News:

Simutrans Chat Room
Where cool people of Simutrans can meet up.

Výzva: zachraňte Masarykovo nádraží v Praze

Started by Václav, August 08, 2008, 06:19:02 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Václav

Snad už se Vám také doneslo, co radní města Prahy vymysleli za ptákovinu - zrušit Masarykovo nádraží.

A proto, jménem všech, kteří ještě vlakem cestují a cestují jím rádi (já jím tedy cestuji opravdu raději než autobusem), prosím: zachraňte někdo toto nádraží alespoň pro hru (protože nevěřím, že by Ministerstvo dopravy toto nádraží nepustilo).

Ale je to opravdu ptákovina, protože Hlavní nádraží už rozšířit nejde:

1. na povrch přistavět další koleje a nástupiště nejde, protože je nádraží z všech stran sevřeno městem
2. a do podzemí dát koleje také nejde, protože tam je metro (a navíc, do podzemí nejde poslat dieselové lokomotivy).

A navíc to území je lukrativní (to je ale opravdu ošklivé slovo, ani nevím, odkud se dostalo do češtiny) jen proto, že tam je nádraží a pohybují se tam lidi. Když nebudou lidi, bude celé to území na odpis - navíc si myslím, že stavět obchodní centrum v středu města je opravdu nesmysl.

Prosím tedy všechny, kteří jsou lepšími kreslíři než já, aby co nejrychleji toto nádraží převedli do hry.
Jen se obávám, že celá ta budova se bude muset skládat z několika menších dílů, které na sebe budou přesně navazovat - to kvůli tomu, že budova je kolem kolejiště, nikoliv jen z jedné strany.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Mno, kdyz pominu fakt, ze to "rozhodnuti" je neco podobneho, jako kdybych ja se rozhod, ze se zrusi nejaka zastavka - taky muzu mit spoustu duvodu, proc by se to melo zrusit, ale udelat to nemuzu, protoze mi to nepatri a nic mi do toho neni. Masarykovo nadrazi mestu Praha nepatri, majitelem je soukromy subjekt (ted nevim jestli CD nebo sprava dopravni cesty, ale to je fuk) ... takze nic jinyho nez natlak mesto vyvijet nemuze.

Kdyz to vezmu z hlediska hry... zrovna Masarykovo nadrazi je stavba dost komplikovana a hlavne nesouroda - je slozena z nekolika hlavnich budov, mezi kterymi jsou ruzne "vyplnove" casti - jakasi kolonada nebo montovane haly navazujici primo na nastupiste a tak dal. Diky tomu, ze kazda cast ma jiny tvar a rozmery pudorysu, muselo by to byt ve hre zrejme v jedne z nasledujicich variant:
1) jako celek - slozite na vyrobu, ale hezci a realnejsi, bohuzel spatne pouzitelne kvuli pevne danym rozmerum, proste by clovek musel presne vedet, jaka bude zastavena plocha, pripravit na to koleje a tak dal ... a v pripade, ze bude potreba nadrazi rozsirit, bud to vybourat a postavit jiny nebo k tomu prifarit dalsi koleje, nastupiste a stavby - takze modelovost je fuc
2) po castech - rozmery budov by se musely deformovat a je dost dobre mozne, ze by v tom masarycku poznal jen ten, kdo by ji v tom hledal - ale zase by se dalo pouzit mnohem lepe a ruzne ty promenady a montovane haly by sly prodlouzit v pripade rozsirovani

Tezko rict ktera varianta je lepsi, ja sam za sebe bych videl dulezitejsi zacit se stavebnicovym systemem typickych ceskych draznich staveb - jednostranna (ne)zastresena nastupiste (aby sly modelovat mestske nadrazi, kdy je vzdy peron, dve koleje a zase peron), hradla, skladiste, bezna odbavovaci hala (typicka secesni nadrazni budova s prodejnou listku a cekarnou, bytem prednosty stanice a jeho zahradkou s kytickama) v ruznych velikostech ... a pak teprv pokracovat k takovym specialitam, jako jsou konkretni nadrazi. A i u nich zacit s budovami, ktere jsou diky svemu pudorysu ve hre rozumne vyuzitelne (zastavena plocha 2x1 nebo 3x1).

Mimochodem, co jsem tak sledoval, tak v soucasnosti jsou asi nejhezci nadrazi v cz Chocen a Ostrava-Svinov...

Václav

#2
Snažil jsem se najít Choceň a teda například Nymburk vypadá mnohem lépe - a nebo Jihlava (i když ta už je taková divná).
Tady je výběr všech stanic, jak jsou (většinou) na zelfoto.sk, které se mi líbí (z nějakého důvodu)

Česká třebová


Praha - hlavní nádraží


Plzeň - hlavní nádraží


Jihlava


Nymburk


Ružomberok


Starý Smokovec


Žarnovica


Koncová nádraží: stavebnicový systém by asi byl nejlepší; problém je pak spíše v jiné věci - nádraží s osmi kolejemi (Masarykovo nádraží má ve vnitřní části právě tolik kolejí) v hře bude vypadat trochu jinak než v skutečnosti - asi budou trochu rozplácnutá.

Nápad koncových nádraží si však myslím, že by šel realizovat - a jako výchozí použít právě Masarykovo nádraží. Chtělo by to ale připravit nějaká nástuppiště s historizujícím zakrytím, která by neměla retire_year. Bylo by to sice asi trochu divné, stavět historická nádraží po roce 2000, ale ...

