicni delkou. Cerveno modro bile pruhy jsou az pozdejsi.

Lubak91

Koukám teď na to, to jsem si ani neuvědomil. Mě se právě libí to tříbarevné, ale to bohužel není předpisově správné :D
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Stejně tak třeba odjezdove (long) ma poloviční pruhy až od azd-65.

Ale zvažoval jsem to nabarvit podle dnešních pravidel kvůli konzistenci aby to nepletlo hráče. Přece jenom ty pruhy a počet světel jsou jediné podle čeho se ty navestidla odlišují

Lubak91

Quote from: Vladki on April 21, 2020, 07:14:44 AM
Stejně tak třeba odjezdove (long) ma poloviční pruhy až od azd-65.

Ale zvažoval jsem to nabarvit podle dnešních pravidel kvůli konzistenci aby to nepletlo hráče. Přece jenom ty pruhy a počet světel jsou jediné podle čeho se ty navestidla odlišují
Právě těžké rozhodování, buď je stále měnit jako mechanická, nebo nechat takto. Asi bych byl asi pro to měnění.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

#78
Quote from: Lubak91 on April 22, 2020, 05:41:06 AM
Právě těžké rozhodování, buď je stále měnit jako mechanická, nebo nechat takto. Asi bych byl asi pro to měnění.
Tomu nerozumim, jak menit? Jako ze by bylo vic verzi SSSR navestidel s ruznymi pruhy?
To by nefungovalo. Protoze s prichodem AZD-65 se uz SSSR navestidla nedaji postavit (pokud mas zapnutou timeline).
U mechanik je to jinak, protoze v dobe kdy se zmenilo volno z bile na zelenou se mechaniky dal stavely.

To bych spis byl pro konzistentni nater pres vsechny obdobi, aby to bylo pro hrace lepe odlisitelne:
S - cervenobile pruhy stejne delky (oddilove), nebo bile (autoblok - v extended jako permisivni navest)
C - cervenobile pruhy stejne delky (vjezdove), nebo modrobile (seradovaci)
L - cervenobile pruhy polovicni (odjezdove), u mechanik stejne dlouhe
P - predvest (cernobile nebo bez pruhu) nebo vlozene a uzavera koleje (cervernobilomodre)
3P - predvest bez pruhu nebo bile

Hmm, jak tak na to koukam tak je v tom taky chaos... Ale byl by malinko mensi.

Lubak91

No, to je asi fakt, leda že by existovaly nějaké livreje i pro návěstidla, které by šly měnit po jeho postavení. Ale asi to není tak podstatné, aby se kvůli tomu řešil kód.
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

Vladki

Quote from: Lubak91 on April 22, 2020, 12:19:22 PM
No, to je asi fakt, leda že by existovaly nějaké livreje i pro návěstidla, které by šly měnit po jeho postavení. Ale asi to není tak podstatné, aby se kvůli tomu řešil kód.
V extended dochazi k automatickemu upgrade navestidel pri upgradu koleji. Takze s urcitym zpozdenim se to projevi.
Je tu i nekdo jiny kdo by se vyjadril?

a) - historicka vernost (tak jak je ted) - ruzne pruhy v ruznych obdobich
b) - konzistence z pohledu hrace - stejne pruhy na navestidlech se stejnou funkci.

Podotykam ze se to tyka jen vlozenych (P) a odjezdovych (L) navestidel. Ostatni byly i historicky celkem konzistentni.