News:

The Forum Rules and Guidelines
Our forum has Rules and Guidelines. Please, be kind and read them ;).

Účel elektřiny

Started by spongebobík, July 21, 2011, 12:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spongebobík

Ahoj - Chtěl jsem se zeptat k čemu mi je elektřina? Vyrábí ji uhelná e., větrná e. slunečená e., elektrárna na mazut ... je možno postavit trafostanici a elektrické vedení... Ale k čemu to všechno je? mám versi 0.100.0.0, pak 128... Díky... Spongebobík :-)

Václav

Elektřina zvyšuje produkci cílové továrny, přičemž je jedno, zda-li jde o prvovýrobce (jako les, kravín či uhelný důl nebo ropné vrty), zpracovatele (ocelárna, tiskárna, papírna atd.) nebo prodejce (obchodní centrum, supermarket, stavebniny).

Elektrizované továrny pak samozřejmě potřebují více surovin - a to přináší další zisky za dodané suroviny.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

spongebobík

takže u elektrárny udělám trafostanici, od ní povedou až k vybraný továrně a tam zase trafostanici???

Václav

Ano.

U elektráren jako jsou uhelná či na mazut je výhodné dráty natáhnout nejdříve k zdrojům surovin pro tyto elektrárny - a teprve poté je tahat k jiným továrnám.

A doporučuji pomocí drátů propojit více elektrárenských uzlů (tj. elektráren a jejich dodavatelů) mezi sebou - tím se docílí většího množství elektřiny v síti - a také stálých dodávek elektřiny pro všechny.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Mimochodem, elektrina dokaze - byt v mire pomerne male - vydelavat ... a je to asi jedina moznost, jak pomoct verejnym sluzbam.

Jinak mam jednu otazku - spotrebovava elektrarna vic surovin, pokud je proud odebiran, nebo je to stale konstantni?

Václav

A. Je otázka, jestli náklady na údržbu nejsou vyšší než výdělky. Protože náklady na údržbu jdou do ostatní údržby, ale výdělky jsou vedeny zvlášť.

B. Původně tomu tak bylo, že čím více bylo postavených trafostanic, tím více elektřiny se vyrobilo - a tím více surovin se spotřebovalo, ale od té doby, co lze postavit jen jedna trafostanice už je to jedno - nebo jsem si přinejmenším nevšiml, že by byla spotřeba vyšší - ale musím to vyzkoušet.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

Quote from: VaclavMacurek on August 11, 2011, 10:44:09 AM
B. Původně tomu tak bylo, že čím více bylo postavených trafostanic, tím více elektřiny se vyrobilo - a tím více surovin se spotřebovalo, ale od té doby, co lze postavit jen jedna trafostanice už je to jedno - nebo jsem si přinejmenším nevšiml, že by byla spotřeba vyšší - ale musím to vyzkoušet.

Já o voze ty o koze:D

Přijde mi že se Sim ptal na to, jestli elektrárna sežere víc uhlí když je napojená do "rozvodné sítě" a ne jestli fabriky sežerou víc materiálu, když do nich jde proud.
Pokud by se ptal na továrny máš samozřejmě pravdu ale otázka je mířená na elektrárnu. Pokud jsem vypozoroval tak elektrárna má konstatní spotřebu, což je na houby pokud na dopravě uhlí do elekrárny je postavená celá společnost.

Sim

VaclavMacurek > co se vydelku tyka, jde o to stavet efektivne. Tovarna, ktera nevyrabi, elektrinu nespotrebovava - a prijmy z elektriny jsou za prenesenou elektrinu. Takze to chce privadet elektrinu hlavne k tem objektum, ktere jedou nepretrzite.

Dalsi pravidlo je - tedy pokud jsem to pochopil spravne - ze se plati za dodanou energii, bez ohledu na to, jak je to daleko. Takze je efektivnejsi netahat draty moc daleko.

Elektricka prenosova sit dokaze vydelavat sama o sobe - vyzkouseno (jako jednu "herni" spolecnost mam CEZ a je v plusu). Ovsem v rezimu verejne spravy je prusvih, jakmile jsou tam verejne stanice ... ty maji provozni naklady hodne velke. Bez nich by zrejme dokazala byt verejna sprava v plusu.

Co se zavislosti spotreby uhli na vyrobe elektriky tyka, je to tak jak pise TommPa9 - slo mi o hledisko elektrarny. Nebylo by od veci tam dat nejakou zavislost.

Václav

Quote from: TommPa9 on August 11, 2011, 10:54:21 AM
Já o voze ty o koze:D

Přijde mi že se Sim ptal na to, jestli elektrárna sežere víc uhlí když je napojená do "rozvodné sítě" a ne jestli fabriky sežerou víc materiálu, když do nich jde proud.

Pokud by se ptal na továrny máš samozřejmě pravdu ale otázka je mířená na elektrárnu. Pokud jsem vypozoroval tak elektrárna má konstatní spotřebu, což je na houby pokud na dopravě uhlí do elekrárny je postavená celá společnost.
A vždyť jo. Já vím, na co se ptal. A já jsem na to odpověděl.

Elektrárna (nevím do které verze) totiž skutečně fungovala tak, že se její výkon (a tedy i spotřeba surovin) odvozoval od počtu postavených trafostanic - tedy podobně jako u ostatních továren.

Až od určité verze (tuším, že 102) platí to, že:
1. lze postavit jen jednu trafostanici - k elektrárně či jiné továrně
2. výkon elektrárny je konstantní bez ohledu na to, jestli je zapojená do sítě či nikoliv

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek > jenze ja se ptal na souvislost nikoliv s poctem trafostanic, ale s odberem ;-)

Václav

Tak pokud jde o odběr, tam jsem zatím zjistil to, že odběr nemá vliv.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní