News:

Want to praise Simutrans?
Your feedback is important for us ;D.

Herní tipy a postřehy

Started by TommPa9, February 15, 2009, 10:23:28 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lubak91

Jestli je potřeba navýšit kapacitu nádraží o opravdu mnoho:) používejte letištní terminály. A jestli chcete ušetřit na nákladech, tak nejlevnější zastávka je sestavena z obyčejných perónů, a pro specializaci nákladní stanice, nebo stanice s poštou stačí vedle perónu přidat dvě pole polní cesty a na ní umístit parkoviště nebo poštovní schránku. Také u letišť není potřeba stavět žádné gigantické terminály nebo přistávací plochy, bohatě stačí přistávací plocha o délce 3-4 pole, ovšem musí být se stojánkou propojena pojížděcí dráhou v nějakém úhlu, nějakým záhádným zpúsobem se totiž letadlům nechce létat když se pořádně neprojedou a neotočej o pravý úhel. A také pozor na to, že stojánka (ale např i stanice metra apod.) nebere cestující pokud není připojena na silniční zastávku (opět stačí použít parkoviště nebo poštovní schránku)
So, let me get this straight. You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!

kuuubik

Mám otázku. má smysl provozovat poštovní dopravu nebo ne??

Sim

Smysl ma provozovat jakoukoliv dopravu, pokud se to vyplati :-D .... jasne, tim sem ti moc neporadil, ale je v tom vlastne receny vse. Pokud chces prepravovat postu, plati pro to vse co plati v osobni doprave, tedy nema smysl jen mezi dvema misty, je treba to resit v ramci site.

Nemo

#73
Měl bych malý postřeh. Prohlížel jsem si jednu hru a narazil jsem v menu "speciální stavby" na ikonku - "zakoupit dům (kauf hause)". Je to zajímavá možnost pro toho kdo nechce mít zastavěné město jen mrakodrapama. Když si nějaký dům koupím, tak mi ho hra nezmodernizuje jinou novostavbou - mrakodrapem (aspoň si to myslím). Jelikož jsem v roce 2089 tak v podstatě všechna nejstarší města jsou samý mrakodrap. Není to už moc hezké. Máte-li hru kde tato možnost není a chcete ji, tak si stáhněte přiložený ZIP který obsahuje dva soubory a těmi přepište ty vaše, původní. Doporučuji si ty původní pro jistotu schovat. Soubor GUI.64.pak příjde přímo do Pak128 a soubor menuconf.tab přijde do Pak128/config. Soubory jsou ze Sim 102.2.1

Vagrner

ako to spustíš ??? lebo mne vypíše " políčko patrí inému hráčovi.. " dáš dáky návod ?

Václav

Quote from: kuuubik on September 29, 2009, 06:09:51 PM
Mám otázku. má smysl provozovat poštovní dopravu nebo ne??

Celkem má, ale musíš jí provozovat od začátku - a ve vlacích ze začátku používat jak osobní, tak poštovní vagony. Časem se totiž objem pošty zvedne na úroveň, že už nebude nutné vozit jí ve stejných vlacích s lidmi. A spokojit se s tím, že přeprava pošty uvnitř města spíš vydělávat nebude - narozdíl od lidí.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

Ono s tou postou je to trochu zapeklity. Stejne jako vsechno ve hre, i u posty to ma smysl az od urciteho objemu. Minimalne proto, ze zastavka jen pro lidi je levnejsi (na stavbu i provoz) nez pro lidi i pro postu, takze pro prumyslove objekty s popisem "5 lidi + 1 posta" to skoro nema smysl vozit ani ty lidi.

Nemo

Vagrner - "Koupit" si můžeš jen objekt, který je označen jako "Bez majitele - Kein Besitzer". To se dovíš tak že na daný objekt klikneš myší a v info okně hned nahoře se píše komu to patří. Pakliže je tam napsáno "Veřejný majetek" tak se to koupit nedá, jde převážně o pamětihodnosti a pod.

abec3

nemo>ono sa dá niečo kúpiť? a na čo by mi to bolo?

Eiffel

Quote from: abec3 on March 25, 2010, 07:00:51 PM
nemo>ono sa dá niečo kúpiť? a na čo by mi to bolo?

Třeba na tohle: ve městě blízko pobřeží se mně postavilo nakladatelství, ale tiskárna neměla  zatím takovou produkci, aby ji zásobovala, protože už dodávala do jiného nakladatelství. Tak jsem si vykoupil baráky pro zamýšlenou výstavbu přístavu. Když bych tam postavil přístav hned, zbytečně bych platil náklady na jeho provoz. Kdybych baráky nekoupil, tak by jejich cena časem vzrostla třeba na  100 tisíc. Takhle jsem do nich investoval 2 tisíce.

Nemo

abec3 - podívej se o pár příspěvků výš. No a k čemu by to bylo? Třeba k tomu že si pomocí "veřejné služby" ručně postavíš kolem náměstí městské budovy které chceš, pak se přepneš na "hráče" a "koupíš" si je. Tím docílíš (dle mého) že hra (veřejné služby) tyto budovy již nenahradí novějšímy, většími, mrakodrapy a pod. a náměstí ti zůstane tak jak jsi chtěl. Také se tím dá docílit že město po "pár" letech nebude jen samý mrakodrap.
Eiffel - i tak se to dá použít.

Jediné co nejde, koupit si jen pozemek (v TTD to jde). Myslím že se o tom zde na fóru již psalo.

Václav

Quote from: Sim on March 25, 2010, 02:59:59 PM
Stejne jako vsechno ve hre, i u posty to ma smysl az od urciteho objemu.

Jenže ten získáš jedině tehdy, když budeš vozit co nejvíce - bez ohledu na to, jaké domy jsou v dosahu zastávky. Postupně tak objem meziměstské přepravy lidí a pošty vzroste až na hranici, kdy začne být výhodné používat zvlášť vlaky na poštu a zvlášť pro lidi.

Já velkých objemů přepravy dociluji především tím, že směrem od hlavního nádraží (většinou mám ve městě jedno buď čistě osobní/poštovní nádraží nebo jedno smíšené a k němu jedno nebo více nákladních nádraží) stavím zastávky více méně pravidelně s odstupem podle dosahu (jelikož hraji s dosahem dvou polí, tak mají zastávky jedné linky odstup obvykle čtyři pole; občas méně občas více podle místních podmínek). Díky kumulaci objemů je tak nakonec meziměstská přeprava lidí a pošty více výdělečná než nákladní doprava, přinejmenším proto, že vlak je naložený v obou směrech, ne jen v jednom - a tak i když má na jednu jízdu nižší zisk, dohromady může být zisk mnohem vyšší.

Nákup domů:
penízky, hejbejte se. Dobrý způsob, jak se zbavit peněz - když už není možné za vlastní peníze zakládat města. Z tohoto místa by mne však zajímalo, podle čeho určuje cenu těch domů.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

kaarfii

Eiffel: Úplně zbytečný kupovat - přepnu se do veř. služeb a krásně všechno zbourám, kdy se mi zlíbí. Smysl nákupu nemovitostí vidím v případě, jak píše Nemo, když se mi objekt líbí a chci zachovat jeho hodnotu.

Václav

Poznámka k doplňkovým překladovým souborům: do dneška jsem veškeré vlastní doplňkové překlady k grafice vždycky dokopíroval do souboru cz.tab, ale dneska už jsem se namíchl a vytvořil tab soubor názvu cz_factories.tab a do něj umístil všechny ty dodatečné překlady. Překlady se mi (samozřejmě) ve hře objevily.

Ale mám vyzkoušeno, že při přepnutí například do francouzštiny, tak pro ty dodatečné překlady zůstane čeština, pokud se v adresáři s texty k grafice nevyskytuje soubor s názvem (např. - vzato podle prve jmenovaného souboru) fr_factories.tab s francouzskými překlady (od Gauthiera mám totiž k dispozici překlady pro moje maglevy).

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Fanda

#84
Quote from: rozkvet on May 02, 2009, 08:39:04 PM
Ale pravidlo asi nie je žiadne, však.

