News:

Simutrans Sites
Know our official sites. Find tools and resources for Simutrans.

Výšková mapa Česka, 5400x3240

Started by eklas, January 03, 2020, 12:26:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eklas

Zdravím všechny (budou to myslím skoro čtyři roky, co jsem tady byl naposled?) a přeji vám hodně štěstí v roce novém.

Nedávno jsem se k Simutransu vrátil a vzpomněl si, že jsem kdysi dávno viděl terénní mapy Česka a tuším ještě Prahy. Protože jsem je nemohl dohledat a navíc od doby jejich vytvoření přibyly novinky jako je dvojitá výška svahů, rozhodl jsem se je znova vyrobit sám za pomoci https://tangrams.github.io/heightmapper (myslím, že ho někdo kdysi doporučoval v mezinárodní sekci fóra, ale taky si nevzpomenu).

Aby mapa byla zajímavější a vešlo se tam více měst a míst, zvolil jsem šířku 5400 políček, což v praxi znamená, že jedno políčko v reálu odpovídá zhruba 92 metrům. Mezi Hřenskem a Sněžkou je rozdíl 34 polovičních úrovní terénu, jedna úroveň je tedy asi 43 metrů. Aby byla voda jenom tam, kde být má (tj. nikde), doporučuji nastavit její úroveň na -9. Na třech místech dochází k ošklivým skokům o dvě úrovně najednou, bohužel se mi je nepodařilo odstranit, aniž bych chybu vytvořil někde jinde. Protože k nim ale dochází v cca 100, 1100 a 1400 metrech nad mořem, myslím, že to tolik nevadí.



V nastavení podnebí jinak doporučuji poušť a tropy na -9, středomoří -5 (jestli vám nevadí, že budou okolo Mělníka růst palmy, mně se líbí ta barva podkladu), mírné 16, tundra 24, skaliska 30, generovat pochopitelně bez jezer, řek, stromů, měst a podobně. Pro budoucí hru asi přijde vhod výrazně omezit množství cestujících a vhodně upravit počáteční peníze a náklady. No nic, tohle je takovej experiment, třeba hra s touhle mapou vůbec nebude hratelná, uvidím. :D

Odkaz: https://drive.google.com/file/d/1x5NP53OURkdtmCLDejJTfdhX-5UdO3dh/view?usp=sharing
Let's focus on the urban planning, guys.

Vladki

Server bridgwater-brunel (simutrans-extended/experimental) bezi na mape 7736x3496 a 8 GB RAM je malo... - tedy na start mozna ok, ale az se hra rozvine - rozrostou mesta tak je problem.
Slo by ji malinko zmensit na 125 m / policko? To by odpovidalomeritku pouzivanem v extended. Pripadne pridat kousek na jih - az po viden/bratislavu a na sever po vratislav, aby se daly stavet zeleznice jako za R-U. Pripadne posunout vychod na uroven zvolen-banska bystrica - tam jsou pekne horske drahy, a jihovychod az po budapest.... Cele ceskoslovensko by asi bylo moc velke, ale zajimave.

Ale diky, uz se na tu mapu tesim. Snad me to nakopne se vic venovat pak128.CS

eklas

No, já teď asi nebudu mít čas. V podstatě jde o to, stáhnout pomocí toho pluginu snímky požadovaného území, složit je do koláže, upravit rozlišení, (třeba) v GIMP omezit barevnou hloubku a převést do barevné palety odstínů šedi, vyexportovat jako binární PPM, otevřit v Simu, zkontrolovat, zjistit, jestli někde dochází ke skoku o dvě úrovně najednou, pokud ano, proces opakovat, dokud nevzejde uspokojivý výsledek. Není to vyloženě složitá práce, jenom to dlouho trvá (suverénně nejvíc času zabilo to testování).
Let's focus on the urban planning, guys.

Vladki

Ta mapa je fakt dobra.  Zacal sem si ji prohlizet a zaznacovat do ni kde jsou realna mesta, nadrazi, tovarny, hrady, vrcholy kopcu (ty se hledaji nejlepe a jde od nich potom vymerit body v nizinach). Ale to je prace na 100 let... Napadlo mne, ze bych nahodil server kde by bezela tahle mapa, ale nehralo by se, jen by se pridavaly znacky, kde co je. Tim ze by tam nebylo nic jineho nez znacky a jezera (prehrady), slo by tu mapu nahrat v libovolnem paku. Reky, mesta, a dasi by si pak stavely kazdy podle tech znacek, tak jak by se hodilo.

Pridal by se nekdo k takovemu mapovani?

Vladki

Prikladam odkaz na mapu zapadniho slovenska a okoli (viden-budapest-krakov). Vejde se tam cela severni draha cisare ferdinanda.

https://forum.simutrans.com/index.php/topic,19649.msg185913.html#msg185913