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Snazil sem se najit nejake fotky Chocne po rekonstrukci, moc sem toho nenasel ale neco preci jen ano ... tady je par snimku z ruznych webu:






Nechci tim rict, ze nejsou i jina pekna nadrazi, nicmene toto nadrazi mi prislo jako delane pro prekresleni do hry... udelat to jako stavebnici, velka budova a propojky ...

Kdyz koukam na ty fotky ostatnich nadrazi, nektery supr, ale jiny mi prijdou jak chudy pribuzny - Jihlava a Nymburk nemaji clenenou strukturu zdi a proste mi to nesedi. Ale kazdymu se muze libit neco jinyho.

A musim si rejpnout k fotce nadrazi v Plzni - i kdyz bych byl moc rad, aby to tak bylo, tak pekne jako na tehle fotce neni, aspon ne ve dne, kdy je videt flekata strecha...

... mimochodem, docela zajimava galerie nadrazi cd je tady

Václav

Nedávno jsem v archivu našel jeden velmi zajímavý pokus o koncové nádraží - http://archive.forum.simutrans.com/topic/06679.0/index.html, ale našel jsem tam několik chyb

1. špatně se staví do uzavřeného prostoru
2. není možné postavit jej pro odjezd nahoru - což je opravdu velmi nešťastné
3. pouze tři koleje (to by vadilo asi nejméně)
4. nechutně drahé

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9


Tyhle chyby mi nejsou moc jasné nebo spíš jak je interpretovat:
Quote from: VaclavMacurek on February 19, 2009, 11:24:38 AM
1. špatně se staví do uzavřeného prostoru

To myslíš že se špatně staví v zástavbě budov?
Quote
2. není možné postavit jej pro odjezd nahoru - což je opravdu velmi nešťastné
Pro odjezd nahoru myslíš jako že není průjezdné, nebo jako že se nedá stavět v jiném natočení než v tom zobrazeném?

Jinak budova je to nádherná jenom mi přijde trochu neprakticky krátká... ještě jsem jí ve hře nezkoušel a jestli nejjde postavit několik těchto budov "za sebe" tak aby vytvořili třeba 15ti dílnou zastávku je v závislosti ke 4. malé vadě na kráse a to nákladům celkem zbytečné jí používat, což je škoda protože je vážně krásná!

Václav

Quote from: TommPa9 on February 19, 2009, 11:30:37 PM
To myslíš že se špatně staví v zástavbě budov?Pro odjezd nahoru myslíš jako že není průjezdné, nebo jako že se nedá stavět v jiném natočení než v tom zobrazeném?

Ano. Je tomu tak. Nádraží sice jde postavit i v natočení k pravému dolnímu rohu, ale nejde postavit v natočení k horním rohům. Zaslepovací část se totiž špatně otáčí a existuje pouze v směru k dolním rohům, nikoliv k horním.

Quote from: TommPa9 on February 19, 2009, 11:30:37 PM
Jinak budova je to nádherná jenom mi přijde trochu neprakticky krátká... ještě jsem jí ve hře nezkoušel a jestli nejjde postavit několik těchto budov "za sebe" tak aby vytvořili třeba 15ti dílnou zastávku je v závislosti ke 4. malé vadě na kráse a to nákladům celkem zbytečné jí používat, což je škoda protože je vážně krásná!

Zastávku, aby byla delší (aby do ní mohly vjet delší vlaky) postavit lze. V tom problém není (stačí jen vícekrát postavit díl s číslem 1,2 a 3). Ale pro více kolejí je nutné postavit další takovou zastávku (ale pro osobní dopravu jsem zatím více než 3 koleje nepotřeboval). Stavební náklady jsou však opravdu vysoké.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

TommPa9

a není lepší zadní stěnu nepoužít a udělat tak průjezdný nádraží? sice to možná nebude vypadat tak efektně...

Sim

Ono je to s tema nadrazima slozitejsi. Nejen to, ze chce clovek stavet ruzny varianty, spis vidim problem pri snaze najit rozumny kompromis mezi slozitosti "stavebnice" dilu a vyslednym dizajnovym efektem, samozrejme s prihlednutim k pouzitelnosti ve hre. Hlavovy nadrazi jsou zpravidla vystavni sini jednotlivych zeleznicnich zprav a bejvaji hodne vysperkovany a opecovavany... co si budem nalhavat, vypada to moc pekne. Na stranu druhou, pouzitelny jsou prakticky jen jako vychozi a cilove stanice ve velkych mestech, pro bezny pouziti se lepe funkcne hodi klasicke prujezdni nadrazi s budovou mimo.

Václav

#9
S omluvou za oživování tohoto téma bych potřeboval, jestli někdo ví o nějaké rozumné fotografii té budovy Masarykova nádraží, která je blíže k Hlavnímu nádraží (která je v pravo od kolejí, pokud jsem postaven čelem k nim - tedy ke kolejím).

Střední a levou část mám hotové. Prohlédnout si je můžete na graphics.simutrans.com - tedy tam uvidíte ty dvě části v všech čtyřech rotacích - i s menu ikonkou a kurzorem.

Ale pro tu pravou část, bohužel, nemám dost materiálů. A k tomu jen příliš nejasnou představu. A kdybych to dělal pouze podle té představy, tak to by dopadlo hrozně - a to nechci.

A ptám se proto, že ani Google, ani Seznam mi bohužel žádný použitelný obrázek nenabídli.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní