News:

Simutrans Sites
Know our official sites. Find tools and resources for Simutrans.

Herní tipy a postřehy

Started by TommPa9, February 15, 2009, 10:23:28 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sim

Fanda > jenze k cemu by to bylo dobry? Penize to neusetri, ve hre proste provozni naklady vychazi u projetych kosticek, takze to bude stat stejne at tam bude zastavovat nebo to projede.

Cas muzes usetrit, ale to zpravidla nebude problem, zejmena u autobusu ve meste, ktere tak jako tak zastavuji na kazde druhe krizovatce.

Václav

Tak to by taky šlo. A bylo by to asi ještě o něco jednodušší než ten můj návrh - a bližší realitě, protože jsem ještě neviděl zastávku, která by byla na znamení jen pro některé linky (i když nejsem si tím úplně jist - protože mám takové tušení, že v Mostě pár takových autobusových zastávek bylo). Většinou je buď pro všechny nebo pro žádnou. Ale můj návrh by se dal použít taky - jako takové rozšíření, protože by to usnadnilo změnu jízdních řádů s velkým množstvím zastávek - kde stejně nemohou jet jinou cestou.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Fanda

Návrhy bych oba považoval za reálný, jelikož v Praze jsou některé zastávky na znamení určeny pouze pro MHD, ale příměstské busy na zastávce nestaví.

Václav

Například směrem od stanice metra Háje na Říčany. Tam jsou nějaké takové stanice, ale nejsem si tím jist. Myslím, že mnohem výraznější je to od Dejvic na sever (Most, Teplice). Tam opravdu autobusy například z Mostu staví jen na některých zastávkách, zatímco MHD staví na všech.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Fanda

Jak tady byla zmínka o vlacích, že by někdo uvítal, aby před postavením cesty vlak pořád nabíral cestující, tak by to taky chtělo, aby tam, kde se označí místo zastavení na koleji, aby vlak zastavil a zbytečně třeba souprava na 2 čtverečky přejížděla nástupiště pro vlak na 10 čtverečků - jako to funguje v reálu, třeba na hlavním nádraží v Praze, kde se nástupiště dělí na Severní a Jižní nástupiště, díky tomu tam mohou na jedné koleji stát dva vlaky. :-)

Václav

Jenže ono to není tak jednoduché, jak to vypadá. O tomhle dělení nástupišť na hlavním v Praze vím, ale abych pravdu řekl, za posledních několik návštěv jsem u jednoho nástupiště vždycky viděl jen jeden vlak.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Fanda

je pravda, že mi přijde, že si neustále stěžují, jak hlavák nepobírá, ale vždycky tam jsou aspoň 3 koleje volný....
jednoduchý? ... tak autobus a trolejbus taky na terminálu zastaví v místě určení a nejede na konec zastávky, když je udělaná přes více políček, proč to teda nejde u tram a vlaku? - no, já jsem rád, že mi to funguje a můžu jen tak maximálně dávat nápady, ale sám to radši zkoumat nebudu ;)

Václav

1. A to si stěžuje kdo? ČD - nebo ti z radnice, kteří by raději viděli masaryčku zbouranou?
2. celá Praha potřebuje upravit síť MHD a připojení MHD na vlaky - právě aby vlaky, které do centra nemusí, tam jezdit nemusely - a jak krásně by potom jak hlavák, tak masaryčka zvětšily kapacitu (přestože se to může zdát jako nesmysl) - ale to ne, oni by radní nejraději měli všechny lidi na hlaváku - což ale s sebou nese zvýšení kriminality krádeží, obtěžování bezdomovci a spol.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Václav

... a po delší době jeden nový docela zajímavý postřeh a herní tip najednou ...

Od jisté verze je možné před startem nové hry nastavit spoustu věcí - a nejužitečnější se mi nezdá ani tak určení operací za úpravu terénu nebo cena za stavby některých budov atd., ale určení počtu měst, jejichž lidé v určité továrně pracují. Je docela dobré nastavit alespoň dvě nebo i tři města jako minimum.

Díky tomu je možné továrny postavené mimo města použít jako spojovací prvek pro města - a zabijí se tím dvě mouchy jednou ranou. Jednak budou lidi jezdit do továrny samotné, ale také budou v stanici přestupovat na cestě z jednoho města do druhého - a spoje budou vytížené. Ale má to jednu nevýhodu - pokud se dvě města spojí přes více stanic, lidé cestující mezi městy začnou využívat tu stanici, kam jezdí nejvíce lidí do práce. Ostatní stanice pak budou využívané jen tolik, jak moc lidí jezdí do ostatních továren do práce.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

Mech

Jeden trik kterej sem tu nikde nevidel.

Ruzne stanice se daji spojit i bez nutnosti fyzickeho kontaktu. Muzete mit dve stanice, napriklad MHD a vlakove nadrazi spojene, pricemz muzou byt od sebe vzdalene nekolik(mnoho) policek. Trik je v tom, ze postavite stanici MHD,  tu postupne prodlouzite pomoci nejlevnejsi silnice a autobusovych zastavek mimo mesto, kde k ni pripojite vlakove nadrazi. Nasledne staci smazat tyto propojovaci zastavky a silnici, pritom puvodni MHD zastavka a vlakova stanice zustanou propojene, ackoliv se uz vzajemne nedotykaji.
Je to spis bug nez feature, ale je to velmi uzitecne pro propojeni mestske dopravy s mezimestskou, nebo pripojeni objektu(atrakce, industry) mimo hlavni trat k zastavce na trati.

meme

Zrovna tenhle používám skoro od začátku kdy jsem na něj náhodou přišel - ale díky :)... Ostatním se bude hodit..


jk271

Také se podělím o pár tipů:

hlemýždi
Vlaky, auta a lodi se pohybují po herní ploše, nepočítám-li rychlovlaky, rychlostí hlemýždě. Pouhým zrychlením bude hra ubíhat příliš rychle. Řešením je zvýšit v nastavení proměnnou bits_per_month. Pro 20. století o 1, pro 19.st a dřívější dobu o 2. Pak jen hrát při dvojnásobné až čtyřnásobné rychlosti.

třídy
Ve větším městě udělat několik rovných ulic o šíři dvou polí. Výhodné je použít linii silnice přicházející do města nebo kolmici ke trati vedoucí kolem města. Ulice se stanou dopravními tepnami a odlehčují dopravě. Když je velký provoz ucpe silničními vozidly, snadno se na ně dají tramvajové kolejnice. Městou se stane průjezdnější i pro nákladní automobilovou dopravu.

čekáním nezdržuj
Mám dvě větší stanice/zastávky mezi kterými je autobusová linka. (Používám to i u dostavníků). Na každé straně rozdělím zastávku na vástupní a výstupní. Cestující pak zbytečně nečekají naloženi v autobusech ale mohou přestoupit na další spoj. To je výhodné především u simutrans experimental, kde na délce čekání záleží:
A2-A1 ---------- hodně dlouhá cesta ---- B3-B4
A1, A2 jsou různá 2 pole stejné zastávky. B3,B4 taktéž.
V jízdním řádu  je u polí A2 a B4 nastaveno, aby se souprava naložila na 50% a čekala konečnou dobu (např 1/64)
Stejně to funguje i pro poštu.

Václav

Možná, že si toho už také někdo všiml, možná ne - nejspíš proto, že ještě nikoho dalšího nenapadlo takovou šílenost postavit.

Tramvajové točny
aneb
Výstupní a nástupní zastávky nejen tramvají

V jednom z měst právě rozehrané hry jsem kolem města postavil tramvajovou trať s tím, že uprostřed té tratě je velká točna, kde se míjejí tramvaje obou linek, které na té trati jezdí.

Zatímco jedna linka točnou projede a pokračuje dál až na další konečnou (trochu jednodušší točnu s zastávkou uvnitř), druhá linka využívá zastávku velké točny jak pro výstup, tak pro nástup. Takže přijede na točnu po jedné koleji, vyloží lidi - (zcela prázdná) projede točnu - naloží lidi - a vrací se.

Obrázek přidám co nejdříve.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

VTPsim

Mě nedávno napadla taková věc - že by autobusy mohly mít taky své "konečné". Ve zkratce by se jednalo o takovou točnu, kde by byla vystupní, nástupní a manipulační zastávka, kde by autobus stál čekal na další výkon jako v reálu. Nastavila by se čekací doba a procenta naložení, ale zastávka by nemohla příjmat cestující. takže tam bude stát dokud nevypřší čekací doba. A navíc by se vyřešilo dohánění autobusů (vytížená linka nižší číslo čekací doby, málo vytížená vyšší číslo). A taková zastávka v simutransu chybí. Proto jsem se o takovou zastávku pokusil - ale efekt byl dokonalý, až když jsem toto udělal na obou konečných (s jednou se dohánějí). Ptám se tedy, jestli je to dobrý nápad a jestli by měl o takovou zastávku někdo zájem.

Pro lepší představu obrázek:
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

meme

Ad VaclavMacurek: Používám to na jedné mapě taky.. ( nechtěl jsem mí milion přejezdů ve městě :) )


ad VTP: Určitě, takhle si je stavím sám .. Aspoň by se stavěly samy :)


Sim

VTPsim > v cem spociva specificnost te zastavky? Ze je jen na jednu stranu?

Konecne stanice stavim uz dlouho, je to v podstate uzavrena cast, ktera ma dva v(y)jezdy*; uvnitr jsou dve zastavky za sebou (klidne s primerene velkou mezerou mezi nimi), jedna vystupni a druha pro nastup. Pouzivam to prave ve velkych mestech, kde je potreba vysilat vozidla na cestu v pravidelnych intervalech, pricemz na kazdou linku staci jedna takovahle tocna - sice se cestou sjedou, ale nesjedou se vsechny najednou a funguje to i tak. Manipulacni zastavku mezi jsem nedelal, ta nutna neni - autobusy cekaji ve fronte u te nastupni zastavky. Timhle zpusobem provozuju bez problemu linky s treba 15ti autobusy.

*) jeden vyjezd je vyuzivan jako vyjezd, tam to resim znackou jednosmerky v prislusnem smeru. Na druhe strane je vjezd, tam je taky jednosmerka v danym smeru, ale jeste pred ni jsem pouzival "privroad" - tedy zakaz vjezdu pro citycary. Pokud bych tohle omezeni nepouzival, behem cekani na dobu odjezdu by se oblast zastavky vcetne prilehleho okoli "zafrontovala" citycarama a komplet vsechno se zablokuje. Naopak v pripade, ze by to melo jen jeden vjezd s omezenim privroad by se citycar, ktery by se objevil v oblasti zastavky, nemel jak dostat ven a opet by se vse ucpalo.

VTPsim

Sim:
pokud to dobře chápu, tak autobus přijede na konečnou, vysype lidi a jede na nástupní zastávku a neodjede z ní dokud nenabere třeba 50% lidí nebo do určitého čas. limitu. Taky to de, ale mě to se moc neosvědčilo. Navíc moje točna jde řešit i bez bourání ve městě. Specifikum je vtom, že kapacita zastávky je 0 (nepříjmá cestující). Takže je to mnohem realnější, ještě sem neviděl městskou linku, kde by bus čekal dokud se do půlky nenaplní. Navíc se tak můžu pojistit, že se busy nedojedou.
Autobus prostě vysype lidi, čeká na "manipulační" do odjezdu a může vyrazit na linku :)
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

meme

VTPSim: A mohl bys tu zastávku publikovat? (Zatím teda používám pro tyhle účely parkoviště)


Sim

VTPsim > presne tak, davam bud kolem 5% (v pripade, ze se to ma chovat podle situace), nebo davam 100% a mam temer jistotu, ze driv ubehne casovej limit (konecnou - stejne jako v realu - stavim na krajich mest). Ta tvoje zastavka je teda atypicka v tom, ze nema kapacitu, je tak? Jinak je to vlastne "normalni" zastavka?

VTPsim

No normální zastávka, která nemůže příjmat/generovat cestující. Takže se nemůže stát, že autobus odjede hned, protože se zvýšila poptávka. Bus tam prostě musí stát, a to v každé situaci. Samozřejmě jde zastávky dát za sebe bez mezer, ale je to složitější na stavbu.

Možná zítra, má totiž chybi (zbytečně vysoká, robustní) a chtěl udělat obdobu konečných (s kapacitou).
9356 * 9380 * 9277 * 9272 * 9264 * 9411 * 9414 * 9446 * 9469

Václav

Pokračování diskuse po dvou letech, pánové:

Nevím, jak Vy, já používám systém centrálních DKV (a nejen DKV) - a to docela dost.

Samozřejmě že každé letiště má svůj hangár - ačkoli i zde již experimentuji se systémem centrálních hangárů v případě, že cílové letiště je určeno jen pro vykládku.

Přístavy mají společné loděnice, jsou-li poblíž.

Silniční depa jsou obvykle společná pro MHD jednoho města a pro všechen průmysl v daném městě i v nejbližším okolí.

Tramvajová DKV: obvykle jedno v městě, protože zatím jsem neměl dvě města již od začátku tak blízko u sebe, aby mohlo být jedno depo pro více měst. A později už nemá smysl snažit se o postavení centrálního (společného) DKV, protože každé město má linky tramvají orientované jinak a jejich propojení do jednotné sítě s centrálním DKV by bylo velmi obtížné.

Vlaková DKV: Většinou používám jedno depo pro celou oblast, jsou-li tratě propojené. Občas ale lepší postavit těch DKV více tak, aby byla v rozumných rozestupech a pokryla celou síť a vlaky se nemusely vracet přes půlku mapy. Pokud jde o DKV pro průmysl, téměř vždy u zdroje suroviny.

Chybami se člověk učí - ale někteří lidé jsou nepoučitelní

trimr

já vždy hraju se zač. módem, více penězma a bez časovky. Zprovozním si el. vlakama 1 odvětví (popř. autama) a pak do každýho města hodim jeden (trolej)busik a vše pospojuju tramvají(ema) výdělku jsem dosáhl 71%. Nekecam.

Lokoplaš

Nedávno jsem potřeboval , aby mi náklaďák složil zboží a pokračoval stejným směrem, aniž by někam zajížděl. Vím, že se dá u autobusový zastávky udělat skladiště, ale někdy je málo místa a každej čtverec je dobrej. Natáhl jsem na silnici kousek "železniční vlečka" (tramvaje), postavil k ní "cs skladistko" (železniční doprava) a pak ""tramvajovou trať" zrušil bagrem na tramvaje - "odstranit trať" (tramvaje)a světe div se - na silnici je železniční skladiště, aniž by to na funkci mělo vliv a auta vesele vykládají a nakládají.
Možná je to primitivní, možná starý, ale třeba to někomu pomůže...

Vladki

Tak to je ulet... :D
V nightly paku je prujezdni zastavka pro zasobovani