A ten smerovník nevieš náhodou prosím ?
Ten je dobrý použít například pro nákladní zastávky - pokud máš příkladem "Linka 1" která bude přepravovat dřevo z Lesa na Pilu a bude na ní jezdit 5 souprav, tak aby zbytečně nečekaly za sebou, ale mohli čekat každý ve své vlastní stanici.
Jak na to:
Postavit rovný kus silnice přes 3 čtverce, z jedné strany napojit na běžnou silnici a z druhé strany začít větvit a na konce silnic stavět stanici s více místy pro zastavení. doprostřed mezi to postav směrem k této zastávce směrovku a auta pak budou jezdit ns nejbližší volné políčko.
Podobně je to i s nádražím, kde se ale musí "staniční kolej" ukončovat ;)

Fanda

Quote from: kaarfii on August 01, 2010, 10:52:14 PM
Eiffel: Úplně zbytečný kupovat - přepnu se do veř. služeb a krásně všechno zbourám, kdy se mi zlíbí. Smysl nákupu nemovitostí vidím v případě, jak píše Nemo, když se mi objekt líbí a chci zachovat jeho hodnotu.

Taky se toho dá využít k výdělku jako u transformátorů ;-)

Václav

 ??? Je mi líto, ale ne. Protože mají své provozní náklady, ale už nevydělávají. Takže ten tvůj postřeh prosím vysvětli.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Fanda

No, kolik jsou provozní náklady tak moc neřeším. Hru hraju, dá se říct pro zábavu, ale něco málo vím.
Když jdu do mínusu, snažím se koupit něco co bude vydělávat.
Nevím jestli se to náklady vynuluje, ale když jsem koukal na domy nebo transformátor skáčou nad nimi peníze, přičemž mi nepřijde, že by mi celkově ubývali.

Sim

Fanda > kdyz klikas na ikonu pred prakticky jakymkoliv ukonem (stavba, bourani, zmena terenu, nakup vozidel), mas v popisce k ikone zpravidla  dva udaje. Jeden ukazuje, kolik te bude stat vlastni provedeni ukonu ... a to v zavorce pak znamena, kolik te to bude stat v provozu - podle charakteru objektu bud casove (stavby, infrastruktura) nebo na vzdalenost (vozidla).

No a je pak jasny, ze pokud chces byt v plusu, musi ti zisk vozidel pokryt i tyto naklady - nejen vlastni provoz vozidel.

Fanda

tak už aspoň vim, proč tam ta závorka je, tohle jsem ten rok co hraju ještě nepobral :-) dík

Fanda

když už jsem v tom herním rozvoji - četl jsem někde na netu jak je to s pokrytím zastávky a úplně se mi tomu nechce věřit, jelikož jsem to do nedávna stavěl asi špatně...
Když mám třeba uhelný důl (3x3) a postavím zastávku, která dosáhne pouze na 2x2 pole z kraje, tak zbylá pole dolu nebudou autobusy obsloužena, takže musím postavit 2 zastávky třeba 1 ze severní strany dolu a druhou z jihu? ;-)

Sim

Fanda > pokryti je (aspon ve verzi co hraju) tak trosku zaludne. Jsou "fabriky", kde staci mit dosah zastavky na jedno rohove policko (nebo vice), ale jsou taky jine, kde je potreba mit v dosahu nejaky konkretni bod. Ted si presne nevybavuju, o co jde ale je to tusim neco, kde musis mit dosah na budovu v objektu (bez ohledu na zbytek)... jakmile mas dosah jen na louku nebo parkoviste (prave ted nevim o jakou "fabriku" jde, takze to pisu obecne), bude se to chovat jako mimo dosah.

Kazdopadne kdyz si kliknes na "fabriku", v dialogovem okne se ti objevi kolonka conected stops (nebo tak nejak, proste pripojene zastavky) ... a pokud tam ta zastavka je uvedena, je to spravne. Pokud tam neni, je mimo dosah ... nic mezi tim (tedy neni treba stavet dalsi zastavky, pokud mas dosah jen na pulku fabriky).

Neco podobneho tusim vyskoci i u dialogu zastavky (nazev nevim, je to cudlik vedle grafu, asi vlastnosti), tam se to tusim jmenuje spojeni s prumyslem.

Václav

#92
Fanda: Výkon továrny se nijak nezvětší tím, že postavíš zastávky kolem celé továrny. Velikost továrny nemá na výkon vliv. Opravdu stačí, když bude v dosahu zastávky jeden jediný dílek.

S pak64 nehraju, takže nevím, jestli tam jsou nebo nejsou továrny s poli (kde je nutné, aby v dosahu zastávky byla centrální továrna - pokud už to neuvolnili tak, že stačí, když je v dosahu zastávky libovolné z polí té továrny), ale stačí, když se ti zastávka objeví v seznamu zastávek v dosahu.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Fanda

a ještě jsem taky četl, že transformátor, resp. elektrický proud dodávaný do továrny, zvýší její produkci (a spotřebu) 2x... taky pravda? ;-)

jinak díky :-)

Václav

Ano, zvýší ... ale jestli dvakrát, to nevím. Záleží to totiž na množství dodané energie.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Fanda

tak jasně, že když energie není /elektrárna jí nemá z čeho vyrábět/ tak produkce klesne, to mi zase došlo :-)

cerny.hodinar

Dá se nějak vypnout vyskakování nabídky na vytvoření nové mapy, které se objevuje denně po půlnoci, když je někdo v dluhu?
Protože, když se mi to stane přímo v pohybu, tak mi zmizí kurzor myši. A jedině, jak to vypnout je kliknout na načíst hru a pak křížkem, ale bez kurzoru už jsem párkrát cvaknul na začít hru a všechno bylo v pr... :-X Dík, Petr :)

Sim

cerny.hodinar > da :-D staci nebyt v minusu :-P

Asuan

můj styl hraní je že veřejné služby vlastní veškeré silnice, tratě, letiště a zastávky
a pak mam několik společností a každá má svůj úkol (jedna MHD, jiná meziměstský busy, další letadla, další poštu atd.) takže tyto společnosti platí údržbu jen za svoje depa
jen pro upřesnění zaměřil sem se pouze na osobní a poštovní dopravu a průmysl úplně vynechávám
výhoda že zastávky jsou veřejných služeb je že ji může obsluhovat např. MDH a zároveň Meziměstský autobusy a třeba vlak a lidi se pak pohybujou napříč společnostma :)

Fanda

Dlouho jsem přemýšlel a nakonec usoudil, že by se mohly hodit zastávky na znamení, které jsou třeba u jednoho domu někde na okraji vesnice a nejezdí tam lidi pořád... plánuje se to nějak do budoucna? ;-)

Sim

Zastavky na znameni si moc predstavit nedokazu - tedy jako jo, dokazu si predstavit, ze by tam vlak proste stavel jen v pripade, ze nekdo chce nastupovat nebo vystupovat.

Nedovedu si to ale predstavit jako simulaci realneho stavu, aby expres na mavnuti zastavil :-D

Ja osobne bych spis uvital cosi, co by umoznilo nastup/naklad nejen v jednom okamziku, ale po celou dobu, co neni volna cesta. Protoze typicky mi nastava situace, ze vlak prijede do stanice - lidi vystoupi a jini nastoupi, ale zdaleka jeste neni plno. Vlak dal ceka na uvolneni cesty a mezitim prijede na vedlejsi kolej motorak... jenze lidi uz neprestoupi a vlak odjizdi poloprazdny.

Václav

Obecně je ale ta první záležitost jednodušší na vyřešení. A je jeden způsob, jak by to šlo udělat:

Povolit zastavení na zastávce, která není v řádu - na takové zastávce by pak mohl zastavit jen tehdy, pokud by byl požadavek na zastavení. Tak trochu by se to dalo využít namísto toho poněkud něšťastného tlačítka Zpětná jízda - ovšem jen tam, kde vlak (autobus, trolejbus či tramvaj) nemůže jet jinou cestou. Ovšem spíš bych si to dokázal představit tak, že bych sice to tlačítko Zpětná jízda použil, ale dodatečně bych některé zastávky z jízdního řádu odmazal. A hlavně, někde by muselo být tlačítko, které by pro určitý spoj zastavení v zastávkách, které nejsou v jízdním řádu, povolilo.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Sim

VaclavMacurek > jenze ono to je pak v zacarovanem kruhu. Lidi se "generuji" jen tam, kde spoj stavi. A spoj bude stavet jen tam, kde se budou generovat lidi.

Václav

Já vím. Také je to použitelné jen tam, kde by zastávku používalo více linek. Což by vlastně bylo i při jiných způsobech.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Fanda

já vim, že si vymejšlim, ale to by chtělo, aby ten autobus (tram, vlak...) to měly v JŘ, ale v dialogu zastávky pak pro všechny linky souhrnně nastavit nějakým tlačítkem "Na znamení" - lidi by tam byli, jelikož by tam něco stavělo, ale jen, když tam budou stát. ;-)